12.9 C
London
Thursday, June 27, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Flamenco Festival London 2008

Discussion in 'Reviews' started by spin, Mar 12, 2008.

1. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Acum 2 saptamani, anuntasem pe lista evenimentelor culturale, ca va avea loc la Londra, in perioada 3-16 martie, cel mai mare festival de flamenco din Europa, in afara Spaniei. Daca nu ati reusit sa ajungeti la spectacol in nici una din zilele festivalului, nu pot decat sa va sugerez sa va luati bilete din timp pentru la anul (Sadler's Wells organizeaza acest eveniment in fiecare an, din fericire) pentru ca se merita!!!

Am vazut miercuri seara trei femei extraordinare, dansatoare de flamenco renumite: Merche Esmeralda, Belen Maya si Rocio Molina intr-un spectacol intitulat sugestiv "Mujeres", pus in scena de Mario Maya. Pot sa va spun ca a fost unul dintre evenimentele culturale cele mai impresionante la care am luat parte (care nu sunt putine) si vi-l recomand cu caldura.

Spectacolul a reprezentat mult mai mult decat cateva dansuri populare spaniole (pentru ca, la urma urmei, asta e flamenco). Directorul artistic a reusit sa imbine cu excelenta elemente de balet clasic, dans contemporan si flamenco, intr-o prezentare spectaculoasa care a fost dublata de un aranjament muzica de exceptie, acesta imbinand cu succes elemente de jazz, opera si cantece traditionale catalane.

cat despre cele trei femei nu pot spune decat ca sunt niste artiste de cea mai inalta tinuta profesionala care au daruit 101% pe toata durata spectacolului, dansand cu atata pasiune, stamina si eleganta, incat au emotionat intregul public. Pe tot parcursul spectacolului m-am simtit cu adevarat fericita, asa cum te poate face fericit o manifestare artistica reusita.

Singura parere de rau este ca, mi-am adus aminte ca in urma cu cateva luni, am platit un bilet de 3 ori mai scump sa o vad pe Amy Winehouse in concert, care a venit pe scena si beata, si drogata si cu versurile prorpiilor melodii uitate. No comment!

Pentru mai multe detalii despre "Mujeres" vizitati http://www.esflamenco.com/scripts/news/ ... =945 si http://www.flamenco-world.com/magazine/ ... 022008.htm (include si un scurt videoclip)

Share This Page