14.5 C
London
Wednesday, July 08, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Firme de coletarie UK - Romania

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by meladely, Jun 24, 2009.

1. nitamihail

nitamihail New Member

Trophy Points:
    0
    Experienta noastra cu Eastlines este de asemenea trista, ne-au comunicat o data si o ora de colectare a unui pachet cu destinatia Romania, nu s-au obosit sa vina, a trebuit sa facem multe aranjamente pentru a avea pe cineva acasa la ora propusa de dansii (intre 13:00 si 21:00). Pachetul pe care il trimiteam in Romania era catre o asociatie care se ocupa de copii fara posibilitati (practic niste hainute pentru copii)

O AFACERE CONDUSA ROMANESTE... din pacate...

2. elna

elna New Member

Trophy Points:
    0
    Eu folosesc Trufin Trans si sunt foarte multumita de serviciilor lor. La ultimul pachet am fost nevoita sa-i sun si sa schimbam ora de preluare si au fost foarte amabili, au facut tot posibilul sa fie bine. Foarte multumita de serviciile lor.

3. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Firme de coletarie serioase pentru Bucuresti- Reigate (Oxted eventual) ?

4. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Am trimis cu "Eastlines" pana la urma si imi pare rau... Pachetul a facut 7 zile!!! (Bucuresti-Oxted), nu l-au cantarit, mi l-au dus de la Bucuresti la Ramnicu-Valcea cu o alta firma de curierat si de abia de acolo a plecat in UK. Mi l-au deschis mi-au taiat lacatul de la troller si au lipit apoi o banda peste el cu "verificat". Pret mare servicii slabe. Nu recomand si nu o sa mai folosesc. Daca stie cineva alte firme sau "particulari" seriosi, va multumesc in avans.

5. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu as avea nevoie sa aduc 60 kg de figurine. Desigur, se sparg super usor. Vor fi ambulate cu multa atentie, dar nu stiu cat de bine se efectueaza transportul marfurilor fragile din Ro in UK. Sugestii? Multumesc

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    tu nu prea stii cum e treaba cu curieratul /expeditiile...
    daca vrei sa trimiti perisabile sau chestii foarte urgente exista servicii pe masura - atat ca timp dar si ca pret.

uite de ex cat a facut un plic trimis de mine pana-n Buc cu DHL, dar asa este serviciul standard (Europe EU 1-3 working days)
    Pickup Date: 2014-06-05 15:09:00 / 11 Jun 14 3:50 PM - Shipment delivered

chestia cu deschisul - este evident ca verifica ce transporta. in sua de ex mi-au pierdut bagajul la avion si cand l-am primit nu mai erau merele care le pusesem in bagaj (nu stiam ca nu ai voie sa importi vegetale in SUA)... si apropo exista lacate speciale pt control vamal samd

iar daca citeai pe site vedeai ca folosesc un partener in romania

eu am avut experienta pozitiva cu ei. cauta tu mai bine pe altii mai buni si spune-ne si noua
    sau vino singur cu bagajele si sa vezi ce frumos le trantesc pe la aeroport...

7. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    DHL nu iti mai ofera cotatie decat daca esti inregistrat. Momentan nu sunt ambalate asa ca si daca as vrea nu as putea estima dimensiunile coletului. Iti recomand sa nu tragi concluzii pripite, nu ma cunosti si nu am nevoie de chestii de genul "daca citeai..." . Te poti abtine de la cometarii decat sa ataci persoane. In plus, cred ca toti stim cum e la aeroport. Dhl e si in romana .

8. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    @sapanta: trimit de 15 ani colete in Italia, Germania si Danemarca unde am rude. Niciodata nu mi-au fost deschise pachetele, intodeauna au fost cantarite la predare, timpul MAXIM pentru aproximativ 3000 km (cea mai lunga distanta) a fost de 3ZILE asa ca te rog nu mai incerca sa faci reclama mascata acestei firme de rahat. Care apropo mi-a interzis sa bag o roata de cascaval in pachet... Niciodata nu am patit asa ceva in 15 ani! Pe nici o ruta... Hai sa nu fim mai catolici ca papa... Una peste alta "Eastlines" sucks... big time...

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cauta mai bine si o sa gasesti... -sssst-
    More information about DHL SERVICE POINT and prices http://parcel.dhl.co.uk/ (din uk-ro)
    Obţineţi o cotaţie https://onlineshipping2.dhl.com/wsi/WSI ... ageCode=ro (din ro-uk, dai click pe Mai intai obtineti o cotatie in mijlocul paginii)

la fel si la alte firme din domeniu

eu nu ti-am raspuns tie, ci lui killmester.
    si nu te-am atacat, ca nu aparuse postul tau - deci nu am raspuns la el.

daca imi dai dimensiunile pt figurine iti fac eu o aproximatie, am studiat putin geometria in spatiu
    dar daca ai ceva fragil discuti cu cei specializati in domeniu, nu trimiti prin coletarie normala. asta daca nu vrei sa ai mai multe bucati la despachetat decat la impachetat

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu fac reclama mascata ca n-am nici o treaba - doar experienta de a trimite cu ei, care a fost ok. dar mi se pare aiurea sa fie denigrati unii pe simplu motiv ca nu le-a placut unora ceva...

chestia cu cantaritul nu este o regula, incepand cu firmele de curierat din ro si pana la royal mail in uk... unii oameni iti spun din ochi cam cat are un colet nu mai trebuie sa masoare acolo 100g

iar in 3 zile poate ai trimis cu soferul vreunui tir/autocar, dar nu ca serviciu de curierat...
    in curierat distanta e doar una dintre variabile, mai ai si numarul de centre de tranzit samd.

cascavalul se pastreaza la rece din cate stiu, e cam aiurea sa trimiti o roata de cascaval 3 zile (cum sustii tu) pe drum... e plin de magazine romanesti in uk (inclusiv online - https://www.albinuta.co.uk/ro/19-cascaval si asta e reclama pe fata!). si alte firme nu permit transportul de alimente (atlassib), deci nimic nou sub soare. iar cata vreme e scris clar in conditii http://www.eastlines.ro/restrictii/ -sssst-
    PRODUSELE PERISABILE
    Acestea sunt transportate cu aviz sanitar veterinar, aviz de conformitate eliberat de producator, mijloacele de transport si depozitele de tranzit trebuiesc autorizate sanitar si sa indeplineasca conditiile transportului si pastrarii la o anumita temperatura controlata prin utilaje frigorifice. Orice fel de carne si produse din carne - produse proaspete sau semiconservate (inclusiv afumate sau uscate): sunca, jambon, pastrama, salamuri, mezeluri, carnati, carne in untura sau alte feluri de produse perisabile de acest gen, indiferent de ambalare, produse lactate, branzeturi, cascaval si orice produse similare, legume sau fructe neconservate inclusiv daca toate acestea sunt ambalate in vid.

la fel ca si cei care se vaita ce le-a facut si le-a dres nu stiu ce companie low cost pe la aeroport... la fel - cititi fratilor ce scrie inainte.

11. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    @sapanta: stai cuminte frate ca e reclama ce faci tu. Induci lumea in eroare. Am trimis de nenumarate ori pe ruta Italia - ROmania si retur alimente pe care tu le numesti"perisabile" si care nu au avut nici o problema. Am trimis si tutun, si alcool in Germania si Danemarca si nu am avut nici o problema. Dar astia sunt mai cu motz. Imi pare rau ca am apelat la ei si te rog frumos nu mai comenta aiurea. Lasa lumea sa stie ca sunt SCUMPI, va deschide pachetele si nu va lasa sa puneti mai nimic important in ele. Mai mult decat atat DUREAZA FOARTE MULT TRANSPORTUL. Te rog frumos @sapanta nu mai comenta nimic daca nu ai ceva interesant si util pentru noi romanii de spus. Firme de curierat sunt destule frate. Hai sa le promovam pe cele care chiar ne ajuta. De asta am si intrebat aici daca stiti ceva transportatori cu care sa ne facem si noi treaba, eu trimit prima oara pe ruta UK. Dar nu ma lua tu reguli si citate din regulamente. Pe mine ma intereseaza un transportator serios si care sa ma lase sa trimit si eu cate ceva, rapid si fara sa-mi deschida pachetul. Spre Germania, Italia, Danemarca, de ce se poate? TE rog abtine-te sa mai faci reclama la "Eastlines". Mersi. Seara buna.

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    las-o moale cu italia ca aici discutam de uk.
    de ex in uk nu poti veni cu animale de companie pe avion, iar volanul e pe alta parte fata de italia

e normal sa-ti deschida pachetul ca altfel vine frumos camionul la control in uk si ii deschide camionu si e plin de tigari si alcool...
    http://www.youtube.com/watch?v=6PF9Si-2jtg

si da de belele pt 30 de lire cat ti-a luat tie pt un colet (se poate confisca auto)... care nu prea trec asa usor ca ramane inregistrat in baza de date. asa ca mai bine se lipseste

si tu incearca sa te debarasezi de smecheriile romanesti

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ kilmester

Am trimis si eu cu diverse firme in 11 ani de cand sunt in UK ,dar recent, folosesc doar Eastlines.
    Imi pare rau sa aflu ca ai avut probleme, dar, cred ca problema este la faptul ca aveai alte asteptari si poate nu te-ai informat corect.

Orice pachet trimis din Romania spre UK va fi desfacut si controlat caci...lipseste corectitudinea multora, s-au gasit pachete de tigari ascunse si sub muraturi, da, in borcane de muraturi!
    Oamenii aia pierd toata afacerea daca sunt prinsi la vama, asa ca nu risca.
    La fel cu bauturi/perisabile!
    Dar dansii specifica din start pe site-ul lor.
    De cate ori i-am folosit am stiut pretul din start, am fost contactat civilizat , informat asupra intervalului orar cand vor face livrarea/ridicarea, si...am primit chitanta de fiecare data!
    Dpmdv sunt cei mai seriosi de pe piata asta la ora actuala.
    Eu ii recomand cu cea mai mare caldura, iara preturile sunt super OK, vizavi de lungimea ca timp, asta e, specifica ca livreaza odata pe saptamana, la 1.50£/kil in afara Londrei nu ar fi profitabil sa se plimbe zilnic cu doua/trei pachete, parerea mea.

Si eu nu fac reclama, doar observ.

14. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Observ cu amaraciune ca in loc sa dati informatii utile incercati sa ma convingeti ca "Eastlines" sunt cei mai buni. Nu imi este de folos asa ca inchei discutia. O sa incerc sa ma informez din alte surse. Se pare ca forumul asta e moderat de politia britanica, or something...

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    n-ai inteles deloc...

eu ti-am spus doar ca astia sunt timpii la care sa te astepti (exemplul cu dhl), astea sunt procedurile de control, restrictiile samd.
    legea in marea britanie este respectata sa stii si ar fi bine sa faci si tu la fel.

eu cand am avut de trimis am sunat la ei, am aflat cand pleaca masina spre ro, am dus coletul, mi-au spus cand ajunge, a ajuns.
    dar nici vorba de cascavale, tigari ca nu se accepta la "un transportator serios"

iar un truc spus de cineva care a calatorit mult... el niciodata nu si-a inchis / incuiat bagajul, pt ca este automat desfacut pentru controlul "prin sondaj" -da-da-

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    si totusi nu ai spus daca ti-a fost cantarit coletul si precizia folosita! -nu-ma-uit-

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

hahaha, -ras2- -ras2- -ras2- ,eu nu citisem pe aici, caci deja am vazut pe pagina a doua....
    mda, inteleg ca parasesti discutia, suparat ca nimeni nu te poate informa cum ajunge o roata de cascaval din Romania in UK in 3 zile!
    Intelegi conotatia cuvantului PERISABIL?.
    Muschi tiganesc si branza de burduf poti trimite/primi prin diversi, o firma serioasa nu va accepta in veci asa ceva.
    Dar noi romanii nu...batman,batman!sau celebra

"lasa bai ca merge-asa!"

18. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Mama cata inversunare, sunteti agenti de vanzari ceva? Am cerut informatii utile si am dat de o firma neserioasa, cu timp foarte lung de livrare, care e problema? Chiar trebuie sa va luati de mine in loc sa dati informatii utile? Daca voi ati fost multumiti nu inseamna ca trebuie sa fie toata lumea... Desi daca stau sa ma gandesc mai mult, incepe sa fie clar de ce doi "seniori" pe site-ul asta, sustin o firma trecuta la "recomandam" :D

19. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    lasa suspiciunile si interpretarile (stilul romanesc adica), incearca sa citesti cu atentie si sa intelegi cum stau lucrurile.

eu ti-am spus opinia mea, dromaderu la fel. n-are rost sa bagi texte cu reclama mascata ca nu e cazul.

tu insa cauti altceva, asa ca mult succes.

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Mai omule,
    am venit acasa dupa 12 ore de munca,
    am facut un dus, mi-am pus un spritz, fasolica sfaraie in tigaie, si am intrat sa mai vad ce si cum,pe forum,
    chiar crezi ca sunt..."inversunat"?...pentru Eastlines? -nu-ma-uit- -nu-ma-uit- -nu-ma-uit-

Nu prietene, deloc.
    Mai inversunat sunt ca, dupa atatia ani de..."occident" ,inca mai avem unii atitudinea de ,dupa cum spuneam , "lasa bai ca merge si asa!"

Share This Page