5.1 C
London
Wednesday, December 11, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Firme de coletarie UK - Romania

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by meladely, Jun 24, 2009.

1. meladely

meladely New Member

Trophy Points:
    0
    Salut...
    Stie cineva ceva despre firma de transport Eastlines? Sunt seriosi?
    Va multumesc mult.

2. crysya

crysya New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Firma de transport marfa

Buna,

Am trimis pachete prin ei de doua ori. Sunt, dupa parerea mea, profesionali si seriosi.
    Au ridicat pachetul in ziua si la ora hotarata, a ajuns pachetul la timp.
    Preturile nu mi se par mari deloc.

Deci, ii recomand.

Numai bine

3. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0

Evitati cu orice pret aceasta firma! Desi se considera "o firma serioasa" sunt lipsiti de absolut orice urma de profesionalism.
    Am folosit de curand serviciile Eastlines, trimitand un pachet inspre Romania. Pachetul a fost livrat fara nicio problema. Recipientul a vrut sa fac o surpriza si sa faca un gest frumos trimitand un pachetel inapoi inspre Londra. Pachetul a fost preluat asigurand ca este absolut totul in regula, dupa ce s-a sunat in prealabil pt verificari. A doua zi, expeditorul care a trmis pachetul inspre Londra este sunat de catre "un operator" din partea Eastlines, ca sa i se atraga atentia ca, ei nu preiau niciun pachet care contine alimente, doar" fiica ta are si ea zacusca si varza in Anglia", aceseta fiind cuvintele operatorului din Londra. Persoana, care a trimis pachetul inspre Londra, a ramas socata la spusele pline de sarcasm ale operatorului Eastlines. Este vorba de o pensinara care a depus eforturi sa poata sa fac un gest frumos si care din pacate, a fost tratata cu nerespect si sarcasm.
    Astazi am contactat sediul Eastlines in Londra. Mi s-a reprosat ca expeditorul a facut o greseala si pachetul va fi returnat cu o factura. Bineinteles, ca am intrebat cum este posibil sa se returneze pachetul dupa ce s-a acceptat preluarea lui de catre sofer. Si asa am aflat ca desi, am folosit serviciul Eastlines, eu trebuia sa ghicesc ca Eastlines folosesc curieri ce aprtin de Urgent Curier, o alta firma de pe teritoriul Romaniei cu sediul la Sibiu. Deci, ei nu vor trimite pachetul in Anglia, pt ca comanda trebuia facuta cu Eastlines.
    Pachetul din Londra a fost trimis cu Eastlines, Eastlines a livrat pachetul respectiv in Romania, acelasi sofer care a livrat pachetul in Romania a preluat pachetul ce se vroia expediat la Londra.
    Nu stiu ce probleme exista intre aceste doua firme de curierta, dar un lucru este sigur: nu exista comunicare, nu se cunosc reguliele de proprii lor angajati, iar cleintul are de suferit de pe urma acestor greseli. Mi s-a confirmat astazi de catre acelasi operator, care a sunat expeditorul din Romania ( care m-a contactat prin telefon, fara a se identifica), si care s-a adeverit a avea un nume, dupa multe insistente din parte mea. Deci, mi s-a confirmat ca soferul, care a livrat pachetul in Romania si care a preluat pachetul care se vroia trimis in Londra, este "un dobitoc", asa cum l-a numit operatorul din Anglia.
    Este foarte simplu ce s-a intamplat: Eastlines a facut o greseala, singura solutie este dupa spusele acestei firme, sa le rezolv eu persoanl greselile. Este execrabil si trist ca chiar si in ziua de azi unii dintre noi isi practica afacerea dupa aceleasi principii: nu conteaza cum facem afaceri, clientul nu are nimic de spus, iar daca noi facem greseli, nu ne cerem scuze si incercam sa il facem pe client sa se simta vinovat de orice esec al nostru personal.
    Asa ca, evitati acesta firma, care da dovada de orice altceva, dar in niciun caz, de profesionalism sau seriozitate!!!

4. crysya

crysya New Member

Trophy Points:
    0

Draga Bacovia,

Imi pare tare rau ca ai avut probleme cu aceasta companie.
    Asa cum am spus mai sus, i-am folosit de cateva ori fara nici o problema.
    Sunt sigura ca si la "case mari" apar probleme dar asta nu inseamna ca, te citez: "Desi se considera "o firma serioasa" sunt lipsiti de absolut orice urma de profesionalism."
    Eu ii recomand in continuare si sper sa nu mai fie nimeni dezamagit de ei asa cum ai fost tu.

O zi buna

5. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0

Da si mie imi pare extrem de rau. Sunt de acord ca si la case mari se fac greseli, este normal si poate, inevitabil. Dar in acest caz, iti ceri scuze si rectifici greseala. Eastlines nu a procedat deloc in felul acesta. Povestea mea s-a incheiat trist si nedrept. Mamei mele i-a fost returnat pachetul inapoi si a fost si taxata. Din fericire, a avut un cantar cu ea, altfel o taxau 10 kg in plus, asta deoarece dupa spuesele soferlui a fost cantarit"dupa ochi". Eastlines a promis mamei mele, care a sunat de nenumarate ori din Timisoara la sediul Eastlines in Londra, ca se va vorbi cu partenrul Eastlines, Urgent Curier, sa nu taxeze pt o greseala efectuata de ei personal. Dar, tocmai din cauza ca nu exista nicio urma de profesionalism la aceaasta firma, lucrurile s-au intamplat cum prevedeam.

6. annaise

annaise New Member

Trophy Points:
    0

Buna ziua,

Am folosit firma Eastlines prima data acum cativa ani si-am ramas impresionata de profesionalismul lor (intr-o Londra in care, pe-atunci, multi faceau firme de transport si apoi dispareau peste noapte cu tot cu pachetul trimis de tine). Am apelat la Eastlines de nenumarate ori, fie cu transport Uk-Ro fie Ro-Uk si nu am decat cuvinte de lauda. I-as recomanda cu incredere.

Numai bine.

7. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0

Desi am citit, inainte de a trimite pachetul cu Eastlines pe un forum romanesc ca sunt probleme cu Eastlines, mi-am spus, ca, din proprie experienta, ca sunt seriosi. Aceasta mi-a fost opinia pana cand o singura problema am avut si nu au fost in stare sa isi asume raspunderea pt o greseala stupida.
    Se pare ca desi suntem pe taram britanic, unii dintre noi inca isi parctica afacerile dupa reguli "romanesti", adica nu ne asumam niciun fel de raspundere si il invinovatiom pe client atunci cand se fac greseli. Mie personal mi s-a spus de catre Eastlines sa imi rezolv singura problemele create de partenerri lor de afaceri din Romania, deci implicit problemele acestei companii.
    Sper sa nu intalniti acealeasi probleme, dar eu sigur am fost dezamagita de serviciile acestei firme si nu voi folosi pe viitor aceleasi servicii execrabile.

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

Si eu am trimis cu ei un pachet din Romania spre UK si baiatul care a venit sa ridice pachetul nu a venit cu cantarul dupa el ca l-a uitat iar dk refuzam sa-l trimit mai plateam in plus ca se presupunea ca nu am avut eu pachetul gata la data stabilita prima data, asa ca l-am trimis pe incredere si mi-au pus ceva Kg in factura ( acum nu stiu dk era valoarea justa), dar in rest nu au fost probleme. Am vrtu sa mai trimit o data cu ei dar mi-au zis ca nu mai pot pune 'lichide' -plans2- , si am apelat la altcineva.

9. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0

Da, se pare ca sunt si altii nemultumiti de serviciile Eastlines. Regula cantaritului "dupa ochi" este extrem de penibila. Detaliile oferite despre serviciile lor pe website-ul acestei companii sunt la fel de invechite. Preturile lor nu sunt deloc la zi pe website. Toate astea categoric demonstreaza ca Eastlines este o firma " serioasa". Dar daca sunteti nemultumiti puteti face o cerere "plansa", ne sfatuieste operatorea Eastlines.

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

-dans- a doua oara cand am vrut sa trimit 'lichide' am trimis prin ei(datele mai jos) si nu au fost probleme, si chiar in ziua in care trebuia sa-mi livreze pachetul nu aveam bani, ii luam a doua zi, i-am informat au zis ca-l vor livra ca stiu ei ca vor primii banii -nu-ma-uit- -bravo-

Transport colete Anglia - Romania tur-retur cu orice destinatie, rapid, sigur si ieftin.

Contact
    Tel: Anglia - 07980681181 - 07896572697 - 02082571433
    Tel: Romania - 0749695717 - 0234578914
    Pret pe kg - Anglia - Romania 1,5 lire
    Pret pe kg - Romania - Anglia 1 lira

11. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0

Sincer, EU AM FOST FOARTE MULTUMITA DE SERVICIILE LOR !

Nu numai eu am folosit aceasta firma cat si prieteni de familie care nu sunt romani si au trimis in Romania pt fiica lor ce studiaza medicina la oradea- aparatura tv de ultima generatie cumparata de aici, laptop, tv cu plasma.Au ajuns toate in perfecta stare si in ziua in care au specificat.Daca ar fii trimis prin royal mail..i-ar fii costat o avere.Ei nici macar nu stiu romana bine, vorbesc engleza si s-au inteles perfect..Ii venereaza pe cei de la Eastlines.

In ceea ce priveste persoana mea,eu nu am trimis o data ci de cel putin sase ori in ultimul an..Am trimis si portelan si a ajuns intact!Ba chiar si laptopul meu vechi:)Nu am ce sa le reprosez.

Singurul lucru pe care nu mi-l explic e ca rotitele de la containerele (dintr-astea care se gasesc la wilkinson, asda- 5-9 lire)dispar...Poate ca e vorba de safety reasons..nu stiu...asa ca de acum incolo trimit doar in containere de plastic fara rotite:)

Cand mama mea i-a intrebat daca fac transport rom-uk cel ce a livrat coletul a zis ca e mai complicat..dar sincer pt zakuska, muraturi nu vad rostul ..acum pot spune ca am de toate aici..chiar am un magazin nou romanesc la doua minute de mine aici in Hounslow, langa gura de metrou Hounslow East..

In rest , recomand cu caldura eastlines!!
    Chiar maine am sa pun coletul!:*

12. karis23

karis23 New Member

Trophy Points:
    0
    Transport bunuri in UK

Buna,

eu am gasit o companie de transport numita Lombardia Courier pentru a ne trimite o parte din lucruri, a mai folosit cineva serviciile lor?

Multumesc celor care vor raspunde.

13. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Re: Transport bunuri in UK

eu am trimis cu ei de 2-3 ori, au fost ok.

14. karis23

karis23 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc. Sa intleg ca ati putea sa-i recomandati si altora?
    Noi avem o cantitate mai mare de trimis si doream sa ne asiguram ca vor ajunge la destinatie.

15. flower1

flower1 New Member

Trophy Points:
    0

eu pana acum am folosit interparcel.com
    au o colaborare cu DHL si sunt foarte seriosi

16. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Dau si eu o bila alba celor de la Interparcel. I-am folosit si eu de vreo doua ori. Colete ajunse in siguranta, rapid, on-line tracking, tot tacamul!...

Totusi, ceva mai scumpi decat Eastlines.

17. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    am trimis cu Interparcel de zeci de ori doar inland. Am avut cateva colete pierdute-adevarat ca am primit despagubire, dar aveti grija si prin cine trimiteti cu Interparcel. Nu cu TNT.
    Cu DHL am avut surpriza sa am lipsa ceva dintr-un colet, colet care fusese desfacut si retaped de catre ei(dar m-au despagubit si acestia intrucat le declarasem si aveam si chitanta). Am trimis de curand cu DHL 8 cutii de lapte praf intr-un colet.S- au primit doar 4 dar intr-un alt colet decat trimisesem eu.
    Just be careful!

18. gelunastac

gelunastac New Member

Trophy Points:
    0
    Pe 20 Decembrie plec acasa in Romania in Iasi cu un van si as putea sa duc colete si doua persoane.
    Pentru detalii va rog PM.

PS Sunt sofer profesionist cu facultate de economie terminata si ma opresc in Viena sa dorm, asta ca sa prezint cateva atuuri ca si garantie

19. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  20. dgabriel

dgabriel New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, stie cineva daca esti in legalitate daca trimiti haine noi cu eticheta intr-un pachet?

Mersi

Share This Page