10.5 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Firma de recrutare Fronterra

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by ISbogdan, Nov 11, 2012.

1. ISbogdan

ISbogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, am deschis si eu un topic, ce sper sa fie vizitat si sa fie activ.Eu sunt fiziokinetoterapeut de profesie, si as vrea sa plec in UK pentru inceput ( pana fac rost de bani sa aplic la HCPC), ca si HealthCare assistant.
    Am gasit, pe internet, o firma de recruiting, din GLASSGOW, si anume FRONTERRA.Aceasta firma are sediu doar in Glassgow, si are un reprezentant roman aici in Romania, dar nu au sediu aici.Eu nu cer nici un fel de comision de recrutare, doar ca daca te-au ajutat sa-ti gasesti angajator, esti obligat sa ramai 1 an de zile la acel angajator.Ei te ajuta cu procesarea actelor YC, BC, inscrierea la colegiu, chiar, din spusele lor, iti gasesc si o chirie ieftina.Si recruteaza in mod special romani, de profesie medicala ( nurse, M.D., healthcare assistant, and so on).

Intrebarile mele sunt urmatoarele.
    Care dintre voi a mai plecat cu aceasta firma de recrutare?
    Cat de bine s-a ocupat de voi?
    Ati fost dezamagiti de ei?
    Isi tin agreementul, de a ajuta?
    Ce alte costuri ati mai suportat din buzunaru vostru? -nu-stiu-
    Peste ce fel de angajatori ati dat acolo?
    Cat de mult a durat tot procesul, pana ati ajuns in UK?

Sper sa fie cineva care imi poate raspunde, macar la 1, 2 din intrebari, pentru a-mi face macar o idee.

Va multumesc!!!

2. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna si bine ai venit pe forum

Intrebarea mea este cat de mult ai citit de pe acest forum inainte de a pune intrebarile. Sunt 42424 de topic-uri legate de firmele de recrutare dar mai ales de problemele aparute in procesul de recrutare.
    Daca ai fi citit ai fi stiut ca "te ajuta sa aplici pentru YC/BC este o goanga mare). Pentru YC BC aplici personal....ei ce te ajuta? Sa completezi BR1???
    Oricum de BC nici vorba...iar YC doar ca SE sau student.
    Ei insira acolo tot felul "texte" cu ce mult fac ei tocmai pentru cei care nu sunt in tema si zic : "mammaaaa astia ma rezolva cu toate".....si deja se vad in UK.
    Gasesc chirie ieftina? -ras2- Nu cred ca s-ar zbate nimeni la fel de mult ca tine pentru o chirie "ieftina" si mai ales "umana". Cand ai sa fii aici ai sa-ti dai seama despre ce vorbesc.

Eu iti doresc sa ai bafta si sa dai de o firma de recrutare serioasa (cu toate ca e mai mult vorba de persoana care se va ocupa de tine si nu de firma in sine)

ps: de Fronterra s-a discutat mult pe forumul asta

3. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Sa mai zic si eu ca atunci cand am aplicat la ei si le am zis ca am toate actele (pin si BC) au zis ca fara experienta in RO nu ma vor consilia pt 1 job ca RGN. ( DEFAPT motivul fiind ca nu au cum sa scoata nici 1 fel de comision dp mine, prin procedurile lor "supra -ajutatoare"

Parere personala : thumbs down pt Fronterra

4. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Fronterra si Petre....exista si promit, sunt care spun ca i-au ajutat.....dar cei din cei care nu au avut nevoie de aplicare pt Yellow caci s-au descurcat si singuri.
    Deci Petre si Fronterra, punct mare negru din partea mea, am mai povestit de ce. Search...Fronterra.
    Firmele de recrutare au nevoie de carne de tun...ei "ajuta" pe cei care nu prea stiu mare branza ce e cu e munca asta si cu cardurile, deci din cei care nu pun prea multe intrebari si scot banu.

D.P. 074

5. euonline

euonline New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Chef

de fapt motivul era ca nu aveai experienta ... fronterra cauta doar oameni calificati ... si nu percep nici un fel de comision !

6. euonline

euonline New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Chef

cum a spus si Adi PC ... sunt de incredere ... desi par la prima vedere cam suspecti ... Petre din cate am inteles de curand nu mai lucreaza pentru ei .. e altcineva acum ...
    eu am prieteni foarte buni care au plecat cu fronterra ... si nu au avut nici un fel de probleme ... nu au platit nici un comision ...
    intr-adevar ofera consiliere in completarea dosarului pentru YC ... FREE
    te inscriu ei la colegiu NVQ pentru a primii YC cu drept de munca full-time ... doar ca tu trebuie sa-ti platesti colegiul, asigurarea, drumul din RO si chiria ... ceva normal cred eu ...

7. euonline

euonline New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Chef

si procesul de a ajunge in UK dureaza pana prinzi programarea ... lucru care ti-l faci singur ...
    deci ei nu percep comision ... dar te inscriu la colegiu ... te plaseaza la un job ... si iti gasesc si chirie ieftina intradevar (doar ca nu e grozava ce e drept)

8. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Vezi ca pe topicul Asistenti Medicali in UK 2 ai destule informatii despre Fronterra.Spor la citit.

Share This Page