13.5 C
London
Friday, July 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Finantare Master/ Postgrad UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by interstud, Oct 10, 2009.

1. interstud

interstud New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

As avea de gand sa ma inscriu la un curs de Ma sau Postgrad la una din universitatile Londoneze. As vrea sa intreb daca cunoaste cineva surse de finantare; daca ati apelat la burse / studentship uri; modalitati de aplicare; dificultati intampinate etc.
    Orice informatie care ar putea fii de folos este mult apreciata.

Care ar fii primul pas : aplicarea la curs sau aplicarea pt o sursa de finantare?

multumesc !

2. stefania82

stefania82 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!!

Eu tocmai am terminat un master la univ din Nottingham, care a costat 4800 lire..Initial, m am gandit si eu la o sursa de finantare, dar se pare ca imprumuturi nu se acorda pt studii postgraduate (tip master etc)..Totusi, exista posibilitatea sa aplici pt burse (care se dau fff greu si sunt 1-2 pe departament)...Altceva, un job part time pare o solutie mai buna...Eu am facut cleaning marea maj a masterului, si cu 10 lire pe ora cat luam, nu tb sa muncesc multe ore pe sapt..In plus, sotul m a sustinut ff mult si am reusit sa iau masterul cu distinction..deci se poate!

Bafta multa si spor in toate!
    PS. Poate sunt altii care stiu mai multe surse de finantare pt master etc, de genul imprumuturi in banca daca te tenteaza.. -hipno-

3. dayana_rose7

dayana_rose7 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello,
    Bun topic, vad ca nu a mai raspuns nimeni pe aici desi si eu caut raspuns cam la aceeasi intrebare. Sursele de finantare. Inafara de Erasmus-care se da doar dak esti in cadrul unei univ.-nu am mai auzit altceva.
    Am vazut ca sunteti multi studenti in UK si ma bucura, dar voi cum ati aplicat?
    O zi buna!
    -cu-bine-

4. an3mona1

an3mona1 New Member

Trophy Points:
    0
    stefania82 a scris:
    Se pare ca nu sunt singura care face cleaning in timp ce e la master. Am facut asta in anul I dar in anul II sotul meu nu ma mai lasa, spune ca ma degradez, si ca pot mai mutl de atat. In acelasi timp desi am trimis zeci de CV-uri, nu am fost chemata nici macar la interviu. Stefania, tu ai reusit sa te angajezi in domeniul studiat? Eu una incep sa regret cei 5000 de lire investiti in Master...

5. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    An3mona1 a scris :

“Pai iti spun eu de unde: 2 ani de AUpair, adica de sclava in casele englezilor, de umilinte si privatiuni timp in care pui ban peste ban si strangi din buze. Am strans ptr master 5000 de lire, (fara sa ma gandesc o clipa la a intinde mana pe la banci sau pe la alte asociatii de burse, ajutoare financiare sau credite) si mi-au mai ramas si sa pun in banci
    Problema e ca acum mi-a mai pierit din elan dupa ce am realizat ca cel putin in Anglia nimanui nu ii pasa de efortul intelectual depus in a studia la nivel academic intr-o limba straina, sau de uriasa suma (pentru romani, dar si ptr britanici, la care se adauga sume cheltuite pe abonamente de transport, carti etc) investita de mine, bani castigati atat de greu. Dupa zeci de CV-uri, inca nu m-a chemat nimeni nici macar pentru un lousy interview”

Este cu adrevarat strigator la cer…TOT RESPECTUL PENTRU TOTI CEI CARE AU AVUT CURAJUL DE-A INVESTI INTR-UN MASTER ! cei care ati facut-o deja... (mai ales in conditiile prezentate mai sus).
    Cei care intentionti s-o faceti (parerea mea) sa va intrebati mai intai ce sa faceti cu acel master? (DATI-VA SI RASPUNSUL!) V-as sfatui sa cititi mai intai pe forum pataniile sau experentele altora… SA VA GANDITI BINE inainte de-a face acest pas (in UK).
    FINANTARE PENTRU MASTER NU EXISTA NICI PENTRU ENGLEZI ! exista un tip de credit “Career Development Loan” care il acorda anumite banci din UK celor care au deja (macar de-un an) cont la acele banci. Acest tip de imprumut trebuie rambursat IMEDIAT (la 2-3 luni) dupa ce terminati masterul. N-as recomanda nimanui acest tip de imprumut, DOAR DACA aveti deja un loc de munca stabil in UK si masterul va ajuta cu adevarat sa promovati in domeniu… Altfel, dupa terminarea masterului va loviti de aceeasi problema: ”NO UK EXPERIENCE!” (in domeniul studiat).

How Professional and Career Development Loans work
    The LSC pays the interest on the loan while you’re studying
    A Professional and Career Development Loan is a bank loan. You make an agreement with a participating bank to borrow an amount between £300 and £10,000. Then once you’ve stopped studying, you pay it back in the normal way.
    http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... G_10033237

Unii, deoarece au deja o facultate terminata in RO vad masterul ca pe UNICA posibilitate de a scapa de Romania. Trist dar adevarat in RO nu mai e de trait (cel putin pe moment) dar daca vreti cu adevarat sa veniti in UK, una din cele mai avantajoase solutii ar fi PGCE, ITT, cursuri in urma carora deveniti profesori intr-unul din domeniile de mai jos :
    Trainees may be entitled to a tax free bursary from the Training and Development Agency for Schools (TDA). The size of the bursary depends on when you start training and what subject you train to teach.
    http://www.tda.gov.uk/Recruit/thetraini ... nding.aspx
    Tax free bursary amount: £9,000:
    Physics
    Chemistry
    Engineering
    Design and technology (including food technology)
    ICT
    Manufacturing
    Mathematics
    Diploma - Information technology
    Diploma - Engineering
    Diploma - Construction and the built environment
    Diploma - Environment and land based studies
    Diploma - Manufacturing and product design
    Tax free bursary amount: £6,000:
    Biology
    Combined/general science
    Other sciences
    Music
    Religious education
    English
    Geography
    Modern languages
    Tax free bursary amount: £4,000:
    Art and design
    Business studies
    Citizenship
    Health and social care
    History
    Leisure and tourism
    Classics
    Dance
    Drama
    Business studies
    Media Studies
    Social Sciences
    Physical education
    Psychology
    Diploma - Business, administration and finance
    Diploma - Creative and media
    Diploma - Society, health and personal development
    Diploma - Travel and tourism
    Primary
    Student loan for maintenance
    Home students in England may also be eligible for a student maintenance loan to help towards accommodation and other living costs. This is available through Student Finance England. More information on the student loan for maintenance can be found on Directgov.
    Maintenance grant
    Home students in England may also be eligible for a non repayable maintenance grant. This grant will be means tested and you can apply through Student Finance England. More details about these grants and the funding arrangements for trainees from the EU can be found at Directgov.
    Golden hellos
    Home and EU students could also be eligible to receive a payment of either £2,500 or £5,000 from the TDA if you complete a postgraduate ITT course and take up a permanent position teaching the subject you trained to teach in
    http://www.tda.gov.uk/recruit.aspx?ilewa=10000427

6. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Parca va si aud pe unii.. “EU? PROFESOR?? NEVER-EVER !!”(sotul meu printre acestia) Si va inteleg perfect! Poate ca nu e tocmai ce va doriti…DAR E O PORTITA DE INTRARE!!... Ganditi-va ca din 36 de saptamani cat dureaza cursurile 24 saptamani sunt PLACEMENT (PRACTICA) de obicei “teaching assistant” in scoli.

Nu e chiar ceea ce visati, DAR E MAI BUN DECAT CLEANING sau “sclavie in caselor englezilor”! Acest PGCE va confera UK EXPERIENCE, UN LOC DE MUNCA dupa ce terminati cursurile si UN STATUT LEGAL, in timp ce alti semeni de-ai nostri continua sa fie VINOVATI DE FAPTUL CA SUNT ROMANI, pana la ridicarea restrictiilor. De obicei veti fi orientate spre scoli sau colegii care au nevoie de profesori, iar dupa ce terminati cursurile, tot acea scoala va si angajeaza!

Si salariile sunt destul de frumusele…de la 2000 lire in sus…

Va finanteaza EU_TEAM si primiti si bursa cat dureaza cursul 9 luni = 9.000 lire, sau 6.000 sau 4.000 in functie de specialitatea pe care o aveti. www.tda.gov.uk

PENTRU CEI CARE AU PESTE 3 ANI DE REZIDENTA IN ANGLIA priviti mai jos un exemplu de “listuta” cu finantele valabile:

http://www.kingston.ac.uk/postgraduate/ ... dependents
    Students on teacher training (PGCE) courses can access the following funding help in 2010/11. You may also be eligible for extra help if you have dependents1.
    Students from England
    You may be eligible for a package of support including:
    • a low-interest maintenance loan (which you pay back once you are earning);
    • a non-repayable maintenance grant (which you do not have to pay back);
    • a non-repayable bursary from Kingston University (which you do not have to pay back); and/or
    • a non-repayable bursary from the Training and Development Agency for Schools (which you do not have to pay back). Please note that arrangements for the TDA bursary for 2010/11 are subject to confirmation from the TDA.
    Maintenance loans: This is the main source of support for students in Higher Education. It helps you to pay for things like accommodation, travel, books, course equipment and living expenses.
    There are two maximum rates of maintenance loan:
    • £6,928 if you live in your own or rented accommodation whilst studying;
    • £3,838 if you live in your parents’ home whilst studying.
    The maximum maintenance loan rate increases in line with inflation each year.
    Maintenance grants: Maintenance grants provide additional non-repayable support for your living costs.
    Household income Amount of grant
    Below £25,000 £2,906
    Between £25,001 and £50,020 £2,905–£50
    £50,021 or higher Nil
    Kingston University bursary: PGCE students whose household income is below £25,000 are eligible for the Kingston University Bursary of £384.
    Teacher Training bursary: PGCE UK and EU students are also eligible for a bursary from the Training and Development Agency for Schools2. The bursary is not taxable and not income-assessed. It is arranged by the School of Education on your behalf. The amounts of bursary are as follows:
    PGCE course Amount of bursary
    Primary level £4,000
    Secondary level Business Studies £6,000
    Secondary level Mathematics, French, German, Spanish, Biology, Physics and Chemistry...£9,000

7. adicri

adicri Active Member

Trophy Points:
    36
    Home Page:
    Buna Ellaws!

Absolut corect ce ai scris si ader si eu la idee!

Parerea mea e ca trebuie privite lucrurile putin in perspectiva...Cred ca suna bine sa studiezi in acesta tara inca vre-o 2-3 ani si pe urma sa lucrezi in domeniul tau pe un salar bun. Inteleg ca este greu dar, daca vrei sa faci ceva cu adevarat, nu vad nici un impediment in realizarea unui lucru care ti l-ai propus. Normal ca vor fi sacrificii de facut si nu se va realiza peste noapte dar, din nou zic, nimic nu se obtine fara putina munca si sacrificii.
    Si ce e important, trebuie sa ai incredere in tine, sa stii ca vei reusi...si normal, putina organizare nu strica. -asa-asa-

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e, nu-i nici usor dar nici imposibil...(unde-s doi puterea creste...:) Mult succes tuturor!...

9. nicolaecris

nicolaecris New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Nu intentionez sa intru in conflict cu vreo persoana de pe forum. VARIANTA MEA e foarte la obiect si scurta. Voi uitati mai multe sa mentionati....
    1. are loc un interviu inainte de a fi acceptat pt PGCE pt a testa competentle tale pedagogice,teoretice etc si trebuie sa il treci ;
    2. ce iti alegi tu ca domeniu trb sa aiba legatura cu studiile tale. Em am dorit sa fac Drama with English si nu ma accepta chiar daca 50% din specializare o am
    3. trb sa ai experienta in scolile lor
    Asta a fost raspunsul primit de la n asftel de programe si stiu ce vorbesc.
    Poate la voi a fost altfel. Daca da, va rog frumos explicati-ne.
    Multumesc.

10. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Bineinteles ca este si interviu la care cine se duce tre SA MANANCE ENGLEZA ...
    Mai multe amanunte aflati de pe forum

un topic foarte bun si cu multe informatii ar fi :

"PROFESOR IN UK" si mai sunt si altele

Mult succes !

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    nicolaecris a scris:

Nicolaecris, exista un topic PGCE, unde am vorbit EXACT despre aceste aspecte, inclusiv interviul.

12. irina250977

irina250977 New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau ca nu am vazut mesajele voastre de pe acest topic, dar sincer nu am timp sa navighez si sa citesc ceea ce voi postati.
    Referitor la acest topic,va atasez un site f. bun unde puteti gasi postgrad curs(fie Master, fie Ph.d)pt. care universitatea iti plateste dintr-un grant taxele de scolarizare Mai mult te platesc si pe tine, adica vei primi o bursa in fiecare luna, care difera de la un departament la altul si pot sa va zic ca este destul de mare!!Un asfel de curs am urmat si eu si nu am avut nevoie de un loc de munca suplimentare ca sa ma pot intretine aici in Uk.
    Pe site-ul de mai jos gasiti toate oportunitatile pt. Master si Ph.d in Uk, finantate si nefinantate. Va doresc multa bafta celor care vor sa aplice si pt. alte informatii ma puteti contacta prin email.
    www.findaphd.com

13. nicolaecris

nicolaecris New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Irina,
    Multumesc pentru adresa foarte utila in cautarea unui master sau doctorat.
    Mi-ar fi usurat mai mult cautarea daca as fi stiut mai devreme de el, dar cine stie poate in viitor imi va trebui.
    Eu am folosit www.educationuk.org doar ca sa aflu ce programe sunt, unde si cerinte.
    Multumesc.

14. nicolaecris

nicolaecris New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Azi am descoperit un site cu info despre diverse finantari. Ma gandesc ca multi sunteti mai tineri si altii stati de ceva timp in Uk asa ca oate sutneti eligibili pt ceva. Eu as fi fostdar varsta e o piedica mai nou.
    www.studentcashpoint.co.uk
    Bafta!
    Eu inca mai caut finantare pt postgraduate .

15. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Finantare pentru cei interesati in programe MASTER si POSTGRADUATE, niste link-uri utile postete de userii irina250977 si nicolaecris

MULT SUCCES ! -hipno-

Share This Page