11 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

FII MOS CRACIUNUL LOR - Campanie caritabila 2006

Discussion in 'CAMPANIILE NOASTRE' started by admin, Nov 29, 2006.

1. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Romani Online initiaza, incepand de astazi, o actiune caritabila pentru 2 orfelinate din Romania, intitulata "Fii Mos Craciunul lor!"

Actiunea este menita sa aduca o clipa de bucurie unor copii abandonati / institutionalizati, din 2 centre situate in Focsani si Constanta.

Orice fel de donatie este extrem de apreciata! Pot fi jucarii sau hainute - noi / folosite, o cutie de biscuiti sau bomboane, donatii in bani, indiferent daca este 1 lira, 5 lire, 10 lire sau oricat doriti!

Donatiile se pot face pana la data de 11 Decembrie inclusiv, cand coletele vor fi trimise in Romania pentru a ajunge inainte de Craciun.

Detalii:

Adresa unde se pot trimite:
    11 The Glade
    London
    N21 1QG

Paypal:
    adrian@cherciu.com

Transfer bancar:
    Barclays Bank
    Romani Online Ltd
    Sort Code: 20-29-77
    Account number: 73689557

Caminul BCIAT
    Focsani, Vrancea
    Strada Cuza Voda
    Tel: 0040 237 226534
    Director: Paraschivescu
    10 fetite - 2,4,5,6,8,10,13,14 ani
    7 baietei - 5,9,12,13,14 ani

O idee buna de unde se pot lua jucarii, la preturi foarte mici ar fi Ebay

Mai multe detalii vor fi postate astazi! Va multumim anticipat!

Admin,
    -santa- anta-

2. cristina samara

cristina samara New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Fii Mos Craciunul lor!

Buna la toata lumea...
    Eu am strans deja in jur de 40 jucarii, si mai am de primit 6 de pe ebay. Aceste jucarii sunt folosite deja, dar in conditie f buna. Am mai strans hainute, dar majoritatea sunt pentru copii de 2 ani:( Acum merg la Tesco sa vad ce mai pot cumpara...
    Sper sa strangem cat mai multe jucarii/dulciuri/hainute.

-ww-

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Pt ca poate sunt oameni care doresc sa doneze hainute de la copiii din dotare, ar fi bine sa stim exact despre cati copii vorbim si la ce grupe de varsta ii incadram. Ah, de fapt vad ca s-a postat despre asta dar nu toate detaliile.

Alimentele, in cazul in care se strang, sa nu fie perisabile si in cazul copiiilor mici, nu dulciuri, chiar daca sarbatorile fac toate cutiile cu bomboane sa arate extraordinar.
    Mai bine un panettone de exemplu sau fructe, dar astea nu pot fi trimise de aici.

Asadar ajungem la jucarii, la poundland puteti cumpara pt o singura moneda de £1 o jucarie frumoasa (preferabil sa evitam armele, trusele cu pistoale si cutite..zic si eu) pt un copil mai putin norocos decat al vostru.

Hainute as zice ca foarte bine ar prinde fularase, caciulite, manusi, ghetute pt ca iarna e tare grea in .ro si bucuria iesirii la zapada ar putea fi umbrita de o raceala/gripa din cauza frigului si hainelor subtiri.
    Desigur, orice este binevenit, dar astea in prim plan.

Rugati sunteti daca imbracati costumul lui Mos Craciun anul asta si faceti o bucurie acestor copii, sa scrieti de fiecare data aici cand trimiteti ceva, sa fie totul transparent si sa nu lasam loc de interpretari. Pt o jucarie, o hainuta, un aliment si 1 lira/5lire/10lire trimise, postati aici si cei implicati vor confirma de fiecare data primirea si, mai ales, trimiterea mai departe, catre cei aflati in nevoie.

Doamne ajuta sa reusim sa facem ceva fain impreuna!
    Eu acum fug sa iau niste jucarii.

4. administrator

Trophy Points:
    38

Fara doar si poate, totul va fi absolut transparent, documentat, fotografiat!

Foarte bune sugestiile tale, Motanik! Multumesc mult pentru ajutor!

Admin
    -santa- anta-

5. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Prefer sa trimit un ordin postal. Imi dati un nume si o adresa postala? Ordinul in valoare de X lire, il puti incasa imediat ce-l primiti de la oficiul postal cel mai apropiat. Il voi trimite adresat, astfel incat sa poate fi primit doar cu semnatura.

6. administrator

Trophy Points:
    38

Spin, preferabil una din metodele de mai sus, se iroseste mai putin timp pentru a fi prezent sa primesti posta, a merge la posta sa incasezi, a pune banii in cont, etc...

Preferabil transfer bancar, daca ti-e mai usor asa, probabil folosesti facilitati online, sau Paypal care este usor si simplu de folosit!

Ce zici?

Admin,
    -santa- anta-

7. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Tot eu, am fost acum la un poundland din apropiere sa vad ce resurse sunt si am venit cu noi idei.

Carti de colorat si creioane colorate, cu sau fara personaje pt Craciun.
    Jucarii educative, tablita pt scris, de ex am vazut o casuta care avea ferestrele in forme de stea, patrat, triunghi, dreptunghi si formele separat pt a fi potrivite acolo, plus numaratoare. Orice fel de jucarii educative.
    Am vazut un set cu cateva instrumente muzicale, un mic saxofon, de asemenea separat o pianina.

Eu as prefera astea in locul avioanelor si elicopterelor de lupta, iataganelor si pistoalelor.

Trebuie avut in vedere ca sunt 10 copii cu varsta in jur de 2 ani asadar tb jucarii potrivite, fara parti ce pot fi inghitite sau par (ca de ex papusele de plus).

Eu as zice, avand in vedere faptul ca nu multa lume o sa sara in ajutor(fara ofense, as vrea sa imi demonstrati contrariul!), sa ramana un singur orfelinat, altfel va fi greu cu impartirea lucrurilor stranse.

Legat de alimnete, la Tesco de exemplu exista deja de ceva vreme raoinul cu produse pt Craciun, fel de fel de cozonaci, briose samd care au termene de garantie lungi, din alea ar fi bine sa luati, daca vreti sa luati si alimente.

8. cristina samara

Trophy Points:
    0

Eu cred ca orice jucarie este binevenita.Acesti copii nu au nici o jucarie nu cred ca este cazul sa avem pretentii.
    Cat despre dulciuri copii nu inteleg la varsta asta ce au nevoie exact.Ei se vor bucura mai mult la dulciuri...iar scopul nostru este sa ii facem fericiti, nu?
    Este o mica atentie, un mic cadou ce ei nu primesc in fiecare zi(ma refer la dulciuri in special)
    Eu am cumparat hainute deja si sper sa mai cumpar dulciuri iar din tara fructe.
    Eu voi fi in Constanta in perioada Craciunului si voi merge personal sa impart cadourile.Voi face poze, video..sa u fie nici o indoiala...

9. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Cristina, la cei mici nu le poti duce jucarii ce ii pot rani intr-un fel sau altul(daca inghiti par de la ele sau bucatele din jucarii daca sunt compuse), deci eu as avea mare grija mai ales cu astea.
    Cat despre ce am zis (asta apropo de pretentii), am zis personal ca eu nu aleg jucarii violente (nici pt copilul meu nu as alege), e si asa destula violenta in real life, nu tb si jucariile lor sa ii indemne la mai multa. Dar, desigur, decat deloc, e bun orice!

Iar cu dulciurile, tocmai pt ca ei nu stiu ce au nevoie, trebuie sa aiba grija cei mari sa le ofere asta. Si sigur la cei mici mai ales ciocolata nu e buna, decat in cantitati mici.

Eu fac un pachet pe care i-l voi da lui Adi. Doamne ajuta!

10. cristina samara

Trophy Points:
    0

Nu cred ca vor primi atata ciocolata incat sa li se faca rau:)
    Si O data pe an se accepta, nu crezi?:)
    Bebelusi nu sunt in orfelinat, ma refer la cei de cateva luni.Vom selecta jucariile in functie de varsta sa nu fie nici un pericol....

11. sabrina

sabrina New Member

Trophy Points:
    0

si eu voi fi de sarbatori la constanta!as fi fericita daca ne-am mobiliza mai multi in aceasta minunata actiune! -ww- -ww-

12. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Sunt total de acord cu mota, pt ca astea sunt realitati pe care le ignoram cand traiam in Romania. Ciocolata nu e buna pt copiii mici - sub nici o forma si in nici o cantitate. Da, stiu ca putem face exceptii, dar nu uitati ca celor care nu au gustat ciocolata niciodata, nu are rost sa le-o dam doar pt ca "e buna" si gustoasa. Un lucru e bun daca iti place tie si a-i deschide apetitul unui copil de 2 ani pt ciocolata, nu mi se pare intelep. Asa ca va rog - nu le duceti bomboane si sticle de cola, pt ca nu le faceti nici un bine, ba dimpotriva. Mi-ar placea sa stiu ca banii pe care ii trimit, sunt folositi spre binele copiilor, si nu in detrimentul lor.

Admin, voi folosi intr-adevar transferul bancar. Cat despre cine ce face cu banii, nu am nevoie de nici o confirmare ca acei copii au primit banii de la mine, si nici nu vreau sa-mi apara numele nicaieri: ma bazez in totalitate pe constiinta si moralitatea organizatorilor.

13. administrator

Trophy Points:
    38

Multumim mult, spin!

Admin
    -santa- anta-

14. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

Eu am deja bocceluta facuta, cum fac mereu cand plec in Romania iar acum o sa merg pt sarbatori si am cateva familii ai caror copii se vor bucura de cateva lucrusoare.

15. roxanas

roxanas New Member

Trophy Points:
    0

Hei, cel mai usor ar fi (pt mine) Paypal. Cum fac?

16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

578 vizualizari si atat de putine raspunsuri. Oameni buni, aveti copii? Ganditi-va cand le cumparati o jucarioara sau o portocala ca sunt copii care nu numai ca nu vor primi nimic de la Mos Craciun, nu vor primi nici dragoste si afectiune de la parinti pt ca sunt multi orfani, multi parasiti, abandonati in centre ce nu le pot oferi decat putin.

Stiu ca fiecare are problemele lui, cheltuieli si griji, dar e nevoie de atat de putin de la voi ca sa puneti un zambet pe fetele acelor copii. Haideti sa nu uitam sa ne deschidem sufletele acum, in preajma Sfintelor Sarbatori! Orice bine pe care il faceti se va intoarce inzecit la voi!

Roxanas, prin paypal poti depune orice suma vrei la
    adrian@cherciu.com , mentioneaza-i te rog ca sunt pt actiunea Fii Mos Craciunul lor!

Adi, zilele astea fac si eu pachetul si vb sa vad cum ti-l dau.

17. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0

Motanik fac si eu curat prin jucariile si hainutele lui fiu-miu si trimit si eu ce este mai bun. Unde trimit ca nu am fost atenta si pana cand?

18. administrator

Trophy Points:
    38

Alinutza, detalii pe prima pagina a postului asta...

19. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

Andra, voi chiar va asteptaserati la mai multa miscare pt subiectul asta?!
    Eu nu; as fi vrut sa ma insel.

20. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

mota am trimis si eu bani in contul Romani Online Ltd la Barclays, dar nu am mentionat ca sunt pt proiectul Fii Mos Craciunul lor. Sper sa nu fie nici o problema.

Share This Page