14.3 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Femeie aruncata de un roman pe linii la metrou ?

Discussion in 'Imagine negativa' started by billy, Sep 12, 2008.

1. billy

billy New Member

Trophy Points:
    0
    Cu totii cred ca ati auzit de cazul femeii care a scapat ca prin minune dupa ce a fost aruncata de un individ pe linii de 750 de volti pentru ca a indraznit sa ii aminteasca lui si unui amic ca fumatul este interzis pe premisele London Undrground (asta datorita groaznicului incendiu din 1987, la statia King's Cross, unde au murit 31 de oameni si care se pare ce a fost provocat de o tigara aruncata aiurea). M-am ingrozt la auzul stirii, gandindu-ma: ce om dereglat ar putea face asta si mai tare m-am ingrozit auzind ieri la TV ca un emigrant este-european cu un nume cu o rezonanta familiara a fost arestat. Numele lui este Ionel Rapisca 30 de ani, din Dartford, Kent. Dupa mine , este 100% roman cu toate ca as vrea sa nu fie.Articole gasiti destule pe net numai daca dati cautare cu numele lui, unul il gasiti aici:
    http://www.express.co.uk/posts/view/608 ... -to-rails-

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Te-a ingrozit mai tare faptul ca e posibil sa fie roman, decat ceea ce a facut??? Aici cred ca e deja o problema grava. Mai oameni buni, romanii nu sunt buricul pamantului, nu sunt cei mai cu mot din lumea asta. Nu sunt nici aia care stiu sa faca orice, nici aia care se descurca peste tot pe unde ajung. Romanii sunt pur si simplu niste oameni, si buni si rai, care au avut norocul sau ghinionul sa traiasca intr-o anumita zona geografica, sau intr-un anumit regim politic. Fiecare face ce-l duce capul si trebuie sa plateasca (sau sa fie rasplatit) pt ceea ce face. O sa ajungem sa ne identificam cu criminalii, hotii, cersetorii doar pt ca au o anumita cetatenie?

3. Anonymous

Anonymous Guest

O, da..Sa fereasca Sfantu' sa mai scrie cineva de ce 'frumos; se comporta romanii,ca incepem iarasi elaborata disensiune despre cum am uitat de unde am plecat,si ne e rusine ca suntem romani,etc etc.
    Va dau eu un exemplu de comportament care nu mai exista in alta parte, sau cel putin nu asa de accentuat.Comportamentul in trafic al romanului in Romania.Eu nu l-am mai intalnit si am calatorit ceva.Adica injuraturi(soferesti...), si scandaluri/batai in caz de accident ( ca noi nu putem face schimb frumos de numere de telefon si firme de asigurare)depasiri periculoase, nerespectarea regulilor elementare de circulatie, claxon inainte cu o secunda sa se faca verde,claxonarea fetelor cu obscenitatile de rigoare si lista poate continua.
    Scuze pt. offtopic dar daca vorbesc la subiect, iarasi o sa aud ca asta nu are legatura cu nationalitatea.Toate nationalitatile au elemente bune si proaste.Etc.
    Dar exemplul de mai sus e greu de egalat.Ca si stirile de la ora 5.

4. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    He, he, imi place off topicul tau, Lara. Sand pasionata de subiectul asta si mi-ar place mult sa-l avem ca si topic de conversatie. Ceva de genul :
    - de cate ori era sa fiti calcat pe trecerea de pietoni in Romania ptr ca ati " indraznit" sa traversati legal ?
    - de cate ori, cand sofati regulamentar in Ro ( spre ex asteptand la semafor rosu, prioritate de pietoni, patrarea distantei fata de masina din fata ) ati fost claxonat, depasit si vi s-a aratat degetul al 3-lea?
    - de cate ori ati vazut depasiri extrem de periculoase ( neregulamantare) pe o strada cu linie continuua sau la curbe fara vizibilitate?
    Eu sint sofer foarte precaut, cu 13 ani experienta si fara accidente sau puncte pe carnet, mi se pare placut sa sofez, dar cand am sofat in Ro in august, am murit de frica ptr ca eram in minoritate. Data voiitoare o sa inchiriez un 4X4 sau un tanc ca sa fiu on the safe side.

Scuze ptr off topic.

5. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Articolul in sine pare nitel cam "tendentios",se tot pune accent pe voltajul high,mai mult chiar decat fapta in sine,cine stie ce s-a intamplat de fapt in realitate,iar fotografia tipului (nu ca ar fi extrem de relevant) nu pare oricum a unei persoane sa faca asa ceva.
    Si nu zice nicaieri ca e roman,chit ca numele ne indreptateste pe noi rromanii sa credem ca e de-al nostru.
    O fi,n-o fi asta e,cum mai zicea cineva,nu e toti perfecti,ca noi,cei de pe forum -aha- ha- -aha- ha-
    Cat despre off topic,SUBSCRIU in totalitate,am condus doi ani consecutivi in vacante in tara--COSMAR -pullhair- ullhair-
    Finul meu ma atentionase,dupa ce ma vizitase in UK-"nasule,ai grija,in RO nu se-xista politeturi de UK),si dreptate a avut.

6. billy

billy New Member

Trophy Points:
    0
    Dragul meu sau draga mea, daca nu ai observat, subiectul asta este incadrat in categoria "Imaginea negativa", un fel de colt al rusinii .
    Am spus ca m-am ingrozit si mai tare cand am auzit ca era roman si am sa-ti spun de ce: nu pot sa-mi dau seama de ce un roman ar face asa ceva , ma asteptam sa fi fost un yob englez. La noi nu se "practica" asa ceva, educatia pe care ne-o dau parintii nostri este diferita, un barbat nu se repede la o femeie aiurea pe strada.

Nu ma intelegeti gresit, eu ma simt mai in siguranta in tara decat aici, dar daca stati aici de o perioada mai mare de trei ani , cred ca ati avut ocazia sa cititi destule articole despre ticalosii comise de romani si am ajuns la concluzia ca un mic segment din cei care pleaca din tara ajung sa creada ca sunt invincibli si fac niste chetii pe care nu ar avea curajul sa le savarseasca in tara.
    Am mai spus-o: eu sunt eu si tu esti tu. Incerc sa le schimb parerea celor cu care intru in contact prin felul meu de a fi si sunt sigura ca am reusit. Ce fac altii, conteaza mai putin pentru mine, dar este dreptul meu sa ma mir si sa fiu socata de un gest ca acesta mai ales daca vine din partea unui conational.

7. alana123

alana123 New Member

Trophy Points:
    0
    I remember having heard it on the news and I was shocked then, although at that time I had no idea it was done by a Romanian..., but now knowing it was a guy from Ro wow it makes me feel even worse. Still, I was also shocked to hear an elderly woman actually dared saying something to the group of guys, as here nobody cares anymore about what other people do because of fear of being threatened or abused or simply sued.
    It's sad to know this as it makes me feel I am right to think some things I think...
    Shame on him though whoever he is or wherever he comes from.
    p.s.: off topic now, sorry. Another shocking news for me was 2 weeks ago when a banker from Norwich got killed for something similar, sorry can't remember exactly why but he also told someone off for doing something in the street! This is very scary and shameful. Poor guy... and hope that wasn't done by a Romanian as well... but I think this time were briths who did it!

8. peg

peg New Member

Trophy Points:
    0
    Alana, mi se pare mie sau acest subiect este in romaneste? Eu as continua sa scriu in romaneste daca as fi tu; engleza ta (desi cu totii am observat cat iti place de mult) este destul de proasta. Scrie Romaneste ca asa este regula forumul-ui.
    Back to the topic,

Nu, acel bancar care a fost omorat ptr ca a incercat sa opreasca o bataie ( sau a intervenit intr-un fel sau altul) nu a fost omorat de romani. Deja s-a gasit vinovatul.
    Scuze ptr off topic.

9. tkammyus

tkammyus New Member

Trophy Points:
    0
    peg a scris:
    Daca tot locuim in Anglia, ar trebui sa avem sansa de a alege sa scriem in Romaneste sau Englezeste....
    By the way Alana... v good English; daca ar vorbi si altii ca ea ar fii ceva... dar sunt care nu leaga 2 vorbe in Engleza si sunt aici de ani de zile...
    Sorry for the off topic, dar nu ' dati cu parul daca nu e nevoie ;)'

10. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Femeie aruncata de un roman pe linii la metrou

Peg,

Conform regulamentului acestui forum, fiecare user poate alege intre limba romana si engleza atunci cand posteaza.

Te rog frumos sa te abtii de la a face observatii inutile!!

Multumesc pt intelegere!

Parteneru

11. ana2010

ana2010 New Member

Trophy Points:
    0
    Da lasa...ca mai nou in Austria le da foc! ... Fiecare tara are uscaturiile ei.... nu e vb. numai de romani...chiar am citit o statistica pe internet... cu toate incidentele intamplate in Austria, dezamagitor suntem fruntasi... dupa noi sarbi si apoi turci! ... Frumos e ca si austrieci fac prostii si inca cate...da na... fac in tara lor... pe ei nu ii pune la calcul!

Share This Page