3.6 C
London
Saturday, December 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Familie de self-employed

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by tibbs, Feb 22, 2008.

1. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna .

Uite un guidance pt ce ai tu nevoie,este optionala aplicatia ei pt yellow si a ta pt blue.Legea spune doar ca in cazul in care HO iti va cere sa puteti dovedi ca sotia ta e self-employed.(ca plateste taxe,are NINO,are referinte de la clienti,etc).

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... omania0408

Paragraful 10 spune ca nu e obligatoriu yellow card-ul pt sotia ta,iar paragraful 26 spune ca tu ca dependent poti sa aplici pt blue card ("you can") dar nu ca este obligatoriu("you have to,you must").Paragraful 27 explica si in ce conditii iti pastrezi dreptul de munca.

Mult succes si numai bine !!

2. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc oana!dar ce crezi are sanse avind doar 1 client momentan..nino si scrisoarea cu confirmarea ca este inscrisa ca self?? sau sa ma angajez si peste 2.3 luni cind le avem pe toate sa aplicam??

3. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Da,din moment ce ea a sunat la Ho si s-a inscris ca self-employed,e trecuta in baza lor de date si mai aveti si scrisoare de confirmare de la ei,nu este nici o problema.Normal ca fiind la inceput dureaza pana dobandeste clienti,dar drepturile tale sunt aceleasi ,ea exercita un Treaty right si tu esti sotul ei.Oricum va sfatuiesc sa-si gaseasca in curand mai multi clienti(cel putin 2) pentru a nu-i putea fi contestat statutul de self-employed in cazul in care HO o cere.Stii ca e posibil sa interpreteze ca ea,lucrand doar pt o persoana,este de fapt angajata(pe ascuns),nu self-employed.
    In ce domeniu e sotia ta self daca nu te superi?

Cand te duci sa te angajezi ia scrisoarea de confirmare a sotiei, un print dupa guidance unde sa subliniezi paragraful care te intereseaza si o copie dupa certificatul de casatorie.Just in case.

-takecare- akecare-

4. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc lucreaza ca cleaner in hotel{housekeeping}..deci sa mai caut clienti..?eu de angajat sa zicem ca nu e greu ca deja ma cunoaste angajatorul..

5. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Exact. Cred ca la asta se referea Oana, ca ar fi bine samai gaseasca cativa clienti, iar daca tu ai zis ca lucreaza in housekeeping, imi permit sa o completez pe Oana, adica sa iti spun ca isi mai poate cauta persoana particulare, adica pe la casele oamenilor unde sa faca curat. 1-2 ore pe zi sau cat o fi acolo, eu zic ca face mult. Deoarece in acest domeniu sunt mai multe persoane care fac asa ceva, va pot ajuta si cu o mica "strategie de marketing" . Poate incepe sotia, prin zona in care locuiti voi. Cum? Nimic mai simplu. Vorbeste intai cu seful direct de le servici, pentru ca va avea nevoie de o referinta. Apoi, dupa ce acesta isi da acordul, incepeti sa faceti niste fluturasi mici, in care sa scrieti cleaner .... bla bla .... numar de telefon, si sa specificati neaparat pe fluturas ca aveti referinte. Inca un sfat personal, sa nu faceti fluturasii alb negru, ca nu vor fi luati in considerare. Cei color au mai multe sanse sa fie bagati in seama.Apoi, cu "marfa" rezolvata, mergeti din usa in usa si le puneti oamenilor in cutiile postale. Nu o sa va sune toti, dar din 20 de fluturase puse, daca primiti 2-3 telefoane eu zic ca tot e bine. Acele 2-3 persoane , daca le vor place cum munceste sotia vor mai anunta alte 2-3 si tot asa.
    Dupa cum am spus si mai sus, sunt multi "cleaner-i" pe piata, iar ca sa "intrati pe piata", parerea mea este ca ar trebuie sa faceti un mic artificiu. In ce sens? De exemplu, puteti avea o oferta promotionala.... cum ar fi, sa treceti acolo pe fluturas, ca la 15-20 de ore muncite, urmatoarele 2-3 ore va munci la jumatate din suma pe care o va lua in mod normal, sau ceva de genul asta .... nu stiu .. va ganditi voi ... sau daca vrei, vorbim pe privat si poate va ajut eu in limita timpului meu liber.

Ca sa trag acum o linie, respectiv o concluzie, dupa cum a zis si o membra de aici de pe forum, SE POATE, si e nevoie de scrificii la inceput, tot ce conteaza este ca sa nu ne plafonam, si sa ne dorim mai mult, cand ajungem la un anumit nivel.

Succes

6. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Neaparat sa mai cauti clienti macar 2 pe langa ce are deja ca sa fie cu adevarat self-employed ca altfel e posibil s-o agate cei de la HO,e ilegal sa ai doar un client,pt inceput e ok,dar pe viitor sa aveti asta in vedere.Macar asa,curatenie la doua trei persoane cateva ore pe luna/saptamana cand are timp.

Numai bine si succes!!

7. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    MULTUMESC! salut si multumesc pt rapiditatea cu care primesc raspunsuri la intrebarile care le pun...de gasit clienti in zona sincer e greu...sunt in plymouth{devon}este cred cea mai saraca zona din uk e plina cu oameni care eu cred ca sunt la ultimul nivel posibil din uk..adica la facut curat prin case slabe sanse de gasit..zic asta ca inainte eram in bracknell{berkshire}si pot zice ca este o mare diff de zona..in 2,3 luni poate ne intoarcem in aceea zona...mersi oricum am sa caut macar 1 client sa mai aiba pe linga hotelul la care lucreaza acum.

8. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    SALUTARE! Am o intrebare din nou credeti ca daca trimitem br1 completat cu urmatoare acte:nino ei,lista cu 2 clienti si invoiceuri saptaminale,scrisoare de la home office care zice ca e inregistrata si copia care zice ca e de acord sa plateasca taxele by direct debit,abem sanse sa obtinem yelow si eu{sotul}blue..???

9. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    stie cineva ai voie la tax credit daca aplici ca self si apoi aplici pt blue certificate ca dependent{??

10. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna !
    Sunt nou pe acest forum si sunt inca in Romanica ... am tot citit pe aici dar am o mare nelamurire:
    As vrea sa obtin statutul de self-employed si nu inteleg cum as putea sa obtin ceva de lucru LEGAL, daca trebuie sa am minim O ZI vechime cand ma declar self-employed ? Daca cel care ma angajeaza imi cere dovada ca am permisiunea sa lucrez ce-i spun ? Ca o sa ma declar maine self ?

Cam atat, ca in rest am inteles cum stau treburile. Cam la cat se ridica suma pe care ar trebui sa o am la mine pana cand as putea sa produc ceva, sa zicem pentru 2 saptamani ? Cred ca in 2 saptamani as putea sa-mi gasesc ceva de lucru si sa termin cu toate formalitatile, sau nu ?

Share This Page