3.6 C
London
Saturday, December 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Familie de self-employed

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by tibbs, Feb 22, 2008.

1. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Revin cu completari despre certif albastru al unui dependent de self employed:

In dreapta fotografiei sunt precizate:
    Name:
    Place, Date of Issue: Sheffield, data
    Remarks: >12 - employment and business activities allowed

Pe prima pagina: UK Residence documentation for a national of EEA State

si

YOU ARE ADVISED TO PRODUCE THIS DOC TO THE IMMIGRATION OFFICER WHENEVER YOU LEAVE OR ENTER THE UNITED KINGDOM

Atat.

2. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0
    deci e o diferenta si anume la remarks, daca inainte scria "no restrictions on employment in uk" aici vad ca apare 12", s-o fi referind oare la cele 12 luni, au mai clarificat insa ce inseamna no restrictions, adica employment and business activities allowed, alte pareri?

3. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Sper sa observati ca spune "advised" nu " have to" asa cum spunea si pina acum pe toate certificatele.
    Eu unul as "advise" pe toti Romanii sa NU arate acest document la granita pentru ca nu e de nasul lor sa puna asemenea intrebari cetatenilor Europeni care nu sint "subject to immigration control".
    In legea spune foarte clar ca nu este nevoie sa prezentam decit un document de calatorie valid, pasaport sau carte de identitate, punct.

4. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

Vrei te rog sa ne spui daca pe blue card-ul tau sunt trecute aceleasi lucruri la "remarks"? Ca daca si pe al tau scrie "no restrictions on employement in UK" inseamna clar ca acea mentiune de pe card-ul specificat de Negrutxa scoate in evidenta cele 12 luni de "tranzitie" ca sa zic asa.
    Si pt mine una ,e o mare diferenta intre cele doua blue card-uri si anume aceea ca dreptul de munca nu poate fi transferat la ceilalti membri de familie.E drept ca asta nu afecteaza cu nimic detinatorul...Doar sotia/sotul(cum ar fi cazul meu).

5. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca din 19 Nov 2007 a devenit necesara o asemenea mentiune in Blue Certificate pentru a nu permite "inchiderea cercului".
    Sa explic:
    legea spune clar ca sotul/sotia unui self-employed, student, self-sufficient poate munci pe piata UK fara restrictii si ca are dreptul la Blue Certificate DACA VREA.
    DAR, daca sotia a obtinut blue certificate in baza sotului ca student sa zicem, atunci sotul (studentul) nu poate si el cere blue certificat in baza sotiei dupa ce ea obtine acel certificat.

Referindu-ma exact la exemplul prezentat de "negrutxa" au trebuit sa faca mentiunea aceea, altfel sotul (self-employed) ar fi putut aplica la HO pentru blue certificate in baza sotiei. Cu acea mentiune ei isi fac viata mai usoara si evita incercarile de abuz ale sistemului.
    Si de semenei indica, ca dupa 12 luni dependenta dispare.
    Caci sa nu uitam, daca sotul nu mai este self-employed (student, self-sufficient), sotia NU MAI ARE DREPT DE MUNCA in primele 12 luni.

6. mac

mac New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor, in legatura cu self-employed, vreau sa vad daca am inteles bine. Eu ma inregistrez ca self-employed, primesc actele in 3 luni sa zicem. Dupa ce primesc actele , il pot aduce si pe sotul meu, el avand automat drept de munca legal ca dependent. De asemenea pentru siguranta, el poate aplica pentru blue card (cand, imediat? sau dupa 1 an?). Si, daca el aplica pentru blue card, eu nu mai pot aplica, dar suntem in legalitate amandoi, asa e? Acest blue card are un termen de valabilitate? Trebuie reinnoit? Ulterior care mai sunt procedurile? sau asta e tot? Multumesc pentru raspunsuri.
    Numai bine tuturor.

7. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    mac,
    da, poate aplica imediat dupa ce ai primit tu inregistrarea ca self-employed si pachetul de la iland revenue.
    pentru raspunsuri la celelalte intrebari mai citeste si tu prin forum, ca vei gasi toate raspunsurile.

8. mac

mac New Member

Trophy Points:
    0
    ok, merci UKOK.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am o nelamurire: pentru cineva self-employed, a carui sotie aplica pt. DEPENDENT. "Avocata" lui a cerut traducerea certificatului lor de casatorie (actul fiind de tip vechi)+legalizarea lui.
    Este nevoie de legalizarea traducerii pentru a fi depus la Home Office si, daca da, aceasta se poate face numai la ambasada/consulat?
    Merci mult.

10. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna rebecca

Avocata lui? -scratch- cratch- Ca sa completeze BR1? Nu o sa inteleg de ce unii prefera sa arunce banii in vant pe niste lucruri atat de simple, mai ales ca sunt atat de multe informatii gratuite pe acest forum. Nu e treaba mea. -eyebrows2- yebrows2-

HO cere documentele in original, nu trebuie sa le traduci si/sau legalizezi. Prietena mea a trimis certificatul de nastere in original (cel romanesc) ca sa dovedeasca gradul de rudenie cu persoana self employed (tatal).

-staycool- taycool-

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nici eu nu inteleg...de unde si ghilimelele.
    Totusi, certicatul e numai in romaneste.Il va trimite probabil cu traducerea atasata. Dar este nevoie si de legalizare? Ca eu asta nu inteleg. Lor li s-a spus ca da, eu am indoieli...

12. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Rebecca, ei isi iau aceste informatii eronate de la "avocata"? Se poate verifica foarte usor printr-un simplu telefon la HO.

Certificatul albastru pentru dependenti nici macar nu este obligatoriu...

13. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog sa ma ajutati ca m-am impotmolit....
    Incerc sa completez BR1 pentru sotul meu care are programanre pe 7 Martie in Croydon(ca membru de famile al unui self, pt blue card cu BR1) si imi da impresia ca ar trebui sa il completez in numele meu si sa il pun pe el ca dependant, dar asta ar insemna ca eu cer card galben si EU NU VREAU CARD GALBEN... Poate sunt neadevarate zvonurile ca nu mai iei ILR daca ai fost self inainte de aderare si iti iei card galben dupa, dar paza buna fereste primejdia rea si de ce sa risc daca oricum e optional....?
    Ce sectiuni sa completez?...ca m-am zapacit....Am inceput sa completez 6 si 7 ... Dar ce e cu 1 si 2 ? Sa pun numele lui???

14. tibbs

tibbs New Member

Trophy Points:
    0
    Am vazut cerinta asta de a trimite actele in original, sa fiu sincer, pe mine ma cam sperie. Pe acolo nu se intimpla sa se piarda scrisorile? Sau la destinatie sa rataceasca actele? Ca e cam complicat sa le refaci. Nu exista posibilitatea de a te duce cu ele in mina undeva sa le vada, si sa le iei acasa cu tine?

15. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    nu au cum sa le piarda , doar daca se intampla ceva neprevazut si na nu mai gasesec un act(foarte rar ...), trebuie sa trimiti actele cu Special delivery si ii spui ca sunt acte foarte importante si le spui o valoare, daca se ei pierd scrisoarea te despagubeste cu valoarea respectiva pe care o ai pe receipt... -badteeths- adteeths-
    eu cand am trimes actele la HO am pus valoarea de 400 pounds (asta e un exemplu ) idem acum pentru yellow card
    in concluzie nu prea se intampla sa piarda actele ...
    -staycool- taycool-

16. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Corect ! E bine totusi sa-ti faci niste copiii inainte de a le trimite..Sfatul meu e sa trimiti CI-ul , in loc de pasaport..pentru ca se reface mult mai usor..in caz de pierdere.

17. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca este o greseala a celor de la H.O, dar pe cardul albastru al sotului scrie la Remarks: NO RESTRICTION ON EMPLOYMENT IN U.K
    Eu nu cred ca mai are vre-un rost sa il schimbe dupa un an de munca continua...Pe spate scrie ca dupa 5 ani poate aplica pentru rezidenta permanenta.

Ma intreb, oare sunt doua tipuri de Blue card??
    Exista un card albastru "provizoriu" -cum scria cineva intr-un alt topic-?

18. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    salut.am si eu o intrebare pt cine stie eu{sotul fiind inscris de aproape 1 an ca self si vreau cind vine sotia sa o inscriu pe ea ca seldf si sa incetez eu ca self..pot folosi ni ala vechi sau ce se intimpla?

19. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru lucandrew2006:

Da, ramai cu acelasi NIN, nu se schimba.

20. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    SALUT.Ce ma sfatuiti cel mai bine??..eu sunt self de 1 an aproape dar am avut numai 2 clienti pe perioade diferite..sotia este de 1 luna inscrisa ca self..are si nino..cel mai bine este sa mi opresc eu self ul si sa ma angajez la persoana la care lucram pina acum ca self?? trebuie numaidecit sa aplic pt blue certificate?..sau ma angajez si dupa 5-6 luni dupa ce are sotia mai multe acte doveditoare ca e self atunci sa aplicam??{clienti bank statments..}poate cineva sa mi dea linkul unde se zice ca am dreptul de lucru si nu sunt obligat sa aplic pt blue??

Share This Page