14.8 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Familie de self-employed

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by tibbs, Feb 22, 2008.

1. tibbs

tibbs New Member

Trophy Points:
    0
    Daca eu vin si imi fac self-employment, sotia are drept de munca full sau trebuie sa-si faca tot self-employment?
    Scuze, da nu prea am inteles, iar informatiile oficiale sunt cam neclare pentru mine...
    Mersi.

2. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
  3. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    ok imi pare rau, sincer nu stiam, deci ce am scris mai jos se pare ca nu e corect, nu sterg pt ca altfel se pierde sensul discutiei

Tu cand vii aici si iti faci self-employed, sau mai bine zis te inregistrezi ca self-employed, nu ai drepturi de munca depline, ci doar cele legate de self-employed, ai dreptul sa desfasori business-ul pe care ti l-ai propus sau sa faci una dintre meseriile sau profesiile care se incadreaza si pot fi practicate ca self-employed. Sotia ta nu are cum sa aiba drepturi depline de munca din moment ce nici tu nu ai. Nu are practic nici un drept pe piata muncii. Puteti insa, ca self-employed, sa va faceti un LTD (limited company, un fel de SRL) si sa o treci si pe ea ca director al companiei, in acest fel aveti practic acelasi statut. Sau ma rog, se poate inregsitra si ea ca self-employed, etc etc...

4. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    "Exempt from the worker authorisation requirement:....you are the family member of a Bulgarian or Romanian national who is self-employed, self-sufficient or a student."
    http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workin ... iveworkuk/

este de pe site-ul biroului pt imigratie!!!!
    Nu-ti fa probleme, doar tre' sa aplice pt card! Bafta amandurora! tibbs

5. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    uite si restul:
    16. Bulgarian and Romanian family members of a Bulgarian or Romanian national who
    is exempt from work authorisation requirements are entitled to be issued with a blue
    registration certificate confirming that they are also exempt from those requirements.
    Applications on this basis should be submitted on form BR1. -takecare- akecare-

6. simonas28

simonas28 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Tibbs!

Dupa cum a fost mentionat si mai sus: sotia ta are drept de munca nerestrictionat.
    Daca tu iti desfasori activitatea ca self-employed,atunci sotia ta,considerata membru de familie si dependenta de tine are acest drept.Se poate angaja in orice domeniu si lucreaza pe NINO(insurance number).

Imi pare rau ,poate esti confuz acum...dar informatiile furnizate de annelores nu sunt conforme cu realitatea.Pentru mai multe detalii urmeaza link-ul dat de Negrutza - iti va fi de ajutor.

Multa bafta! -takecare- akecare-

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Anellores, versiunea ta a fost valabila pana la data de 19 noiembrie 2007. De atunci legea s-a modificat si dependentii de self employed, self sufficient sau student au drept de munca si chiar dreptul de a aplica pentru blue card.

Putina atentie va rog, sa nu cream confuzie pe aceasta tema. -explain- xplain-

8. cristina88

cristina88 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare la toti romanii de pretutindeni,am si eu multe intrebari dar am sa ma rezum la cea mai importanta ,m-am facut self din mai anul trecut .inca nu am obtinut nici un fel de card ,am trimis multe aplicatii de un an de zile....sunt cu sotul de vreo 6 ani aici dar de anul trecut suntem legal sa zicem,am si copiii cu mine,2 la colegiu si cel mic la scoala ,deci eu ca self el are drept de munca nerestrictionat in orice domeniu ???daca sar angaja la fabrica ce act iar trebui ca sa dovedeasca ca are drept de munca ???ce aplicatii tre sa mai fac?sunt fff confuza ,am trimis br1,br4,am facut aplicatie de self suficient ,de hight skillsi mai cate iar toate au fost reject.dupa toate aceste aplicatii m-am facut self in speranta ca voi obtine acel card ca el sa poata munci dar pana acum inca nu am primit nik.puteti sami dati un sfat va rog?va multumesc si mult noroc la toti romanii -hi5- i5-

9. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Imi pare rau de faptul ca ai avut aplicatii care au fost refuzate, acest lucru este comun in cazurile in care HO poate dovedi ca ai venit/ locuit/ muncit sau trait aici ilegal, in trecut. Din aceasta cauza cred ca va dura putin mai mult ptr tine sa aplici in mod successful pentru orice aplicatie. Dar nu cred ca e imposibil, incearca sa intrebi pe cineva de pe forum care a venit aici ilegal inainte de 2007 si care, atunci cind a aplicat ptr certificat de self employed, a fost acordat! success

10. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna .
    S-o luam usurel asa ca sa nu fii confuza dupa aceea.Daca te-ai inregistrat deja ca self-employed la acel nr de la Home Office si si primit acea scrisoare cum ca ei iti multumesc ca te-ai inregistrat si mai departe sa aplici pt National Insurance Number atunci totul e perfect,sotul tau se poate angaja oriunde si e suficient sa arate(celor care nu cred ca el are drept de munca) acea scrisoare pe care ai primit-o tu de la Home Office,un print cu legea care spune ca are drept de munca fiind sotul tau si eventual certificatul de casatorie ca sa dovedeasca ca ESTE sotul tau.
    Daca nu ai primit acea scrisoare inca,stai linistita ca o vei primi,teoretic sotul tau are drept de munca fara restrictii in UK din momentul in care tu ai inchis telefonul prin care te-ai inregistrat self-employed.Deci poate sa-si caute un job si poate totusi se angajeaza fara sa fie nevoie sa dovedeasca acest drept de munca.Eu sunt convinsa ca in cazul in care spune angajatorului cum sta situatia,multi vor intelege,nu toti sunt batuti in cap.
    Eu sunt in aceeasi situatie ca si tine,sunt self-employed de un an de zile ,sotul meu lucreaza fara sa fi fost nevoie sa arate ceva cand s-a angajat.Doar a explicat situatia si ca sa zic asa,l-au crezut pe cuvant.
    Acum pt tine,ca sfat mai departe desi nu stiu in ce situatie ai ajuns cu actele pt self-employed,dupa ce-ti vine scrisoarea aceea unde ti se spune sa te programezi pt NINO,te duci la interviu si eventual il obtii...Cam atat esti OBLIGATA sa faci ca self-employed.Daca vrei,mai departe poti sa aplici cu BR1 pt un yellow card.Pe BR1 poti sa-l treci si pe sotul tau la membri de familie si el va primi un blue card. Insa ai grija si ai rabdare(cel mai important lucru) sa strangi toate actele pe care ti le cer ei pe formular,referinte,facturi,chitante,dovada de adresa,bank-statements,etc...ca sa nu aibe de ce sa se lege cand trimiti aplicatia.
    Precizez ca tot acest proces dureaza cam 6 luni de la acel telefon de inregistrare....Deci multa,multa rabdare...Mai bine nu te gandi prea mult,cautati-va de munca,tu clienti pt self,sotul tau un job stabil,si lasa timpul sa treaca,fa fiecare aplicatie la timpul ei si asa mai departe.
    In cazul in care nu vrei sa aplici pt yellow(oricum nu esti obligata,dar e posibil sa te ajute in viitor),dupa ce se angajeaza sotul tau pastreaza toate pay-slip-urile de la el de la munca si dupa ce face el un an de munca legala in UK aveti amandoi dreptul la blue card.
    Numai bine si sper sa te fi ajutat.

11. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    OK, am citit si eu cu atentie ce se scrie l alinkul dat mai sus si se pare la prima vedere ca asa este, si eu asa am crezut dupa ce am citit asta, insa imediat am dat click pe un lick de pe aceeasi pagina, in dreapta sus unde sunt intrebari si raspunsuri pentru romani si bulgari, acolo - Contradictie! Se spune clar ca membrii de familie si dependentii celor cu self-employed, student etc au nevoie de accession card! A mai citit cineva informatiile de pe linkul respectiv? Se spune ceva de purple card, ma rog, situatia nu mai e la fel de clara ca in pagina principalacum interpretati...Pentru ca la sfarsitul paginii principale se recomanda acest link pentru informatii mai in detaliu.

12. bluestoneuk

bluestoneuk New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit cele scrise mai sus de fiecare insa tot de pe site-ul de la HO apare si aceasta informatie unde mi se pare clar ca sotii(le) de self employed nu pot lucra:Ciudat!!!!!!!!! -sad4- ad4-

Family members!

16. Bulgarian and Romanian family members of a Bulgarian or Romanian national who
    is exempt from work authorisation requirements are entitled to be issued with a blue
    registration certificate confirming that they are also exempt from those requirements.
    Applications on this basis should be submitted on form BR1. This does not apply, where
    the exempt Bulgarian or Romanian national is only exempt by virtue of being the family
    member of another Bulgarian or Romanian who is self-employed, self-sufficient or a
    student. So, for example, if two Bulgarian nationals are married and one is selfemployed,
    the self employed spouse cannot then take employed work on the strength of
    the spouses work status.

13. cristina88

cristina88 New Member

Trophy Points:
    0
    dar eu ca self pot lucra si in fabrica?/?/?/pot lucra 40-50 de ore saptamanal numai intrun singur loc??va multumesc ptr toate raspunsurile. -longmouth- ongmouth-

14. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Bluestoneuk citeste CU MARE ATENTIE citatul dat de tine mai sus ,tu nu ajungi la concluzia corecta pentru ca nu citesti cu atentie ce scrie acolo.Nici o clipa nu se afirma ca sotul/sotia de self-employed nu are drept de munca.Nu e nimic contradictoriu in acest fragment,ci e confirmarea celor scrise de mine mai sus.

Applications on this basis should be submitted on form BR1

Acest paragraf explica faptul ca sotii/sotiile de self-employed au dreptul la blue certificate daca doresc,si ca il pot obtine aplicand cu BR1.

This does not apply, where
    the exempt Bulgarian or Romanian national is only exempt by virtue of being the family
    member of another Bulgarian or Romanian who is self-employed, self-sufficient or a
    student. So, for example, if two Bulgarian nationals are married and one is selfemployed,
    the spouses work status.

Acest paragraf spune ca odata ce sotul/sotia de self employed obtine acel blue certificate ,ASTA NU DA DREPT DE MUNCA NICIUNUI MEMBRU DE FAMILIE AL CELUI CARE A OBTINUT BLUE CARD-UL.
    Ca sa fiu si mai explicita de ex tu esti self-employed,sotul tau are drept de munca (eventual blue card daca doreste sa aplice) in baza faptului ca este sotul tau,deci membru de familie al unui self-employed.Ceea ce este scris mai sus afirma ca niciun membru de familie al sotului tau nu are drept de munca in baza faptului ca el are blue card,intelegi? Cum la fel,nici tu nu ai drept de munca dupa ce el a obtinut blue card-ul ,daca vrei e ceva care merge mana in mana el poate lua blue doar daca tu esti self,daca tu opresti acea activitate,atunci si el intra automat in ilegalitate.
    Dupa un an de zile in care el munceste legal,va obtine blue card-ul in baza muncii lui legale si abia atunci vei putea aplica tu pt blue card ca si dependenta lui(de asemenea,vor putea aplica pt blue card toti dependentii lui,adik parintii lui,copiii,etc).Sper ca am fost destul de clara si ca am clarifcat orice confuzie.

So, for example, if two Bulgarian nationals are married and one is selfemployed,
    the spouses work status

Traducerea : Deci,de exemplu,daca doi Bulgari(Romani) sunt casatoriti si unul dintre ei este self-employed,CEL CARE ESTE SELF-EMPLOYED nu poate fi angajat in baza statutului (adica faptului ca sotul/sotia are blue card) celuilalt.

Numai bine ! Va pup si sper ca este o veste buna si pt voi cum a fost pt mine in noiembrie cand am aflat !

PS: Fiind implicata direct in aceasta situatie am intors pe toate partile aceste legi si pot spune ca sotul meu si cu mine punem aceasta lege in aplicare de la inceputul lui 2008,deci este adevarat,valabil si functioneaza.

Cristina08,este ilegala situatia pe care o descrii tu,clar ai statutul de angajat,chiar daca esti inregitrata self-employed,si in cazul unei verificari e posibil sa ai mari probleme,si tu si eventualul angajator,se plateste amenda si e cam nasol.
    Ca sa fii self-employed trebuie sa indeplinesti urmatoarele cerinte :

* run your own business and take responsibility for its success or failure
    * have several customers at the same time
    * can decide how, when and where you do your work
    * are free to hire other people to do the work for you or help you at your own expense
    * provide the main items of equipment to do your work

Deci clar trebuie sa ai mai multi clienti,si sa nu lucrezi acelasi nr de ore in fiecare saptmana,pe cat posibil...De altfel,cand aplici pt NiNO sau pt yellow card cei de la HO iti cer sa dovedesti ca ai mai multi clienti,iti cer sa dovedesti cum ti-ai facut reclama pt serviciile pe care le oferi,iti cer referinte,facturi,etc....Ori unde cu un singur client si cu acelasi nr de ore lucrate in fiecare saptamana eu zic ca e foarte usor sa-si dea seama ca de fapt esti angajata pe ascuns...Ai mare grija !

15. tibbs

tibbs New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru lamuriri. Intr-adevar, exact acel paragraf si exemplul cu familia m-a zapacit.
    Insa s-a discutat mai sus despre necesitatea sa ai mai multi clienti. Eu vreau sa-mi fac un self in IT, iar proiectele sunt de 3-6 luni, si aproape intotdeauna peste, putine proiecte se termina la termen. In cazul asta, e clar ca timp de 6-9 luni lucrezi doar cu un singur client, si asta probabil chiar de la inceput. Credeti ca sunt probleme din cauza asta?

16. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Banuiesc ca nu e nimeni absurd,normal ca trebuie sa incepi de undeva si nu intotdeauna se inghesuie clientii .... Si eu am avut la inceput timp de vreo 3 luni un singur client,pe urma 2...acum am vreo 4 dupa un an de zile,dar sunt permanenti,eu fiind nanny ei au nevoie tot timpul,ca doar nu le cresc copiii in cateva luni...deci probabil cativa ani voi lucra cu aceiasi clienti si mai mult de 4 nu pot sa iau pentru ca nu imi ajunge timpul !!
    Deci in legatura cu priectele tale sunt convinsa ca nu vei avea probleme atata timp cat ai un contract cu ei si se specifica durata contractului,plata si toti termenii care arata clar ca lucrezi ca si self-employed(adik nu ai vacante platite,nu iti platesc ei taxele,etc).Trebuie sa le dai invoice de fiecare data cand iti dau bani si cu asta basta.

Multa bafta !

17. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Sotul meu isi cauta de munca de 3 luni. Nimeni nu il crede pe cuvant si nici nu vor sa auda. Le-am dat si legea si degeaba...am sunat la H.O sa ii fac programare in Croydon sa isi ia blue card si m-am certat o ora cu cei de la H.O pe motiv ca nu ar avea drept la blue card si nici sa aplice cu BR 1, dar nu am renuntat pana nu am obtinut programarea...Am cerut sa vorbesc cu supervisor-ul cand am vazut ca nu ma inteleg cu tipa care a raspuns prima data, si supervisor-ul o tinea una si buna ca NU si NU...Dupa o ora si-au cerut scuze si sotul are progamare pe 7 Martie. Sa ii tinem pumnii sa ia cardul ca fara el nu iti da nimeni de munca...

18. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo RBK,asa trebuie,sa nu te lasi pana nu obtii dreptul tau ! -explain- xplain-
    Dupa ce obtine acel blue card sa ne spui si noua daca este vreo mentiune speciala pe el.

Te pup.

19. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer, eu cred ca nu e nici o diferenta intre cele doua carduri. Ambele acorda aceleasi drepturi pentru detinator, deci nu ar avea rost sa aiba mentiuni diferite. Vom trai si vom vedea, desigur.

20. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0
    si eu cred la fel, nu cred ca s-au obosit sa schimbe cardurile, atunci intrebarea vine, dupa 12 luni de munca cu acest blue card obtinut pe baza unui membru de familie self-employed mai are rost sa le mai amintesti celor de la HO ca nu mai depinzi de cel self-employed? Eventual cel self-employed poate obtine blue card pe baza ta, cam ciudat cercul asta de dependenta -handsrubb2- andsrubb2-

Share This Page