21.7 C
London
Wednesday, August 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Facultate in UK 2008

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by kmonika13, Jan 2, 2008.

1. camis

camis New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.
    Am aplicat si eu in Uk si pana acum am fost acceptata la Bradford si Birmingham. Intentionez sa ma duc la Birmingham. Mai e careva care merge tot aici? :)

2. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    daca vrei sa incepi sa studiezi la universitatile din UK trebuie sa platesti ceva taxe?Care sunt cheltuielele pentru a studia?
    Numai bine

3. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    cien_my normal ca trebuie sa platesti taxa la facultate, etc ...cauta pe forum si gasesti multe informatii ajutatoare, ba chiar si site-uri cu facultati, cursuri, etc
    bafta
    -staycool- taycool-

4. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    in primul rand pentru a studia in uk trebuie sa ai bacul si un examen de limba luat(ex ielts).
    apoi trebuie sa stii ce domeniu vrei sa studiezi si sa cauti facultatile...
    normal ca trebuie sa platesti taxe,sa te inscrii,sa le explici de ce vrei sa studiezi la ei(cu o scurta descrierea ta)..
    mai apoi..daca te accepta...sunt multe altele care trebuie luate in calcul,cum ar fi:chirie,daca crezi ca ai posibilitati de a te intretine..sau trebuie sa iti mai cauti un loc de munca part-time...daca faci fata...
    so...analizeaza si mai cauta informatii pe forum..
    -takecare- akecare-

5. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Am si eu o nelamurire...Luni 11 Februarie am un interviu la Kent University pentru a ma inscrie/transfera in Anul II si in scrisoarea lor imi spune ca trebuie sa am "Complete form confirming any criminal convictions (enclosed)" asta nu inseamna ca imi trebuie cazierul nuh trebuie doar sa conpletez formularul ?? si la noi in RO ce este "GCSE/Level 2 certificates in Maths and English"?
    Poate ma lamureste si pe mine cineva care are mai multa experienta , care studiaza in Kent , sau care e student, sau care lucreaza si in Asistenta Social...as avea mai multe intrebari! pls -saint- aint-
    Thx anticipat! -takecare- akecare-

6. ravusb

ravusb New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    I'm new here...
    Imi doresc sa studiez la o universitate in UK. Mi-am facut un account pe ucas.com si acum sunt in perioada de adaugare a personal statement-ului si reference letter.
    O problema: inca nu am dat niciun examen de limba engleza. Daca ma inscriu acum pentru CAE June, va fi prea tarziu? Pentru ca deocamdata nu pot sa il trec in aplicatie, si nu vreau sa imi afecteze procesul de admitere.
    Inca o problema: media pe cei 4 ani va oscila intre 9.33 - 9.40(depinde de semestrul II anul acesta, sunt in cls. 12). Dar media la matematica este extremely low, undeva pe la 7.50-8(chiar daca sunt la profil mate-info).
    Faptul ca am medie mica la matematica ma va impiedica sa aplic la Business ,Management sau Computer Science?
    Problem no. 3: Mi-a recomandat cineva sa aplic printr-o organizatie. Am gasit Hakes International, si am inceput filling-ul la o aplicatie si pe site-ul lor, insa trebuie sa aplic doar la cateva universitatie pe care ei le au in lista, spre deosebire de ucas.com.
    Cine mi-a recomandat a spus ca sunt mai mari sansele de a ma admite prin intermediul lor decat individual. Is that true?

Va rog sa ma ajutati in solutionarea acestor probleme, cei care ati mai trecut prin asta.

Multumesc anticipat!

7. mistikuk

mistikuk New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu as recomanda sa aplici prin asa ceva (organizatii) decat daca faci un liceu destul de slab (ie agricol sau ceva de genu) sau ai medii slabe... si cam asa este.. ajungi garantat la uni alea ..dar ele sunt in general slabe rau de tot

desi mai sunt anomalii ... sau depinde de cat de bine faci statementul .... sau daca aplici la vre-un curs ridicol de cautat (gen drept, economie , etc) in general romanii sunt acceptati mai peste tot .. exceptie dupa cum spuneam cursuri super mega cautate.. .. cine stie daca nu ajungi ca Donald Trump... poate nu ,.. dar ce optiuni ai daca nu ?!

eu sunt foarte curios sa vorbesc cu careva care da la oxford/cambridge...

PS : st andrews good uni ... dar aveti grija ... mai toata lumea este posh ... deci I hope ca taticul are cont destul de maricel in banca...

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna,
    Complete check-cazierul din Romania + CRB check aici, daca ai mai mult de 6 luni de stat in Uk
    GCSE Level 2 certificates in Maths and English"?- valabil Bacalaureatul tradus prin International Baccalareate, English- se accepta CAE, CPE , IELTS
    Dar bacul trebuie sa cuprinda neaparat proba la matematica. Mult noroc!

P.S. Asta era valabil anul trecut la universitatea din Worcester, prin formularul national trimis catre GTTR.

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    blueincorporation

11. zahradj

zahradj New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    am sa incerc sa raspund la intrebarile puse de razusb.
    din ce am intels eu data pana la care poti aplica si aplicatia ta sa fie cu siguranta considerata era 15 ianuarie.idea este ca poti sa aplici si acum dar unele universitati la care aplici s-ar putea sa nu mai considere aplicatia pt ca au avut suficente aplicatii ca sa ocupe locurile.dar mergi inainte.
    examenul de engleza ,iar nu e o problema .universitatea la care aplici o sa puna o oferta conditionata de nota de la bac si examenul de engleza.toate acestea trebuie sa le ai pana pe 31 august.daca nu il ai trecut in aplicatie o sa-ti scrie un mail in care te intreaba daca ai examen de engleza sau planuiesti sa-l dai,nu iti va afecta aplicatia din cate am inteles.
    a doua problema :nu ai nevoie sa treci mediile din anii de liceu,deci nimeni nu v-a stii ce medii ai avut pe la mate.dar in schimb trebuie sa ai grije cu bacul.din cate stiu pt business trebuie sa ai peste 9 media totala si la mate peste 8(e ceva general,iti vor preciza ei in oferta exact).despre aplicatia prin organizatii nu pot sa ma exprim,dar cred ca sanse sunt destul de mari si prin ucas atata timp cat indeplinesti conditiile.notele oricum vor fi aceleasi diferenta e data de eseu si recomandare.

personal am aplicat pentru business ,dar inainte de 15 ian si pot sa spun ca am primit 2 oferte conditionate pana acum de la aston university si birmingham university.conditia este sa am examenul de engleza pana pe 31 august(eu o sa dau ielts si am nevoie de 6.5 toatal cu 6.0 in each band).in schimb bacul l-am dat in 2006 si am prezentat notele.acum ca si ghid pt tine am 9.26 media cu 9.30 la mate.
    parerea mea chiar sunt sanse,incercarea moarte nu are.astept cati mai multi romani in anglia sa aratam cu totii ce inseamna sa fi roman.

mult succes si nu ezita sa intrebi daca mai ai neclaritati.

12. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Cele mai multe universitati din UK iti vor cere IELTS-ul ca si test. Unele accepta si alte teste, dar daca vrei o recomandare atunci asteapta sa iti ceara ei un test de limba engleza. Daca o sa dai CAE oricum, nu e nici o problema. Vezi ce iti spun universitatile cand aplici.

Este imposibil sa ai sanse mai mari daca aplici prin ei. Adica sanse mai mari in cazul in care te ajuta ei sa iti completezi aplicatia si iti corecteaza personal statement-ul si scrisorile de recomandare inainte sa dai "send" la aplicatie, etc.

Nu te gandi ca aplicatia va fi evaluata dupa alte criterii daca vine de la ei (pentru ca oricum nu va stii nimeni ca a fost intermediata de ei). UCAS asigura o aplicatie anonima.

Oricum, sfatul meu, nu te gandi la astfel de lucruri, decat daca chiarcrezi ca e cazul si ca nu te descurci altfel...

Multa bafta, oricum.

CORECTARE! Data pana la care se poate aplica (in cazul studentilor INTERNATIONALI) este 30 June 2008 (cu urmatoarele exceptii):
    Detalii aici: http://www.ucas.com/students/nonukstudents/whentoapply/

13. ravusb

ravusb New Member

Trophy Points:
    0
    Eu imi doresc sa aplic pentru Computer Science courses.
    Dar Romania este in UE, de un an de zile, se ma aplica deadline-ul pentru international students si pentru romani?

14. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- si ms Rebecca_uk pt sfaturi ...;)
    Pana la urma am aflat la ce se refer fraza respectiva -handsrubb2- andsrubb2- si nu imi trebuia cazierul din RO ...am fost si la interviu Luni si m-am descurcat destul de bine acum ramane la latitudinea lor dak o sa ma accepte sau nu. -sad4- ad4- ...eu sper sa da.
    Cat in ceea ce priveste GCSE/Level 2 certificates in Maths and English Le-am aratat Diploma de Bacalaureat tradusa in engl si s-au uitat la mediie din ani la matematica pt ca eu am fost profil uman si deci nu am dat la BAC Mate si a fost suficient. -cmon- mon-
    Nu mi-au spus nimik de CRB check, le-am aratat si diplma de IELTS.... si HO doc si adresa si cam atat a fost toata nebunia cu documentele si hartiutele lor...
    Mersi inca odata -badteeths- adteeths-

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    You're welcome. -applause- pplause- Ma bucur ca ai dat peste persoane rezonabile si ai trecut usor de frecusul cu actele. Nu-ntotdeauna e asa.
    Deocamdata eu ma chinui sa ma inscriu la master in educatie (PGCE), dar ma trimit de la Ana la Caiafa si nu vor sa dea nici un fel de relatii nici prin e-mail, nici telefon. Middlesex Uni...a avut cineva experiente de gen cu ei?
    Mi-as face programare sa vorbesc cu ei, dar nu dau de nici o persoana de contact... -cmon- mon- -vampire-vanished into thin air...nimeni nu stie nimic.

16. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- rebecca_uk eu le-am trimis e-mail celor de la Middlessex pt undergraduate transfer in Asistenta Sociala an II si pana la urma am si trimis prin Ucas un formular de inscriere si pot spune ca au fost foarte interesati si receptivi la intrebarile mele...nush ce sa zic de master in educatie...ai incercat website-ul lor www.mdx.ac.uk ? ...poate gasesti si un Tutor Theacher/proffesor care sa te ajute. Sau incearca sa trimiti un e-mail la Enquiries: enquiries@mdx.ac.uk ori
    tel : + 44(0)2084115898 poate ai sa primesti aici mai multe informatii..! Bafta.
    -eyebrows- yebrows-

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am luat si eu etapele astea la rand, Dar nu ma las. Merci pt. info, oricum.

18. taymos

taymos New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    ma numesc Carmen si acum lucrez la o casa rezidentiala pentru learning disabilities in redhill.Am terminat postliceala sanitara in cluj napoca si am fost asistenta 5 ani.Imi doresc foarte mult sa fac medicina in uk.mentionez ca am avut note foarte bune(asta daca are vreo relevanta oricum).Nu stiu de unde sa incep sa caut, as vrea sa studiez la o universitate din londra pentru ca mi-e aproape.As vrea sa stiu si daca imi voi putea pastra jobul pentru ca altfel nu am din ce sa ma intretin.Nu stiu daca are rost sa am visele astea sau....
    Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.

19. ioana_87

ioana_87 New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- Am aplicat anul asta prin UCAS la cateva universitati din Londra si am primit cateva oferte conditionate si neconditionate.Intrebarea mea este daca stie cineva de Royal Holloway(univ aflata la cateva mile de londra).vreau sa stiu daca accepta oferta lor si sa stau in londra.ma refer aici la chestii de genu:
    1)daca pot sa lucrez full time si sa pot frecventa cursurile/sa-mi iau examenele.nu stiu cat de stricti sunt ei la prezente la cursuri, chestii de genu
    2)cam cati bani trebuie sa castigi ca sa poti sa te intreti decent?
    3)m-am tot uitat pe gumtree la ceva de inchiriat insa as vrea sa stiu care zone sunt mai bune si care sunt de evitat.poate sunt paranoica da nu vreau sa ma trezesc jefuita sau mai stiu eu ce pe akolo..
    Ms mult

20. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Bine ai venit pe forum Carmen!

Medicina este un domeniu foarte competitiv dar notele obtinute la BAC, alaturi de experienta ta pot constitui avantaje foarte mari in procesul de selectie.

Pentru a vedea ce trebuie sa faci si unde sa cauti universitati citeste tutorialul acesta:
    http://www.romani-online.co.uk/content/view/8603/363/

Pe scurt, trebuie sa te inregistrezi pe site-ul UCAS (care coordoneaza procesul de aplicare - dar nu face selectia propriu-zisa), apoi trebuie sa cauti universitati care au cursul pe care ti-l doresti si sa le contactezi direct sa vezi daca mai primesc aplicatii pentru anul 08/09. Teoretic deadline-ul de aplicare este 30 Jun 2008, dar in cazul cursurilor de medicina, este posibil sa fie necesar un interviu si atunci cel mai bine suni inainte la universitati sa te interesezi daca nu e prea tarziu pentru a aplica. Personal cred ca nu e nici o problema sa aplici pana la 30 Jun, dar fiind vorba de medicina, cred ca mai bine suni inatai.

Apoi procesul de aplicare si lucrurile cele mai importante de care sa ai grija este sunt prezentate in tutorial. In cazul tau, experienta medicala cred ca constituie un avantaj foarte mare, asa ca as mentiona-o in mod expres si forte evident.

Daca ai deja permisul de munca, lucrurile sunt mult mai frumoase pentru tine in ceea ce priveste finantarea cursurilor. Avand statut de migrant worker (fara sa apelezi la vreun treaty right) poti sa aplici pentru un grant si un loan pentru costuri de intretinere. In limbaj comun, daca tu lucrezi deja legal in UK, poti sa intrerupi jobul si sa primesti un grant si un loan de la guvern care iti vor acoperi costurile de intretinere si taxele scolare. Banii trebuie sa ii dai inapoi numai dupa ce te angajezi din nou, si nu platesti dobanda (decat rata inflatiei). Cu alte cuvinte vei beneficia de aceleasi drepturi ca si cetatenii britanici. Good for you!

Mai multe info si link-urile aferente le gasesti in tutorial.
    Pentru orice intrebari, nu ezita sa postezi aici.

Multa bafta!

-relaxsun- elaxsun-
    A.

Share This Page