18.5 C
London
Tuesday, September 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Facultate in UK 2007

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by dude, Nov 5, 2006.

1. ambrozia

ambrozia New Member

Trophy Points:
    0
    "Eu am primit un raspuns de la facultate Branfiled din luton ca inscriiele se fac pana in iunie ptr anu scolar 2007-2008 "

Dupa cum am spus, procesul de inscriere la universitatile din UK pentru anul universitar 2007-2008 s-a incheiat la 15 ianuarie 2007. Cu colegiile este altceva, cursurile incep la date diferite, ramane sa te interesezi contactand direct institutziile respective. Daca mai au locuri libere la unele cursuri, deobicei te vor informa repede.

2. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Probabil te referi la BARNFIELD College din Luton, Shumi. Cursurile lor sunt de un an sau doi, pentru un degree la universitate ai nevoie de 3 ani. De la colegiu te poti alege cu un NVQ sau un BTEC National Diploma sau un Vocational Degree, care te poate ajuta la admitere la universitate, dar Barnfield nu este in nici un caz universitate.
    Admiterea pentru universitati s-a facut pana la 15 ianuarie prin UCAS (nu poti aplica direct la universitate, ci prin UCAS - www.ucas.com ). Se mai poate aplica in august pentru CLEARANCE (locurile ramase libere).
    Referitor la testele de engleza, nu sunt atat de importante, daca le dovedesti ca poti face fata nivelului de predare (asta o poti face printr-un scurt interviu cu ei, chiar si la telefon). Ca dovada, sotia mea a fost acceptata fara a da nici un test, iar eu am primit deja doua oferte UNCONDITIONAL de la City University si de la Westminster University, fara a mi se cere nici un fel de test de engleza. Poate a contat totusi faptul ca sunt rezident UK de 4 ani, probabil cineva care va aplica din Romania nu va avea parte de acelasi tratament. Am fost acceptat ca Home Student datorita celor 4 ani in UK, insa oricum toti romanii vor fi tratati ca EU student, platind aceleasi tarife ca si UK students (£3000 pe an, si nu in jur de £10000 cum era pana la anul acesta, cand eram tratati ca Overseas Students).
    Hope this helps.

3. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles am gresit cu Branfiled e colegiu intradevar.
    La universitatea din Luton inscriirele prin UCAS se fac pana la 30 iunie am brosura de la ei daca vrei uite am sa fac o poza si o pun pe forum sa vezi

4. mimi

mimi New Member

Trophy Points:
    0
    Orice cetatean EU sau UK trebuie sa aplice prin intermediul UCAS pentru a fi acceptat la universitate in UK.
    UCAS deadlines
    You can submit your application from September 2006 and the closing date for receipt of applications at UCAS is:

15 October 2006 - for students applying to Medicine or Veterinary Medicine, or if you are applying to Oxford or Cambridge
    1 December 2006 - for applicants applying for Fine Art
    15 January 2007 - for all other programmes for students resident in the UK/EU
    30 June 2007 - for all other programmes for international students resident outside the UK/EU.

Cunostintele de limba engleza necesare (difera uneori in functie de subiectul studiat):

IELTS: minimum grade 6-6.5
    TOEFL: minimum 550 paper-based/213 computer-based
    GCSE: Minimum grade C
    Cambridge certificate of proficiency in English: minimum grade C.

Totusi, daca nu se obtin calificativele respective nu inseamna ca nu aveti nici o sansa. Universitatile ofera cursuri de engleza gratuite timp de 1-2 semestre celor care au minim sau putin minim. Cursurilede engleza sunt in primele doua semestre.

Shumi, intr-adevar, in cazul Colegiului deadline-ul este in iunie si nu a contestat nimeni acest lucru. Multa bafta!

5. alyx

alyx New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva vre un curs mai ieftin de engleza prin Cambridge? Tot caut de cateva luni si mai ieftin de 2000 lire n am gasit nimic. Am vazut ca in Londra sunt mai ieftine dar e departe si ma costa trenul mult. M ar interesa un curs de lunga durata ca sa pot beneficia de cele 20 de ore de munca
    .

6. lucianls

lucianls New Member

Trophy Points:
    0
    Buna sunt cam nou pe aici dar poate ma ajuta cineva ....
    Imi puteti spune si mie cum iti echivaleaza ei diploma de bac? noi folosim cifre iar ei litere ... eu am luat in bac media generala 8 ce inseamna asta la ei ? sau nu am nevoie de ea sa ma pot inscrie la un colegiu sau facultate?

Multumesc

7. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Ca sa te inscrii la un colegiu nu ti trebuie decat bani si bineinteles sa stii engleza iar pt universitate ai nevoie de un test IELTS cu minin 6 puncte mi se pare...

8. lucianls

lucianls New Member

Trophy Points:
    0
    ok deacord cu tine ...

am gasit un curs de 2ani pentru mine dar am fost azi acolo si mi-au zis ca sar putea sa ma ajunga pe la 7000 Lire :)| urata treaba de unde sa fac rost de atata banet ??? mai ales ca este full time ... aveti idee daca pot cere un ajutor guvernamental sau ceva de genul ? sau sa fac scoala si sa ii platesc dupa ???

THX

9. Anonymous

Anonymous Guest

Cine ti-a dat tie cifrele astea?
    Normal ca gasesti cu mai putin.
    Si da, de la toamna poti sa aplici pentru imprumut ca sa termini studiile.

RASFOIESTE AICI:

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /index.htm

Din cate stiu eu, cursuri de fac si prin city council. cauta pe google, adult education courses(sau centre) si cauta cursuri de engleze gen ESOl. Sunt mai ieftine, foarte ieftine si ai timp sa mergio la cursuri daca te intereseaza, caci sunt ore flexibile, si ai timp sa muncesti in ore care sunt la cautare.

Sa nu crezi ca gasesti 20 de ore/ sapt la ora care iti convine tie.

-sunny-

10. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Iai zis ca Romania este in UE ? poate nu stia astea erau cifrele cand nu eram in UE acum e intre 3000 £ si 5000 £

11. roxanas

roxanas New Member

Trophy Points:
    0
    Eu m-am prezentat la interviu la universitate cu diploma de bac in original, ne-tradusa, ne nimic.In loc de litere au trecut nota si in paranteza cam cat ar echivala in litere. Mai aveam si pasaport romanesc. Nu te intreaba nimeni de sanatate. Surrey University iti cere test de limba (propriu, nu IELTS sau Cambridge) daca nu-s siguri ca nu te descurci, dar nu era obligatoriu anul trecut.

12. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!

Probabil ca ce vreau eu sa va intreb s-a mai discutat in trecut, dar sint destul de nou pe-aici, asa ca va rog sa-mi spuneti si mie citeva lucruri: daca ma inscriu la un colegiu in care se studiaza acasa, am dreptul sa lucrez part-time sau trebuie sa fie un curs la zi? Si puteti sa-mi ziceti si daca exista si un minimum de luni? (cel care mi l-am ales are 10 luni).
    Daca ma puteti ajuta cu vreo adresa unde sa pot citi mai multe informatii?!

Cu multumiri,
    Foxi

13. totommy

totommy New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva daca avem aceleasi drepturi ca si britanici in cazul in care concuram pentru intrarea la rezidentiat in UK.
    Atat timp cat cetatenii UE au aceleasi sanse ca si un roman, sa intre pe un loc la facultatile de stat din Romania, atat timp cat cunosc limba mi s-ar parea logic sa fie la fel si in cazul accederi la un post de rezident in spitalele din UK.
    Sau un site unde sa aflu ?

14. Anonymous

Anonymous Guest

totommy

Ai postat acelasi mesaj pe doua topicuri diferite.
    Data viitoare incearca sa postezi pe unul singur, caci fii sigur ca tot atatea raspunsuri vei primi.

in perioada sarbatorilor, afluenta membrilor pe forum este mai scazuta datorita faptului ca lumea mai pleca din localitate.

Asadar, rabdare si cineva iti va raspunde atunci cand va putea sau va fi in masura sa o faca.

Numai bine!

-sunny-

15. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0
    stiti careva de vreo banca/institutie care sa ofere loan-uri in genul celui oferit de SLC pt maintenance?mersi

16. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    Salut radualexandru

Faci parte din prima generatie de studenti romani care poate intra cu statut de EU student. Si eu sunt curios daca exista cineva care primeste bursele si scutirile care se pot obtine cu acest statut dar nu cred ca exista inca prea multi beneficiari romani. Linkul de mai jos contine informatii referitoare la tuition fee loan in valoare de £3,070 si cum poti aplica.

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /DG_067556

Succes

17. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0
    cu tuition fees e clar. 3000 pentru primul an, restul gratis. ma interesa un imprumut pentru studenti- sa nu incep plata decit peste minim un an sau doi de la vreo banca. Mai caut vreo doua luni, daca nu imi vand pamintu :((

daca lucrezi legal la data la care aplici pr loan, poti sa iei si imprimut pentru maintenance, nu numai pt tuition fees. toata treaba e gratis!!!

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /DG_065286

'If you qualify as an EEA or Swiss migrant worker or self-employed person, you will be entitled to the same level of finance as students who normally live in England, Northern Ireland or Wales.'

"Usually, you qualify as an EEA or Swiss migrant worker if all the following apply:
    -you are a national of an EEA country or Switzerland
    -you are working in the UK
    -you were ‘ordinarily resident’ in the EEA and Switzerland for three years before starting your course
    "

EEA migrant worker are aceleasi drepturi ca si un student din UK. grant de £6300 + grant pentru studenti(household income

18. orin

orin New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog sa ma ajutati si pe mine un pic...Eu am luat 9.14 la bac si nu stiu exact la ce universitate pot sa intru. Eu as vrea st andrews sau cambridge. Spuneti-mi si mie cu ce nota ati intrat si unde pls!
    Si as mai vrea sa stiu si daca cineva a reusit sa ia imprumut pentru maintenance... -happy-

19. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai bani ai de unde sa alegi

20. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Deci....la Cambridge unde mai exact? Sunt zeci de colegii, toate fac parte din consortiul Univ cambridge, dar fiecare are politica proprie de admitere. Sunt si colegii bune si mai putin bune. Dar, ca regula generala, trebuie sa stii ca nivelul este destul de ridicat si intrarea se face pe baza de test/interviu (depinde de colegiu) care nu vor lua in consideratie nota ta de la bac, decat in mica masura.

Share This Page