19.8 C
London
Wednesday, August 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Facultate in UK 2007

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by dude, Nov 5, 2006.

1. alyx

alyx New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva vreun curs de limba engleza pentru straini prin Cambridge si cam cat costa? Singurul pe care l am gasit ar fi la Anglia Ruskin dar e cam scump. Adica vreo 6000 lire (asta daca am inteles eu bine).

2. Anonymous

Anonymous Guest

Cand intrebi de un curs de limba engleza si dai acel pret, te referi la un an academic, sau pe ce perioada cauti un curs?

In Cambridge aproape toate cursurile vor fi mai scumpe, cred ca sunt si mai ieftine de 6000 lire, de exemplu am dat pe primul link pe www.google.com

si mi-a aparut ceva mai ieftin http://www.cambridgeacademy.co.uk/index.htm
    poti sa te uiti si tu si sa vezi.

In Londra in schimb sunt colegii ieftine, de la 400 lire in sus pe an.

De asemenea sunt si cursuri gratuite de limba engleza in cadrul colegiilor locale.
    De obicei sunt cursuri part time, dar parca am vazut si ceva full time, dar nu iti fac de la inceput enrolment pe un an.

Oriucm daca deja ai cunostiinte de limba engleza, nu merita sa studiezi un an, nu ai nevoie de un an, chiar si daca vrei sa dai un test IELTS ..

3. alyx

alyx New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Australianule. Ma intereseaza un curs mai lung deoarece fiind student am inteles ca am si drept de munca. Engleza stiu ceva, chiar am diploma de licenta de la colegiu (am terminat la Universitatea Bucuresti colegiul de institutori cu specializare lb engleza). M ar interesa acest curs pentru ca eu locuiesc langa Cambridge impreuna cu logodnicul meu (englez) dar am doar statut de turist deocamdata si in afara de asta nu prea am ce face acasa si imi caut o preocupare. Chiar mi am tradus actele de studiu si le am lgalizat si am inteles de la ministerul nostru de invatamant ca nu e nevoie de echivalare.

4. johnny23ro

johnny23ro New Member

Trophy Points:
    0
  5. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Daca vrei sa faci un curs de limba engleza prin Cambridge te sfatuesc sa cauti Cambridge First Certificate costa 170 de lire iar la sfarsitul cursului vei obtine o diploma de Cambridge din cate stiu eu il poti face cam la orice universitate dute si intereseazate acum ptr k in februarie incepe cursu eu il fac la Universiti of Luton

6. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare daca sunt Self Employed mai pot sa ma inscriu la o Universitate ? sau imi trebuie viza de student ?

7. Anonymous

Anonymous Guest

Nu mai exista nici un fel de vize pentru romani (nici de self employed, nici de student).

Ideea e ca daca locuiesti mai mult de trei luni in Uk trebuie sa-ti inregistrezi statutul (worker, student, self employed sau self sufficient).

Daca deja esti inregistrat sub o forma, poti sa faci orice vrei.

In cazul tau fiind self employed, te inscrii la ce scoala vrei fara sa anunti pe nimeni..

8. mimi

mimi New Member

Trophy Points:
    0
  9. Anonymous

Anonymous Guest

Nu cred ca persoana cauta sa studieze pentru certificatul cambridge ci se referea la a studia engleza in orasul Cambridge (are ea motivele ei pentur care vrea acolo sa fie) ..

Iar pentru certificatul respectiv, ma cam indoesc ca platesti tuition numai suma vehiculata de tine, eu m-am uitat pe site si nu am vazut nimic de genul asta, dar in fine, te cred, pentru ca tu studiezi ..

Revenind la faptul ca esti student si self employed, vreau sa spun ca nu trebuie sa studiezi full time daca toto o faci din pasiune si nu pentur a gasi un mod legal de a sta in UK ..

Succes la studii!!!!!!!!!!!!!!!

10. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    La mine problema se pune alfel si cam complicat eu stau in UK ca Au pair si vreau sa schimb asta in Self Employed si apoi sa ma bag la o universitate cam asta ar fi planu meu acum nu stiu o daca o sa pot.Daca stiti da-tim si mie niste informati.

11. alyx

alyx New Member

Trophy Points:
    0
    Poate cineva sa mi explice si mie ce inseamna ca universitatea respectiva iti plateste studiile si cand termini dai banii inapoi? (sau cel putin eu asa am inteles) . Ce conditii trebuie sa indeplinesti pentru a beneficia de asa ceva si cum poti aplica pentru asta?

12. bogdanm

bogdanm New Member

Trophy Points:
    0
  13. Anonymous

Anonymous Guest

Shumi

Student poti fi indiferent de ocupatia ta. Ai nevoie doar de timp, bani si ambitie. In timp ce vei lucra (ca self employed) poti de exemplu urma un curs/diploma/degree/master/doctorat la Open University http://www.open.ac.uk. Au preturi foarte accesibile si personal sunt foarte incantata de felul cum sunt structurate cursurile si de accesul la informatie.

Uite cateva detalii despre Universitate: http://en.wikipedia.org/wiki/Open_University

-wave-

14. Anonymous

Anonymous Guest

buna ziua romani de pe terra
    un pic de ajutor pls
    are cineva cunostinta despre virsta maxima de inscriere la cursurile universitatilor din uk?
    multumesc mult

15. ambrozia

ambrozia New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!Nu exista restrictii in privinta varstei in procesul de aplicatie la universitati in UK.Doar ca s-a incheiat inscrierea in ianuarie pentru anul academic 2007-2008.

16. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am primit un raspuns de la facultate Branfiled din luton ca inscriiele se fac pana in iunie ptr anu scolar 2007-2008

17. Anonymous

Anonymous Guest

...daca ii vorba despre http://www.barnfield.ac.uk/ ...atunci ala ii Colegiu(si acolo se fac inscrierile si in ultima zi...chiar daca ei zic iunie) iar ambrozia se referea la Universitati...

...oricum Facultate nu ii...:)

...in cadrul unei Universitati sunt incluse mai multe facultati...
    ...la fel si in cazul in Colegiilor...
    ...de ex: Universitatea/Colegiu X va avea Facultatile de: Inginerie, Litere, Turism...etc....

...deci cam asa sta treaba Shumi...

18. lex

lex New Member

Trophy Points:
    0
    alyx
    cursul de care se vorbea mai inainte FIRST CERTIFICATE IN ENGLISH este unul dintre cele mai recomandate cursuri de engleza pt studenti.e acreditat in intreaga lume pt ca e un curs de cambridge.costa in jur de £400 pe an si inscrierile se fac de obicei in septembrie-octombrie pt ca in iulie au loc examenele.FCE e primul,urmeaza CAE adica cambridge advanced in english iar al treilea si cel mai important e CPE(cambridge proficiency in english).eu le-am facut pe primele doua dar la un colegiu din cardiff.cauta pe google si o sa gasesti toate centrele de examinare si toate colegiile la care se preda.deasemenea preturi.ai grija insa ca s-ar putea sa-l gasesti si la aproximativ £1000!!!

19. Anonymous

Anonymous Guest

In UK cel mai recomandat ptr. cei care vor sa intre la o Univ. sau Colegiu(viitori studenti) ii IELTS si nu FCE...si la IELTS normal trebuie un punctaj ca sa fi acceptat...cred ca in general asa un minim de 5.5 ar fi necesar sa apuci la o UNIV. sau Colegiu...cu FCE slabe sanse ai...doar Colegiile lepsite dupa bani or sa te accepte...and FCE nu ii un Curs tinut de Cambridge...ii o acreditare data de Cambridge...cursurile de instruire ptr. a obtine acest certificat sunt tinute de scoli de engleza acreditate...
    ...and ptr. a obtine aceste certificate NU este necesar sa faci vreun curs...platesti pur si simplu taxa de examen la un centru de examinare (in jur de £95...depinde de centru de examinare)si dai examenul...
    ...deci daca te sti la engleza nu ii necesar sa mai urmezi un curs...studiezi putin structura examenului (sunt pe internet destule exemple)...si esti atent la instructiunile din timpul examinarii...(cunosc persoane care au obtinut examenul cu A fara nici un curs)...
    ...and examenele sunt prin Martie, Iunie si Decembrie...( http://www.cambridgeesol.org/exams/fce.htm and http://www.britishcouncil.org/lithuania ... -dates.htm )

...nu trebuie sa te inscri in Septembrie - Octombrie la scolile de Engleza...ptr. a face un curs de instruire ptr. obtinerea unui Certificat FCE...si asa mai departe....fiecare scoala incepe(depinde de cine organizeaza) cu aprox. 10 - 14 saptamani inainte de datele de examen...punct.

...ptr. cine are nevoie de o certificare in engleza si vrea sa mearga la o UNIV sau Colegiu il sfatuiesc sa dea examenul ptr. obtinerea unui punctaj la IELTS...
    de ce?...ptr. ca examenele sunt in fiecare sambata la diferite centre si ii mult mai usor sa obtina un punctaj bun la IELTS decat la certificarile Cambridge...
    ...intradevar daca urmezi un curs de instruire ptr. IELTS o sa ti se para plictisitor (se face mai mult academic english)decat unul ptr. FCE...dar in fond de hartie ai nevoie...ca engleza o inveti in ambele cazuri...(daca vrei normal)...

p.s...nu mai spuneti cazuri particulare...si fara back-up...la ceea ce spuneti...doar un sfat asa nici gand de ocara :)...

20. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am dat TOEFL-ul pt ca mi s-a parut mai usor, mai ieftin si diploma era la fel de buna ca IELTS. In 2003 costa $100 era compus din teste grila + un eseu si se dadea pe calculator. A fost avantajos si faptul ca m-a scutit de emotii deoarece rezultatul aproximativ a fost calculat imediat dupa terminarea testului. Nu stiu cum e acum dar pt cei care se gandesc sa aplice pt uni cred ca merita considerat.

Share This Page