5.1 C
London
Monday, November 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Facultate in Anglia.

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by Mircea07, Mar 13, 2011.

1. Mircea07

Mircea07 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor. Eu sunt momentan elev in clasa a10a. Eu vreau sa ma decid cu facultate pana la sfarsitu` verii. Momentan ma documentez, ma interesez. cer sugestii. Abia am descoperit acest forum si mi se pare cel mai interesant forum dintre toate. Momentan sa incepem cu inceputul.

1.Eu planuiesc sa ma indrept in domeniul buisness/finante/economie.

2.Cu engleza stau bine ca cunostine( ma refer in punctu de vedere cunoastere cuvintelor), dar am timp sa practic si sa mai invat in timpul clasei a 11-a. (Off topic ce va urma.). Eu nu consider o mare problema, dar in fine sa zic totusi. Eu m-am nascut fara sa aud, pana la 7 ani am facut operatie si acum aud ca orice om normal, dar aici e o alta treaba. Problema este ca eu am o mica problema cu vorbitul,adica pot sa vorbesc, dar nu toata lumea intelege din prima, dar repet odata, de doua ora si dupa aia intelege. Iar cu auzul, eu momentan sunt foarte obisnuit sa citesc pe buze in limba romana, dar in engleza putin mai greu, o sa am nevoie de o acomodare. Ce parare aveti din acest punct de vedere cu oamenii din UK in punctu de vedere intelegere, cunostinte, socializare.

3.Trebuie neaparat sa iau Cambridgeul sau alt gen de examen in engleza pt a aplica o facultate in aglia?

4.Cea mai interesanta universitate mi s-a parut ceea din Liverpool. Dar eu ma pregatesc sa-i scriu un mail la ei despre costuri si facilitati( Camin cu masa, sau cum o fi la ei+ scoala.. Nu am inteles diferenta intre Undergraduate,Postgraduate si International.

5.Alte sugestii din acest punct de vedere? Recomandari?

Cam atat cred ca e de intrebat, o sa intreb pe parcurs daca e ceva.

2. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit pe forum,Mircea! Iti recomand sa parcurgi tutorialul http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... dent-in-uk care te va lamuri de ce anume ai nevoie pentru a deveni student precum si in legatura cu taxele scolare, testul de limba, etc.
    Referitor la problema ta care, de fapt nu mai este o problema, daca la momentul inceperii cursurilor vei considera ca nu faci fata poti sa le comunici ca ai anumite nevoi speciale-din cate am vazut pe site-urile universitatilor si nu numai, in UK se acorda o mare atentie acestui aspect:poate ca alti membri de pe forum care sunt in UK s-au confruntat cu persoane cu nevoi speciale si pot sa-ti dea mai multe informatii.Te inteleg destul de bine,parintii mei au fost amandoi hipoacuzici si faptul ca tu poti auzi iar imi arata cat de departe s-a ajuns in tratarea acestei afectiuni.
    Iti doresc spor la citit iar daca ai nelamuriri te asteptam cu intrebari!
    -asa-asa-
    LE Sper din toata inima ca nu te-am suparat cu ceva,am incercat sa te ajut putin si sunt sigura ca esti o persoana deosebita daca de pe acum incepi sa-ti faci planuri asa marete!Well done!-bravo-

3. Mircea07

Mircea07 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de sfat Dorina, o sa ma interesez in viitorul apropiat despre aceste puncte de vedere. Trebuie doar sa dedic ceva timp si bine ca nu e tarziu(mai am 2 ani pana la facultate), ci momentan putin cam devreme pentru planuri dar vreau sa-mi stabilesc "planuri" de viitor incepand de acuma ca sa stiu ce ma asteapta.-hipno- . Deci din nou, trebuie doar timp si rabdare. Ne mai auzim pe aici in viitorul apropiat. Chiar ma bucur foarte mult ca am gasit acest site prin google, cautam altceva despre romanii din anglia, un forum a studentilor si intamplator undeva pe al 7 sau 8 lea rezultat am nimerit asta.

4. Alexandra01

Alexandra01 New Member

Trophy Points:
    1
    Bună seara! Mă numesc Alexandra și am 16 ani. Sunt clasa a 9-a, profil mate-info și pe viitor mi-aș dori să merg la facultate in Anglia. M-am informat despre cursuri , facultăți si toate cele necesare , însă am o întrebare la care nu găsesc nicăieri răspuns: contează foarte mult numele liceului pe care il termin ? Ma refer strict la numele lui, la cat de important si bine vazut in Romania este acesta, dacă este in topul celor mai bune licee sau nu. Merg la un liceu dintr-un oraș mic si nu vreau ca acest lucru să-mi afecteze viitorul. În funcție de răspuns , voi hotărî dacă să mă transfer la un alt liceu sau să ramân aici , de aceea am foarte mare nevoie de un răspuns si aș fi sincer recunoscătoare! Mulțumesc!

Share This Page