11.9 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Facturi,billuri,plus alte cheltuieli.

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by cata246, Oct 6, 2008.

1. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Trolatul pe FB și pe diverse forumuri e mult mai plăcut decît uitatul la TV. -da-da-

2. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Nici eu nu platesc abonament TV, dar am canalele freeview si un pachet de desene animate pentru copii. Si Lovefilm. Platesc TV licensing practic pentru ca ma uit la stiri :)

3. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Si daca stai in chirie platesti rates? :) Aaaa sunt incluse in chirie ai sa zici? Dar daca azi consumi 100 de m3 de apa si luna viitoare nu consumi deloc , platesti mai mult la rates?
    Nu cred..
    Se plateste si nu prea..

4. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Am primit prima factura de la Anglican Water pe perioada 20/05/2013 - 17/06/2013. Am de achitat water suplly (65.38 lire) and sewerage service (78.46 lire). Nu inteleg de ce mi se factureaza o data apa consumata cu un pret si apa menajera cu un pret mult mai mare. Si voi platiti apa de 2 ori? Va multumesc!

5. robinzz3

robinzz3 New Member

Trophy Points:
    0
    va salut cu drag ! Am cateva nelamuriri in ceea ce privesc facturile emise de un SE. Nu inteleg efectiv cu poate un SE (cleaner)sa emita facturi si sub ce forma. Poi eu de exemplu vreau sa fiu cleaner, si trebuie sa emit facturi clientului? Poi care client? Directorului, secretarei, portarului etc? Eu cu cine tratez. Nu inteleg mecanismul asta. Eu am doar uneltele cu care imi fac treaba si mi-am gasit de munca la un hotel sa spal geamuri sau sa fac curat. In momentul in care aplic pt NINO imi trebui facturi, nu ? Cum naiba emit eu facturi, un amarat de cleaner, cu galeata si mopul dupa mine ?? Le scriu de mana, pe loc, cu pixul?? Jur ca nu imi dau seama. Si mai ales cui?? Cum fac eu dovada ca emit facturi ? Imaginati-va un mecanic auto murdar din cap pana in picioare, cu pixul in mana dupa ce a terminat treaba, sa se apuce sa scrie o factura si sa i-o dea clientului !! Uite dom'le, atata ai de plata. Atata te costa. Cum trebuie sa arate factura aia ??
    O alta intrebare e legata de cum obtin eu referinte de la clienti? Poi il pun sa scrie pe o foaie ca ma cunoaste sau cum?? E vreun model standard? Va spun sincer ca nu imi fac o idee cum trebuie sa arate si mai ales redactate hartiile astea.

6. Anonymous

Anonymous Guest

Omule, asta e cea mai tare postare de pe forum, sincer!

Factureaza-i aluia caruia iti da banii. Day tu te apuci si muncesti pe unde vezi mizerie asteptand ca cineva sa-ti fca donatii!

Si, soc, si in Romania mecanicul murdar de vaselina iti taie factura.

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Bine ai venit in mijlocul nostru!

8. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @robinzz3

Uite exemplu de facturi pt self-employed aici in link-ul asta, care si explica mai multe despre ce trebuie sa contina. Fa download la un template, tipareste-ti facturi (daca nu ai imprimanta du-te la vreun Snappy Snaps cu ele pe stick si plateste sa ti le tipareasca, sau la biblioteca de la tine din cartier) si doar le completezi cand e cazul cu numele clientilor si sumele.

http://www.selfemployeduk.org.uk/guide/ ... te-5steps/

9. robinzz3

robinzz3 New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc glissando..
    Pt John Nutt : Poi bun, facturez, dar intrebarea era cum fac lucrul asta??? Am cu mine aparatul de facturat?? Aici nu stiam procedura. Bine ca m-a luminat glissando. Sa inteleg ca exista un model prestalbilt in care eu doar completez in anumite rubrici suma, echipamentul folosit, timpul de exectutie etc. Trebuie depuse cumva depuse pe la vreo institutie, inainte de solutionarea actelor?

10. Anonymous

Anonymous Guest

Man, te intelegi cu clientul despre cum vrea sa-i facturezi serviciile si procedezi ca atare. Nu ai sa faci factura dupa fiecare geam spalat, banuiesc.

Tii evidenta lor si la anul iti faci singur tax return pt a vedea ce taxe ai de platit.

Daca vrei sa obtii NIN ca si SE atunci mergi cu ele la JCP ca si dovada a activitatii tale

Share This Page