19.2 C
London
Friday, July 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Excursie in U.K.

Discussion in 'ARHIVA' started by adrianstefaniu, Sep 1, 2006.

1. adrianstefaniu

adrianstefaniu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,

De curand m-am hotarat sa vizitez Anglia dar am multe nelamuriri in privinta acordarii de viza.Eu vreau sa merg cu o agentie de turism dar aia nu prea m-au lamurit cu viza.Au zis ca-mi dau ei de acolo o foaie precum ca m-am inscris in excursie care sa o pun la dosarul pt viza.. dar acum mai este o problemea.. ce trebuie sa contina dosarul cu care merg la ambasada pt obtinerea vizei?Dak cineva imi poate da mai multe detalii il rog sa ma ajute.. M-am uitat pe site la ambasada dar nu am inteles mare lucru.

Va multumesc anticipat.

2. vige

vige New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Vreau sa plec intr-o excursie in Anglia !

Pt. excursie in UK,trebuie sa ai un cont de minim 1500 euro,copie legalizata dupa cartea de munca,adeverinta de la locul de munca prin care sa dovedesti ca pe perioada excursiei esti in concediu de odihna.
    Poti sa-ti mai faci copii dupa proprietatile pe care le detii(casa,
    masina,etc),iar daca ai mai calatorit in Europa in ultimii 2 ani constituie avantaj.
    Trebuie sa mergi la o agentie de turism si sa achiti jumatate din pretul excursiei inainte de obtinerea vizei.Daca nu primesti viza(care costa in cazul tau aprox. 80 euro),vei pierde avansul dat agentiei de turism + taxa de viza).
    Sfatul meu e sa mai astepti citeva luni,dar oricum iti doresc BAFTA!

3. adrianstefaniu

Trophy Points:
    0

Salutare,

Merci pt raspuns.. Acum treaba sta cam asha : proprietati nu am , eu am o societate comerciala care se ocupa cu vanzare si service-ul calculatoarelor si am doar 21 de ani.De bani nu`i problema ca sunt in contul firmei dar acu vreau sa va cer parerea daca o sa mi se acorde viza... pt ca nu prea imi convine sa pierd 500 E datzi avans la excursie..

Va multumesc pt tot !

4. vige

vige New Member

Trophy Points:
    0

Adevarul e ca interviul de la ambasada nu e chiar o simpla formalitate.Eu cind am aplicat pt. viza in iunie 2004,am fost impreuna cu alti 5 colegi de serviciu,si toti am primit viza.Aveam toti 6 aceleasi dosare, de la aceasi firma din Romania,dar la interviu nu pe fiecare ne-a intrebat acelasi lucru.Unora le-a cerut garantii,altora nu.Unii au stat la interviu 15min.,altii 30,depinde de la caz la caz. -party- arty-

5. adrianstefaniu

Trophy Points:
    0

Salut,

Merci mult pt ajutor ashtept shi alte raspunsuri cine ma poate ajuta.

Multumesc !

6. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

Buna Adrian
    Eu am fost de curand la Ambasada UK pentru viza, insa suntem in situatii diferite. Eu plec tot ca vizitator dar cu invitatie.
    Sfatul meu e sa te informezi bine de ce ai nevoie si cel mai sigur suna la Ambasada si te lamuresc ei cum stau treburile.
    Multa bafta si daca te mai pot ajuta cu ceva, oricand!
    Chris

7. Anonymous

Anonymous Guest

Cel mai simplu este o invitatzie din Anglia. Invitatzie pe care o poate face oricine munceste legal in UK.
    Iar de vizitat mai bine mergi pe cont propriu. La gramada primesti ca la gramada... parerea mea

8. adrianstefaniu

Trophy Points:
    0

Salut,

Merci pt raspuns, in ceea ce priveste plecatul la gramada asha e ai dreptate dar nu prea am de unde sa-mi fac rost de invitatie ca sa merg pe cont propriu si asta e nasol...

Merci mult pt raspuns.

9. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0

daca vrei doar sa mergi in excursie nu iti trbuie mare lucru , doar dovedeste-le ca ai bani in cont , ca muncesti undeva si ca ai unde sa stai cand ajungi aici (o rezervare la un hotel de exemplu), in rest orice alta informatie ia-o direct de la ambasada , du-te dupa ora pranzului si oamenii de acolo o sa-ti toate informatiile , nu te aouca sa crezi la intamplare pe-ici-si-pe-colo ca mai mult te incurci, deci ia-ti o foaie si un pix , o zi libera de la munca si du-te acolo si vei fi lamurit ~o|
    ah, si mult noroc.toate cele bune -walk

10. adrianstefaniu

Trophy Points:
    0

Salut,

Merci mult pt raspuns, dar inca ceva... in cazul cum zici tu nu mai trebuie invitatie de la cineva din UK? Asta e nelamurirea mea.. dak trebuie sau nu invitatie dak este sa merg pe cont propriu ca de bani nu se pune problema ca am o firma de calculatoare aici in orash la mine cat despre rezervarea la hotel iar nu este o problema pt ca o sa o fac online .

Multzam inca odata !

11. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0

bun, nu cred ca o sa fie usor eather way, pentru ca ziceai ca nu ai proprietate in tara si asta stiu ca e o cerinta majora la acordarea vizei,dar cum ai zis tu vrei sa vii ca turist deci s-ar putea sa fie totusi simplu , anyway, eu zic ca cel mai bine , ca sa ocolesti dezinformarea e sa te duci la ambasada si sa intrebi acolo , ca ei sunt obligati sa-ti spuna exact ce-ti trebuie si daca ai vreo sansa sau nu, si mult noroc si bafta -scratch- cratch-

12. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0

Binenteles ca iti trebuie invitatie...Daca nu invitatie sa demonstrezi ca ai paltit jumatate din pretul excursiei...Nu poti doar sa iti faci rezervare la hotel si sa mergi la ambasada...U.k nu e in spatiu shenghen...Dar tipul ala cu care te intalnesti in U.k pt afaceri de ce nu-ti face invitatie?...ar fi mai simplu...si dupa parerea mea ai avea mai multe sanse...

13. Anonymous

Anonymous Guest

Adrian

Invitatia e necesara numai daca vizitezi pe cineva in UK, dar poti sa mergi si singur ca turist. Eu iti sugerez sa suni mai bine(Consular & Visa switchboard:(40) (21) 2017300 ) decat sa mergi la ambasada si sa auzi acolo tot felul de variante (neoficiale). Iti faci o lista cu neclaritati si intrebari (dupa ce citesti informatiile oferite pe site) si sunt sigura ca te vor indruma corect. Astfel nu o sa mai ai nici un dubiu si o sa te duci cu zambetul pe buze :) De la 1 septembrie trebuie sa iti faci rezervare online sa mergi la ambasada...

Uite aici intreb linkul de unde am luat informatiile.

-wave-

14. adrianstefaniu

Trophy Points:
    0

Salutare la toata lumea,

Dupa cum spuneam, trebuie sa ma intalnesc cu un englez in Londra.Am insistat sa-mi trimita invitatie dar tot imi spune ca nu are timp ca e mai tot timpul pe drumuri.Mi-a spus sa gasesc o modalitate sa ajung acolo pt a discuta unele detalii legate de niste investitii, dar se pare ca nu prea am cum sa ajung fara invitatie... Merci pt nr de tel negrutza o sa sun acolo sa vad cum stau treburile .. ar fi genial dak ash putea sa imi iau viza nefiind nevoie de invitatie si sa nu plec cu excursie... sa plec pe cont propriu ca e mai bine.

Va multumesc tuturor pt timpul acordat si sper sa ajung intr-un final si in Londra.. cei care imi mai puteti da sfaturi sunteti invitatii mei sa postati.

15. cindere11a

cindere11a New Member

Trophy Points:
    0

Eu am fost de curand pe acolo, am stat aproape 10 ore in incinta ambasadei dar sincer nu am auzit pe nimeni sa primeasca viza fara sa aiba invitatie. Sper sa nu fi auzit eu bine... -scratch- cratch-

16. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0

chiar n-ai auzit bine pt ca eu nu-mi amintesc sa fi avut vreo invitatie ori de cate ori am intrat in UK (si au fost cateva)....ideea e ca poti venii la studii, sau in interes de afaceri, totul e sa demontrezi ca doar pt asta mergi in Uk dar cea mai importanta e intentia ta clara si demonstrata de a parasii tara imediat ce ti-ai epuizat scopul vizitei...
    Eu iti urez bafta mare Adi, ca doar de asta mai ai nevoie momentan,pt ca informatii la purtator ai destule...

17. adrianstefaniu

Trophy Points:
    0

Salut,

Va multumesc mult fetelor pt ajutor, ar fi excelent sa pot obtine viza de turist fata invitatie pt ca trebuie sa ajung neaparat acolo.. Probabil o sa am un atu chestia ca am o firma aici in RO care se ocupa cu vanzari si service de calculatoare, pt ca o sa atasez la dosarul pt viza niste contracte care le am eu incheiate cu diferite firme la care le fac service-ul la tehnica de calcul.In fine sper sa fie totul ok.. am sa sun shi la ambasada sa vad cum stau lucrurile.Danutza tu ai plecat la studii presupun...

Succes tuturor si cei care ma mai pot ajuta cu niste informatii sunt invitatii mei sa posteze.Dak ajung acolo dau de beut -dance- ance- -salut-

18. adrianstefaniu

Trophy Points:
    0

Olla ,

Am revenit.. am stat si m-am gandit un pic si cred ca o sa-mi intocmesc singur un dosar cu care sa ma duc la viza.. o sa-mi pun acolo rezervare de hotel , rezervare bilete de avion, actele firmei si niste contracte incheiate cu firme din oras , extras de cont unde sunt destui bani .. proprietate nu am .. dak mai trebuieste ceva va rog sa-mi spuneti ca sa pot finaliza dosarul cum trebuie. Am sunat la nr ala dat de Negrutza parca si nu raspunde nimeni.

Va multumesc anticipat pt ajutorul acordat !

19. vige

vige New Member

Trophy Points:
    0

Sa ne tii la curent,daca primesti viza!.Nu iti trebuie neaparat proprietati ,daca esti destul de convingator ca te vei intoarce inapoi.
    Multa,multa bafta!!!

20. adrianstefaniu

Trophy Points:
    0

Salut,

Merci mult pt incurajare.. Sper ca Dumnezeu va fi de partea mea ca si pana acu si ma va ajuta.

C`ya .

Share This Page