9.6 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Eu nu barfesc Romania

Discussion in 'SEZATOARE' started by motanik, Aug 30, 2007.

1. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Apropos de punctul 4. de mai sus.

si de problemele cu vama, politie, etc. exista DGA - Departamentul General Anticoruptie (un departament in cadrul Ministerului Administratiei si Internelor, care nu are nici o legatura cu fostul DNA - Departamentul National Anticoruptie care era in subordinea guvernului si se ocupa cu mare coruptie a politicienilor si inaltilor functionari, iar ulterior a devenit PNA - Parchetul National Anticoruptie si ulterior Directia Nationala Anticoruptie si care este independenta de Guvern). Siteul a ramas tot: www.pna.ro

DGA-ul in schimb, se ocupa cu mica-spaga data politistilor si vamesilor. Si doar cu atat. Sistemul functioneaza simplu:

1. Daca esti nevoit sa dai spaga cuiva incearca sa tii minte cine a fost (un nume este suficient).

2. Suni la Telverde: 0800-806.806 (gratuit din Ro) si spui numele celui care a primit spaga si unde lucreaza (ce vama, ce sectie de politie, etc.) DGA-ul il trece pe o lista neagra si pentru ca nu pot fi trimisi in judecata decat daca sunt prinsi in flagrant, il "programeaza" si ii fac un flagrant. Sansele sunt, ca daca a luat spaga de la voi, o sa mai ia si de la politistii sub acoperire.

DGA-ul se lauda cu foarte multe cazuri rezolvate. Evident, prea putine pt cata spaga se da in Ro. Dar daca au facut ei o lista neagra cu toti functionarii corupti si pe care incearca sa o curete, de ce sa nu o umplem cu toate cazurile pe care le intalnim. Poate la un moment dat le vine randul. La fel cum politistii la un moment dat aveau "norma" cu cate amenzi sa dea in luna resp (ca sa faca planul de buget al ministerului), la fel si DGA-ul are un fel de norma (adica eficienta ii este masurata in functie de cazurile rezolvate - adica flagrant + trimitere in judecata + condamnare). Si daca nu rezolva si prind X% din lista neagra, sau un anumit nr de cazuri, au probleme "de sus". Pentru ca sunt in subordinea ministerului, si Ministrul vrea sa raporteze ca a facut "curatari". Deci acelasi sistem care a promovat si mai mult spaga in Ro, functioneaza acum impotriva celor care iau spaga... :))

Pentru alte probleme, se poate trimite un mail la: petitii@mai.gov.ro

PS: cred ca site-ul DGA este: www.mira-dga.ro , dar din pacate mie nu imi merge suficient de bine conexiunea la internet si anumite site-uri nu mi se deschid.

OFFTOPIC:
    Nu stiu de ce nu m-am gandit la DGA cand am citit prima data intamplarea motanikai cu spaga la vama. Vezi, uneori e bine daca discutam chiar si prea mult, chiar si sa devin dedundant pe o problema restransa, ca din una in alta, ajung si eu sa spun ceva util... -ww-

2. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiutzu, cred ca iti datorez scuze,am vrut doar sa-l provoc pe Razvan sa iasa din barlog :p
    Scuze inca o data!

3. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Stiti (apropo de ADN-ul invocat de Razvan) de multe ori ma gandeam ,fara a fi rasist sau a incerca sa propag teorii rasiste, doar observand diferentele care exista intre popoarele care au dezvoltat acelasi tip de civilizatie, in speta civilizatia occidentala(exclud de aici Japonia , Coreea si tot ce inseamna Orient - alte traditii , alte religii ,alta cultura - aici diferentele fiind oarecum logice) si ma refer strict la popoarele europene care s-au dezvoltat pe un areal suficient de mic ca istoria lor sa poata fi privita global.
    Nu cumva ADN -ul face diferenta intre un italian si un german, intre un spaniol si un novegian, etc...Eu inclin sa cred ca da.
    Romaniei i-am gasit totdeauna scuze(subiectivismul bata-l vina),ca a fost o insula latina(apropo , ati aflat ca suntem 25% cumani -neam de origine turcica) intr-o mare slava , ca a fost la granita sferelor de influenta( turc,rus, german) ca a mai venit si nenorocirea asta de comunism peste noi , decuplandu-ne de la drumul natural de evolutie spre occident.
    Era sa uit un lucru important - ortodoxia(marea schisma bat-o vina).
    Daca de aici inainte totul va decurge normal si nu vor mai fi "turbulente" cu ce tara occidentala credeti ca vom semana peste o suta doua de ani?
    Hai ca asta e chiar OFF TOPIC! :)|

4. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    aveam eu niste prieteni care atunci greseau ( mai ales cand jucam fotbal :)) ) si li se reprosa ca n-au dat o pasa sau ca n-au sutat ... dadeau vina pe ... horoscop :)) ... : hoooo ma ce urli asa ? ... horoscopul ... n-ai ce sa-i faci ... asa a zis si azi dimineatza la radio ! :))

daca nu ma pricep la genetica, nici nu stiu cata influenta are ADN-ul asupra temperamentului omului, dar cred ca sunt multi alti factori externi care contribuie la definirea unui temp.

5. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    nu, nu la asta m-am referit.In treaba cu horscopul e vorba de influenta astrelor :).Ma gandeam la caractere specifice natiunilor si cat e "vina" ADN-ului si cat e a -wh- in evolutia lor -wave-

6. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Ai omis vremea , ca daca ploua , nu e bine , daca e prea mult soare tot nu e bine...si uite asa avem temperament care ne face bolunzi, la nas...importanta e starea vremii in educatia noastra... :-*

7. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    glumeam bre cu horoscopul, dar mi-am amintit si io de "ai mei" si mi s-a parut haios :)

8. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Un alt mod de a arata ca "va pasa" de Romania, ca vreti sa schimbati ceva si nu sunteti indiferenti, este sa contribuiti la campania Romani Online, O viata mai buna pentru fiecare copil!

Am donat anul trecut la diferite charities pentru London marathon, pentru sinistratii de pe urma Katrinei si sa nu donez acum pentru niste suflete inocente din scumpa noastra Romanie?

Putinul tau cu putinul meu reprezinta mult mai mult pentru ei! Si o portocala daca le oferi, ei vin sa te pupe si te iau in brate!

Nu vreau sa ma intorc sa traiesc in Romania, insa vreau sa ajut cat pot, cum pot niste copii nevinovati! Imi pasa!

http://www.romani-online.co.uk/componen ... ic,1098.0/

9. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Negrutxa, indemnul tau este unul de calitate. Intr-adevar, asa vedem cui ii pasa si cine vrea sa faca ceva pentru tara sau pentru cei ramasi in tara. Faptele spun mai mult decat vorbele.

10. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Intodeauna, Spin.

Si apropos de lucrurile pe care ni le dorim de la si pentru Romania, Faptele noastre spun exact cat de mult ne dorim, nu doar cuvintele, impresiile si ideile schimbate pe forum.

11. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Si eu inclin sa cred ca ADN-ul joaca un rol in temperament, iar mai departe personalitatea se dezvolta pe baza experientei si a educatiei primite de la familie/ societate. Oarecum acesta este motivul pentru care noi barfim sau nu Romania azi.

Cat despre ce vom fi in 100 de ani, nu am nici o idee. Dar cred ca stiu ce nu vom fi nici in 100 de ani, nici in 200. Nu vom fi un popor omogen, uniform, arian, tras la indigo, si "intr-un fel anume". Originile si istoria noastra, heritage-ul nostru si identitatea noastra nationala este foarte bogata (sa nu spun pestrita). Nu ne mai tragem demult din Daci si Romani. Undeva in ADN-ul nostru probabil mai pastram o urma de sange de Traian, dar nu putem sa ignoram restul hematiilor, care vin din alte parti.

Probabil ca vom ramane la fel ca acum: diferiti. Iar modul in care vor evolua diferitele subcategorii si tipuri de romani va fi defazat. Cei cu un caracter "balcanic" mai pronuntat, vor ajunge cam ca grecii de azi. Cei cu un caracter latin mai pronuntat, cel mult cum sunt italienii si spaniolii azi. Cei cu un caracter germanic mai pronuntat, vor ajunge si ei ca austriecii, elvetienii, belgienii, olandezii, sau chiar ca nemtii de azi. Dar oricum, diferentele dintre noi si frustrarile ca de ce nu suntem toti la fel de educati, de punctuali, de organizati, de politicosi, de viata (a se citi mistocari), de descurcareti (a se citi... smecheri), etc vor ramane...

Deci nemultumiri ca cele din topicul acesta vom avea mult timp de acum inainte, pentru ca nu suntem toti facuti din acelasi aluat, si nici nu suntem crescuti in aceleasi cuptoare. Probabil ca prin evolutia economica si sociala, vom ajunge sa avem cam acelasi tip de cuptoare si conditii de coacere pentru cat mai multi dintre romani... dar mai ramane aluatul... caruia nu prea avem ce sa-i facem.

Apropos de un alt topic super-fun: Ramane insa loc mereu pt o bere... -beer-

OFFTOPIC:
    Multumesc pentru atitudinea ta, octopus. Nu m-am simtit in nici un fel ofensat, dar amabilitatea ta, ma obliga. -beer-

12. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Bun, pana la urma am cazut toti de acord ... asta e bine !

Acum incepe balciul ... Ce-i de facut ?

Personal eu sunt adeptul plangerii scrise fara milogeala, avertisment, rugaminti (rugaciuni) si alte tampenii pentru ca atata timp cat banul este la mine in buzunar, eu sunt clientul, deci eu sunt stapanul ... si sunt un client pretentios, adica un stapan rau. Cu o gramada de plangeri si cu boicotul se schimba multe .... si repede, ca nimanui nu-i place sa piarda clienti, adica bani, din cauza unor incompetenti.
    Iar informatiile despre plangere imi place sa le iau chiar de la cel impotriva caruia fac plangerea ... ca sa stie cine si de ce.

13. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    In general, sunt de acord cu ideea plangerii, Razvan. Dar uite acum, hai sa nu fiu.

Nu in toate cazurile este asa. Pentru ca nu toata lumea gandeste asa. Si stii cine nu gandeste asa? Nu gandesc asa oamenii excesiv de orgoliosi. Cei pentru care imaginea de sine, si imaginea in fata celor din imediata apropiere este mai importanta decat ratiunea, si chiar decat profitul. Nu clientul este stapanul, ci "barosanul" este stapanul. Si in Ro (si nu numai in Ro, dar noi vorbim acum de Ro), chiar si in unele companii multinationale sau in unele companii locale dar mari, MANAGER-ul este la fel de "patron" si "barosan" ca si buticarul de la colt. De multe ori, este fostul buticar de la colt (pentru ca business-ul a crescut, sau pentru ca buticul s-a inchis si si-a gasit un job "da sef" - chiar daca e sef doar peste alti doi oameni, care au contact direct cu clientii).

Intamplator am colaborat si cunoscut problemele directorilor de vanzari din lanturi mari de magazine (Flanco) si care incercau sa dezvolte o politica moderna de vanzare in magazin. Dupa 2 ani de training-uri si inspectii (si milioane de euro in campanii de comunicare interna si externa a conceptului de "Flanco - Foarte deschis", etc.), indolenta asistentilor a ramas in mare aceeasi. Indiferent cine intra in magazin, baietii stau gramada in jurul celui mai vechi sau al supraveghetorului lor si fac glume, rad cu fetele e la biroul de credite, etc. Noroc cu bodyguarzii care se plimba dupa tine prin magazin sa nu furi ceva... si cu camerele video pe unde mai au asa ceva. In marea majoritate a cazurilor habar nu au nici ce vand. Daca ceri relatii despre produse aflii numai bazaconii (noroc cu internetul). Care era problema lor? Oamenii veneau si plecau foarte repede de pe posturi. Chiar si sefii de magazin (care ar fi trebuit sa keep a watchful eye pe angajatii lor, si ei veneau si plecau imediat. Si cu toata politica de recompense si prime (si evident concedieri) dupa mai bine de doi ani, rezultatele erau ZERO.

Problema era ca nivelul de educatie era unul scazut si indiferent de programul de dezvoltare individuala si de cariera, care le era pregatit asistentilor de vanzari din magazin, lor nu le pasa prea mult (nici de bani, nici de cariera, nici de promovari sau bonusuri), pentru ca pentru ei era un job de 3 sau maxim 6 luni. Si mai mult de atat nici nu stiau si nici nu voiau sa stie... nu-i interesa. Le promiteai si nu voiau. Adica ziceau da, si pana la urma o dadeau tot in caterinca... sa impresioneze fetele. Si daca ii intrerupeai in timpul unei glume, sau chiar si daca asteptai pana termina si te duceai sa intrebi ceva, parca vorbeai cu Guta insusi (sau Copilul Minune) - smecher-de-smecher, frate!

Degeaba faci petitii in cazurile astea... Probabil problema cea mai mare este ca: "N-ai cu ce, ba, n-ai cu ce..." (sau "cu cine", ca sa parafrazez un cantec mai vechi).

Sau poate nu s-au gandit Dir de Vanzari la ce trebuia...

PS: ca sa mai schimbam si rolurile asa din cand in cand... :))

14. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu sunt adeptul reclamatiilor(!?) , nu pentru ca nu ar fi corecta recurgerea la ele,dar ma oboseste lupta asta, si mi se pare ca ma iau in piept cu morile de vant , iar rezultatul final nu e decat o zi irosita... cu nervi.
    Stiu ca gresesc si nu e atitudinea cea mai potrivita,dar...cred ca am obosit facand-o.

15. sky

sky New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    Va urmaresc cu interes discutiile si consider comentariile scrise de Razvan foarte apropiate de ideile mele in ceea ce priveste pragmatismul cu care trebuie pusa problema.
    Am citit de asemenea ca multi dintre membrii acestui forum s-au 'educat' in UK. Nu pot crede asta ! Educatia ati primit-o acasa - acolo unde v-ati nascut. Aici probabil ati cunoscut poate si alceva decat stiati ,dar baza....!
    Evolutia discutiilor (s-a ajuns la ADN :))si complexitatea acestui subiect ma determina sa renunt de a mai posta o parte din replicile ce mi-ar fi placut sa le dau unor postari anterioare(ar fi tardiv si ar suna a bla-bla). S-a atins deja stadiul concluziilor.
    Ca un om ce a avut ocazia sa umble prin multe tari si sa cunoasca pe viu multe rase ale acestui pamant va pot spune -fara prea multa vorbarie - ca toti oamenii sunt la fel peste tot in lume. Buni si rai , mincinosi si onesti, curati si jegosi, civilizati sau primitivi,etc.
    In ceea ce priveste civilizatia acestui minunat regat ,ce ne este gazda in momentul de fata, parerea mea este ca e departe de primele locuri din top (si spun asta dupa aproape 3 ani de UK.)
    Nu stiu daca ati remarcat si voi insa seamana cu draga noastra Romanie din multe puncte de vedere. Ignoranta, nepasare, indiferenta, rautate, alcoolism, invidie, barfa, etc. sunt numai cateva din 'calitatile' multor bastinasi cunoscuti aici.
    Numai in Romania si UK. am vazut muncitori in constructii stand de vorba(degeaba) cu orele in timpul programului.
    Numai in Romania si UK am vazut oameni ce-si incep programul de munca cu o pauza, sau betivi cazuti pe strada, sau ignoranta totala din partea unor vanzatoare.
    Nu am intalnit asa ceva nici in Elvetia, nici in Austria, nici in Canada.
    Concluzia: ei ca oameni nu sunt cu nimic mai buni (ADN ?), ceea ce ne deosebeste este banul si sistemul.(si aici nu vorbesc de cel metric :)))
    Daca o vanzatoare din Romania(s-a tot folosit aceasta comparatie, asa ca duc traditia mai departe) ar fi platita ca si o vanzatoare britanica, sunt convins ca nu i-ai putea sterge zambetul de pe fata nicicum. Daca corectiile (amenzile) ar fi la fel de aspre si la noi (probabil ca sunt raportate la salariul de baza)si s-ar pune in mod real in aplicare sunt sigur ca am deveni peste noapte o tara foarte civilizata.
    Am vazut cu ani in urma un pusti care a mers mai bine de o statie de tramvai, cu ambalajul de la inghetata in mana, si l-a aruncat la primul cos de gunoi intalnit!!! -IN ROMANIA.
    Asta promite, si-mi da speranta de mai bine in ceea ce priveste tarisoara noastra.

16. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Excelent Sky!
    -ww-

17. pumponita2012

pumponita2012 New Member

Trophy Points:
    0
    Hehehe, "welcome to romania" as spune, chiar daca e prea tarziu... even tho, ramane valabila ptr viitoarea ta vizita "acasa" :)

18. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Total de acord cu "Pomponita". E o realitate care doare cand vezi ce diferenta exista intre romani si alte natii. Oare vom ajunge vreodata sa fim si noi mai.... "altfel" ?

19. vik

vik New Member

Trophy Points:
    0
    Abea astept sa ajung si eu in UK ca sa pot vedea daca este si "altfel".si spun asta pentru ca, pentru mine ,ce a povestit Motanik este un fel de..."normal". Trebuie , neaparat sa fie si "altfel"-un "altfel"mai bun.

20. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Vik, astept cu nerabdare si povestea romanului proaspat sosit in UK.

Share This Page