3.6 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Eu nu barfesc Romania

Discussion in 'SEZATOARE' started by motanik, Aug 30, 2007.

1. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Si ca sa dau si un exemplu, chiar daca poate nu cel mai fericit -,pentru ca nu ma mai pot concentra acum:

Problema: vanzatoarele din Romania sunt "naspa"

Oportunitate: vanzatoarele din romania sa vorbeasca frumos cu clientii lor

Actiune: De fiecare data cand mergeti in Romania cu primele 2 vanzatoare pe care le intalniti, fiti voi exagerati de draguti cu ele, (chiar daca voi sunteti clientii) si incercati sa le intelegeti ca probabil problemele pe care le au in Ro, toanele sefului, agresivitatea unor clientii necivilizati, certurile de la coada din Carrefour, etc. sunt prea mult pentru ele uneori si au uitat cum sa se poarte dragut la serviciu, sau pur si simplu nu mai au puterea sa o faca. Si faceti voi acest lucru, si nu va suparati sau nu aratati ca au gresit prin comportamentul lor (pt ca oamenii nefericiti in realitate stiu ca nu e bine sa fie asa, si nu isi doresc sa fie asa, ci pur si simplu temporar nu pot sa fie altfel). Daca vedeti ca v-au raspuns pe un ton agresiv, sau au tipat la voi, cereti-va scuze (dar nu pe un ton sarcastic), spuneti-le ca nu ati vrut sa le suparati, ca nu stiati ca nu este raionul lor acela, multumiti-le pentru crampeiul de sfat sau indicatie pe care vi le-au dat, asigurati-le ca nu e nici o problema si ca va veti descurca (dar nu pe un ton sarcastic).

CAZUL I: Daca vine cineva si spune: "Vanzatoarele din Ro sunt naspa", altcineva poate sa spuna, pai si "maica-mea" e vanzatoare. Si asta nu inseamna ca e naspa. Sau "Si eu am fost vanzatoare odata, si poate nu eram la fel de binedispusa in fiecare zi, dar asta nu inseamna ca eram ". Deci toate sunt reactii defensive, care ne indeparteaza de rezolvarea problemei. Sau pur si simplu cineva poate sa ia apararea unei persoane sau categorii de persoane criticate foarte dur: "Ce tot se spune atata despre ... nu-stiu-cine? Nimeni nu e perfect si nimeni nu merita sa fie vorbit atat de urat, etc." si pe fondul unei victimizari a celor incriminati, apare o simpatie a altor oameni fata de acestia - pentru simplul fapt ca ei au fost transformati in victime ale criticilor dure, si nu pentru ca cineva este de acord cu ei.

CAZUL II: Daca in schimb vine cineva si spune, "Uitati am o idee: Toti cei care vor si pot, sa faca ceva pentru ca vanzatoarele din ro sa fie la fel de dragute ca cele din .eu, haideti sa le ajutam, fiind noi de fiecare data cand mergem in Ro excesiv de draguti si intelegatori cu primele 2 vanzatoare pe care le intalnim. Cu a 3-a si a 4-a, etc, nu mai e nevoie. Doar primele doua. Si daca facem mai multi lucrul acesta, va fi un exemplu din care Romania poate sa invete enorm. Nu este foarte greu, si beneficiile ar fi.. etc. etc. Chiar daca n-o sa observati vreo schimbare pe loc, faptul ca fiecare roman care vine in .ro din uk, se comporta excesiv de frumos cu primele 2 vanzatoare care le intalneste, chiar daca ele nu arata aceeasi curtoazie, le va ajuta pe acestea sa invete din diferenta de comportament. Si astfel facem un pas care ne apropie de Oportunitatea pe care ne-o dorim cu totii.

Cineva poate sa se gandeasca: "Pai si maica-mea e vanzatoare. Ce misto ar fi sa intre si in magazinul ei niste romani veniti din UK, si sa se poarte asa dragut cu ea. Maica-mea oricum e draguta, deci i-ar placea foarte mult." Sau altcineva: "Si eu eram vanzatoare in Ro. Ce misto era cand intra cineva si se vorbea foarte frumos cu mine, chiar daca eu eram poate prea obosita sau nu mai aveam chef de nimic in ziua aia. Cred ca si fetele de azi din Ro, ar aprecia." Etc. Deci reactia nu mai este una defensiva. Evident, pot si persoane care sa spuna: "Ce prostie..." Dar nu cred ca ar avea prea mult de obiectat la faptul ca cineva isi propune si altii sunt de acord sa faca gestul acesta. Desigur nu toata lumea poate sa faca asta, si nici nu trebuie. dar nu cred sa se creeze vreun curent de opinie impotriva tratarii excesiv de amabil a unor vanzatoare agresive din Ro (decat poate o miscare de protectie a consumatorilor, care nu isi intelege obiectul de activitate prea bine... :) glumesc...)

Lansez deci propunerea tuturor celor care gasesc o farama de sens in cele de mai sus, sa incercam sa tratam problemele din Ro si astfel: La nivel de OPORTUNITATE + ACTIUNE. si sa analizam starea de fapt mai putin, sau in termeni mai moderati (pentru a nu jigni pe nimeni).

Simplul fapt ca spunem cu ce probleme ne-am intalnit nu ajuta foarte mult.

Ce parere aveti? Se merita sa deschidem un nou topic despre Romania in care sa respectam principiul acesta?

2. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    De cate lume sictirita nu am dat si in Anglia :):) Incepand de la vanzatoare pana la asistente medicale... Ceva m-a facut sa cred ca era mai bine daca eram in Romania -scratch- cratch-

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    andreiutzule :) , romanii nu sunt niste copii mici dar mai mari si cu mustati si barba ca sa trebuiasca sa-i educi scolareste .

Eu am pretentia de la ei ca au discernamant si stiu foarte bine ce fac ... si mai am pretentia ca daca nu pot ei sa discearna ce-i ok si ce nu, macar sa realizeze asta atunci cand li se spune sau daca vad in alta parte s.a.m.d . Daca nu . -wh- :))

4. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    8-} huh? Unde ai dat de specimene d-astea! Acum fara gluma, dar nu exista termen de comparatie. De pe aeroport pe aeroport iti dai seama sa nu mai spun de magazine, cele amintite de Motanik sunt numai cateva chesii care nu se compara. Nici eu nu sunt un fan a vietii in Anglia , dar nu as putea sa spun ca ne comparam cu ei ca servicii si ospitalitate (prefer un zambet fortat, intr-adevar, decat o privire plina de scarba sau un cingo :) auncat pe tejghea in loc de rest ).

5. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand am fost internata 3 saptamani in spital ... si m-a uimit gradul lor de incopetenta. De la scarba asistentei care mi-a spus sa nu mai fac atata galagie si sa sufar in tacere cand eu aveam 43 temperatura si eram jumatate moarta ... pana la doctorul care ma trimite la urgente pentru un tratament de care nu stie nimeni nimic. (asta a fost acum 2 zile). Sau daca sun la spital mi se raspunde destul de sictirit. Eu stiu ca acasa daca ii bagi la asistenta o ciocolata si ceva bani in buzunar .. nu ai treaba te trateaza frumos. In fine, astea sunt problemele pe care le-am avut eu.. ca doar nu m-am imbolnavit la engleji de prea mult bine.
    Nu prea vezi vanzatoarele in magazin ... si chiar daca le vezi parca se uita prin sticla la tine. Nici nu ma intereseaza ... prefer si Romania si Anglia... dar am ramas dezamagita de multe.
    Si am mai dat si la home office de o tanti mai batuta in cap care imi cere fel de fel de confirmari cum ca am lucrat 1 an in Anglia. Nu m-a facut Romania in 20 de ani atat de frustrata cat m-a facut Anglia intr-un an.

6. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Insanatosire grabnica !
    Am fost si eu in spital anul trecut pe vremea asta si am intampinat probeleme asemanatoare. Dar din pacate oamenii de care am dat in spital, vin tot din niste tari cu nivel de trai scazut, sistem aidoma Romaniei, si-si pastreaza mentalitatea si sictirul. Asistente am avut numai inonezience(cred), ceva jamaicance si indience- prospaturi dupa nivelul cunoasterii limbii engleze. Intr-adevar, sictir cat cuprinde, ma rugam sa-mi dea un paracetamol (si eu cu febra,39- 40), dar le apasam butonul de alarma aproape cu satisfactie noaptea, chiar daca veneau dupa un sfert de ora, macar imi luam paracetamolul si nu mai mutam patul prin toata camera de frisoane.
    Urlete toata noaptea am auzit si eu venind de la o doamna probabil foarte bolnava pe acelasi palier cu mine, de care probabil nu se ocupa nimeni.
    Ca si la ei exista incompetenta, este adevarat, dar tot cred ca nu le suntem nici la degetul mic, iar oamenii veniti din tari ca cele din care veneau asistentele de care aminteam, nu se educa de indata ce pun piciorul in Uk.
    Banuiesc insa ca ai vazut ce spitale au , ce aparatura, cum vin cu meniul dimineata ca la restaurant si unde mai pui ca acest serviciu medical este gratuit!
    Eu nu o sa uit niciodata cum am stat internata o noapte in spital in Romania , intr-o camera ce aducea a puscarie plina de carcalaci care nestingheriti faceau promenade pe perna mea cand dormeam , cu lumina aprinsa si oameni in camera ,printre care mamaia unui baietel-coleg de camera cu mine- care in loc sa goneasca carcalacul de pe mine, a preferat sa-mi spuna amuzata ca se plimbau creaturi de mama focului peste tot in patul meu.

Si mie viata aici imi displace din multe puncte de vedere, dar sunt constienta ca nu este Taramul Fagaduintei, in timpul petrecut am gasit si bune si rele.

Insanatosire grabnica inca o data !

7. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Ca ne place sau nu sa vedem, ca ne place sau nu sa admitem, locuitorii (care au mai ramas si nu numai) tarii nostre mai au foarte multe de invatat. Si spun asta referindu-ma la toata lumea, plecand de la simplul om de rand pana la "marele" politician sau om "important".
    Cei care ati fost cel putin o data la un Post Office, un Boots sau la o banca stiti ca se formeaza o singura "coada"...ca apoi fiecare persoana sa fie servita in ordinea in care a venit. Fiind la RENEL (3 ghisee ptr plata facturilor), vad un tanar care statea INTRE ghisee si nu in fata unuia singur; eu prind ideea si ma asez in spatele lui...pe un singur rand. Mai vin inca vreo 4 persoane care isi declara nedumerirea: de ce nu stam fiecare la cate un ghiseu? Le explic care e ideea. Oamenii inteleg (sau cel putin asa par) si pastreaza randul. Vine un "domn" la cca 70-75 de ani care ne intreba ce se intampla acolo, la coada. I se explica si lui....la fel ca celorlalti....o singura coada, 3 ghisee, primul venit= primul servit. Dumnealui da din umeri, vadit enervat si incearca sa se bage la coada in fata tanarului care fusese primul (in fata mea) si cand acesta i-a atras atentia: "domnu, si eu stau la rand...pe mine nu ma vedeti!?" Nici nu va inchipuiti ce scandal a putut sa faca "mosulica" acolo!!!! Ca nu e normal asa ceva, ca noi alergam dupa 3 iepuri deodata (ghisee, adica -violent-), a zis ca suntem "impertinenti", ca nu stim sa respectam oamenii in varsta, etc....nu mai are sens sa mai insir restul, decat ca toti ceilalti care statusera linistiti intr-un singur rand....s-au mutat repejor in fata fiecarui ghiseu!!...de parca "mosulica" ii trezise la realitate!!
    Nu ca este mare lucru....este chiar ceva care poate nici nu merita mentionat...insa ptr mine acel gest (a te pune din nou la 3 cozi, asa cum se facea pe vremuri), ptr ca un mic "omulet" comunist a sugerat ca asa e normal, a fost o INFRANGERE!! Am incercat, impreuna cu o alta persoana pe care nici macar nu o cunosteam, sa le arat unor oameni ca mai exista si alta varianta decat cea pe care o stiu ei, varianta care poate fi mai buna!! Insa lor le este frica sa incerce! Iar unii sunt atat de "romani" si le place atat de mult sa arate ca sunt "romani", incat ajung sa fie ridicoli si chiar sa dezguste (ati vazut unde se strangeau romanii intr-un targ la marginea unui oras din Italia....sa asculte o manea sa parjoleasca un mic si sa manance o punga de seminte!? - eu cand am vazut acel reportaj, va spun sincer, am fost dezgustata!!

Andreiutzu, am incercat si ceea ce ai sugerat tu; sa le zambesc vanzatoarelor chiar daca ele sunt "acre". Nu va spun, una saraca se uita la mine de-a dreptul speriata!!(o fi zis ca-s dusa cu pluta)

Nu stiu cum e prin alte orase...insa acolo unde locuiesc eu:
    inca se "matura" trotuarele noaptea, si TONE de praf se ridica in fiecare zi; vanzatoarele sunt "acre"; bugetarii (la primarii, spitale) si chiar personalul de la unele banci (BCR, CEC) se cred Dumnezei; unui "agent de paza" = "gardian" i te adresezi cu " nu va suparati...la ce ora se deschide...?" si el iti raspunde cu "nu vezi BA programul aici?" Normal ca nu am vazut programul ptr ca altfel nu mai intrebam "paznicul!!! (asta i s-a intamplat sotului meu) ... si mai sunt atat de multe altele pe care as putea sa le amintesc!!!
    Nu vreau sa barfesc Romania ... cu toate ca nu as vrea, mi se face dor de ea, este acasa!!! Dar de cate ori ajung acolo, imi amintesc de ce am vrut sa plec si stiu ca nu am luat decizia gresita!!
    Nu spun ca viata de aici este perfectiunea!! Nici pe departe!! Dar cred ca in RO m-am simti mai mult un "ceva insignifiant" pe cand aici ma simt un pic mai mult OM!!
    -wave-

8. adelina

adelina New Member

Trophy Points:
    0
    un pic off-topic dar legat de subiectul spitale nhs: eu am descoperit NHS PALS, Patient Advocacy and Liaison Service, un serviciul pus la dispozitia pacientilor si care pe mine m-a ajutat. in principiu cred ca ar trebui sa existe in toate spitalele dar se poate sa ma insel, tot ce fac e sa te asculte daca ai anumite nemultumiri si sa le expuna celor implicati din punctul tau de vedere dar cu totul alte rezultate :), binenteles ca nu fac minuni si nu influenteaza deciziile medicale dar le pun in miscare mult mai repede.

9. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate ai ignorat cel mai important aspect, si anume acela ca toti imigrantii au acces gratuit la seviciile medicale (nu discut calitatea acestora), ceea ce mi se pare deja un lucru admirabil. Nu confunda insa organizarea administrativa cu bunul simt al fiecarei asistente in parte, care nu te baga pe tine in seama!

10. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Cine e al treilea ? .... de cele mai multe ori este chiar ala din .ro care in mod normal ar fi trebuit sa fie cel mai interesat de initiativa asta de a schimba ceva si cel mai activ pentru ca il afecteaza direct ... dar nu numai ca nu face asta ... ba chiar "se opune" si vrea sa "inchida gura" celor care spun lucrurilor pe nume (ca e rau, ca e bine, asta e).
    -salut- Razvan

Vrand nevrand a trebuit sa ma recunosc incadrat in a treia categorie,surprins ce-i drept,nu facusem decat sa reactionez la expresia ta "Despre Romania...s-o ia dracu!".Si am crezut ca nu am facut-o nici violent nici vulgar nici cu intentia de a inchide gura cuiva, doar cu rugamintea de a nu arata "prea apasat"spre Romania."prea apasat"-ul asta vroia sa insemne "prea dur", "prea des" ,etc. Nu am refuzat critica(la urma urmei nu stiu de ce ar trebui sa ma simt mai vinovat de ceea ce se intampla in tara de cat tine, doar pentru ca traiesc aici?am motivele mele),deseori o fac si eu, dar tipul asta de critica e mai mult o descarcare, nu ajuta prea mult ,poate doar mie insumi.
    Am incercat sa spun ca oamenii se schimba greu si ca nu asupra lor trebuie sa ne concentram ci asupra sistemului.Odata ce el se va fi schimbat se vor schimba(adapta) si oamenii.Ai sarit usor peste asta , si ai intors iarasi discutia "spre vanzatoare".Foarte bine, eu spun doar ca sunt un tip corect si civilizat fata de semenii mei si incerca sa-mi cresc si copilul la fel.Asta e ce pot face eu ca individ,imi pare rau dar pe altii nu ii pot schimba, am renuntat de mult.

PS1. Ca sa fiu rautacios:- "classicalina" s-ar incadra la pct.1( a facut observatia!)
    -la pct.2 alti cativa
    -iar la pct.3 gasestei tu , nu e greu

PS 2. Imi sunteti toti dragi!

11. netty

netty New Member

Trophy Points:
    0
    Ceva similar am patit si eu. Nu era vorba de coada de la RENEL sau vreo alta institutie administrativa, ci la facultate.. ca sa imi platesc taxele, bineinteles.
    Exceptand faptul ca am pierdut vreo doua ore la aceasta coada, ca facultatea este cu profil economic si macar ei ar trebui sa dea un exemplu in a permite efectuarea platilor in mai multe moduri decat cu numerar (dar asta este o alta poveste), am incercat si eu frumos sa le explic celor din jurul meu,ca ar fi frumos sa formam doar un singur rand, cativa pasi mai in spatele persoanelor de la cele doua ghisee, si sa nu stam toti calare peste ei, ca nici macar nu puteau sa se miste in voie ca sa se desfasoare totul cu rapiditate.
    Si am reusit... sa conving primele domnisoare din spatele meu, pentru cateva minute, pana au inceput lamentarile din spate si apoi din nou s-au format cele doua cozi, inghesuiti toti in fata ghiseelor, de parca asa s-ar fi rezolvat mai repede.
    Concluzia: Daca noi, cei tineri, nu suntem in stare sa ne schimbam mentalitatea si sa incercam sa ne comportam civilizat, ce pretentii sa avem de la un domn de 70-75 de ani, care a trait asa toata viata lui???
    Se vor schimba lucrurile in Romania, dar nicidecum foarte curand.

12. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    pt.Andreiutzu,
    ceea ce propui tu e o "intoarcere si a celuilat obraz" .E corecta si da rezultate imediate aproape mereu,dar nu o pot aplica doar cei care le este in natura lor un atare comportament.E ca un misionariat,cere "credinta si iubire". :)

13. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Ai dreptate, octopus!

Nu e neaparat usor ceea ce spuneam eu, si poate nici nu e cea mai buna idee. in multe cazuri probabil alte lucruri ar functiona mai bine.

Oricum, ideea nu imi apartine. Am gasit-o si eu in cateva carti de psihologie, cu explicatiile principiilor pe care se bazeaza. Personal cred ca e un lucru bun (care nu are cum sa dauneze nimanui) si cine vrea sa il incerce, face un mic bine. Probabil nu va putea sa vada pe loc efectele gestului sau (cum am reusit eu sa le vad) si aceste efecte oricum nu dureaza mult in timp (adica nu schimbi neaparat o persoana pe viata daca te porti frumos cu ea, cand ea nu se poarta cu tine), dar e tot ce poti sa faci, atunci cand este vorba despre oameni liberi (pe care nu ii poti constrange).

14. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    stii, eu am renuntat de a-mi propune sa schimb ceva(la modul constient,planificat,global-nu ma simt in stare).In schimb incerc eu sa ma autoeduc , autocivilizez si sa-mi influentez propria familie.Imi este mai usor si e realizabil.Daca pot influenta pe cineva cu propria purtare ,ma simt ok.

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    E adevarat ca nu-i mare lucru sa scoatem in evidenta ce e rau, probabil toti suntem constienti de cele scrise de mine si chiar mai mult, dar important e sa nu trecem indiferenti.

Mi-am facut autocritica pt ca am platit cinstea mica ofiterului de la vama, pt ca tot ameninta ca poate opri pasaportul, ca trebuie trimis la serviciul pasapoarte...si desi puteam merge linistiti cu cartile de identitate, acasa, aici in Uk, ma astepta dosarul gata pregatit sa il trimit la HO pt ILR, era ultima zi si nu concepeam sa nu trimit aplicatia cu tot ce trebuia. Asa ca desi am rezistat eroic sa nu dam spaga, dupa ce ne-a scris amenda nenea a tot lalait-o pana a zis-o pe sleau sa facem o cinste mica pt ca ne da pasaportul inapoi.

Am gresit si mi-am promis sa nu o mai fac. Nu eram pregatita pt asemenea situatie, ca se da spaga stiam dar sa se ceara de la obraz... -scratch- cratch-

In fine, sa nu o mai lalai si eu, ce a scris Octopus mi se pare de foarte mult bun simt. Trebuie sa ne autoeducam si apoi sa incepem prin a-i educa pe cei dragi noua. Poate ca ei, la randul lor, vor educa mai departe si pe altii...si asa vom schimba usor-usor mentalitatea.

16. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Am inteles observatia ta, Razvan, dar pentru ca subiectul in sine este unul foarte drag mie, vreau doar sa mai precizez doua lucruri:

1. Desi diferentele intre copiii si adulti sunt evidente, principiile psihologice sunt aceleasi (de multe ori copiii fiind mai deschisi catre logica, bun simt si explicatii decat adultii). Acestia din urma trebuie sa faca fata si imaginii de sine/ orgoliului personal - motiv pentru care unui adult ii este mai greu sa recunoasca ca a gresit sau ca nu s-a gandit la ceva la care ar fi trebuit sa se gandeasca, decat unui copil. Deci comparatia desi pare fortata daca e luata adliteram este valabila dpdv al principiilor psihologice implicate.

2. Discernamantul intre ce e bine si ce e rau, il au toti adultii, numai ca in multe cazuri impartirea in rau si bine se face diferit.

Spre exemplu:

E rau sa: nu fiu respectat de cei din jur, sa nu imi fie recunoscute o serie de merite si un statut superior, sa nu mi se acorde o serie de privilegii pe care eu le doresc, etc.

E bine sa: ma lupt pentru a imi impune respectul, sa nu permit nimanui sa imi stirbeasca autoritatea de care eu vreau sa ma bucur, sa obtin ceea ce eu cred ca mi se cuvine, si ceilalti nu vor sa imi acorde, chiar si prin mijloace agresive, violente, etc. sa cer si sa incerc sa obtin de la ceilalti cat mai mult, etc.

Evident ca orice impartire in bine si rau tine de o educatie (nivel de civilizatie). Iar cei care impart lucrurile ca mai sus au un anumit nivel de educatie/ civilizatie. Ei au foarte mult discernamant in ceea ce fac, dar pun problema gresit (din punctul nostru de vedere, pentru ca ei au o alta educatie/ nivel de civilizatie).

Comportamentul acestor persoane este consecinta lipsei (sau nivelului scazut) de educatie, si nu motivul pentru care avem acest nivel scazut.

Deci intai trebuie rezolvata problema educatiei (civilizatiei) in cat mai multe segmente ale societatii.

Uneori exemplul personal ajuta in directia acesta. Si ceea ce spunea octopus, este probabil ceea ce voiam si eu sa spun cu exemplul de mai sus. In masura in care putem sa avem noi o atitudinea cat mai amabila si pozitiva fata de ceilalti (fara sa ii criticam, sau ofensam/ jignim pentru comportamentul lor diferit, fara sa ii agresam chiar daca ei o fac, etc. etc. cu atat va fi mai usor pentru ei sa isi schimbe comportamentul daca vor vedea beneficiile acestei schimbari si daca vor putea.

Evident ca lucrurile nu pot fi duse la extrema. Nu putem sa fim apostoli sau Iisus pe pamant nici unul din noi... Avem o limita umana cu totii. Dar cu cat vom putea noi mai mult sa facem asta, cu atat ceilalti vor avea o sansa mai mare sa se schimbe.

Evident, pot fi si alte modalitati de actiune...

si mie...

17. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    andreiutzu,
    sunt sigur ca ai realizat ca Razvan e un "provocator" si nu incearca sa inchida jocul cu un "as" de o pagina in care sa traga si conluziile(game,set si meci) fara sa iti lase posibilitatea returului.
    Ii place "jocul"(schimbul de replici)foarte potrivit unui forum. -help-

18. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    pentru octopus,

m-ai ginit ! :) -wave-

pentru andreiutzu,

1. pentru ca am ajuns iar la educatie, eu cred ca oamenii de care ne plangem nu mai pot fi educati ca doar educatia se face de catre un educator, iar educatorii sunt pentru anumite varste. Ceea ce se poate face, probabil este conversia ... dar deh, asta e ca ursul de la circ ... asculta doar de stapan.

2. Si cum ramane cu problemele romanului din fiecare zi ? ii mai arde lui sa invete de buna voie un fel de autocontrol cand viatza e asa cum e ?

3. Ai vazut cum te invatza statul despre legi si alte chestii ? A dat legea, si gata ! Ai calcat stramb , te-a fript la "pozanar" fara explicatii. Explicatii iti dai tu singur acasa ... si vrei, nu vrei tre' sa te dai pe brazda.

4. Cum se rezolva problema cu bunul simt si cu mitocania si cu ordinea si cu orice altceva ? Ia fa-i o plangere doamnei care se rasteste la hainele tale ... chiar la seful ei ... sau chiar mai sus, nu te doare nimic sa pui un plic in cutia cu plangeri sau sa o intrebi frumos pe doamna respectiva : "Madmoazel" sau "Madam" , unde pot face si eu o plangere despre dvs ?. Eu am facut asa la Posta Romana (de doo ori, ca prima plangere n-a ajuns unde trebe) pentru ca nu aveau formulare pentru colete externe si nici nu aveau de gand sa aiba in curand. Dupa plagere, au avut imediat si am primit si o scrisoare acasa de la directorul postei cu sanctiunile pentru doamna respectiva ... nu cine stie ce, dar macar a vazut ca daca nu e cuminte s-ar putea s-o pateasca mai rau a doua oara.

5. Crezi ca englezii astia s-au nascut ei cu ordinea,civilizatia si bunul simt in ADN ???? stai linistit ca nu degeaba sunt panglici dintr-alea care sa le arate cum sa mearga coada la bilete sau nu gdegeaba sunt camere de luat vederi peste tot. Ar incalca si astia regula si ar fi si nesimtiti la greu daca nu i-ar arde la buzunar patronul,politzaiul ... dar uite asa, constransi cu un obstacol la semafor, cu o panglica la coada, cu o bordura pe care daca urci iti faci masina praf,cu camere de luat vederi peste tot ... devine obisnuintza si se civilizeaza omul ... simplu.

6. Nu cred ca englezii (sau altii) au ales modalitatea asta de "educatie" la intamplare ... probabil au mai avut si alte tentative si asta a fo singura care a mers.

P.S: Ai vazut ce puisori sunt huliganii aici in anglia cand stiu ca Big Bro' ii vegheaza sau ca tre sa se prezinte la politie inainte de meciuri si pleaca de acolo dupa meci ?? Ia sa ii vezi in alte parti :)

19. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,

Nu m-am putut abtine sa nu pun si eu o intrebare retorica. De ce nu se face nimic in Romania de catre autoritati, de catre cei cu putere de decizie ? S-ar putea face multe cu bani putini dar cu vointa si cu multa organizare. Senzatia mea este ca nu se vrea sa se faca nimic spre a schimba lucrurile si a educa populatia.

Eu sind de acord ca ma autoeduc, pe mine si familia mea, ca iau aspectele bune din ceea ce vad si traiesc in UK, dar ce sa facem cu cei din tara ? Ce fac toti politicienii si functionarii publici care se plimba prin Europa pe banii publici pt. "schimb de experienta" dar cind vin in tara nu aplica nimic din ce au invatat/ vazut pe acolo ?
    Intimplator merg in tara destul de des, odata la 3 luni. Subscriu si eu la ce a spus Motanik in primul mesaj, modul in care esti tratat ca roman incepind de la aeroport este sub orice critica. De 2 ani si jumatate vad aceleasi fete acre la aeroport care te privesc ca pe un infractor si nu se obosesc sa-ti spuna un buna ziua.
    Dragilor, am avut si eu incidente pe la aeroport sau la magazine. Am tras o concluzie: persoanele cu functii de decizie nu-si fac datoria, dezinteresul si ignoranta e la ea acasa. Eu nu am nici o pretentie ca ofiterul de la pasapoarte sau vinzatoarea de la Carrefour sa se poarte politicos si corect cu mine. Pai cum asa putea sa le cer asta cind de fapt sefii lor sint mai nesimtiti ca ei ???
    Asa cum spunea si Razvan, englezii au fost fortati sa se educe, sistemul de constringere s-a format in sute de ani, sau poate a inceput de pe vremea romanilor.

Marian

20. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    OFF-TOPIC:
    Ai dreptate octopus. Am observat lucrul acesta la razvan, dar pe anumite subiecte nu pot nici eu sa ma abtin. Nici eu nu incerc sa trag toate concluziile sau sa inchid subiectul, si incerc de fiecare data sa las discutia libera. Evident nu o fac la fel de bine ca Razvan... :) Dar in domeniile dragi mie, incerc sa make my point (fara sa fie universal valabil, ci doar sa ma explic mai bine). Chiar daca am insistat uneori cu un punct de vedere, nu am vrut sa las niciodata sa se inteleaga ca ar fi singurul pe care il pot accepta (ci doar cel de care voiam sa ma ocup atunci). Uneori ma ajuta si pe mine sa imi clarific anumite probleme daca merg asa mai in profunzime cu rationamentele... :) (asa ca razvan, faci o fapta buna... :) )

Cred ca pe anumite teme razvan si cu mine suntem complementari. Adica lui ii place sa zgandere subiectul, si mie sa gasesc si sa dau explicatii. Din punctul meu de vedere e o relatie corecta, pentru ca mie imi face aceeasi placere sa raspund, cum ii place si lui sa provoace... :) Nu ma consider o victima.... :)) si sper sa nu deranjeze pe nimeni daca insist in anumite lucruri prea mult. Oricum cred despre mine ca stiu cand sa ma opresc, si oricum nu ma supar daca imi mai spune si altcineva cand sa fac lucrul acesta... -walk

ON-TOPIC!

in ordinea punctelor lui AnnoMundi

1. asa este. "old dogs" invata mai greu. Dar in domeniul public lucrurile se schimba. Poate nu atat de mult in anumite sectoare (vami, etc.) sau in anumite regiuni (orase mai mici, etc.) dar in Buc, si in multe orase mari lucrurile se schimba... chiar si cu functionari "old dogs", sau "old she-dogs" (ca sa nu folosesc alt cuvant... :) Dar din ce in ce mai multi tineri sunt angajati in administratie. Oarecum asta pare a fi si solutia: schimbul de generatii. Iar generatiile tinere sa fie educate altfel.

2. nu pot sa dezbat pe acest subiect. Piramida lui Maslow (sau principiul ei) este/ sunt undebatable pt mine. O serie de nevoi sunt de baza iar altele superioare. Si trebuie respectat dreptul fiecaruia de a la rezolva in aceasta ordine. Ar fi inuman altfel.

Cu toate acestea, din ce in ce mai multi romani traiesc mai bine (mai ales tinerii). Nu atat de bine cat si-ar dori, desigur, dar nivelul de viata in marile orase a crescut putin. O spun asta masinile noi din ce in ce mai multe (cu tineri la volan, nu numai "manelisti"), preturile la chirii si locuinte, si tranzactiile cu acestea, etc.

3. Pentru ca vrem democratie si libertate, atunci trebuie sa acceptam ca o lege (sau restrictie) nu poate fi votata pana nu primeste sprijinul unei majoritati sau macar al unei parti importante a societatii, fara sa rascoleasca prea tare o alta parte a acesteia. Cam la fel cu legea antifumat din uk... :) trebuie verificat inainte, si impusa o restrictie, doar pana acolo unde are sustinere din partea unei categorii de oameni si nu ii nemultumeste peste masura pe altii (ca acestia sa se manifeste prea agresiv impotriva ei). Iti inchipui ce s-ar intampla daca s-ar da amendezi in Romania pt cei care scuipa pe strada, arunca hartii pe jos, etc. etc.

(dar cand ajungem la un nivel de dezvoltare al societatii, lucrul acesta este chiar obligatoriu pt a forta si pe "ultimii mohicani" sa ajunga in rand cu lumea...)

4. "institutia" petitiei incepe sa capete forma din ce in ce mai mult in Romania. Trebuie sa ne si obisnuim cu ea. Eu unul inca nu sunt (pt ca nu am facut-o foarte des). Dar mi se pare foarte utila si am auzit ca in multe cazuri functioneaza si in Ro.

5-6. Eu credeam ca toate planglicile si camerele video erau pentru imigranti... :) Vezi ce poate sa faca toate campaniile de presa impotriva imigrantilor... :)

Share This Page