11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Employment & Pay

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by vanda1, Nov 3, 2010.

1. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    Am reusit sa aflu ca ar trebui sa primesc un formular P 45 daca nu mai lucrez pentru un angajator. In plus azi am primit un numar de telefon de la Jobcentre pt Inland Revenue 08453000627 si poti afla ce contributii iti sunt platite sau nu. Eu nu am reusit sa vb cu ei pentru ca azi au fost tot timpul ocupati si nu a raspuns nimeni.
    Angajatorul are datele mele( nume, prenume, data nasterii, NIN), dar nu am semnat niciun formular pana acum. Zicea ca ii va da datele contabilului si semnez apoi. A trecut o saptamana de atunci si nimic.
    Eu as vrea un fluturas de salariu ca nu mi-ar conveni sa ma pomenesc cu un salariu mai mare in acte si in mana sa iau mai nimic.Silverfern zicea ceva de beneficii care sunt influentate de cat castigi.
    Multumesc.

2. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    Pe scurt, lucrez o tura de 8 ore saptamanal si iau 40 lire. Primesc fluturas pentru cele 20 ore ca angajat part-time si desigur suma e 5.93X 20 ore fictive.
    Din pacate, numarul clientilor a scazut drastic si unii dintre colegii care lucrau la negru au inceput sa ceara sa ii angajeze. Se pare ca ar fi avut reclamatii unul dintre colegi care primea beneficii de la stat si vrea sa il angajeze. Nu am semnat nimic gen stat de plata, contract sau orice altceva. Daca doreste sa ma dea afara trebuie sa imi dea preaviz?
    Plata se face cash . Lucrez saptamana asta si sunt platita saptamana urmatoare.
    Multumesc.

3. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    Din ce am reusit sa aflu cu ajutorul lui Google pot cere angajatorului sa imi dea o copie a contractului. Aveti idee cum se formuleaza o astfel de cerere?
    Multumesc.

4. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca vei gasi un model pentru o astfel de cerere pentru ca pur si simplu ea nu exista.

Orice angajator este obligat sa dea noului angajat un exemplar al contractului, la semnarea acestuia.

5. just_s

just_s New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Vanda, atata timp cat nu exista un contract iti poate spune linistit de maine nu mai am nevoie de tine.La angajare trebuie sa completezi P46 daca nu ai mai avut un alt job in UK pana atunci, in primele 30 de zile trebuia sa semnezi un contract in care sa fie stipulat numar de ore lucrate pe sapt., cat te plateste, nr. de zile de concediu care in cazul unui angajat part-time se calculeaza in ore si anume 5.6 inmultit cu nr de ore lucrate, toate astea in cazul in care urma sa lucrezi ca si angajat, ca si self-employed nu stiu banuiesc doar ca tot un contract trebuie semnat. Acum daca tu lucrezi part-time ca si angajat si intr-un an financiar castigi mai putin de £6,475 nu platesti nici o taxa in afara de NINO care se calculeaza in functie de venit.
    Iti atasez link-ul cu tot ce inseamna taxe si poti vedea acolo mai detaliat http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAnd ... /DG_078571.

Multa bafta!!!

6. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Multumesc pentru raspunsuri. Intre timp situatia s-a schimbat. Lucram la un restaurant asa cum am scris pe forum . patroana a decis sa il inchida si m-a mutat la restaurantul sotului. Tot part-time sunt, insa de doua saptamani nu am mai fost la munca ca nu au avut clienti(cica). In principiu lucram un shift in weekend si luam 40 de lire indiferent de nr de ore.
    Am reusit sa o conving sa nu imi mai treaca saptamanal pe fluturasi 8 oreX 10 lire/h si sa nu imi mai treaca bani pt transport. A motivat ca imi trecea transport ca sa imi mai scada din taxe. Banii pt transport nu i-am vazut si nici nu am pastrat biletele de tren.
    Mi-a zis contabila sa trec sa iau fluturasii si culmea sunt trecuta la munca si atunci cand nu ma cheama. Ma gandesc serios sa nu mai lucrez pentru ei. trebuie sa le dau preaviz si cum? Cu cat timp inainte? Mentionez ca nu am semnat nici un formular de data asta (gen nr nino, data nastere etc, dar le are de la celalalt restaurant)si nici contract nu am avut la celalalt restaurant si nici acum nu am la acesta. Cum sa procedez? Multumesc.

7. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Prima teapa la employement : se angajeaza sotul si dupa 2 zile ii psune ca nu se descurca asa cum ar trebui sa si puna mai bine burta pe carte si proceduri si ca multi nu platesc saptamanile de training si ei da . asa ca din 2 sapt de training s-au facut 3 una nepaltita insa totusi cu transportul decontat si apoi platit 6.5 lire pe ora ! OF OF OF

Share This Page