11.8 C
London
Thursday, October 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Employment & Pay

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by vanda1, Nov 3, 2010.

1. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Mi-am gasit de lucru la un restaurant si cum nu am am niciun fel de permis de munca ( inca astept YC)am lucrat la negru.
    Pe scurt,am lucrat intr-o zi de proba sa vada daca rezist si apoi in weekend.
    Problema a aparut la capitolul bani pt ca ziua de proba nu mi-a platit-o pt ca ea nu plateste asa ceva si in weekend m-a platit mai putin decat discutasem adica la un shift care normal era de 5 ore, am muncit 7 si aceeasi banuti.
    Ce se intampla daca cineva o reclama si ma gaseste politia lucrand la negru ?Platesc amenda sau mai rau anunta la Home Office si nu mai primesc YC?
    Stiam ca ziua de proba se plateste, dar lucrand la negru nu avem cine stie ce cuvant de spus.
    Ce pot face?
    Multumesc

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re: trail day and no pay!

Nu se intampla nimic. Anul tau de yellow incepe dupa ce incepi sa muncesti incepand cu data inscrisa pe card. Pe viitor, fii mai atenta!

3. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

vanda1 wrote:
    Buna,
    Mi-am gasit de lucru la un restaurant si cum nu am am niciun fel de permis de munca ( inca astept YC)am lucrat la negru.
    Problema a aparut la capitolul bani pt ca ziua de proba nu mi-a platit-o pt ca ea nu plateste asa ceva si in weekend m-a platit mai putin decat discutasem adica la un shift care normal era de 5 ore, am muncit 7 si aceeasi banuti.
    Ce se intampla daca cineva o reclama si ma gaseste politia lucrand la negru ?Platesc amenda sau mai rau anunta la Home Office si nu mai primesc YC?
    Stiam ca ziua de proba se plateste, dar lucrand la negru nu avem cine stie ce cuvant de spus.
    Ce pot face?
    Multumesc

Ziua de proba nu se plateste daca esti la "negru", iar daca faci reclamatie iti tai singura(a) craca de sub picioare. Nimeni nu te reclama la politie(nu suntem in Italia unde politia se ocupa de cazurile astea), iar daca chiar cineva te reclama la cei in masura, o sa scapi usor - esti la prima abatere - daca-l iei pe NU in brate si-ti ti-i gura inchisa.
    Sfatul meu e sa taci si sa mergi inainte. Ai un job? DA !!! Si asta e cel mai important. Nu te-au facut pe tine cele cateva lire(40 probabil) care le-ai pierdut in ziua de proba.

Succes! Si pregateste-te sa mai "pierzi niste banuti" din cand in cand. Nu exista societatea perfecta...

4. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0

Buna,
    Multumesc. M-am linistit . Credeam ca nu voi mai avea drept de munca si chiar nu se merita in conditiile in care pentru 12 ore de munca am luat 50 de lire.
    Numai bine.

5. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

vanda1 wrote:
    Buna,
    Multumesc. M-am linistit . Credeam ca nu voi mai avea drept de munca si chiar nu se merita in conditiile in care pentru 12 ore de munca am luat 50 de lire.
    Numai bine.
    Ai primit 50 £ pentru 12 ore de munca fiindca banii sunt impozitati. In general in restaurante se plateste minimum pe economie: £5.93 - the main rate for workers aged 21 and over. Banuiesc ca nu ai nici NINO, ceea ce face ca impozitul sa fie ceva mai maricel. Rezolva-ti prima data actele necesare pentru a munci legal in UK si incet, incet lucrurile se vor intoarce in favoarea ta.

6. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Trail day and no pay!

Daca presupunem .imi gasesc un loc de munca intr-un bar/restaurant/cleaner....unde negociez cu patronul salariul saptamanal la 200 gbp/ free taxes si eu in aceeasi zi (in ziua in care incep munca) ma inregistrez ca si SE....ma mai poate tepui cu prima zi no pay?Este de preferat o minuta ceva...(contractel) cu el in asa fel incat sa nu ma mai tepuiasca?.
    Prietena baiatului meu si-a negociat 7 lire /ora si dupa 6 zile s-a tezit cu.mult mai putii-a explicat ca diferenta o v-a primi mai tarziu ca momentan nu are bla,bla,blaa acceptat dar in prima zi dupa ziua libera nimic din ce facea fata nu-i mai era pe plac patronului....noroc ca a avut taria sa plece si a doua zi si-a gasit alt job....

7. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0

Statutul meu de SE intra in vigoare din momentul in care am actele in mana sau din momentul in care am facut aplicatie la ei?(telefonic sau internet}

8. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

achile wrote:
    Este de preferat o minuta ceva...(contractel) cu el in asa fel incat sa nu ma mai tepuiasca?.

Daca asta e intrebarea, poti s-o reformulezi?

PS. Mi s-a ars painea prajita incercand sa descifrez

9. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc Gipsy! stiam pe unde sa caut (cred) dar ma interesa un raspuns punctual....de la cei care stiu exact fara a mai rasfoi eu ....momentan nu ma intereseaza si momentan nu pierd vremea cu asa ceva....cu 1 saptamana inainte de a pleca imi bag picioarele intr-un lighean cu apa rece ....cites (mai ales imi fac notite ) si probabil ca atunci voi sti macar 70/80% din proceduramomentan ....palavragesc si-mi fac o idee de cum si prin ce ati trecut voi toti pe acolo.
    Revenind si la intrebare.in momentul in care ma angajez si il anunt pe patron ca sunt SE (asta daca se poate eu neavand actele in mana ci doar un mail prin care ma declar SE catre autoritati)este necesar(a se citi de preferat) sa fac o hartie in scris cu el care sa contina 3 randuri....eu ce fac...el cat ma vrea la munca si cat ma platestecred ca o astfel de hartie unuia cu cunostinte minime de engleza i-ar lua 10 minute sa o faca....in asa fel incat la plata salariului sa nu fie dubii(ore lucrate,salariu tarifar...etc)....deh vorba latinului....verba volant scripta manent..
    Scuze daca ma exprim poate mai intortochiat....

10. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

achile eu ti-am dat cateva link-uri dupa care sa te ghidezi. Raspunsul care-l astepti tu, o sa vina mai devreme sau mai tarziu. Eu <u>personal</u> nu am trecut prin procesul de SE si YC.
    Intra cat poti de des pe forum si verifica-ti posturile. Cineva care a trecut prin ceea ce urmeaza sa treci tu, o sa-ti dea amanuntele necesare.

PS. Intradevar esti intortochiat rau in exprimarea scrisa. E doar o constatare.

11. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc ValiB pentru "backup".

12. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0

Fratilor..mai relaxativa!
    cititi si printre randuri
    a ma angaja....a-i presta o munca patronului/firmei....ii spal vase(ca masina de spalat...manuala)
    salariu...imi face o plata

13. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

14. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

vanda1 wrote:
    Buna,
    Ce pot face?
    Multumesc

Mare atentie cu munca 'la negru' e un risc pe care ti-l asumi. Practic nu ai nimic pe ce sa te bazezi decat respectul reciproc si relatia ta cu patronul. Ziua de proba nu se plateste nicaieri, eu nu am auzit asa ceva pana acum, nu intr-un restaurant! E practic ziua ta de training, zi in care patronul se hotaraste daca sa te tina sau nu! Vede daca ai experienta, cum te porti cu clientii, care e atitudinea ta, iti arata si explica cum stau lucrurile .... etc. Nu ai semnat nici un contract, cum am spus este un risc pe care ti-l asumi!

P.S. De ce nu vorbesti cu el sa poti lucra drept self employed?

15. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    E corect asa?

Buna tuturor,
    Am gasit in sfarsit un job si conform statutului meu de student pot lucra part-time 20 ore pe saptamana. Acum eu lucrez 2 ture si nu pot preciza exact cat ore inseamna pt ca uneori stau 6 sau 7 sau 8 ore pe shift. In consecinta,sunt platita la shift 40 lire.
    Acum doresc sa imi mai iau un job pt ca abia voi reusi sa platesc chiria. I-am spus patroanei si a zis ca atunci cand voi gasi un alt job , anunta contabilul si imi reduce numarul de ore.
    Se poate asa ?
    Sunt obligati sa imi dea fluturas de salariu? Cum stiu daca va plati contributii pe mine?
    Multumesc.

16. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Re: E corect asa?

Vanda1 ca angajat trebuie sa primesti un fluturas de salariu Gasesti detalii aici:
    http://www.direct.gov.uk/en/Employment/ ... G_10027228
    Cat despre acel shift care are ba 6 ore ba 8 ore nu stiu daca e chiar ok. Primesti aceiasi bani indiferent de numarul de ore muncite?

17. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0

Buna,
    Da, primesc 40 de lire indiferent daca lucrez 6, 7 sau 8 ore. Totul e in functie de nr de clienti si pana cand stau aia in restaurant.

18. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0

cum se plateste in UK, bilunar (un fel de avans si lichidare, ca la noi), lunar sau saptaminal? Ma refer in general.

19. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Se poate plati la saptamana, la 4 saptamani sau lunar.

20. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Eu lucrez saptamana asta si ma platesc saptamana viitoare.
    Mai e o faza. Vreau sa stiu cum pot fi sigura ca nu imi foloseste NIN-ul pt altcineva.
    In principiu merg la munca de 2 ori pe saptamana.Cu mine munceste si un alt roman care nu are acte. M-a intrebat patroana daca am ceva impotriva sa foloseasca NIN-ul meu si pt el ca nu il pot plati la infinit la negru. Acum problema se va pune asa: eu sa stau acasa si sa il cheme pe el la munca sau sa primeasca doar o data pe saptamana.
    Vreau sa stiu cum pot sti ca imi foloseste sau nu NIN-ul. Daca nu mai merg de 2 ori pe saptamana, vreau sa fiu sigura ca nu mai figurez la ei in contabilitate. Cum se poate verifica asta ?
    Multumesc.

Share This Page