9.4 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

employed si self employed

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by macron, Dec 13, 2008.

1. macron

macron New Member

Trophy Points:
    0
    salut!
    o sa prezint o situatie in legatura cu care as avea nevoie de "ceva" sfaturi.
    ma aflu de o luna in uk. am venit la prietena mea care se afla de un an si jumatate aici. ea a lucrat de la inceput si are yellow card.
    dupa o luna de cautari am gasit ceva de lucru si am norma intreaga - ajutor la bucatarie. ma gandesc sa imi deschid o afacere in IT. pe scurt un calculator bun si cateva licente pt grafica.
    acum nelamurirea mea este daca imi deschid acea afacere si la inceput nu o sa am prea mare succes pot sa lucrez in acelasi timp si ca employed?
    sau daca ma inregistrez ca self employed pot in acelasi timp sa lucrez si ca employed?
    multumesc anticipat! -thankyou- hankyou-

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,
    Nu prea am inteles ce statut ai tu. Adica ai pemis de lucru, esti dependent (de parinti, ca de prietena nu prea poti), esti student?
    De toate aceste detalii depinde raspunsul la intrebarea ta. Revino cu info, pls!

3. macron

macron New Member

Trophy Points:
    0
    intentionez sa ma inscriu la colegiu din semestrul al doilea. am primit scrisoare de la angajator ca lucrez cu norma intreaga pt a-mi deschide cont bancar. nu am permis de lucru aceasta fiind prima saptamana de lucru completa, plus 3 zile de proba, saptamana precedenta. firma nu accepta self employed, poate este util sa adaug ca o sa fiu trecut pe contractul de inchiriere, in locul in care locuiesc deja.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    In cazul asta esti "un pic " inafara legii. Nu poti lucra ca angajat fara sa ai acest drept. Din pacate acest lucru iti va afecta aplicatia...in cel mai bun caz, cele 12 luni ca angajat vor incepe de la data primirii de YELLOW CARD ca student...si vei putea lucra doar 20 ore pe saptamana, fara drept de a fi si self-employed in acelasi timp. (studentii nu platesc taxe)
    Sorry for the bad news! -sad4- ad4-
    Rog pe cei care au alte precizari si clarificari de facut sa intervina. -thankyou- hankyou-

5. danir

danir New Member

Trophy Points:
    0
    buna la toata lumea!!!
    am si eu intrebare, daca ma poate ajuta cineva? daca ai fost SE si ai renuntat si te-ai angajat intre timp dar vrei sa revii la SE se mai poate??? suna ciudat stiu, dar daca ma poate ajuta ar fi super.
    multumesc mult de tot. Craciun Fericit si La multi ani!!!

6. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Dani,
    Raspunsul la intrebarea ta este DA se mai poate. Si eu am renuntat la self employed cand m-am angajat. Am sunat la ei si le-am spus ca vreau sa renunt, am primit o scrisoare de la ei, iar printre altele imi spuneau ca daca vreau sa-mi reiau activitatea de self nu trebuie decat sa complectez tax return-ul la sf de an financiar.
    Craciun fericit!

7. danir

danir New Member

Trophy Points:
    0
    buna, daniella75, multumesc mult pentru raspuns, mi-ai adus lumina in suflet, eu am renuntat dar se pare ca imprejurarile ma obliga sa revin la SE, in fine oricum iti multumesc foarte mult.
    Sarbatori Fericite la toata lumea!!!
    daniR

8. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0
    Mai fetelor, cum v-ati angajat voi renuntand la self? Pe baza carui card? Celui galben de self?
    Eu sunt intr-o incurcatura, desi sunt angajata legal nu pot prezenta nimanui cardul galben, pentru ca nu-l am, il tin gaj cei de la colegiu. In decembrie am trimis scrisoare de self si inca n-am nici un raspuns.
    Dar daca primesc raspuns si fac NINO pot sa ma angajez dupa o perioada?

9. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Gina, nimeni nu are voie sa-ti retina documente, poate sa-ti faca o copie, dar nu sa-ti retina
    originalul.Pentru inregistrarile de self, cred ca mai trebuie asteptat putin , din cauza sarbatorilor
    au multe felicitari de distribuit postasii.Ar fi bine sa dai si un telefon, sa vezi daca a fost deja expediat.Oricum este nevoie de pana la 10 zile minim.
    Nu mai da din mana nici un document, fara sa-i faci tu o copie;
    La NiNo ar fi bine sa te inregistrezi imediat si vei primi o scrisoare de la ei in decurs de o saptamana cu detaliile interviului.NiNo sa nu dai la angajator daca esti self,pentru ca tu iti platesti taxele nu el treuie sa ti le plateasca. -dance- ance-

10. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0
    Draga mea , eu am venit aici ca studenta la Concept College, nu am platit insa decat prima transa, restul am refuzat sa mai platesc deoarece nu i-am vazut niciodata la fata. De aceea nu-mi trimit cardul, si pe langa card mi-au retinut si cartea de identitate romaneasca.
    Colegele mele care au platit insa, au tot dat telefoane la colegiu sa-i intrebe ce si cum, ei nu au raspuns o perioada, dupa aceea au raspuns la telefon si le-au anunta ca de fapt celebrul NVQ il vor face cu actualul nostru angajator. Nu intelege nimeni de ce s-au platit 100 lire la Concept College daca NVQ-ul il facem cu angajatorul. :)

11. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu ca daca lucrez ca self imi platesc taxele singura, o sa fie incurcata chestia ca o sa fiu si angajata si self, macar o perioada. Dar tot nu stiu daca te poti angaja cu card si NINO de self.
    Mersi de raspuns

12. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Apoi Regina, tie nu ti-au spus militienii cand ti-au eliberat CI ca n-ai voie sa-l instrainezi si doar autoritatile romane au dreptul sa-ti retina acel act ????
    Chiar nu inteleg de ce permiteti atat de usor sa va retina actul de identitate persoane necunoscute si mai ales care nu au dreptul si competenta sa va retina actele.

Ehhh, sa ma ierti de mustruluiala, dar nu m-am putut abtine. Ia cumva legatura cu rebeka, din cate imi aduc aminte parca stia mai multe despre o experienta asemanatoare, n-ar fi rau sa suni la Ambasada si sa-i anunti despre retinerea CI si sa-i rogi oficial in scris pe cat se poate sa te sprijine pentru recuperarea actului. Este datoria lor sa-ti acorde asistenta.

Nu este nevoie sa ceri acordul cuiva ca sa iti schimbi statutul legalprivind rezidenta in UK, esti libera sa faci ce si cum crezi de cuviinta, este dreptul tau ca cetayean european.

In principiu ar trebui sa-ti respecti contractul (sunt sigur ca ai unul) si eventual ar fi trebuit inainte sa iei decizia de a intrerupe sa te fi consultat cu un avocat sau macar sa fi mers la Citizen Advice Bureau.

Esti sigura ca ai inteles ce ai semnat pe acolo prin contract ? Ai cerut sa fie tradus si in limba romana ca sa-l poti intelege cat mai bine ? Conditii de reziliere si penalitati, forta majora, drepturi si obligatii ale partilor semnatare ????

Nu pot sa inteleg de ce acordati atata incredere strainilor si mai ales nu cereti socoteala inainte de a plati sumele pretinse/implicate in contracte .... -sad4- ad4-

13. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0
    S-o luam de la capat incetisor sa intelegeti.
    CI-ul meu a plecat cu celelalte acte catre Home office in vederea eliberarii Yellow Card si pentru ca nu aveam nici o adresa in UK, toate actele au fost trimise continand adresa Colegiului cred...sau a Agentiei prin care am venit. Home Office a eliberat Yellow Card, si l-a trimis la adresa specificata pe documente.
    Eu cu Colegiul nu am semnat nici un contract, am vrut sa semnez ca asa era normal, dar conditiile de plata erau total diferite de ceea ce mi s-a spus in Romania, si am refuzat sa semnez. Au tot incercat sa ma santajeze dar nu m-am lasat impresionata, iar Managerul meu mi-a zis sa nu semnez si sa nu platesc nimic, pana nu vin sa faca cu noi NVQ. Distractia asta a durat 10 luni. Acum 3 saptamani, colegele mele care au platit 1300 £ colegiului, i-au sunat sa intrebe ce se intampla de nu vin sa le verifice, sa le dea diplomele...si Colegiul le-a trimit la angajator, ca de fapt acum cu angajatorul vor face NVQ si el o sa le dea Diplome. Bineinteles ca a iesit scandal...ele au platit Colegiului bani grei, Angajatorul conform legii le ofera NVQ gratis. Trebuie sa fie o chichita la mijloc...e un mare cerc vicios intre Agentiile de Plasare, Colegii si Nursing homes...
    Eu am sa dau un niste telefoane, o sa pun niste intrebari deranjante si o sa iasa CI..si daca ce am aflat azi e real...s-ar putea sa iasa si Yellow Card fara 1300 lire. Sa vedem.

Share This Page