18 C
London
Thursday, August 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Employed sau self employed ???

Discussion in 'EMIGRARE' started by flo_03, Mar 4, 2009.

1. flo_03

flo_03 New Member

Trophy Points:
    0
    Ma aflu intr-o mare dilema si sper ca cineva ma va putea ajuta sau macar sfatui in legatura cu aceasta problema.
    De 6 luni de zile lucrez ca employed ptr. o companie italiana, care imi plateste o "Class 1 National Insurance contributions" din care am auzit ca nu voi beneficia de nici o lira la incheierea anului financiar, si ma gandeam daca nu ar fi mai bine sa vorbesc cu angajatorul meu sa ma schimbe ca self employed(Class 2 National Insurance contributions) ca asa as avea parte de un frumos tax return in fiecare an.
    Intrebarea care vo adresez este daca ar fi mai bine sa raman sa lucrez ca employed sau sa ma schimb in self employed? Sunt si nelamurit pentru ca nu stiu avantajele si dezavantajele in ambele cazuri.

2. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    Categoric,(parerea mea) employed e mai bine. Tax returnul se complecteaza de self employed la sf de an fiscal pentru declararea veniturilor si stabilirea impozitului care este de 20% din profit la care se adauga National insurance contribution classa 4 (pt self employed care au un profit anual mai mare decat 5500 - suma nu e exacta dar este egala cu personal allowance) si care este de 8%. Deci tax return nu inseamna ca primesti bani inapoi ci ca trebuie sa dai.
    Ca si angajat (daca lucrezi legal)ai avantajul de a avea concediul platit, iar la sfarsit de an fiscal dupa ce primesti de la firma la care lucrezi formularul P60 il trimiti pt. returnarea taxelor, pt. ca de obicei in primul an de munca esti taxat pe cod de urgenta.

3. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    flo_03, vei avea formularul P60 la sfarsitul fiecarui an financiar. Nu te ajuta cu nimic daca vei plati Class 2 pt. SE fata de Class 1 pt. angajati.

Daca esti si angajat si ai si alte venituri dintr-o firma sau alte surse, vei plati Class 4 (adica te taxeaza mai mult).

Parerea mea este sa ramai angajat minim 12 luni si sa obtii dreptul la BC.

In cazul in care ai platit sau ti s-au retinut mai multi bani decat era necesar poti cere banii inapoi la sfarsitul anului financiar.

Arunca o privire aici: http://www.hmrc.gov.uk/incometax/check-right-tax.htm

Diferentele intre calsele de plata a NIC:

What is the difference between Primary and Secondary Class 1 contributions?
    The employee pays primary contributions.

The employer pays secondary contributions.

Both are collected by the employer and paid to HM Revenue & Customs via the PAYE system.
    http://www.hmrc.gov.uk/faqs/nicqc1.htm#5

Sper sa te ajute sa-ti inlaturi nelamuririle. :laugh:

4. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    daniella75 a scris:
    Doar o singura obiectie am: SE plateste in mod normal Class 2 NIC si doar in anumite cazuri Class 4.

Class 4 National Insurance contributions
    Who has to pay Class 4?
    Class 4 contributions are only payable if:

a self-employed person has trading profits chargeable to income tax under Cases 1 & 11 of Schedule D (subsequently Self Assessment cases), and
    those profits exceed the lower (profit) limit, and
    exception does not apply
    Class 4 National Insurance contributions are paid in addition to the flat rate of Class 2 National Insurance contributions. These contributions are profit related, so unlike Class 2 not all self-employed people will have to pay them.

Class 4 National Insurance contributions are also payable by employed people who are treated as self employed for National Insurance contributions purposes.

You are automatically exempted from paying Class 4 contributions if you:

- have reached or are over state pension age at the beginning of the tax year of assessment
    - are treated for income tax purposes as not resident in the UK
    - are a trustee, executor or administrator (but only in some cases)
    - are a sleeping partner (supplies capital and takes a share of profits but takes no active part in running trade)
    - are a diver or diving supervisor (exemption only applies to certain divers/supervisors).
    http://www.hmrc.gov.uk/nic/class4.htm

Iata fundamentul contributiilor la asigurarile nationale: http://www.hmrc.gov.uk/nic/background-nic.htm

Mai multe informatii privind obligatiile fiscale:
    http://www.hmrc.gov.uk/individuals/more ... ndividuals

5. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello ,

Ma scuzati daca nu postez unde trebuie , dar am o mica nelamurire.
    Stiu ca P60 , il primesti de la angajator , la sfarsitul anului fiscal , adica in luna aprilie...Bun....Dar daca de exemplu , in ultimiile 12 luni , anterioare lunii aprilie , lucrezi 5 luni pt un angajator si alte 7 luni pt alt angajator...Voi avea 2 P6O-uri , pt fiecare job ? sau un P60 , va contine datele si castiguriile de la ambii angajatori ?

Multumesc anticipat ,

Toate cele bune ,

Bivo

6. skayway1

skayway1 New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea este sa ramai angajat minim 12 luni si sa obtii dreptul la BC.

Atata timp cat nu ai work permit sau nu esti student la un NVQ nu poti lua blue card dupa 12 luni de munca ca si angajat, deoarece lucrezi ilegal

7. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    bivo a scris:
    Nu vei avea decat un singur P60. Acesta se completeaza numai la sfarsitul anului financiar (5 aprilie).
    De la primul angajator sau angajatorul anterior jobului pe care-l ai la sfarsitul anului financiar primesti P45 cand incetezi munca, iar noul angajator ti-l va cere, daca nu-l ai (P45) ti se va cere sa completezi P46.

Sper ca am explicat destul de clar :cheer:
    http://www.hmrc.gov.uk/incometax/starting-work.htm

8. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    flo_03 a scris:
    Flo, in baza caror acte lucrezi tu acum ca employee ?Nu de alta dar sa stim in ce directie sa te ghidam .Cred ca e o confuzie la mijloc si trebuie s-o lamurim un pic ,astefel incat sa nu ai vreo surpriza ...
    Si in legatura cu tax return -ul, vorba Danielei ,nu primesti bani ci trebuie sa dai, dar asta numai in cazul in care esti self-employed si pe durata anului n-ai platit taxe ,daca esti angajat cum spui tu si ti se opreste impozit din salariu ,in aprilie poti sa completezi tax return dar nici nu dai nici nu iei bani inapoi ,decat in anumite situatii,trebuie sa dai mai multe detalii si cu date exacte ca sa pot sa-ti spun in ce situatie te afli ,oricum,nu te ingrijora doar explica-ne si vei primi tot ajutrul de care ai nevoie.
    Numai bine !

9. flo_03

flo_03 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tuturor ptr sfaturiile date :) .
    (ptr Oana)
    Lucrez ca employee de 8 luni de zile cu contract de munca si angajatorul imi plateste taxele ptr Class 1 National Insurance. Ca acte am Self employed confirmation, UTR nr, si NINO.
    Multumesc inca o data ptr. sfaturii.

10. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna din nou !

Pai Flo ,romanii nu au drept de munca in UK ,cum te-au angajat ? Dupa un an de self-employed nu obtii blue card ,ca sa aplici pentru blue card trebuie sa lucrezi 12 luni legal (legal adica sa ai drept de munca intr-un fel sau altul de ex : sa fii student si atunci ai voie sa lucrezi part -time,sa fii au-pair 12 luni ,sa ai sotia self-employed si ai dreptul sa lucrezi ca dependent de ea ,etc).
    Din cate inteleg eu pana acum tu lucrei ilegal fara sa stii asta ,nu stiu de unde confuzia cu blue card-ul dupa 12 luni, te rog spune-mi cum te-ai angajat ,ai venit in UK si ai cautat de munca,te-au angajat si nu te-au intrebat nimic de acte ? E posibil, dar ai grija ca amenda e 1000 de lire si cel mai bine ar fi gasim o varianta sa treci in legalitate ca sa nu pierzi nici timpul lucrat degeaba .
    Daca esti cumva student si astfel te-ai angajat spune-ne .Sau poate nu stiai ca romanii n-au drept de munca in UK ?

Take care !

Share This Page