18.9 C
London
Monday, July 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Emigrare/relocare + prietena

Discussion in 'EMIGRARE' started by UNHleaSHD, Aug 12, 2016.

1. UNHleaSHD

UNHleaSHD New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Elev
    Bună ziua şi bine v-am găsit.

Urmăresc de ceva timp emigrarea din România şi ultimul an a fost decisiv, România m-a scârbit de ajuns, nu mai vreau să lucrez în România sau pentru patron Român.

Am tot făcut planuri, calcule şi căutări şi totuşi nu am descoperit nimic. Toată lumea spune cum că le este bine acolo ca angajați (la negru, fără limbă). Dar totuşi nu au bani să vină acasă decât de sărbători.
    Pe mine mă interesează relocarea în Regat. Vreau să mă mut acolo şi să trăiesc ceva ani acolo.
    Momentan pentru noi o soluție plauzibilă ar fi şi Germania; dar nu cunoaştem limba şi nici pe cineva pe acolo. Deşi companiile pe care le dorim oferă acomodare şi cursuri de limbă. Engleza o cunoaştem ambii.

Eu, 23 de ani, şofer profesionist cu 2 ani experiența internațional. M-ar incânta un loc de muncă local, distribuție. Adică gen Eddie Stobart cu aprovizionarea Aldi, Tesco, sainsburry etc.... seara acasă.

Ea, 23 de ani, acum iese de pe băncile şcolii de asistente medicale. Cum este firesc îşi doreşte ceva tot în domeniul acela. Asistentă, infirmieră, îngrijitoare.. de unde poate începe.

În următorul an de zile eu îmi doresc să fac acest pas. Să plec eu la început pentru o lună, două, să strâng bani să vină şi ea şi să o pot întreține dacă nu vine cu, contract din țară. Şi evident să găsesc şi o chirie potrivită pentru noi, o garsonieră sau ceva cu încă un cuplu de cunoscuți.
    De ce aş alege UK în detrimentul Deutschland?
    Am înțeles că imigranții nu sunt chiar aşa marginalizați ca în Germania. Amândoi cunoaştem limba avansat. Impozitul pe salariu nu te omoară.

De ce aş alege Germania? Circulăm pe partea noastră, chiriile ceva mai mici şi traiul mai ieftin. Nu cunosc situația salariala, dar ştiu că statul ne-ar impozita câte 400-600€ din fiecare salariu. Nu sunt atât de mulți talibani ca în UK.

În principal 65% sunt hotărât pe Anglia. Acum m-ar interesa şi un cost estimativ al traiului acolo. Persoanele cunoscute le avem în Londra.
    Cum sunt salariile? Cum sunt chiriile? Transportul în comun? Asigurarea auto la o chichineață de maşinuță? Impozite? Mâncare?

Mulțumesc.

2. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Eu ti-as recomanda Elvetia. Romanii au drept la munca in Elvetia incepand cu 30 mai 2016 (sau 31 mai, nu mai stiu exact). Iti recomand sa te grabesti, deoarece in luna mai anul viitor Elvetia s-ar putea sa reintroduca restrictii la munca pentru romani si bulgari. Daca tot vrei sa te muti undeva si sa o iei de la zero, macar alege o destinatie "top". Eu asta as face daca ar fi sa o iau de la capat si sa am anii tai. Mult success!

3. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer e cam tarziu acu pentru relocarea in UK.Nu se stie ce se va intampla cu Brexitu

Sent from my E6653 using Tapatalk

Share This Page