10.6 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Emigrare - mesaje fara raspuns

Discussion in 'ARHIVA' started by lemont, Mar 11, 2008.

1. ada2009

ada2009 New Member

Trophy Points:
    0
    Ref. Accession Worker Card

Buna seara!

Exista cineva care a primit permis de munca eliberat de HO in ultimele 2 luni? Fie ca un angajator a primit work permit pentru el (letter of approval) , fie ca a obtinut el personal,ulterior, accession worker card.
    Ma intereseaza chiar si sa stiu daca s-au mai obtinut raspunsuri favorabile in ultima perioada pentru yellow card, blue card, orice informatie care mi-ar putea indica faptul ca inca se mai poate obtine drept de munca in Anglia.
    Precizez ca astept un raspuns de la HO, de fapt angajatorul.
    Multumesc anticipat, apreciez un raspuns.

2. gabbby

gabbby New Member

Trophy Points:
    0
    ajutor blue card

buna,de curand mam casatorit iar sotia mea are blue card,pana acum eu am fost student si am avut yellow card,in momentul cand aplic pt blue card trebuie sa trimit yellow cardul inapoi?Ce sectiuni trebuie sa completez in BR1?Va rog raspundetimi,va multumesc

3. gabbby

gabbby New Member

Trophy Points:
    0
    BLUE CARD,INTREBARI SI RASPUNSURI

Buna,de curand mam casatorit iar sotia mea are blue card pe care la obtinut dupa un an de zile ca au-pair.In tot acel timp am fost si eu student deci am si eu yellow card.Din pacate nu am putut sa iau blue cardul prin yellow card intrucat nu am lucrat un an de zile incontinuu.Pot sa obtin blue cardul daca neam casatorit ea avand cardul?Daca da spunetimi si mie ce sectiuni trebuie sa completez in formularul BR1?In momentul cand aplic pt blue card trebuie sa trimit yellow cardul inapoi?Trebuie sa trimit si cardul ei ca dovada,ar fi mai bine?Ce alte acte mai trebuie sa trimit?Va rog raspundetimi,va multumesc

4. gabbby

gabbby New Member

Trophy Points:
    0
    Blue card

Buna,de curand mam casatorit iar sotia mea are blue card pe care la obtinut dupa un an de zile ca au-pair.In tot acel timp am fost si eu student deci am si eu yellow card.Din pacate nu am putut sa iau blue cardul prin yellow card intrucat nu am lucrat un an de zile incontinuu.Pot sa obtin blue cardul daca neam casatorit ea avand cardul?Daca da spunetimi si mie ce sectiuni trebuie sa completez in formularul BR1?In momentul cand aplic pt blue card trebuie sa trimit yellow cardul inapoi?Trebuie sa trimit si cardul ei ca dovada,ar fi mai bine?Ce alte acte mai trebuie sa trimit?Va rog raspundetimi,va multumesc

5. soricuzza

soricuzza New Member

Trophy Points:
    0
    Cum traim in Londra

Buna tuturor!

Ma numesc Laura si fac un studiu despre viata sociala a tinerilor angajati romani din Londra pentru disertatia mea. Ca atare, as dori sa va adresez marea rugaminte de a participa la un interviu (o discutie amicala, lipsita de formalitati) de aproximativ o ora despre aspecte legate de experienta din strainatate, relatiile cu prietenii, colegii de servici sau de scoala, cei de acasa, planuri de viitor etc. Datele personale vor ramine strict confidentiale si informatiile nu vor fi folosite decit in scopuri academice. In ciuda prezentei semnificative a romanilor aici, sintem foarte putin cunoscuti fata de alte comunitati din Marea Britanie. Prin urmare, dumnevoastra ati putea contribui la prezentarea cit mai fidela a experientei si a vietii de zi cu zi a romanilor din Londra, lucru care ar ajuta imaginii Romaniei in strainatate, precum si politicilor de integrare a romanilor din UK. V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta sa duc la capat acest proiect. Daca doriti sa participati sau sa aflati mai multe informatii, va rog sa ma contactati la adresa soxlm@bristol.ac.uk. Va multumesc mult si va doresc numai bine! Laura Morosanu

6. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    dovada de adresa

am o problema:am fost programati la interviul pt nino eu si sotia mea dar am o problema:nu am dovada de adresa pt sotie.
    eu ca si dovada de adresa folosesc actele de confirmare de la HO ca m am nscris ca si self employed.sotia aplica ca si dependent de un self.
    facturi pe numele nostru nu avem deoarece stam la niste prieteni.asadar ce pot folosi ca si dovada de adresa pt sotie.
    nu este suficient ca am eu dovada de adresa iar ea e sotia mea? certificatul de casatorie,ca doar elogic ca stam impreuna.
    nu stiu ce sa mai zic,m au cam incurcat astia.

o factura pe un produs oarecare de la un magazin cmparat pe numele ei nu ar fi ok?

7. singuratika

singuratika New Member

Trophy Points:
    0
    nvq 1,2 ptr cleaning custumers care?

Daca am terminat nvq 1,2 ptr cleaning custumers care pot aplica ptr blue card??? :unsure: :unsure: :unsure:

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re:nvq 1,2 ptr cleaning custumers care?

Buna dimineata,

Nu prea inteleg ce vrei sa spui. Da mai multe detalii te rog.

9. sasha

sasha New Member

Trophy Points:
    0
    croydon

Ma scuzati, nu stiu daca mesajul acesta ar trebui postat in categoria aceasta, dar vreau sa va intreb, pe cei care ati mai fost acolo, care e mijlocul de transport ideal pt biroul din Croydon? Sa ma incred in mijloacele de transport public sau e mai simplu sa mergi cu masina?
    Eu am programarea pt 9 am si sunt un pic stresata ca nu cumva sa nu ajung la timp (8,30).

Multumesc

10. Cosmin2710

Cosmin2710 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut

As vrea sa plec cu programul Concordia si v-as ruga sa imi spuneti ce stiti despre asta,daca ati fost plecati ca sa nu imi iau vreo teapa.

11. ioanac

ioanac New Member

Trophy Points:
    0
    cursuri hospitality?

Puteti sa recomandati niste cursuri ieftine in hospitality, pls?
    Si colegiile care le ofera. (Londra)
    Multumesc.

12. lizzy

lizzy New Member

Trophy Points:
    0
    Help - Home Office register

buna tuturor ...am atatea nelamuriri,sper ca cineva poate sa-mi de-a un sfat.
    am avut visa au-pair 2003-2005,dar la momentul respectiv am stat in UK doar 10 luni,si nu m-am inregistrat cu HO,nici nu am stiut ca trebuie sa te inregistrezi.M-am intors in UK in februarie 2007 si am lucrat ca si au-pair pentru 1 an si cateva luni,dupa care m-am inregistrat cu o angentie de plasare de munca si lucrez din 2 iunie 2008,cam 50 ore pe sapt...platesc taxe dar nu am insurance number si am incercat sa ma inregistrez cu HO dar nu se accepta aplicatii de la o agentie de plasare de munca,imi cer UK employer dar de cate ori aplic pentru un job mi se spune sa evin cand am NINO..si nu stiu ce sa fac..pot sa ma inregistrez ca si self-employed?am studiat 2ani la un colegiu in romania ca sa devin invatatoare si am vrut sa-mi continui studiile aici si mi s-a spus ca trebuie sa fac 6luni munca voluntara intr-o scoala si apoi sa ma inscriu la colegiu..locuiesc cu prietenul meu(british citizen)dar nu stiu daca asta ajuta intr-un fel,platesc council tax,am cont bancar si toate facturile sunt pe numele meu.daca cineva are vreo sugestie cu ce ar trebui sa fac tare va rog sa ma ajutati.multumesc....o seara buna tuturor

13. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    Government keeps work restrictions for Eastern Europe

08 April 2009

Strict working restrictions for Eastern Europeans will not be scrapped, the Government announced today.

The Worker Registration Scheme enables the Government to monitor the work A8 nationals do, and where in the country they do it - and so better plan for local services and ensure migration is working for the British labour market and the country as a whole.

Maintaining the restrictions also means A8 nationals will not have full access to benefits until they have been working and paying tax for at least 12 consecutive months.

The decision comes following independent, expert advice from the Migration Advisory Committee (MAC) on the benefits of the scheme to the British labour market.

Border and Immigration Minister Phil Woolas said:

"Migration only works if it benefits the British people, and we are determined to make sure that is what happens.

"That is why I am delighted to announce that we are keeping in place restrictions which mean we can continue to count how many people are coming here, and which limit Eastern Europeans' access to benefits."

The number of Eastern Europeans coming here to work has fallen dramatically. In the three months to December last year there were 29,000 applications from workers from these countries - down from 53,000 in the same period in 2007. Nevertheless, the Government is determined to do everything it can to ensure migration is controlled and works for the country as a whole.

According to Home Offce figures, the majority of workers coming from the A8 countries in 2008 were young - 78 per cent were aged between 18 and 34 - and only 11 per cent stated they had dependants living with them in the UK when they registered.

Also today, the Government is delivering on its promise to be tougher on European criminals and remove those that cause harm to our communities.

From today the deportation referral threshold for European criminals will be cut from 24 months imprisonment to 12 months for drugs, violent and sexual offences. This means these offenders will be automatically considered for deportation.

Mr Woolas said:

"We are determined to remove people that harm our communities - wherever they are from. That is why we are making it easier to kick out European criminals and stop them from returning.

"In 2007 we removed over 500 European nationals. By reducing the threshold for deportation, we will ensure that we can remove even more."

Tough new powers to remove Europeans who are not exercising their Treaty Rights - by working, studying or by being self-sufficient - were also introduced today. This will mean that anyone from Europe who is not playing by the rules will not be allowed to stay.

Daca s-a mai afisat aceasta stire rog adminii sa ma scuze si sa stearga topicul!
    Oricum,cel mai mult imi place pasajul de la sfarsit:''...oricine din Europa ,daca nu joaca dupa reguli nu ii va fi permis sa stea!''

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  15. depechemod

depechemod New Member

Trophy Points:
    0
    Programul TWES - Training / Work Experience Scheme

Buna,

Doresc sa vin la munca in Uk cu acest program.
    Va intreb daca dupa un an de lucru cu acest program pot aplica pentru blue card.
    Cei de la ag de intermediere asa mi-au spus.

Va multumesc.

16. corina co

corina co New Member

Trophy Points:
    0
    INREGISTRARE NMC !

rog pe cei care s au inregisrat la NMC (NURSING & MIDWIFERY COUNCIL) sa imi explice si mie cum a facut? de pe site se descarca vre un pdf care trebuie completat si trimis prin posta la adresa lor impreuna cu ce acte? sau ii contactez pe ei sa ii rog sa imi trimita si mie amanuntit acea foaia care trebuie completata si cu ce acte sa le tirmit lor ianpoi.. bineinteles acele foi de la minister in romania le trimitem exact cum scrie.insa pt NMC -uk trebuie trimis dupa ce am facut rost si de foaia de la minister (certificat)? nu e pt mine dar cer ajutor daca cineva a trecut prin asta .multumesc. -nu-stiu-

17. skimask96

skimask96 New Member

Trophy Points:
    0
    Work permit - cat de greu se poate obtine?

Buna ziua,

Sunt stabilit in UK si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac pentru a obtine un permis de munca. Sunt absolvent al unei facultati de Informatica din Romania si acum sunt inscris si la Master. Ar fi mai usor pentru mine sa gasesc un angajator care sa depuna toate actele pentru permisul de munca sau sa aplic eu direct? In ambele cazuri, cat ar dura? Iubita mea e studenta aici si as
    vrea sa stiu daca pot aplica pentru permis prin intermediul ei.

Va multumesc anticipat

18. depechemod

depechemod New Member

Trophy Points:
    0
    ACS Distance Education

Acest colegiu ACS Distance Education este acreditat de catre Home Office. ma gandesc sa ma inscriu la un curs aici. evident pentru obtinerea unui yellow card si apoi gasirea unui loc de munca.

19. StephanieF

StephanieF New Member

Trophy Points:
    0
    intregul articol poate fi gasit pe adresa http://www.clickromania.co.uk/content/view/960/44/

poate etse adevarat si poate ajuta pe cineva desi nu e nimic pe site`ul official.sau nu am vazut eu

-hipno-

"As of 2nd of October 2009, ‘We are removing the previous requirement that family members of A2 workers subject to work authorisation requirements must also obtain work authorisation before they take employment here. The most important factor that led to this decision is that we are obliged to remove such restrictions on family members under the terms of the Accession Treaty.’ Immigration Minister added.

Regarding whether this may lead to a further increase on Romanian nationals’ number in the UK, the UK official declares – ‘We do not expect it to lead to many more Romanian migrants coming here to work. While we are removing the previous work authorisation requirement for family members, this requirement did not in any event apply a skills test or a resident labour market test to family members. It does also mean that the family members of participants on the Seasonal Agricultural Workers Scheme can work but participants on that scheme tend to be students."

-ma-iubesc-

20. teary

teary New Member

Trophy Points:
    0
    blue card / aplicatie

Hey,

Tocmai ce am ajuns in Uk de 2 sapt si intentionez sa ma casatoresc cu prietenul meu. Eu am blue card el nu.
    Daca completam formularul BR1 ce acte trebuiesc trimise ca el sa obtina permis de munca ca dependent?
    Trebuie sa atasez si pasaportul meu la formular si/sau blue card-ul ? Sau doar certificatul de casatorie?
    Mai este necesar sa schimbam actele de identitate Daca ne pastram numele de familie si nu se schimba nimic mai putin statutul ?
    Daca este necesar sa le schimbam se poate face aceasta schimbare la ambasada presupun.

Alta nelamurire: am inteles ca nu mai este necesar sa aplice ca dependent conform legilatie intrate in vigoare in oct.

Multumesc
    M

Share This Page