10.4 C
London
Saturday, February 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

EEA(PR) -nedumeriri

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by MonicaClo, Nov 29, 2016.

1. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    buna ziua,încerc sa completez de ceva timp formularul de rezidenta permanenta dar nu reușesc sa inteleg ce trebuie exact sa completez...e foarte stufos si putine explicații ..
    1.In primul rând nu imi dau seama la ce se referă mai exact " sponsor"? Adică,sotul meu este considerat sponsorul meu?
    2. Trebuie fiecare aplicant sa completeze câte un exemplar din fiecare?( mai puțin cele care nu se aplica)Adică ce completează sotul de ex treb sa completez si eu si copilul ?
    3.pt a include copilul in aplicație trebuie sa aiba minim 5 ani?(al meu are 3 ani jumătate ,născut in uk)
    4. Se cere data plecărilor si revenirilor din/in uk pe perioada celor 5 ani...trebuiesc toate trecute?
    5. Care este Home Office Reference number? Yellow/blue card number?
    ...si cred ca ..cam atât...multumesc!
    Imi pare tare rau ca nu au guidance Notes exemplificate si bine explicate cum au la alte aplicații...dar asta avem..cu asta defilam...

2. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Cel mai simplu e sa platesti pe cineva sa duca treaba la bun sfarsit fara batai de cap.

3. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    stii pe cinevasi cam cat se plateste cu aproximație? Mersi

4. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Noi platim, noi nu gandim?

1. Sponsor = daca aplici ca dependent, trebuie sa ai un sponsor (sotul tau sau prietenul tau cel mai adesea). Daca nu aplici ca dependent, asta inseamna ca aplici ca si Qualified Person (ai muncit in cei 5 ani), sau Student, sau Self Suficient, etc.

2. Pe acelasi formular pot aplica toate persoanele, doar sa ai grija sa platesti taxa pentru fiecare in parte (daca sunt 3 persoane, trebuie platit cat scrie acolo).
    In cazul tau cred, sotul aplica pentru PR ca si Qualified person (a muncit toti anii), iar tu si copilul aplicati ca si dependent - family members. Toti pe acelasi formular.

3. Cel mai bine ar fi sa iti faci tie si sotului tau PR iar copilul sa il lasi pana face 5 ani ca sa aplici si pentru el.

4.Incearca sa treci toate iesirile si intrarile pe cat mai exact posibil (asa cum iti aduci tu aminte), dar retine ca ei urmaresc doar sa nu fi depasit 90 zile pe an (cumulat iesiri), in total sa nu fi depasit 450 zile pe 5 ani (cumulat iesiri).

5. HO Ref. No. este numarul de la Blue card sau yellow card daca ai avut sau numarul de la Registration Certificate care se emite de cand s-au scos restrictiile pentru romani si bulgari...care este ei...pac pac.

"La mine nu trebuieste scoala, eu are bani"

5. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Viorel, cu cine te certi? Vrei neaparat sa iti traduc ce am scris?

6. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    mersi mult!

7. Miamia

Miamia New Member

Trophy Points:
    1
    O firma de emigrare va cere in jur de 400 de lire pentru completarea formularului, parerea mea personala e ca nu se merita.
    Completeaza pe cont propriu si daca au nevoie de mai multe informatii te vor contacta.

8. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Multumesc mult to raspunsuri?

9. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
  10. wna wna

wna wna New Member

Trophy Points:
    1
    Buna, am gasit aici cateva raspunsuri la intrebari pe care le aveam si eu. As mai avea totusi o intrebare la care nu gasesc raspunsul nicaieri. Eu si sotul meu vrem sa aplicam online pentru EEA(PR). Amandoi avem mai mult de 5 ani,cu drept de munca, in UK, deci el nu este sponsorul meu.Putem aplica online separat,pe aplicatii diferite?sau trebuie sa aplicam impreuna pe
    format de hartie .Multumesc

11. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Gandeste treaba asa:

Chiar daca sunteti casatoriti. Aplicatia unuia nu depinde in nici un fel de aplicatia celuilalt. Deci fiecare cu aplicatia lui.
    Faptul ca se poate ca intr-o "aplicatie" sa fie mai multe persoane e doar pentru a se lucra la un singur caz ce includ de obicei membrii unei familii, deci singurul lucru pozitiv in a face asta e pentru cei ce iti lucreaza cazul si eventual dovezile puse impreuna pot duce la un rezultat pozitiv mai rapid.
    Asta numai pe hartie, se pare. Online "cred" ca e momentan, fiecare cu aplicatia personala.
    In nici un caz nu e obligatoriu.

12. wna wna

wna wna New Member

Trophy Points:
    1
  13. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Sal din nou,ma mai lovesc de o nedumerire..ca si dovada de adresa ca am locuit cu sotul care e sponsorul meu, ce pot include? Am foaia de number de la Home orice ca si prima adresa... ca atunci e problema..știți voi..veniți noi in tara..nu tu contract de închiriere nu nimic...Alta varianta asa vea statementurile de la prima banca de care trebuie sa fac rost...sa fie oare necesare? Mersi mult!

14. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salut Monica,

Foaia de la Home Office este buna, poate mai ai si foaia de la National Insurance Number sau orice alta scrisoare primita pe adresa aia. Iar pentru bank statements, mergi la banca si cere-le cu un act de identitate, daca nu le mai ai. Si fa si un cover letter, prin care sa explici de ce nu poti trimite ceva, asta daca mai ai exceptii, ca nu sunt asa de absurzi, cum umbla vorba prin popor

15. Mateilaurentiu

Mateilaurentiu New Member

Trophy Points:
    1
    Buna seara.am prieteni ce s-au confruntat cu cateva neclaritati:ea fara job de 1 luna in anglia,el cu job,dar prin agentie,fara sa aiba contract,deci venitul nu era stabil sau chiar deloc(amandoi cu nino).stau inr-o casa cu o alta persoana(ei si copilul intr-o camera)cealalta persoana in a 2-a camera.au aplicat pentru housing benefit,insa pe formularele respective erau cerute datele landlord-ului,adresa acestuia.de ce oare??conteaza faptul ca ei stau in casa si cu alta persoana,adica pot beneficia de acest benefit??daca stie cineva mai multe detalii??contractul de inchiriere este pe numele sotului si al celuilat locatar(al sotiei nu apare in aceste acte),iar cererea de benefit a facut-o ea .multumesc

Share This Page