11.8 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

EEA PR Guide

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Cami Carmen, Jan 19, 2017.

1. Cami Carmen

Cami Carmen New Member

Trophy Points:
    1
    In Section 9: Relevant EEA national’s activity in the UK a ghidului EEA (PR), subsecțiunea B (pag 10 mai exact) se cer următoarele:
    • Any accession worker authorisation, registration or similar documents held by the relevant accession state national – e.g. WRS card or certificate, accession worker (‘purple’) card, worker authorisation (‘purple’) registration certificate, ‘yellow’ (student) registration certificate, ‘blue’ (exempt) registration certificate, SAWS card, etc

•  Evidence of leave to enter or remain granted before the relevant accession period giving the accession state national permission to work

•  Evidence of legally working for 12 months in accordance with one of the above documents – e.g. employer’s letters, wage slips, etc

Întrebare: dacă am blue card (obținut in 2011) dar nu l-am folosit niciodată pt ca nu am găsit de munca altceva decât ca self- employed, constituie acest fapt un refuz din partea HO?

2. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    nu, iti spune sa-l atasezi daca il ai. Eu am fost numai self-employed in ultimi 7 ani, nu am avut blue card sau yellow. totul a fost ok. Atata timp cat ti-ai exercitat unul din drepturi(employed/self-employed/student/self sufficient/membru de familie al unei persoane care a fost employed/self-employed/student/self sufficient) e ok. succes!

Cami Carmen likes this.
  3. Cami Carmen

Cami Carmen New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc frumos.
    Am ajuns la cap 5 si completez ca am Blue card.
    (5.5 Do you currently hold, or have you previously been issued with, any EEA residence documentation listed in table below? )

Apoi întreabă :
    5.6 Were any of the above documents issued to you on the basis that you are, or were, the family member or extended family member of the sponsor named in section 2?
    If yes, provide details below:

Adevarul e ca am obținut blue card ca dependent de soț. Dar vreau sa aplic in mod independent si am urmat pașii de rigoare.
    Mi se pare încurcat formularul asta... Secțiune 2 cu sponsorul nu am completat dar se pare ca dacă ai vreun document îți cere explicații.

Îmi poate da cineva un răspuns la asta? A avut cineva BC dar a aplicat in mod independent?

4. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Nu cred ca e o problema sa explici cum ai obtinut blue cardul, dar sponor nu ai. Formularul e facut ca sa usureze munca la HO, dar gresesti un pic nu e sfarsit de lume atata timp cat ai actele doveditoare.

Share This Page