8.5 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

EEA PR family member

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Savage87, Jan 18, 2016.

1. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Buna seara tuturor, sper ca am postat unde trebuie daca nu rog un moderator sa mute topicul.

Suntem in UK de mai bine de 6 ani si vrem sa aplic pentru cetatenie pentru mine si sotie, insa din cauza modificari legii in noembrie 2015 nu putem fara permanent residence. Eu am fost self-employed din noembrie 2009 pana in prezent iar sotia(cu blue card din 2011) a fost self-employed si employed pentru primi 3 ani iar acum de mai bine de 3 ani are grija de fiul meu.

La mine situatie e destul de simpla, aplic pentru PR, ulterior pentru citizenship si gata.

Ce ma nedumereste este cum fac cu sotia sa poate sa optine PR. Am citit EEA PR guide, am sunat la helpline pentru si am primit cateva diferite.

Initial am fost sfatuit sa completez eu ca main applicant si sa o trec pe sotie ca family member. Zis si facut, printat formularul, completat, insa mai aveam unele nelamuriri si am sunat iar. De data asta mi s-a spus ca nu pot sa o pun pe sotie pe aceeasi aplicatie pentru ca nu e non-EEA family member, am ramas socat mai ales ca pe prima pagina scrie clar:
    Eu sunt la punctul 1 iar ea la punctul 2 dupa cum inteleg. Pana si cei de la telefon erau de acord ca ceea inteleg eu este ceea ce scrie, numai ca ei definesc family member ca non-EEA ceea ce nu am gasit nicaieri sa zica asta.

Mi s-a sugerat sa completez 2 formulare, unul pentru mine si unul pentru sotie.Nu mi se pare corect atata timp cat scrie in acel document ca pot sa aplic si pentru ea ca family member. Si daca intr-adevar trebuie sa completez formular separat pentru ea n-ar fi capat de lume dar, vorbind cu la telefon cu alta persoana, zicea ca nu ma pot trece ca sponsor pentru ca sponsorul e folosit numai atunci cand e vorba de non-EEA.

Am ramas fara idei. Sper ca cineva sa-si impartaseasca experienta sa daca a trecut prin asa ceva sau cineva care stie ce e de facut as aprecia mult sa posteze.

2. Anonymous

Anonymous Guest

Poti completa un singur formular pt tine = ca aplicant principal si sotie ca <b> other family members included in the application <b>

C. Family members included in your application
    If you wish to include your (or your sponsor’s) family members (including extended family
    members) in this application, please give their details below.
    If you want to include more than 3 family members, enter the number below, make an extra copy
    of this page, complete it with their details, and enclose it with your application.

In rezumat: un aplicat poate aplica pt PR Cert pt el singur (EEA), pt el si alti membri ai familiei (EEA - go to section C) sau ca cetatean Non EEA dar dintr-o familie EEA

Document applied for
    1.1 Which document are you applying for? - Cazul tau:
    I’m an EEA national and I’m applying for a document certifying permanent residence

Section 3 (TU - main aplicant) - Complete sections 4, 17, 18 and 19 only.
    Category of application:
    I’ve lived in the UK for a continuous period of five years as an EEA national qualified person,
    the family member or extended family member of a qualified person, or a combination of
    these.

Family members and extended family members (Sotia Ta) Complete section 11.
    3.2 If you are (or anyone applying with you is) applying on the basis that you/they are (or have
    been) a family member or extended family member during the qualifying period, tick the relevant
    box(es) below and complete the relevant section(s) as directed.

I am or have been the spouse, civil partner, or unmarried or same-sex partner of the sponsor.

3. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Multumesc pentru raspuns! Exact asa am vrut si eu sa aplic, dar am ramas surprins cand cei de la telefon au spus ca nu se poate, intamplarea a facut ca azi sa ajung cu serviciu la un birou de emigrare si am intrebat acolo care-i treaba si mi-au spus ca ce-i de la telefon habar nu au despre ce vorbesc. La fel ca atunci cand cei de la citizenship spun ca trebuie sa ai 12 de PR inainte sa aplici chiar daca ai peste 6 ani in UK.

Mi s-a explicat ca numai eu trebuie sa dovedesc ca mi-am exercitat drepturile timp de 5 ani iar sotia ar fi dependent, doar sa dovedesc ca e sotia mea (certificat de casatorie) si ca a fost in UK 5 ani si ca nu a avut multe absente.

Din postul de mai sus inteleg ca ar trebui sa completez un singur forumar cu detaliile mele la sectiunea 1 si 2 (5 de 2 ori odata pt mine si inca o copie pt sotie, 9, 16, 17, 18 and 19.) si sectia 11 pt st sotie.

Sunt unele puncte in forumar care intreaba relatia cu sponsorul, si nu prea acum sa pun daca eu sunt la 1 si 2. La sectiuna 3.2
    este vorba de aplicant din cate inteleg.

Pana la urma cred ca as putea sa completez 1 formular pentru mine, fara family member si inca un formular pentru sotie si sa ma puna pe mine ca sponsor.

Ce parare aveti?

4. Anonymous

Anonymous Guest

Daca sotia ta aplica ca dependent - tu esti efectiv sponsorul ei
    Ea va tb sa completeze Sectiunea 11, A-E cu detaliile relevante si tb sa ataseze de asemenea si documentele care atesta ca e sotia ta si ca a fost prezenta cu tine in UK pt perioada de timp necesara pt obtinerea PR
    Sfatul meu este - daca nu esti sigur - sa iti faci programare la NCS in boroughul unde locuiesti - si sa iti verifice ei aplicatia - cel putin asa esti sigur ca ai completat cum trebuie si ai toate actele necesare
    Nu stiu sigur dar cred ca e £70/75 lire

Referitor la cetatenie - tb sa ai 12 luni de PR inainte de a aplica pt cetatenie
    Inainte de 12/nov puteai aplica direct (cum a fost in cazul meu) fara sa ai efectiv PR certificate
    statutul de PR se dovedea prin actele pe care trebuia sa le prezinti - (acte doveditoare ca ai fost legal in UK in ultimii 6 ani)
    daca erau satisfacuti ca ai fost legal 5 ani, iti acceptau statutul de PR pt ultimul an si iti aprobau aplicatia; daca nu erau multumiti iti refuzau si iti ziceau cand poti aplica din nou
    Dupa 12/nov insa - o modificare in lege - a facut ca cetatenii din UE sa aibe fizic, PR certificate - cand aplica pt cetatenie
    Prin urmare - cei din UE acum tb sa aplice intai pt PR cert si pe urma pt cetatenie
    Poti aplica pt cetatenie imediat dupa ce ai primit PR daca ai avut deja 12 luni de PR status in UK (spre ex tu poti aplica pt PR certificat sapt asta, dar ai fost in UK deja de 7 ani, deci tu ai primit PR status de 2 ani deja, insa tb sa obtii acea foie de hartie care sa ateste acest lucru inainte de a aplica pt AN)
    Exista insa si cazuri unde aplicantii - aplica pt PR Certificate, dar nu au inca 12 luni de cand au obtinut acest statut ( eg X are 5 ani si 3 luni de cand e in UK, a obtinut PR statut de 3 luni, si poate si Certificatul - insa tot trebuie sa mai astepte 9 luni pana poate aplica pt cetatenie)

5. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Multumesc inca odata pentru raspuns dar nu sunt singur ca cei de la NCS ofera ajutor si pentru PR, cred e numai pentru AN(sper sa ma contrazica cineva).

Am fost la NCS la council cu formularul MN1 pentru fiul meu, pentru ca am vrut sa-mi verifice actele, am pregatit tot ce trebuia pentru PR, o gramada de hartii(dovezi de plata NI class2/4, invoice-uri, billuri,CIS statements,bank statements, s.a.m.d pentru 5 ani) si mi-a luat numai 5x SA302 pt ca am fost si sunt self-employed under CIS. Daca stiam ca atata vor nu ma mai duceam la NCS. Nici pasapoarte n-au vrut, nici act de casatorie, nimic...

6. Anonymous

Anonymous Guest

Oficial sunt doar pt AN - insa daca suni si intrebi sigur te rezolva :)

7. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    la section 5 se cere Home Office number. unde il gasesc in blue card? sau daca nu am HO number ce numar pot scrie de pe blue card?
    Merci

8. Freedom_writer

Freedom_writer New Member

Trophy Points:
    3
    Gasesti numarul in scrisoarea care ai primit-o o data cu blue cardul. Este optional ca oricum te gasesc in sistem o data ce vad blue cardul.

9. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    cine mai stie pe unde o fi scrisoarea aia... :)

10. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Din cate retin, documentul are 6 pagini si un numar la baza lui si pe pagina 4 sau 5 in coltul dreapta altceva gen UKF000000. Eu am intrebat la telefon si mi-au zis sa le trec pe amandoua. Oricum a trebuit sa trimit documentul impreuna cu aplicatia, asa ca nu prea conteaza.

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    multumesc

12. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Surprize surprize... fara Andreea Marin.

Am primit azi toate actele inapoi cu o scrisoare de refuz cica n-as fi platit suficienti bani. Am facut 2 aplicatii una pt mine, una pentru nevasta mea. 2 plati cu 2 carduri diferite, mie mi-au luat 65 de lire, nevestei 32 de lire. Mi s-a parut un pic ciudat si am sunat la ei sa le spun de cele intamplate, cel de la call centre a zis sa nu imi fac griji ca cel mai probabil au tastat gresit... asa ca am stat linistit pana azi cand am realizat ca am pierdut deja o luna si trebuie sa o iau iar de la capat...

13. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Cine zicea ca numai in Romania functionarii sunt incapabili
    ..

Sent from my E6653 using Tapatalk

14. Freedom_writer

Freedom_writer New Member

Trophy Points:
    3
    Am primit rezidenta permanenta pt sotie si copil. Am aplicat pe 19 ianuarie si saptamana trecuta a venit totul.
    Am sunat sa intreb daca pot aplica de cetatenie desi sotia si copilul au peste 6 ani jumate pe acte , unii auspus ca pot aplica altii ca trebuie sa stau 12 luni cu status de pr... preturile au crescut pt celalalt copil nascut aici aplic deja pt cetatenie si MN1 costa de pe 18 martie 936lire pt un copil.

15. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu sunt in aceeasi situatie am peste 6 ani consecutivi dar am luat PRul in ian , nu pot risca banii ca nu e chiar o suma mica si m-am decis sa astept 12 luni

Sent from my E6653 using Tapatalk

16. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Multumesc tuturor pt ajutor si domnului avocat pt clarificari. Am primit PR acum cateva zile prin posta.
    Acum 2 luni am primit confirmarea pentru fiul meu, a obtinut cetatenia britanica.

Share This Page