5.9 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Edinburgh - zone convenabile,

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by bogdanmd, Feb 2, 2015.

1. bogdanmd

bogdanmd New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare !
    Suntem o familie cu 1 baietel in clasa I , de 10 ani in Italia, iar in iulie urmeaza sa ne relocam in Edinburgh.
    Daca se poate, de la cineva care locuieste in zona (cunoaste orasul), am dori niste sfaturi privind zonele mai linistite in care chiriile sunt acceptabile , scolile primare idem, etc..-. Cum baiatul o sa mearga la scoala si cu engleza abia incepe, as vrea sa stiu dc pe perioada verii exista ceva activitati pt copii aflati in vacanta unde sa poata lua contact cu altii de seama lui si cu engleza in principal :) .( Ma explic: in Italia se organizeaza de catre biserici niste programe de acest fel unde , contra cost, iti poti trimite copilul 3-4 ore pe zi pe perioada vacantei). Ne gandim ca in acest fel , lunad contact cu altii de seama lui, am atenua , intr-un fel socul de a incepe scoala intr o limba diversa de a ta. Multumim anticipat.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    puneti mana si incepeti engleza de acum.
    daca vine zero o sa ii fie greu

exista diverse activitati, unele organizate de scoli, altele de consiliul local, altele de diverse cluburi, dar nu sunt chiar zilnice

3. bogdanmd

bogdanmd New Member

Trophy Points:
    0
    Suntem constienti de dificultatile legate de limba : face ceva engleza la scoala, incerc sa l fac sa se uita la desene in engleza iar acum ca mi ai dat pontul o sa sap putin pe siteul primariei din Edinb sa vedem poate gasesc ceva activitati... Multam de raspuns!

4. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    Si bibliotecile organizeaza activitati pentru copii: joculete, desenat, colorat, citire, crafts, etc... Nepoata mea a mers la cateva dintre ele pe la 4-6 ani. Nu-mi mai aduc aminte daca se tineau si vara; este irelevant, oricum, pentru ca noi locuim intr-un alt oras mai mic. Cauta Edingurgh library si vezi ce gasesti. Orasul fiind mai mare, e posibil sa fie mai diversificata oferta. Succes!

5. bogdanmd

bogdanmd New Member

Trophy Points:
    0
    Ma gandisem si eu la varianta cu bibliotecile, deja ma uitasem putin pe siteul cu bibliot. din Edinb. , insa momentan nu spun nimic pt perioada vacantei. Intre timp am hotarat ca o sa merg eu o luna-doua inainte, ca sa inchiriez apartamentul si cu ocazia asta o sa trec pe la scolile din zona pt a ma interesa dc ele au ceva recomandari. Dc chiar o sa fiu nevoit o sa caut o scoala de engl care primeste si pitici si o sa l duc vreo luna sa se obisnuiasa sa asculte in engleza. Poate ne facem prea multe griji, nu stiu ce sa zic...
    PS: nepotica era in Scotia, Lavinia, sau tot in Yorkshire ?

6. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    Nepotica e in Yorkshire.

Share This Page