10.2 C
London
Sunday, December 08, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Echivalentul in UK a notelor din Romania

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by VladC00, Jul 7, 2013.

1. VladC00

VladC00 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Lamuriti-ma va rog cu urmatorul aspect, fiindca se pare ca nici cei de la universitate nu pot, si nici in alta parte nu am reusit sa obtin informatii concrete. Acesta este raspunsul dat de Kingston University la intrebarea mea "Care ar fi criteriile de admitere la Science Foundation Year ?":
    "Thank you for your email. I have looked at your diploma you sent through and it is equivalent to UK A-levels, although I’m not familiar with the grading system. You would need to achieve 160 UCAS points which is equivalent to UK grades between A-C. On top of that you would need 5 UK GCSEs (grade A-C) including English language."
    - cum se aloca UCAS points ?
    - care este echivalentul a 5 UK GSCEs ??

Multumesc!

2. dddd

dddd New Member

Trophy Points:
    0
    din ce imi aduc aminte este ca dupa ce aplici iti echivaleaza ei notele din RO in sistemul lor de notare. Cursul mentionat de tine este de licenta sau master? incerc sa te ajut dar am prea putine date concrete; si vor obligatoriu IELTS, TOEFL, Pearson

3. VladC00

VladC00 New Member

Trophy Points:
    0
    Cursul la care aplic este Foundation, 1 an, iar dupa absolvirea lui, voi putea intra la studii de licenta. Insa la acest curs sunt considerat student cu aceleasi drepturi ca un undergraduate.
    Iar examenul IELTS l-am sustinut chiar ieri. Acum astept rezultatele, insa sunt sigur ca vor fi peste ceea ce cere universitatea (6.0).

4. dddd

dddd New Member

Trophy Points:
    0
    inteleg; fiul meu a absolvit master la Kingston Uni anul acesta, iar facultatea in Ro. Criteriile de admitere au fost o necunoscuta, ei iti transmit pe mail daca esti admis in urma aplicatiei. O intrebare, din curiozitate : de ce nu aplici direct pt cursurile de licenta?

5. VladC00

VladC00 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsuri!
    Pai nu aplic direct pentru licenta pentru ca vreau sa aplic la Biologie, iar eu in liceu nu fost la profil Biologie, ca sa fi dat Bac-ul la acesta materie. Si se stie ca la Biologie (ca la orice alta stiinta) criteriile de admitere sunt destul de dure iar eu nu le indeplinesc. De aceea vreau intai sa fac Foundation Year.
    Vroiam sa stiu daca ma incadrez in criteriile lor de admitere fiindca daca tot aplic pentru aceasta universitate, macar sa stiu ca se vor uita la aplicatia mea si voi avea sanse sa intru.
    Cum, de exemplu, direct ca undergraduate nu are rost sa aplic pentru ca mi-au spus clar ca ar fi trebuit sa fi studiat Biologia in liceu si sa fi dat Bac-ul la Biologie ca si materie principala.

6. dddd

dddd New Member

Trophy Points:
    0
    da-mi voie sa-ti dau niste idei/sfaturi din propria experienta:
    - poti aplica concomitent la mai multe cursuri, inclusiv la aceeasi universitate; te vor anunta inclusiv ca esti acceptat la mai multe si o sa trebuiasca sa te decizi intr-un anumit termen.
    - lasa-i pe iei sa decida cu privire la acceptul aplicatiei tale - tu nu stii criteriile de selectie si nici nu le vei afla ulterior de la KU daca incepi facultatea la ei; crede-ma ca au proceduri si se uita pe toate aplicatiile - eu am aplicat la ei inaintea lui fiu-meu si a doua zi am primit mail ca au analizat-o dar ca nu atasasem la aplicatie dovezile ( diplome, certificate, foi matricole in format pdf). Eu am vrut sa fac doar un experiment sa vad cum decurg treburile, nu sa urmez facultatea deoarece si fiu-meu era sceptic si neincrezator.
    - cand am aplicat eu la KU, adica anul trecut - am facut cont direct la ei pe site, dar am experimentat pt master, nu stiu la licenta cum e. http://www.kingston.ac.uk/undergraduate ... -to-apply/ . Raspunsul celor de la KU este asa fiindca probabil nu ai aplicat si le-ai dat doar un mail prin care le soliciti criteriile de selectie;
    - urmeaza in termen, toti pasii din aplicatie, atasaza documentele solicitate si la urma sa te vad cum te decizi tu la care curs de licenta sa te duci cand te-or accepta aia la mai multe.

Share This Page