14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Driving Licence

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by cristina samara, Mar 4, 2006.

1. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    mda.... :) e tare

2. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0
    m-am gandit ce-ar fi sa fac scoala de soferi in UK. care e procedura? cam cat costa? unde ma pot interesa? nu am carnet de conducere in Romania. multumesc.

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
  4. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
  5. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Tessa, inainte de a merge la o scoala primul pas si cel mai important e sa aplici pentru provisional driving licence, pentru ca fara ea aia de la scoala nici nu te primesc. Eu am facut scoala cu BSM, si sincera sa fiu am fost foarte multumita, nu am luat carnetul din prima, dar din a doua l-am luat. Si acum ca am trecut cu BSM examenul , am si 1 an recovery gratuit de la RAC. L-a inceput am avut lectiile cu 24 £ la ora, dar cam de obicei toti fac cate 1 lectie (2 ore fiind) . Dupa care m-am inteles cu instructoarea si plateam ei direct (fara scoala) si plateam 40£ pe lectie. In fine, te duce scoala de soferi in uk cam peste 1000 de lire, daca esti incepator si chiar nu ai condus si nu ai idee de a conduce. Acum depinde cate ore o sa ai nevoie tu. Oricum la scoala unde mergi, dupa ceva vreme o sa ai MOCK TEST, adica un examen cu un alt instructor ca sa vada daca esti gata sa mergi la examen sau mai ai nevoie de ore extra.
    Oricum ei sunt cointeresati sa-l iai din prima, ca daca nu .... mereu trebuie sa platesti taxa examenului, care la practic e de 48£ si la teoretic e de 21£.

Asa ca, BAFTA!!!! vezi care scoala e mai aproape de tine

6. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    Examenul e mai greu si mult mai scump decat in Romania, pe mine m-a costat totul £600 in conditiile in care aveam deja carnet romanesc. Am trecut abia la a doua incercare si nu mi s-a parut usor.

Apoi masina in sine e o sugativa de bani: £110 road tax, aprox £100 MOT, £50 breakdown cover, £500 insurance. Am avut parte si de un accident usor (£700) + attempted break-in (schimbat incuietoare) (£200). Nici cu amenzile pt parcare neregulamentara nu e de joaca eu unul am adunat pana acum 4 PCNuri cu o valoare nominala de £220.

Puse toate cap la cap ajung la £3330 fara sa includ pretul masinii (£800) si benzina (£1200) => 1 an si jumatate de condus m-a costat £5,330 pt 12,000 de mile

44.4p/mila
    £296/luna

Sfaturi:
    1) e mai ieftin si mai usor sa dai examenul in Romania (acum e valabil si aici)
    2) nu-ti lua masina decat daca iti e absolut necesar
    3) accidentele sunt scumpe si se intampla mai ales in primul an
    4) nu parca neregulamentar pt ca o sa te prinda
    5) nu parca noaptea in locuri intunecate
    +altele o sa le inveti dupa ce le patesti.

7. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Pali_p de unde ai luat MOT 100£? eu din cate stiu e 40£ ... in cazul in care e ceva in neregula, atunci da ...te ajunge MOT mai mult.

8. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    £100 e asa in medie... mai trebuie schimbat un cauciuc (sau doua), tracking uleiul&filtrul etc...

9. Anonymous

Anonymous Guest

E mai safe sa ia permisul aici. Macar o sa stie sa conduca.
    Ca incepator sa vii sa conduci din Romania in Uk, e mult mai periculos. Si pentru sofer si pentru ceilalti.

Se merita banii, Tessa!
    Nimic nu-i mai important ca viata!
    Eu am dat de permis si in Romania si in UK si cunosc diferenta.
    -sunny-

10. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Tessa, sa stii ca NICOLE 24 are perfecta dreptate, dupa cum mi-au explicat si mie toti cu permisul de acasa cum iau examenele e nimic ... eu sunt mult mai confidenta sa conduc. Nu-mi pare rau ca am am invatat aici, poate acasa plateam a 10 parte din bani .... dar nu se pune scoala de aici cu cea de-a acasa. Si cu permis de uk, nu stiu cum sa prind curaj sa conduc acasa ... mi-e frica. Nu imi este frica ca nu stiu sa conduc (nu sunt soferita experta), dar imi e frica de soferii din jurul meu :(
    nu vreau sa ofensez pe nimeni, astea sunt imprejurimile acasa ...

11. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    In Romania 75% pica la teorie iar aici 75% la practica. Oricum eu nu cred ca daca treci examenul inseamna ca stii sa conduci. Poti sa dai cate examene vrei si tot incepator vei fi pana faci cateva mii de mile la volan. Eu am trecut examenele si in Romania si aici si tot degeaba ...

12. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Pali_p si la practic cate % pica? :) sau depinde care si cat plateste pentru 5m de condus :p

13. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    In Romania, oxanel, la practica pica urmatorii 50%
    1) cui ii pun parintii pile sa pice (ca sa nu-i cumpere masina)
    2) cine e enervant
    3) cine e foarte dragut
    ... si nu in ultimul rand
    4) cui nu-i merge Dacia-n relanti

14. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    -beer- Ce sincer esti!

Mie imi e frica de cei carora le e frica de cei carora nu le e frica! -scratch- cratch-

-silent- -car-

15. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Frica de soferii din Romania e cumva justificata, dar putem extinde asta si peste granitele noastre

16. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    pali_p.mai era o cateogrie, desi jenant de recunoscut, dar specific romanesc:

5. cei care nu dau spaga.. :)|

17. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0
    are cineva idee cand incep astia de la DVLA schimbare permiselor romanesti?

18. Anonymous

Anonymous Guest

Azi citisem ca suntem pe lista. Deci, din ce inteleg eu se poate schimba acum.

European Community and European Economic Area
    Licences issued in the European Community and European Economic Area make up two groups that are treated equally. The full list is:

Austria, Belgium, Bulgaria, Czech Republic, Republic of Cyprus, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Romania, Portugal, Slovenia, Slovakia, Spain, Sweden, United Kingdom.
    Visitors
    If you hold a valid community licence and are visiting GB, you can drive any vehicle if your licence is valid. The appropriate full entitlement for the vehicle you wish to drive must be shown on your licence.
    Residents
    If you have a valid community licence, this will authorise you to drive in GB for the period set out below. Alternatively, you can exchange your licence for a British one at any time.

Provided your licence remains valid you may drive in GB:
    Car, motorcycle driving licence holders (ordinary driving licence):

until aged 70 or for three years after becoming resident, whichever is the longer period
    Lorry, minibus, bus driving licence holders (vocational driving licence):

until aged 45 or for five years after becoming resident, whichever is the longer period
    if you are aged over 45 (but under 65) until your 66th birthday or for five years after becoming resident, whichever is the shorter period
    if you are aged 65 or over for 12 months after becoming resident
    In order to continue driving after these periods, you must get a British driving licence

http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Dr ... DG_4022556 -sunny-

19. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
  20. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Timp de un an poti conduce in rom cu permisul eliberat in uk . Ulterior se schimba in cel romanesc fara nici un alt examen .In concluzie poti merge in concediu fara griji .

Share This Page