12.8 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

drepturile mele si ale copilului

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by monica222002, Jul 31, 2015.

1. monica222002

monica222002 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,numele meu este Monica si am o mare problema,poate cineva sa ma ajute in privinta asta? locuiesc in Londra si am un baietel de 2 ani.Sunt mama singura.in ultimul timp,l-a insistentele lui,i-am mai dat o sansa tatalui copilului dar nu a mers.ultima oara m-a lovit destul de rau si s-au sesizat serviciile sociale.Copilul la momentul respectiv ca si in prezent este in tara la parintii mei.Este nascut in Romania deci cetatean roman.Ma poate obliga cineva sa il aduc inapoi?povestea cu serviciile sociale ma infioara,este cutremurator ceea ce fac si cer.as vrea sa stiu ce drepturi am...va multumesc din suflet

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    tatal e tot roman?

in general numai instanta te poate obliga la ceva

3. monica222002

monica222002 New Member

Trophy Points:
    0
    Da este tot roman...Si crezi ca s-ar putea ca instanta sa oblige la asa ceva?...din moment ce copilul nu are nici o legatura cu anglia iar tatal nu este reprezentant legal?...

Multumesc din suflet pt interesul de a-mi raspunde

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    in general daca parintii nu se inteleg solutia este instanta.
    dar cum nu prea are treaba copilul cu Londra nu prea vad cum ar putea cere asa ceva.

sa fii atenta la actele copilului in caz ca vei vrea sa-l aduci vreodata in Anglia, e posibil sa-ti trebuiasca ceva acte de la tata / instanta totusi
    http://www.politiadefrontiera.ro/calato ... minori.php

5. monica222002

monica222002 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos pt informatie, dar nu cred ca mi se vor cere acte de la tata pt ca tatal nu este reprezentant legal al copilului deci nu figureaza in certificatul de nastere. Probabil ca m-am exprimat gresit spunand ca nu are nici o treaba cu anglia...copilul a fost aici dar l-am dus acasa, adica in prezent cat si la momentul incidentului copilul era in tara. Practic eu as vrea sa stiu daca serviciile sociale ma pot obliga sa aduc copilul in anglia. Ideea este ca as vrea sa evit orice cand vine vorba de serviciile sociale la ce se intampla in tara asta.Am vazut intamplari cutremuratoare.
    Si inca un lucru...ei spun ca nu ma forteaza dar practic asta fac...ma fac sa il dau pe tatal copilului pe mana politiei...ceea ce imi pare rau dar nu pot sa fac..oricat l-as ura nu pot sa fac asta...mai ales ca ne-am despartit de comun acord iar el si-a tinut promisiunea de a sta departe de mine.
    Practic este o situatie care s-a rezolvat simplu intre noi familiile pana sa isi bage serviciile sociale nasul si sa complice totul. Asta ma innebuneste ca ei vad problema in felul lor si dintr-o situatie rezolvata ok, Doamne Fereste se poate ajunge la o tragedie...iar eu in autoritatile enleze nu am nici cea mai mica incredere...
    Asta as vrea sa evit...si de asta vreau sa stiu daca ma pot obliga sa il aduc...ca la urma urmei pt copilul meu nu ma mai intereseaza nimic..plec si eu de aici intr-o secunda...calc peste cadavre cum se spune
    Ms din suflet

6. gypssy

gypssy New Member

Trophy Points:
    1
    Occupation:
    Electrician
    Tu Monica esti tutorele de drept al copilului si cred ca prin lege serviciile sociale din Ro te obliga la resposabilitatea de a-l creste si supraveghea pana la 18 ani, si deci ar trebui sa-l ai langa tine.La cerea serviciilor sociale englezesti serviciile sociale din Ro s-ar putea sa te avertizeze.Ca sa eviti acesta situatie printr-un act semnat de tine in fata unui notar in Ro poti ceda tutoria copilului mamei tale si astfel mama ta devine tutore legal al copilului si putand astfel fi supravegheat si crescut de mama ta fara incidenta serviciilor sociale.Acest act oricand doresti si in acord comun cu mamata poate fi reziliat tot in fata notarului si atunci tutoria iti va reveni din nou tie.Cam aceasta este procedura si cel mai recomandat este ca tu si mama ta sa vizitati un birou notarial pe aceaasta tema.

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    serviciile sociale cred ca stiu mai bine cu cine au de-a face... daca tie ti se pare scuzabil ca te-a lovit destul de rau, inseamna ca nu te gandesti deloc la posibilitatea repetarii acestor manifestari.
    in momentul in care este in evidenta politiei, e posibil sa se sperie dar si sa se solicite alte actiuni pentru a evita astfel de manifestari.
    ai putea lua legatura cu CAB sau fundatiile in acest sens pt sfaturi in situatia ta

8. monica222002

monica222002 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc frumos pt sfaturi...

Share This Page