18 C
London
Thursday, August 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dreptul de munca si NINO de la 1 ianuarie 2014

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by alecsandramoise, Aug 4, 2013.

1. alecsandramoise

alecsandramoise New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Sunt Alexandra si am o mare nelamurire. Am venit sio eu in Anglia anul trecut sa caut de munca. Nu sunt student, pur si simplu vreau sa lucrez. Am incercat sa obtin permis de munca aplicand la Home Office cadependent de fratele meu care avea Yellow Card dar mi-au refuzat cererea pe motiv ca nu pot demonstra cu chitante ca frate-miu ma intretine :))
    Apoi m-am gandit ca tre sa fac cumva sa obtin NINO si am auzit ca pot sa devin self-employed. Am solicitat un interviu la Jobcentre Plus unde o doamna foarte amabila mi-a zis ca treaba nu e asa, ca nu mi-l da direct. Ca cica eu intai tre sa incep afacerea (asa, fara niciun act) si abia dupa aia dupa vreo cateva luni sa merg din nou la ei. Mi-a dat si o scrisoare unde scrie ca in ziua respectiva am fost la ei sa cer un NINO si m-au refuzat pe motiv ca deocamdata nu am nevoie de un NINO.
    In fine, mi-am cumparat un chitantier si am avut un singur client caruia i-am oferit servicii de "administrative support" si am castigat 100 de lire. A fost primul si ultimul meu client. Si acus pe la jumatea lui august tre sa merg iar la Jobcentre Plus cu chitantele la interviu pentru NINO. Ar trebui sa imi fac griji ca nu mi-l da?
    Am mai multe intrebari, cum ar fi: pot sa aplic pentru income support?
    Si a doua si cea mai importanta: sa presupunem ca eu nu obtin un NINO. Din cate inteleg, din 2014 noi romanii nu vom mai avea restrictii in legatura cu munca in UK. Dar daca la 1 ianuarie eu nu am un NINO si totusi vreau sa lucrez pentru cineva in loc sa mai fiu self-employed, ce tre sa fac?
    Aaa, si mai am o intrebare: eu zic ca sunt self-employed pentru ca nu am dreptul sa muncesc altfel. Dar din 2014 nu mai e nevoie, asa ca ce fac, prin decembrie spun ca am dat faliment? Mentionez ca nu sunt inregistrata nicaieri, eu sunt self-employed numai cu numele, nu am niciun act doveditor, nimic.
    E o situatie asa de complicata ca nici nu stiu cum sa explic. Sunt sigura ca nu sunt singura in aceasta situatie si sper din tot sufletul ca daca mai e cineva ca mine sa imi poata spuna ce au facut sa ce au de gand sa faca...

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    am inteles ideea! -nu-stiu-
    vezi ca in partea stanga a paginii ai niste butoane colorate! Vei gasi un buton negru, pe care scrie : 'drept de munca'.
    Da un click acolo si citeste, poate te mai luminezi cumva ca pana in ianuarie mai este! Si fii-miu asteapta craciunul, dar mosu' deabia negociaza cu elfii pretul pe ora -ras2-

3. alecsandramoise

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru "sfat". Am citit si stiu toate acele informatii. Intrebarea mea e ce o sa se intample DUPA 1 ianuarie 2014. Daca as vrea sa ma angajez maine stiu si eu ce trebuie sa fac, ce nu stiu e ce o sa trebuiasca sa fac incepand de la anul daca vreau sa ma angajez undeva. Oricum, multumesc pentru interesul tau, chiar daca sincer cred ca nu ai inteles nelamurirea mea... -nas-

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Dane, eu propun o sectiune noua pentru blonde pe forum, ca sa nu apara vreo acuza de discriminare. Scuze de off topic.

5. alecsandramoise

Trophy Points:
    0
    Dear Alexandra

From 01 January 2014 Bulgarians and Romanian Nationals will gain the unrestricted right to live and work in the UK. You will not need to apply for a work permit or registration certificate before starting work and you will be able to work as an employee as well as self employed.

We are unable to advise on any queries relating to obtaining a National Insurance (NI) Number or how you should register to pay Tax and NI contributions. Please direct these enquiries to Revenue and Customs: http://www.hmrc.gov.uk/selfemployed/index.shtml

I hope this email is helpful.

Should you require any further information please contact us on the details below.

Regards

Mrs M. Brady
    Correspondence Officer
    Temporary Migration/Immigration & Settlement Group
    PO Box 4160
    Sheffield
    S1 9DZ
    cid:image001.png@01CCF13A.1BD67B20

6. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    degeaba tot scrii in toate topicurile deschise pentru ca nu are nimeni de unde se stie cum o sa fie de la 1 ianuarie 2014 pentru romani. poate sa fie mai bine sau poate sa fie mai rau. doar se stie ca vor sa ne puna bete in roata.
    ti-au spus toti variantele care le ai.

situatia e relativ simpla:
    iti intocmesti bine dosarul de self ( cauti pe forum...- citesti bine cum au facut altii) iti iei insurance number

sau

te apuci de un curs de calificare Nvq sau echivalent, sau ce o mai fi si urmezi pasii siguri si legali( asta puteai sa o faci in toamna cand la fel intrebai ce si cum sa faci si acum te pregateai de obtinera BC-ului)
    un curs de calificare nu e chiar o pierdere de timp, deja angajatorii incep sa-l puna la cerinte obligatorii.

7. sky1982

sky1982 New Member

Trophy Points:
    0
    De la 1 Ianuarie 2014 vor fi numai caini cu colaci in coada in UK!Fericirea va pluti peste tot , si toata lumea va avea joburi.keep dreaming BIG!:))

8. johnny.ionut

johnny.ionut New Member

Trophy Points:
    0
    :))amuzant.sigur iti trebuie Nino dupa 2014...ei dau dreptul la munca...dar multi angajatori dupa 2014 nu o sa te angajeze pe motivul ca nu ai Nino.

9. andrei2j

andrei2j New Member

Trophy Points:
    0
    Sunteti de foarte mult ajutor voi astia care v-ati vazut cu sacii in car ... Daca aveti vreo informative utila Va suntem recunoscatori daca o postati daca nu ,shut the f* up .
    Daca vroiam glume proaste si ironii ieftine stateam in Ro .

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

10. Anonymous

Anonymous Guest

Inca nu e tarziu sa te intorci!

11. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @andrei2j: se poate rezolva cazul tău...cu tratamentul potrivit. Cred ca ai "mood disorders". Esti prea nervos mai băiatule. Păi aşa crezi tu ca te va ajuta cineva ? Cu atitudinea asta vreau doar sa-ţi spun ca nu ai nimerit bine site-ul, crede-ma.

12. andrei2j

andrei2j New Member

Trophy Points:
    0
    Reaaaallly !?!?!
    Si ce-ai sa faci in privinta asta ???
    -ras2-

13. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page: