14.1 C
London
Wednesday, October 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept munca pt dependent - sora/mama

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Peavy, Aug 11, 2009.

1. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiuta, avand in vedere actele pe care spui ca le ai si mai ales faptul ca ai deja blue card, eu zic ca sunt sanse destul de mari. In privinta actelor ei vor originalele, accepta copii legalizate doar in situatii exceptionale si bine intemeiate. In cazul aplicatiei la care n-a fost necesar blue cardul original (inclin sa cred ca nici copia nu a avut cine stie ce importanta) acest lucru se datoreaza faptului ca ei oricum tin o evidenta a persoanelor care aplica pentru diverse documente. Certificatul de nastere (scrie si in BR1) nu e necesar decat in situatia in care detaliile parintilor nu sunt trecute in cartea de identitate/pasaportul copiilor. Iar certificatul de nastere al mamei chiar nu vad de ce l-ar cere cineva cata vreme are un pasaport valabil. Pentru dovedirea identitatii e de ajuns un singur act (carte de identitate sau pasaport, in termenul de valabilitate).

Mult succes si Paste fericit si linistit!

2. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Am revenit sa mai adaug, imbunatatesc cele spuse mai sus!

Cam atat pt acum! Ma duc sa imi adun gandurile si actele , sa-mi definitivez strategia cu blue cardul asta..Scoala ma astepata, prietenii ma asteapta ..
    Trebuie sa reusim -asa-asa- -pac-pac- -dragoste2-

Mesajul de la BaRC (BaRCEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk )legat de acest subiect a fost:

Dear Andreiuta12345,

Thank you for your e-mail, your mother cannot apply in person at Croydon, the application can only be made by post on a BR1 application form and you will need to submit evidence of your mothers dependency on you. Applications are currently taking approximately 3 to 4 months to process.

Regards

Martin

Martin Edwards
    Acting Senior Caseworker / Technical and Business Expert Trainer
    Bulgarian and Romanian Casework
    North East, Yorkshire and the Humber Region
    UK Border Agency
    Vulcan House - Iron Level 1
    Sheffield
    S3 8NH

Tel: +44 (0)114 207 4074
    Web: www.ukba.homeoffice.gov.uk

-cu-bine-
    -dragoste2-
    -ingeras-

3. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiuta

of, si eu am aceeasi dilema, as vrea sa aplic pt sora mea care NU imi este dependant! Din posturile precedente (Anouka) a rezultat ca se poate - eu una sint sigura ca a fost comisa o eroare!!

Chestia e ca mie mi-e foarte frica de un refuz care imi va face rusine (lucrez pt HO/UKBA) - si nu as vrea sa imi afecteze Job-ul.
    Noi o sa mergem ruta YELLOW/BLUE (despre care I am yet to read about) si poate reusim asa!

Cit despre tine, situatia ta este foarte diferita si din cite ai scris tu, conform legislatiei de " dependent" se pare ca mama ta are sanse mari de calificare,
    Good luck si tine-ne la curent!

4. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Sincera sa fiu ,
    Din ce am observat aici dar vrei intr-adevar sa castigi un caz – trebuie sa aduci argumente.Trebuie sa scoti in evidenta anumite lucruri si sa lasi altele pe care le simti ca nu au castig de cauza – deoparte. Asa am facut la toate aplicatiile nu numai pt UKBA ci si pt scoala, servici…si pana acum a fost ok..Chiar daca pierd o batalie nu inseamna ca pierd ‘razboiul’. Lupt pana la ultima picatura. Aplicatiile mele pt blue, pt mama mea , pt master sunt cateva exemple..

Cu tot respectul pt Anouk, sincera cred ca exemplul dat de ea e invaluit oarecum in mister.Nu sunt date certe, concrete..Am scris si pm si nu mi-a raspuns…De doua ori am intrebat-o.Am luat acea tacere ca un raspuns…si mi-am vazut de treaba mea…Am vrut sa intreb mai mult…sa inteleg mai mult ..dar in final mi-am definitivat propria mea strategie de abordare a cazului.

‘’Chestia e ca mie mi-e foarte frica de un refuz care imi va face rusine (lucrez pt HO/UKBA) - si nu as vrea sa imi afecteze Job-ul.’’

Atata timp cat ai argumente solide – nu poate sa iti dea refuz. Aplicatia este analizata nu omul.
    Cand partenerul meu a aplicat pt rezidenta aici – si a primit-o chiar daca era ILEGAL , de fiecare data cand sunam sa mi se aduca pasaportul pt deportati la servici, mai aveam putin si ma bufnea plansul pt ca ma gandeam la situatia mea..cum ca eu citesc oridine de deportate si eu aplicasem pt prietenul care devenise illegal aici.. De fiecare data cand aveam un australian sau sud african si tb sa primesc pasapoartele lor imi ziceam …’Doamne sa nu fie prietenul meu in situatia lor’…Multi au zis ca nu se poate sa aplici pt partener non eu , ca trb sa ai dovezi constante financiare, biluri…Ei bine , nu am avut ..dar am stiut cum sa atac subiectul iar rezultatul a fost ca datorita blue card-ului meu ..a luat rezidenta pe cinci ani in UK!

Apropos, cand am venit cu o cursa TAROM acum doua sapt din Romania, am venit in uniforma direct la servici.Mai aveam o ora si incepeam serviciul. Am considerat ca tb sa ma comport ca si un pasager chiar daca venisem direct in uniforma. Cu toate acestea, mi s-a spus spre surprinderea mea : ‘De ce nu ai folosit ID-ul (staff) ca sa treci pe langa, nu tb sa vii ca pasager. Am insistat sa ma verifice.S-au uitat cam ciudat la mine ca am tinus motis sa ma verifice, le-am dat buletinul ,eu ramanand foarte surpinsa de atitudinea lor…Nimic nu ma mai mira..

Am la servici acum o colega care m-a intrebat ieri ce sa faca pt ca ea e British de ani buni dar copiii ei care sunt adulti sunt doar cetateni romani si ar vrea sa le faca acte cu drept de munca aici..
    Eu imi amintesc in 2006 ca exista ceva pt cetatenii britanici care aveau rude de grad 1 non britanici si muceau aici ok..Tre sa fie ceva…I-am zis sa intrebe pe avocati inainte de a lua calea yellow card – blue card care e destul de istovitoare si umilitoare…dar asta e c’est la vie…
    O sa postez ce raspuns a primit ea…Daca intre timp aflii si tu ceva da de veste…

Keep’n touch!

Cu drag,
    Andreiuta12345

5. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    andreiuta,

sa fiu sincerea nu am inteles ce legatura a avut ceea ce ai scris tu cu topicul ( mai ales partea referitoare la uniforma si passs). Noi in orice caz nu practicam asta - insistam ca toti " members of staff" in uniforma sau nu, sa ne arate o forma de ID ( pasaportul) - pina la urma e UK Border, nu??
    Daca nu au, trebuie sa foloseasca "staff exit" nu via the border!

Toata legislatia eu nu o cunosc si nu ma pot pronunta. Cunosc numai in doemniul meu, logic, dar o sa citesc despre yellow/ blue/other colours cards cind am timp si o sa ma mai documentez.
    Din cite am citit, in cazul mamei tale's case, iti doresc success!!

Eu o sa ma mai documentez cind intru la servici, acum nu am timp acasa cu un bebe nou!!

6. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    -nu-nu-
    -ganditor-
    -dragoste2-
    Agnb …sau Agnes …mie asa imi place sa iti zic (cand am sa te vad, am sa iti dau si un miel…ca in istorioarele ...cu mielul lui Iisus - Agnes..), sincera, eu sunt mic copil pe langa tine, nu sunt venita de foarte multi ani aici, dar sunt un pic surpinsa ca nu ai avut tangenta cu legislatia britanica atunci cand vine vorba de cineva drag sa il aduci aici si mai cu seama ca lucrezi in aeroport..Sau poate nu te-a interesat. Fiecare le stie pe ale lui…

Tocmai astazi i-am dat colegei mele, o doamna respectabila la 50 si ceva de ani cateva adrese sa intrebe ce poate face pt fata ei, doamna fiind British…dar nascuta evident ..ca noi toti in Romania.

In curand cu siguranta multi vor fi in situatia dansei ca sa ii ajute pe cei dragi sa vina aici..dar poate in 2012 , nu va mai fii nevoie de atata chinuiala cu dreptul de munca si poate multi pe site-ul romanilor nu or sa mai accentueze de nenumarate ori..I am British sau lucrez pt UKBA…O sa fie un lucru banal.

Nu mai stiu postarea ..dar imi amintesc perfect cand ziceai ca nu lucrezi pt Home Office..dar ti-o gasesc cu siguranta..era ceva prin zona blue card/id tot pe la sf lui 2009…Poate intre timp s-au mai schimbat lucrurile dar oricum unde lucrezi nu are relevanta pe siteul romanilor…Tu iti dai seama ca torni acid pe ranile multora tot (subliniind fara rost)/amplificand acest lucru, mai cu seama cand multi se chinuie pt un amarat de yellow card?! Nu te razbuna pe ei (pt toata suferinta ta si frustrarile indurate in timp pana a deveni cetatean britanic) si ajuta-i de poti fara a scoate in evidenta profilul nou de British…Ai posiibilitatea la servici, sa te documentezi (daca vrei)!

Pe 17 Decembrie 2009 printr-un mesaj privat trimis catre mine pe acest site imi scriai urmatoarele (fara ca eu sa te abordez prima cu vreo problema):

‘’am citit ce ai scris cu placere ca-ntotdeauna. Ma rog, nu ma cert cu tine, ai dreptate in felul tau. Acum insa, daca nu lucrezi pt o companie aeriana (yuck) atunci ce lucrezi? Ca si security staff for BAA? Unde ai tu ocazia sa vezi atitea documente? Si eu lucrez in aeroport, port uniforma, si vad documente - si nu lucrez pt BAA!’’

Am preferat sa nu raspund din bun simt pt oamenii acestui forum- ROMANI care trec prin ghilotina cartoanelor colorate…Gandeste-te ca multi sufera ..si daca tu sau eu am suferit nu trebuie sa ne razbunam pe acest site al Romanilor sa accentuam la fiecare postare I am British! Nu trebuie sa fii o persoana senzitiva sa nu iti iasa in evidenta acest ‘mic detaliu’. Adevaratul British se naste aici , traieste aici ..nu se formeaza in 10 ani…E bine sa fim decenti si sa nu uitam ca nu suntem englezi defapt si nu vom fii niciodata…A trebuit sa venim din cauza situatiei din Romania sau poate ma insel si nu ne-au placut peisajele tarii noaste si nu i-am vrut pe cei dragi aproape de noi…

Aduna argumente in limita timpului tau si ajuta-i pe cei dragi daca poti sa ii ajuti si daca vrei intr-adevar!Nu are nici o legatura cu ceea ce faci la servici atata timp cat esti corecta, caci aplicatia e analizata nu omul..!!!In rest , no comment!!
    Vei castiga cu siguranta cazul …si nu te vei face de ras in fata tarii noastre adoptive! Nu sunt eu religioasa , dar fii si tu ‘Mielul lui Dumnezeu’ – ca tot te-am botezat Agnes..

A, da, si NU uita ca pe pasaportul nostru scrie (pe orice pasaport si British!!!) si asa va ramane INTOTDEAUNA – Place of Birth – ca vrem ca nu vrem ROMANIA!!!..

Eu am sa postez tot ce voi afla de la colega mea cu mare placere! Sper sa te ajute dar cu siguranta te vei documenta si tu de la colegii tai care stiu mai multa legislatie, daca vrei!

In rest, prefer sa scriu mai putin si sa imi vad ca orice om si de ale mele si sa nu raspund cu aceeasi moneda aluziilor ce nu au nici o legatura cu subiectul !!!

O saptamana usoara!

Cu mult drag,

Andreiuta12345

-ingeras-
    -dragoste-

7. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Asa cum am mai spus, mult success iti doresc- si sper sa iasa totul bine cu mama ta!!

Cit despre situatia mea personala, hai sa o lasam balta ca nu e mare brinza, e un servici pina la urma ( cum ai si tu si multi de pe site-ul asta) si lucrez acolo probabil before ai venit tu in UK - am ani!! Am incercat sa-ti explic de ce nu pot sa risc sa aplic si sa iau refuz!!

Daca tot vorbim despre applications- sora mea a spus ea ca aplica si se documenteaza singura ( are PHD si probabil vine via Highly Skilled Migrant P pina la urma, nu SE) iar asta e bine pt ca eu nu am timp sa ma ocup- fiind in maternity leave.

In ceea ce priveste situatia colegei tale cu copii majori care vor sa vina aici sa " accompany " her cu statut ( Blue Card sau ILR) regret sa spun ca nu stiu ce pasi trebuie urmati!
    As sti insa tot ce tine de pasagerii non europeni, pt ca eu numai cu asta lucrez.

Multa Bafta! si hai sa revenim la subiectul / topicul asta.

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Vestile bune tot din est vin!!!!
    Avem o prietena , care a obtinut BLUE CARD pt mama ei.
    Mama ei este mai in varsta, si a venit sa stea cu copilul, iar recent i-a venit si BC ca dependent de fata ei.
    Ca documente, cele cerute, plus chitante de cand i-a trimis bani in tara, si o scrisoare explicativa cu situatia.
    Deci se poate!

9. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    -petrecere- -castigator- -dragoste2-

-salut- -sarbatorit-

Dragii mei,

Vin sa va dau o veste buna.Tin in mana Blue Cardul mamei mele !!!
    Da, am reusit sa duc la bun sfarsit si aceasta aplicatie de dependent de mine.
    Ce pot sa va zic : am trimis ceea ce am mentionat mai sus. De pastrat din dosarul trimis la HO- cei de acolo au pastrat doar xeroxurile color - o pagina color cu toate cardurile mele –debit, 2 credit, insurance no, driving lic, school id card, airport id card. Au mai oprit scrioarea de la locul meu de munca prin care se dovedea ca sunt in employment (eu anul acesta am fost part timer + overtime ca sa pot face fata si scolii), scrisoarea de la scoala cum ca sunt studenta la master si ca urmeaza sa termin masterul in septembrie/octombrie 2011 – achitand suma de aprox 5000 de lire integral si cam atat si copiile de pe certificatul de nastere – color. Eu am trimis aceste dovezi – ca si dovezi auxiliare , nu scria nicaieri sa trimiti Xerox color dupa niste carduri…dar se pare ca a contat ca am aratat aceste dovezi..Probabil le-au verificat, mi-au verificat credit scorul nu stiu ..cert e ca lipsesc de la dosar.
    Am trimis aplicatie dependent – mama pe 20 iunie. Decizia a fost luata pe data de 16 Septambrie 2011. Pagina care insoteste blue cardul mamei mele e la fel cu cea pe care eu am primit-o acum doi ani pt blue cardul meu. Pe blue cardul ei nu se precizeaza statutul de dependent.Are aceeasi culoare albastra.Scrie la fel ca si al meu Remarks: No restrictions on employment in the UK. Cand am aplicat pentru partenerul meu care este Non Eu – el a primit un sticker pe pasaport – rezidenta pe 5 ani in UK – remarca : Membru de familie EU – employment and business allowed. Privind blue cardul meu si al mamei mele mai vad ca in loc de Romania – ROM pe al ei scrie ROU (ceea ce e mai bine – pt a nu se intelege alte lucruri), emblema de la stickerul cu Residence Documentation – a mea este rotunda – doar un cerc purple , a ei este argintie si scrie UK.In rest totul e la fel.
    Mama mea nu a fost prezenta in UK pe 16 septembrie. A venit in UK pe 22 sept, de ziua mea.Pe toata durata analizarii dosarului- cele trei luni - mama mea a fost in Romania. Deci decizia de acordare blue card dependent nu a fost influentata de prezenta pe teritoriul UK a mamei mele, desi tare imi era teama de acest mic sau mare detaliu pt ca se specifica pe BR1. In 2008 a fost ultima data cand a fost in UK. Noi am trimis pasaportul ei pt HO si a intrat acum cateva zile in UK cu buletinul.Socotisem eu ca ar tb (mai ales ca a fost si ziua mea recent) sa vina pt ca se va analiza cazul ei...
    Gata, mi-am luat si examenele de master, am terminat si cu inca un card de inregistrare ( am mai bifat INCA unul – yellow self, yellow student, blue card – angajat , visa- 5 year residence for a non eu family member – as partner, blue card pt dependent mama)…Totul pe puterile mele, asa mai stangaci…dar le-am dus la bun sfarsit!
    Asa ca :
    ILR – Watch out –I AM COMMMIIINNGG in January 2012 !Sper sa pot aplica si pt partenerul meu si pt mama mea ca dependenti de mine in acelasi timp pt ILR! O sa ma usture la buzunar dar macar stiu ca nu am pierdut timpul si mi-am facut treaba cum trebuie!Sper sa va foloseasca ce am scris eu!:)
    A da, si ca ultima remarca : in cont nu am avut decat 1200 de lire la momentul respectiv –iunie 2011, deci nu trebuie o suma exorbitanta sa dovedesti ca poti avea un dependent…( sa nu zicem de doi:D cum a fost cazul meu - doi adulti cu doua situatii total diferite)! Conteaza foarte mult, cum pui problema si ce dovezi aduci!
    Numai bine !
    Andreea
    - party2-

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo, ma bucur sa aud,
    sa le stapaniti sanatosi , cu totii! -dans-

11. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Georgiana! -dragoste2-

Acum e timpul sa ma concentrez pe ILR :))!!! Gata ii am pe toti aproape de mine !-ziua-mamei- :)

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Felicitari Andreiuta! Ma bucur pentru tine, dar mai ales, ma bucura bucuria ta.

Eu am programare in Croydon vineri, dar nu pun mare pret pe succesul sau esecul demersului pe care il fac. Nu stiu, poate sunt prea batran pentru astea. Sotia mea este si ea neutra, doar fiul meu se pare ca prezinta oarece interes pentru eveniment. Poate el se va bucura ca si tine.

Felicitari, inca o data!

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    bafta multa, si voi o sa va bucurati la fel de mult, o sa vedeti! -dans-

14. Alexandru86

Alexandru86 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello ! Am observat ca nu a mai scris nimeni legat de aceasta tema . Eu am ajuns in Londra de 2 saptamani si am programare pe 3 Aprilie 2012 la NINO ca dependent de fratele meu . Fratele meu este in UK de aproape de 2 ani , este sofer pe taxi , self , am certificatele de nastere traduse si legalizate din tara ( reiese ca avem aceiasi parinti ) , buletinele si pasapoartele ( aceiasi adresa in tara ) , extrasul de cont al fratelui si dovada ca mi-a trimis mie in tara bani sa ma sustina material si factura la apa unde apare numele meu si al lui , sper sa imi iasa actele , blue card si nino ca dependent de fratele meu . Daca a aplicat cineva si au primit un raspuns va rog sa imi comunicati si mie ca nu mai inteleg ce se intampla , legea lor permite , dar vad ca in teritoriu nimeni nu a zis cum a finalizat . Asadar va rog tare mult , cine a aplicat ca dependent de frate/sora , sa imi spuna si mie ce raspuns au primit .

Share This Page