2.9 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept de sedere

Discussion in 'EMIGRARE' started by Bogdan1980, Oct 24, 2010.

1. Bogdan1980

Bogdan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor,

Am o intrebare legata de dreptul de sedere in UK. Este acesta limitat (la 3 luni) ?
    Lucrez aici de 2ani cu blue card si vreau sa-mi aduc prietena din tara sa locuiasca in UK cu mine.
    Daca nu aplicam pentru dreptul ei de munca (vrem pur si simplu sa stam impreuna, e suficient ca lucrez eu)
    trebuie sa se inregistreze ca a intrat in tara si vrea sa locuiasca aici cu mine?
    Daca trebuie sa se inregistreze puteti sa ma indrumati catre o cale de urmat va rog.

Multumesc,
    Bogdan

2. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    De la 1 ianuarie, 2007 de cand a intrat si Romania in UE, nu mai exista nicio limita de timp pentru cetatenii UE la sederea intr-un stat membru.

Daca ea va sta cu tine pentru mai multa vreme, va trebui doar sa completezi formularul pentru votare dar numai atunci cand il primesti prin posta.

3. Bogdan1980

Bogdan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Valentin,

M-a speriat cineva ca are drept sa stea in uk doar 3 luni si dupa aceea trebuie sa se intoarca in ro pt 3 luni si tot asa...
    Totusi, fiind vorba de stat impreuna pe cel putin 1an ma gandesc ca trebuie sa aplice cumva sa se inregistreze sa demonstreze ca are resurse sa se intretina (aici intervin eu cu niste bank statements prin care arat transferuri regulate in ct ei...).

Desi, cum zici tu e si pe site-ul HO in sectiunea romani/bulgari:

'You can move and live freely in any European Union (EU) member state as a European Economic Area (EEA) national.
    You do not need permission under our immigration rules to enter or remain to live in the United Kingdom.'

Multumesc,
    Bogdan

4. Bogdan1980

Bogdan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc ValiB,

Deci era ceva legat de perioada de 3 luni si face sens sa fiu cinstit. Dc nu lucrezi si ai nevoie de asistenta medicala...

Ma gandesc sa aplicam totusi pt una din variantele:
    - Self sufficient registration
    - work permit (dc iese bine, daca nu iara bine :))

Banuiesc ca self sufficient nu ar intampina nici o problema si am obtine acest certificat de la ho. E cumva obligata sa parasesca teritoriul UK daca, sa zic, nu obtinem acest certificat self suficcient in 3 luni ?
    ma tem insa ca ulterior ea nu mai poate aplica pt un yellow/blue card fiind deja cu statut de self sufficient.

Multumesc,
    Bogdan

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    ValiB wrote:
    Nu este chiar asa ... adica Valentin are dreptate ca dreptul de sedere in UK este neingradit dar nu si dreptul la rezidenta. Rezidenta inseamna pe langa dreptul de a locui (dreptul de sedere) in UK si dreptul de a primii ajutoare sociale de a beneficia de anumite servicii gratuite (in ce priveste sanatatea, educatia etc.). Rezidenta este limitata la 3 luni de la intrarea pe teritoriul UK. Dupa aceasta perioada este indicat sa ai unul din Registration Certificate (chiar daca obtinerea acestui cartonas colorat este optional in multe cazuri) pentru a nu intampina greutati in viata de zi cu zi.

Prietena ta va avea dreptul la rezidenta in calitate de self-sufficient (va avea fonduri suficiente pentru a se intretine). Obtinerea yellow-card-ului este optionala dar sfatul meu este ca totusi sa incercati sa-l obtineti.
    Are dreptul sa stea cat doreste, nu o va intreba nimeni nimic atata vreme cat are pasaport sau CI de Romania. Daca vrea sa munceasca sau sa ceara ajutoare de la stat (nerecomandabil) este cu totul alta treaba. Dar numai pentru a locui la prietenul ei sau asistenta medicala, nu este o problema.

6. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    ValiB wrote:
    Cred totusi ca varianta cu self-sufficient nu este chiar asa de buna.
    Exercitarea dreptului de sedere
    Cetatenii Uniunii au dreptul de sedere pe teritoriul altui stat membru pe o perioada de cel mult trei luni fara nici o alta conditie sau formalitate în afara cerintei de a detine o carte de identitate valabila sau un pasaport valabil.
    Toti cetatenii Uniunii au dreptul de sedere pe teritoriul altui stat membru pentru o perioada mai mare de trei luni în cazurile în care:
    • (a) sunt lucratori care desfatoara activitasi salariate sau activitasi independente în statul membru gazda sau
    • (b) dispun de suficiente resurse pentru ei ti pentru membrii familiilor lor, astfel încât sa nu devina o sarcina pentru sistemul de asistensa sociala al statului membru gazda în cursul sederii si desin asigurari medicale complete în statul membru gazda sau
    • (c) - sunt înscrisi într-o institutie privata sau publica, acreditata sau finantata de catre statul membru gazda pe baza legislatiei sau practicilor sale administrative, cu scopul principal de a urma studii, inclusiv de formare profesionala si
    • (d) sunt membri de familie care însotesc ori se alatura unui cetatean al Uniunii care îndeplineste el însusi conditiile mentionate la literele (a), (b) sau (c).
    Deci ca self-sufficient trebuie sa-si faca asigurare medicala platita personal. Poate ca mai degraba faceti voi un contract ceva intre voi (cleaning, de exemplu), ii dai ceva de "munca" si se declara ea frumos self employed. Cred ca este mai sanatos asa.

Cand am aplicat pt sotul meu, am aplicat ca self sufficient. Nu a platit nicio asigurare intrucat este cetatean UE, numai cei non UE trebuie platita asigurare

7. Bogdan1980

Bogdan1980 New Member

Trophy Points:
    0
  8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
  9. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Vali, ce a zis Albea a zis din experienta personala. Ce spun eu acum, la fel, din experienta personala.

Ca sa beneficiezi de asistenta medicala GRATUITA nu ai nevoie de niciun fel de cartonas colorat. Pur si simplu te duci la Surgery (unde au cabinete toti GP-ii - echivalentul din UK al medicului de familie din Romania) ii spui adresa unde locuiesti si ca vrei sa te inregistrezi. Nu ti se cere absolut niciun document (nici macar pasaportul sau Cartea de Identitate) ci trebuie doar sa completezi un formular. ATAT.

Tu inca esti in Romania, nu stii cum functioneaza sistemul aici, dar iti spun si tie si tuturor celor care doresc sa vina aici: sistemul functioneaza INFINIT mai simplu decat in Romania.

Asa cum am mai spus de multe ori: nu este recomandabil sa ne bagam in seama autoritatilor britanice daca ei nu ne-o cer.

Prietena lui Bogdan poate sta linistita ani de zile fara sa se inregistreze nicaieri. Nu ii este necesar niciun statul de Self Suficient, Self Employed sau mai stiu eu ce daca nu are de cand sa lucreze sau sa apeleze la beneficii. Daca doar locuieste cu prietenul ei tot ce trebuie sa faca este sa isi vada de viata lor. SIMPLU!!!

10. Bogdan1980

Bogdan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Valentin pt raspuns,

Singura mea grija e daca la iesirea din UK, va vedea vamesul ca a intrat acum 8 luni sa zic si sa ii ceara tot felul de explicatii:'dar dumneata cum ai stat 8 luni aici? arata WP sau card student sau altceva...nu cumva ai lucrat la negru...'
    Stii ma tem sa nu se autosesizeze cu o prezumtie de vinovatie...
    In fine cred ca imi fac griji aiurea, dar nu vreau sa aiba pb...

11. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Iti faci griji complet aiurea.

Multi dintre noi (printre care ne numaram si eu si sotia mea) am stat in UK muuult mai mult de trei luni, fara sa avem niciun fel de acte emise de autoritatile britanice si nu am avut nicio problema nici la plecarea si nici la intoarcerea in UK.

De unde or fi aparut grijile astea cand legislatia este atat de clara, este peste puterea mea de intelegere...

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    valentin wrote:

De unde or fi aparut grijile astea cand legislatia este atat de clara, este peste puterea mea de intelegere...
    Subscriu si eu. Vad ca mai vine cate unul in UK si vede prima data ca se circula pe stanga, si incepe sa dea cu parul in staga si in drepta ca forumul acesta l-a incurcat, si ca isi dau cu parerea neaveniti.
    Eu cred ca cine vrea sa se documenteze despre legislatie, sau lucruri elementare despre UK trebuie sa citeasca tutoriale. Cine vrea sa afle mai multe despre experienta in UK incearca un topic nou, ca sa e pe forum. Ceea ce uitam noi, este ca omul cauta in EXPERIENTA altora, nu cum se interpreteaza o reglementare citita pe nu-stiu-unde. Deci cuvantul cheie, in a raspunde unui nevinovat care vrea si el sa stie cum e cu parapanta, este"experinta".

Share This Page