14.3 C
London
Monday, July 13, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

drept de munca work permit dependent inainte de 2007

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by mickyt, Feb 11, 2013.

1. mickyt

mickyt New Member

Trophy Points:
    0
    Sotul meu a lucrat in UK cu work permit inainte de 2007, cu viza si mai mult de 1 an. Si eu am primit viza pe 5 ani in 2006 ca work permit dependent si fara restrictii in cautarea unui job, asa ca atunci am venit in UK si m-am angajat, numai ca am lucrat fara intrerupere doar 10 luni. Ulterior ne-am intors in Romania, insa acum vrem sa revenim in UK. Sotul meu are drept de munca pt. ca a lucrat mai mult de 12 luni in continuu, insa eu s-ar putea sa am drept de munca pt. ca am avut drept de a sta si a lucra fara restrictii inainte de 2007 (compania la care ma angajez vrea sa am dreptul meu de munca, nu sa depind de sot). Va rog sa-mi spuneti daca in cazul meu acest lucru e adevarat.

Va multumesc,
    Mihaela.

2. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Depinde de cand si cat timp ati fost plecati din UK; sotul tau ar fi trebuit sa aplice pt blue card dupa 12 luni lucrate si obtinea in scris dovada ca aveti amandoi drept de lucru nerestrictionat.

3. mickyt

mickyt New Member

Trophy Points:
    0
    Ne-am intors in Romania in la inceputul lui 2008. Sotul meu s-a angajat fara probleme acum 2 luni din nou in UK, fara nevoie de a obtine un nou work permit si nu a aplicat pt. blue card.

Dar uite care e un punct in formularul acesta BR1:
    "Are you a Bulgarian or Romanian national who had leave to enter or remain in the UK on 31 December 2006 (or have been given such leave after that date) under the Immigration Act and that leave was not subject to any condition restricting employment?"

Practic eu aveam la acea data "leave to enter and remain in UK" pt. ca aveam viza de dependent si nu aveam restrictii in a alege locul de munca.

Nu am vazut niciunde specificarea ca depinde de cat timp ai fost apoi plecat din UK.

Multumesc de raspuns,
    Mihaela.

4. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Scuze, insa citisem acu ceva ani undeva pe site la UKBA (se poate sa fi fost valabil doar pt au pairi) -dar nu gasesc- ca era o perioada de 2 ani in care trebuia sa aplici in caz ca parasesti UK inainte sa obtii 'dovada'; poate ma insel totusi ;) oricum sotul tau a muncit legal deci are drept de lucru iar tu fiind dependent, ai deasemenea. Angajatorul ar trebui sa citeasca guidance pt ei de pe site-ul UKBA sa se lamureasca.

Bafta!

Share This Page