21.7 C
London
Wednesday, August 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept de munca pentru studenti

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ana11, Dec 18, 2006.

1. deniko

deniko New Member

Trophy Points:
    0
    Adynutza, mai intai trebuie sa fi studenta ca sa poti sa obti acel certificat. cu alte cuvinte acel certificat se obtine pe baza faptului ca esti student full-time, intelegi?
    Nu stiu ce cursuri te interesaza pe tine, mai intai afla (mai bine spus gandeste-te ce vrei sa faci) si apoi nu va fi greu sa gasesti un colegiu. Poti studia orice, cu conditia sa fie FT. Majoritatea coleggilor sunt acreditate, si oricum nu e greu sa verifici daca sunt sau nu. Aici poti gasi toate informatiile pe internet...

2. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Bucata cu trebuie sa fii student am inteles-o. Am intrebat mai departe, dupa ce ti-ai platit taxa la univ si devii student (sa zicem ca ai gasit cursuri de 1 an care incep la 1 martie) .. dupa ce au inceput cursurile, ce trebuie sa faci sa poti lucra legal?

3. deniko

deniko New Member

Trophy Points:
    0
    dupa ce ti-ai platit taxa la univ si devii student (sa zicem ca ai gasit cursuri de 1 an care incep la 1 martie) .. dupa ce au inceput cursurile, ce trebuie sa faci sa poti lucra legal?
    [/quote]

Printezi si completezi formularul BR1, atasezi documentele specificate in formular si le trimiti la adresa indicata tot pe formular.

http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/2 ... tamend.pdf

4. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    imi explica si mie cum arata o scrisoare de la sponsor, si daca eu vreau sa-mi achit jumate si parintii alta jumatate pentru un an de studii, am inteles ca tre sa arat scrisoare de la sponsor (in cazul meu familia)...se face la notar cumva?

5. deniko

deniko New Member

Trophy Points:
    0
    unele colegii sau universitati, chiar daca platesti pt jumatate de an, iti pot da scrisoare pe care sa specifie toata durata cursului.
    am avut si eu problem aceasta anterior (cu sponsorizarea). in cazul meu parintii au scris o scrisoare catre HO in care au confirmat faptul ca ma vor ajuta pe durata cursului in privinta taxelor etc., insotita de extrasul lor de cont. eu asa am procedat. iar ac scrisoare nu a fost data in fata notarului ci pur si simplu scrisa si semnata de tata meu.

6. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    If you are a student in the United Kingdom, you may engage in employment
    for up to 20 hours a week without obtaining an accession worker card. However, if you wish to work, you must first obtain a registration certificate confirming that you are exercising a Treaty right as a student. This will provide authority for you to work up to 20 hours per week. You will be required to demonstrate that you are enrolled at a genuine educational institution.

Am citit si recitit toate si cred ca am inteles (daca n-am inteles bine poate ma lumineaza cineva :) )
    Deci ca student nu trebuie sa-ti gasesti employer inainte si aplici cu br1, sotul tb sa aplice cu br4 cand gaseste employer

7. alyx

alyx New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva ceva despre colegiul din Hitchin? adica fiind student aici ai drept de munca ,iar la sfarsitul cursurilor primesti vreo calificare?

8. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Diferenta e ca, la sfarsitul celor 12 luni muncite part-time in stimpul studentiei, primesti drept de munca nerestrictionat. Nu cred ca acelasi tratament se aplica daca ai muncit 12 luni ca au-pair.

9. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
  10. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Am impresia ca nu esti suficient de atenta atunci cand citesti! Avem deja doi membri care au primit certificate albastre cu mentiunea "No restrictions on employment".
    Nu e frumos sa dezinformezi! Iti recomand putin mai multa atentie, inainte de a-ti exprima parerea! Este in avantajul tuturor sa fie informati corect!

Sper ca vei intelege in mod corect mesajul meu!!

11. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Parteneru...cu tot respectul iti spun...ca incepi sa ma calci pe nervi. Chiar n-ai altceva de facut decat sa te legi de tot ceea ce spun?

Tocmai de aia am folosit "nu cred ca acelasi tratament ...." in loc de "stiu sigur ca nu se da blue certificate pt au-pair". Cuvintele mele exprima incertitudine. Nu am afirmat nimic gresit, ci am pus alte afirmatii sub semnul intrebarii, pe care plictis le-a clarificat cu buna vointa.

Nu am dezinformat pe nimeni, asa ca ...give me a break.

12. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Chiar ma bucur ca m-ai contrazis :) Sunt doar confuza, pt ca nu vad de ce nu s-ar da la self-employed si se da la cei in pozitie de au-pair care nu au cum sa dovedeasca oficial ca au muncit in UK. Adica nu exista nici un document oficial sa ateste asta, ci doar eventual, o scrisoare de la o familie si viza din pasaport.

Vesti bune, oricum ;-)

13. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Este dreptul tau sa fii confuza Spin si nu te acuza nimeni de asta. Pe viitor insa, incearca sa intrebi inainte de a ne scrie ceea ce crezi tu!
    Unii dintre noi ne pricepem mai bine si suntem suficient de amabili pentru a-i ajuta pe cei care sunt confuzi!

14. giorgio

giorgio New Member

Trophy Points:
    0
    spin are dreptate a scris....eu cred .. nu fi rau

15. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Giorgio, ai idee ce s-ar intampla daca fiecare dintre noi ar scrie ceea ce crede inainte de a se informa?
    Cu totii suntem confuzi in anumite situatii!! Asta se datoreaza in principal lipsei de informatii sau informatiilor contradictorii!!
    Eu cred ca atunci cand suntem confuzi cel mai bine ar fi sa-i intrebam pe cei care stiu mai bine sau sa cautam sa ne informam in alt mod si apoi sa ne exprimam parerile!

P.S. Nu sunt partizanul discutiilor off topic motiv pentru care propun sa continuam dezbaterea pe tema dreptului la munca pentru studenti!

16. giorgio

giorgio New Member

Trophy Points:
    0
    vroiam sa spun ca nu trebuie sa fim rautaciosi ..o lady .. o floare ..stii cum este

17. deniko

deniko New Member

Trophy Points:
    0
    sa fie oare un complex?

18. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    ce aveti fratilor ? de aia este forum ... ca sa se discute , sa se puna probleme , unii sa fie mai confuzi , altii mai informati etc etc .... Nu este agentie de informare ca sa ai pretentia de la toata lumea sa fie bine informata cand posteaza ceva de fapt de aia suntem toti aici ... ca suntem dezinformati si vrem sa ne informam .... UNII DE LA ALTII , ca daca fiecare ne informam separat atunci ce nevoie mai avem unii de altii ????????

19. Anonymous

Anonymous Guest

OFF TOPIC (sa nu imi urmati exemplul)

Parteneru si Spin sper ca veniti la Party! -beer- Mi-a placut schimbul vostru de replici "constructiv" -violent-

P.S. Ca sa va necajesc pe amandoi: polii opusi se atrag, nu? :-*

20. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    hey guys cool down please!!

parteneru nu ii lua capul pentru o fraza gresita....

spin in general nu stiu cum te invarti dar reusesti sa enervezi lumea... ti-am dat linkul, tu o tii pe a ta in loc sa iti corectezi postul... nu e fair, scopul forumului e de a informa corect ...
    gata ca deviem de la subiect... deci aupair 12 luni iar dupa ... free in uk

Share This Page