16.3 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept de munca pentru profesori romani in UK?

Discussion in 'ARHIVA' started by little miss sunshine, May 10, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Salut dragi teachers,

as dori sa stiu daca a urmat cineva cursuri de teacher training in UK. Eu am absolvit acum 3 ani facultatea in ROmania ( limbi moderne) si am facut si modulul psihopedagogic dar nu am experienta practica, de aceea as opta ptr un astfel de curs care dureaza un an. Poate sa-mi ofere cineva cateva informatii legate de acest curs, am inteles ca se acorda si burse in functie de materia studiata/predata ( de ce acte am nevoie ca sa aplic).

Multumesc anticipat.

2. mirela70

mirela70 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Cand ati aplicat pentru QTS, a trimis cineva acele documente scanate si prin e-mail? Ma intreb daca a fost posibil pentru a economisi timp.
    Multumesc!
    Mirela

3. zina

zina New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA
    mirela,esti in state cu FACES pROGRAM?
    SI EU AM TRIMIS ACTELE PT ANGLIA
    sa obtin QTS, nu se pot trimite prin e-mail ci prin posta, fiindca tb completat formularuls si semnat, sigur ca ar putea fi scannate,dar mie nu mia-u acceptat
    nuami bine

4. mirela70

mirela70 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Zina!
    A ha!Le voi trimite prin posta atunci numai ca acel formular nu mi se prea potriveste mie...Partea 5 unde trebuie sa mentionez ce teacher training am urmat...pe vremea mea se facea psihopedagogie si metodica in anul 2, 3 si 4 si aceste cursuri sint mentionate in foaia matricolo si nu undeva separat, cum am mai vazut la altii. Eu am atasat o foaie explicand cum a fost in cazul meu. Tu ai fost in aceeasi situatie sau ai acele cursuri mentionate pe foaie matricola separat, la final? Cum ai procedat?
    Unde ai mentionat ca ai certificatul de definitivat?

Nu, nu sint in State cu FACES...ci cu VIF. Acum trei ani am primit oferta de job de la ambele programe si chair nu stiam pe care sa-l aleg...am ales VIF si bine am facut. Am cu ei o experienta buna aici. Dar e ultimul an si ma gandesc deja incotro sa o apuc.
    O zi buna!

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna, Mirela

Ai putea sa incerci sa le trimiti un e-mail in care sa le explici situatia si sa-i rogi sa accepte documentele scanate.(Poti sa le spui de exemplu ca le ai in calculator, dar ca, pentru moment nu ai acces la originale pentru a face copii).
    Cu privire la modulul pedagogic, poti trimite copie foaia matricola cu o nota care sa faca referire directa la pagina unde se afla rezultatele de la modulul pedagogic.
    Ar fi normal ca ei sa-ti raspunda daca exista si exceptii sau nu.
    Sper sa-ti fie de folos.
    Good Luck!

6. mirela70

mirela70 New Member

Trophy Points:
    0
    Hey, Rebeca!
    Le-am trimis acel e-mail vineri...probabil vor raspunde maine. :)))
    O zi buna!

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Super. Iar daca nu vor raspunde...insista! Pana la urma nu vor avea de ales. -hehe- ehe-

8. mirela70

mirela70 New Member

Trophy Points:
    0
    Tu ai obtinut acel QTS?Ce ai trecut la Part 5? Eu am trecut doar anii cand am urmat cursurile de psihoped., metodica. Ca doar nu mai stiu si zilele...nu stiu cat de tipicarii sint englezii si sint cam worried... :)

9. zina

zina New Member

Trophy Points:
    0
    buna
    si eu am fost in state cu faces, nu zic mai multe..
    acum sunt in tara, am incercat cu vif, dar nu au raspuns..
    eu am trimis actele in anglia prin posta pt obtinerea QTS, am primit raspuns repede ca acest proces dureaza cam 4 luni..inca mai astept
    de gasit job nu mi-am gasit inca, se pare ca nu e atat de usor..
    daca stii mai multe despre asta, let me know, please..
    in ce stat esti?

10. mirela70

mirela70 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Zina!

Am auzit si eu de la Faces teachers ca nu prea se merita cu ei...banuiesc ca te-au dezamagit. Mie personal imi place VIF; eu predau ESL aici si nu am probleme cu elevii asa cum au cei ce le predau americanilor. Stiu profi VIF romani care nu s-au putut acomoda din diverse motive, unii dintre ei s-au intors in tara dupa 6 luni. Depinde de scoala unde predau si cat de flexibil esti. Daca cei de la VIF nu au raspuns inca , hmmm...mai trimite-le un email sau poate ca e prea curand. Parca imi amintesc ca cineva mi-a zis ca VIF nu se "atinge" de profii FACES....o intelegere tacita intre cele 2 programe. Dar banuiesc ca se referea la cazul in care esti in USA cu FACES, nu esti multumit si vrei sa te switch la VIF.
    Nu stiu ce sa zic...Persevereaza!!! VIF cere 3 ani (sau 2?) de continuous teaching experience in tara. Eu sint in North Carolina, la un middle school.
    Nu stiu cati ani de experienta ai tu, dar in NC sintem platiti in functie de vechime.
    Ma intereseaza sa am acel QTS just in case...UK nu e o prioritate pt. mine in acest moment...dar nu se stie niciodata, nu? :)))Multi profi englezi vin in USA cu VIF...li se pare mai bine aici.
    Ma tot uit pe TES sa vad cam ce vacancies si requirements sint.

11. zina

zina New Member

Trophy Points:
    0

12. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua!
    am si eu o intrebare in legatura cu obtinerea QTS: eu nu am inca diploma de la facultate, ci am o adeverinta. am absolvit in 2006 si abia in vara 2008 ni se elibereaza diplomele de la facultate.as putea sa incerc cu aceasta adeverinta?multumesc

13. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Astfel de mesaje se transmit pe privat zina.

Multumesc pt intelegere!

14. alinutza23

alinutza23 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, eu sunt in Romania si as vrea sa plec in Anglia cat de curand la un sandwish course pt a obtine yellow card.
    Am terminat Facultatea de Geografie-Engleza + modulul pedagogic in 2007, si nu am experienta.
    Stie cine ce sanse as avea sa predau geografia in Anglia dupa ce o sa aplic pentru blue card? Banuiesc ca o sa trebuiasca sa fac unele cursuri acolo, asta nu reprezinta nici o problema, dar fara experienta si fara definitivat am vreo sansa?

15. simy

simy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Ma gandesc sa-mi echivalez si eu diplomele de invatator si institutor,poate in viitorul apropiat voi gasi aici un post in invatamantul primar.Este vreun invatator care a reusit sa-si gaseasca un job in scolile de aici?Cum ati procedat cu echivalarea si recunoasterea diplomelor?

La intrebarea pusa de Delia daca si educatorii si invatatorii trebuie sa obtina QTS uite ce am gasit pe site-ul dat de Happy Flo:

:
    "QTS is an accreditation made to those teachers who meet the
    professional standards required for teaching in England. Without
    QTS a teacher cannot register with the General Teaching Council
    (GTC) and, therefore, cannot be employed as a qualified teacher
    in state schools – see ‘Registering with the GTC’ below for
    more information.
    Please note that QTS is not required for teaching at pre-school level,
    or for those positions in the post-16 sector
    . This application form is
    designed for teachers who are qualified to teach in the compulsor
    "

Ce sa inteleg de aici? Daca nu QTS atunci ce ? -love2- ove2- U all

16. claudiu25

claudiu25 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    In primul rand vreau sa va spun ca acest site mi-a fost de ajutor si ca eu sunt nou aici:)
    Vreau sa va spun experienta mea in obtinerea QTS-ului. Dupa ce am luat hotararea in noiembrie anul trecut ca vreau sa plec in Anglia si ca vreau sa fac ceea ce imi place am inceput sa caut pe net si asa am dat de site-ul acesta, asa ca am urmat unele sfaturi care mi-au fost de mare ajutor.
    Astfel am intrat pe siteul de la general teacher council of england, am descarcat formularul EEA 1 pentru ruta celor care sunt din spatul uniunii europene si l-am completat,este foarte simplu,apoi am mers la o firma si mi-am tradus toate atele de studii, de la 1-8 pana la diploma de master, am tradus desemenea si contractul de munca pe care l-am avut ca asistent universitar, am solicitat de la dppd unde am facut cursul postuniversitar -modulul psihopedagogic -sa imi dea o adeverinta unde sa specifice ca am facut practica in conformitate cu legea in vigoare din romania si ca prin certificatul obtinut am posibilitatea de a preda, am tradus si acest act, si astfel am trimis plicul la adresa indicata pe siteul GTCE. Acest lucru se intampla la sf lui noiembrie, dupa o luna am primit o scrisoare de la GTCE prin care mi-au confirmat ca au primit actele si ca in decurs de patru luni voi primi un raspun.ok ,am citit si directiva europeana in acest sens, si asa prevede.Dupa inca o luna am primit un plic in care aveam certicficatul -QTS_ul si formularul prin care trebuie sa ma inregstrez la GTCE. Astfel am obtinut eu acest crertificat si peste o saptamana voi pleca in anglia si voi vedea ce voi putea face, deja am aplicat la mai multe scoli ,am primit raspunsuri negative, dar si unele pozitive ,dar asta doar in momentul in care ajung in anglia va trebui sa contactez pe cei care mi-au raspuns:)
    sper sa fie de ajutor si cele spuse de mine,
    toate cele bune.

17. tonibac

tonibac New Member

Trophy Points:
    0
    Vreti sa stiti care este caracatita birocratica pentru a obtine statutul QTS in Marea Britanie?
    iata prin ceea ce trebuie sa trec in momentul de fata pentru a obtine acest statut:

GTC - Statutul QTS

* Diploma de Licenta + Foaia Matricola Traduse si Legalizate
    * Adeverinta eliberata de Ministerul Invatamantului in conformitate cu directivele UE in care sa se precizezwe statutul de profesor calificat in Romania (dureaza 4 luni)

insa pt a se obtine asta ( si acum incepe circul...) trebuie depus un dosar la Min. Invatamantului in Bucuresti care trebuie sa cuprinda:
    * Diploma de Licenta + Foaia MAtricola Legalizate
    * Copia legalizata a Buletinului de Identitate
    * Cerere in care sa se mentioneze tara pt care se necesita eliberarea acestei adeverinte
    * copie dupa chitanta de la Trezorerie de 20RON, taxa pentru eliberarea acestei adeverinte
    *adeverinta eliberata de Inspectoratul scolar de carea apartineti precum ca nu vi s-a retras, suspendat sau anulat dreptul de predare in Romaia.
    (dureaza 2 saptamani)

De fapt aceasta ultima adeverinta necesita cea mai mare bataie de cap pt ca trebuie solicitata de la fiecare scoala in parte la care ati predat, apoi depusa la inspectorat cu cerea de rigoare, pt avizare.

Si ca sa fie tacamul complet, daca aveti nesansa sa nu va prezentati personal pentru eliberarea acestor adeverinte trebuie sa imputerniciti pe cineva de acasa prin Consulatul Romaniei sa faca aceasta in numele dumneavoastra.

Drept sa va spun de 2 saptamani sun si trimit cereri in disperare si ma lovesc de secretare gretoase, inspectori si directori aroganti... care ar face orice sa puna bete in roate.

18. atos10

atos10 New Member

Trophy Points:
    0
    BUna,
    Am observat ca nu s-a mai scris in acesta pagina de ceva timp. Am sa redeschid discutia cu un topic care ma intereseaza destul de mult. Sunt profesor si am QTS recunoscut de acum 1 an . Momentan fac voluntariat intr -un colegiu din UK , insa nu am nici YC nici BC . IN cazul in care colegiu ar vrea sa ma angajeze, ce anume trebuie sa fac ca sa pot obtine job-ul? Repet ca nu am nici un fel de card si ma tem ca pierd timpul de pomana si va trebuie sa ma intorc acasa.
    Multumesc

Share This Page