15.4 C
London
Tuesday, October 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept de munca pe perioada vacantei

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by timy, Aug 5, 2010.

1. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! Am si eu nevoie de un sfat va rog. Eu si sotia mea lucram cu blue card de peste doi ani. Nepotica mea , care are 16 ani este la liceu in Romania in industria hoteliera. As vrea sa o aduc anul viitor in vacanta sa lucreze cu noi pentru o luna sau o doua. Are un job asigurat, dar cei de la hotel nu stiu ce acte am nevoie sa poata lucra legal. M-am interesat despre un sandwich program dar e valabil doar pentru cei ce vor sa munceasca cam un an. Poate cineva sa ma ajute cu un sfat va rog, cam ce acte sau card are nevoie? Va multumesc mult , orice opinie e bine venita!

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Va rog o opinie

Salut, ar putea sa faca un NVQ in domeniul hotelier, va avea statut de student si i se va elibera un Yellow card, apoi dupa un an obtine si ea blue definitiv.
    Multa bafta.

3. canishu

canishu New Member

Trophy Points:
    0

timy wrote:
    georgiv ai scapat partea asta!

4. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0

Mersi mult georgiv!Problema e ca ar vrea sa lucreze aici numai o luna, doua in vacanta de vara dupa care sa se intoarca inapoi in Romania, nu se gandeste sa plece din tara, diploma ei va fi de organizator de nunti si conferinte in domeniul hotelier si ar vrea sa isi perfectioneze limba engleza iar in acelasi timp sa capete experienta vazand ce se intampla intr-un hotel mare din UK. Ma gandeam ca poate exista ceva de genul schimb de experienta si as putea sa o sponsorizez eu, avem o casa cumparata aici. Mersi mult inca o data!

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Angajatorul o aduce aici completand formularul WP1,scrisoare de intentie de angajare-nu contract, plus angajatorul va face dovada ca nu a gasit pe altcineva potrivit pt jobul acela de a trebuit sa o aduca pe ea-asta insemnand ca a dat anunturi, s-au prezentat oamenii la job dar numai ea a ramas. Faza cu YC nu mai tine. Ca sa incepi m-ca cu YC trebuie sa astepti intre 5 si 8 saptamani pt a primi un raspuns de la ei,timp in care nu ai drept de m-ca plus ca ii va trebui si sponsor-trebuie sa demonstrati cu bank statement ca o puteti intretine pe perioada pe care ea va sta aici. Dar nu se pune problema de YC la ea. Asa ca, solutia cea mai viabila este WP1

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

canishu wrote:
    -nu-ma-uit- , da

Share This Page