4.1 C
London
Saturday, December 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

drept de munca din 2009???

Discussion in 'ARHIVA' started by codrutac, Nov 5, 2008.

1. codrutac

codrutac New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    Lucrez ca si self-employed din Ianuarie. Am totate actele cerute de statul englez, dar vreau sa-mi normalizez situatia si sa devin employee...
    Daca aplic pt un blue card este posibil sa " stric " statutul meu , din acest moment, si sa ma complic?
    Daca nu, unde este cel mai sigur sa cer info despre asta? Cat timp dureaza toata povestea?( de la aplicare pana la final?)
    Si in final... stie cineva daca ne dau astia drept de munca din 2009?
    Mersi mult!

2. razvan80

razvan80 New Member

Trophy Points:
    0
    dragul meu pe situl asta lumea e extrem de confuza. daca esti self-employed nu poti sa obtii blue card. daca vrei sa fii employee trebuie sa fii highly skilled si sa obtii work permit. cat despre restrictii om trai si om vedea.

3. laviflorina

laviflorina New Member

Trophy Points:
    0
    Ei bine hai sa-mi dau si eu cu parerea. Saptamana trecuta am sunat la Home Office si i-am intrebat despre multe lucruri printre care si ce-a legata de self-employee si blue card. Domana respectiva imi spunea ca pot primi blue card doar la 5 ani lucrati ca self-employed. Asa ca mai avem mult de asteptat!

4. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    ai dreptate razvan80, pentru ca fiecare este luat ca si caz individual.Fiecare are tendinta sa-si compare situatia cu al celuilalt. -evilcomp- vilcomp-

5. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0
  6. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0
    De clarificat este ca 5 ani pentru ILR, rezidenta, va incepe de la noul permis, Blue Card.

Altfel de notat este ca Tier1 (75 pts) se poate lua destul de usor cu facultate, o varsta mai mica de 28 si un venit decent. Incearca aici:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/pointscalculator

Si ca roman nu ai nevoie sa dovedesti engleza.

Sanse de munca fara restictii in UK pentru romani din 2009, eu cred ca sant aproape de zero.

7. razvan80

razvan80 New Member

Trophy Points:
    0
    imi paere rau ca trebuie sa te contrazic. ar fi bine sa nu mai incurci lumea. cei 5 ani incep din momentul in care ai obtinut yellow card nu blue card.

desi ii priveste pe cei ce sunt in UE de mult timp legea e clara:

After you have lived in the United Kingdom for a continuous period of five years you can apply for confirmation of your permanent residence. You will need to have been living in the United Kingdom and in employment, self-employment, studying or self-sufficient throughout the five-year period.

For your residence in the United Kingdom to be considered continuous you should not be absent from the United Kingdom for more than six months each year. Longer absences for compulsory military service will not affect your residence. Additionally, a single absence of a maximum of 12 months for important reasons such as pregnancy, child birth, serious illness, study, vocational training or posting overseas will not affect your residence.

EEA and Swiss nationals will be issued with a document that confirms they are permanent residents in the United Kingdom. This document has no expiry date. Applications by EEA and Swiss nationals should be made using application form EEA3. You can download it from the right side of this page.

Non-EEA nationals will be issued with an endorsement that is placed in the holder's passport. This endorsement is valid for 10 years. Applications from non-EEA nationals should be made using application form EEA4. You can download it from the right side of this page.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... ropeanlaw/

cat priveste the points based system care se va introduce pt cei din afara UE romanii si bulgarii pot in continuare sa aplice sub programul highly skilled migrant programme. ce nu stim e cat va mai fi valabil si ce policy changes se vor face cu privire la romani.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... lyskilled/

va rog mult nu va mai dati cu parerea daca nu cunoasteti legile.

8. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate, insa nu am vazut unde s-a referit omul la yellow card/studii si am raspuns in consecinta.

9. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0
    Razvan,

Nu trebuie sa-ti para rau ca ma contrazici. Amandoi incercam sa descoperim adevarul si ne dam cu parerea. Si este sanatos sa avem pareri diferite atat cit este respect pentru celalalt.

Deci am clarificat mai sus despre yellow card la care omul nu s-a referit, ci specific la SE sau WP/T1.

De notat ca cetatenii romani dpv al Home Office UK nu sant EEA nationals, ci sant BG/RO specific.

Deci, mai jos este aplicatia pentru SE care scrie clar 5 ani pentru ILR.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/ukres ... formecaa4/

In general, pentru romani ILR se considera dupa genul de status aici, la care este nevoie de 5 ani in orice singura categorie de mai jos, fara combinatii de categorii.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/ukres ... tiontypes/

Despre HSMP. Acesta s-a infiintat in 2002 pentru toata lumea, except, obviously, the citizens that were already allowed to work in the UK.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hsmp

Marea modificare a fost in Dec 2006 in care s-a eliminat nevoia de referinte de la munca. Apoi in 2008, s-a eliminat MBA automat de la lista de 50 de facultati, si a devenit Tier 1.

Pentru romani (si bulgari), a ramas acelasi program, HSMP, care are doua avantaje asupra T1 al celorlalti cetateni:
    1. MBA provision cu 75 automatic points pentru 50 facultati;
    2. No English language required.

De notat ca punctajele pe care le-am descris mai sus sant de pe HO/BA si sant curente.

Ce se introduce acum in November este T2 through T5 si nu este nici un dubiu ca acest program va continua. Ba dimpotriva, ideea este sa se elimine imigratia necalificata si sa se foloseasca numai programe Tier.

Dar nici-o problema, ca atunci cand dau americanii drumul la romani fara vize in cativa ani, aproape nimeni nu va mai veni in UK.

Daca am gresit cu ceva mai sus te rog corecteaza-ma, si chiar voi sterge textul care nu face sens, sa nu mai confuzam pe nimeni.

Cu bine.
    Roscat

10. xenomorph

xenomorph New Member

Trophy Points:
    0
    razvan
    multumesc foarte mult pentru informatie
    te rog sa mai scrii
    1. de cand a inceput sa fie valabil programul highly skilled migrant pentru romani
    2. daca esti acceptat ce card/drepturi de munca primesti in UK!
    merci!

11. razvan80

razvan80 New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca am inteles ce vrei sa spui. daca s-a referit la self-employment si work permit/T1 asta nu schimba absolut nimic din ce am incercat sa argumentez.
    daca esti self-employed obtii doar yellow card deci nu se pune problema de blue card pt ca nu accesezi piata de munca. cat priveste work permit /T1 este adevarat ca aceasta schema schimba datele problemei pt majoritatea insa reiterez romanii au avantajul sa aplice prin HSMP pe BR2 care are conditii maiputin restrictive decat T1 ceea ce ai admis si tu.

pe de alta parte insa, desi tehnic romanii nu sunt EEA ca statut insa nici cei care au intrat in UE nu sunt EEA ce vroiam sa spun eu este ca noi ni se vor aplica oricum EEA Regulations 2006 care stipuleaza conditiile de rezidenta a unui cetatean din UE. pe de alta parte, dupa cum bine stii, romanilor li se aplica o politica diferita cu privire la dreptul de munca in UK de aceea nu intram in worker registration scheme. mai mult, nu exista reguli sau aplicatii pt rezidenta permanenta pt ca nimeni nu poate inca sa se califice sub legea Europeana. de abia in 2012 si pana atunci vor aparea detalii suplimentare. primii care vor aplica sunt cei ce au venit in 2004 care vor aplica din mai 2009. o sa vedem ce se va schimba in worker registration scheme.

in plus, tu confunzii schema ECAA la care se poate aplica pt ILR sub legea UK si e doar pt cei ce au fost in UK pre-2007 si cei cei ce au venit post-2007 si au aplicat sub LEGEA EUROPEANA. este adevarat ca prima categorie poate aplica pt ILR INSA TEHNIC VORBIND ILR NU ESTE ACELASI LUCRU CU PERMANENT RESIDENCE PT CA UN STATUT SE OBTINE SUB LEGEA UK IAR ALTUL SUB SUB LEGEA EUROPEANA

trebuia sa dai linkul de la Home Office nu de pe wikipedia. pt cei interesati de Highly skilled migrant programme aplicabil doar romanilor si bulgarilor pun mai jos linkul de la aplicatia BR2:

xenomorph uita-te la linkul de mai jos pt ca specifica foarte clar conditiile pt aplicatiile Highly Skilled nu prea am ce sa comentez si cred ca destul de multi romani au aplicat cu BR2
    de asemenea se merita sa faci o calificare recunoscuta de ei in UK ca sa te califici.
    succes!

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/bulgariaromania/applying/pointshighlyskilled/
    pt informatii suplimentare:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... omania0408

12. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0
    Razvan,

Cred aceste statementuri de la tine se contrazic:

"mai mult, nu exista reguli sau aplicatii pt rezidenta permanenta pt ca nimeni nu poate inca sa se califice sub legea Europeana. de abia in 2012..."

"...PT CA UN STATUT SE OBTINE SUB LEGEA UK IAR ALTUL SUB SUB LEGEA EUROPEANA."

Te rog clarifica pentru toata lumea.

Roscat

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu chiar...e zona gri, care ne ofera noua niste portite...
    Bon, sunt super incantata de informatiile date de Razvan 80 aici, cred ca multi ar trebui sa-i fim recunoscatori.
    Atat doar c-ar trebui schimbat numele subiectului: Drept de munca din 2009??? pt. ca ,practic, subiectul se refera la ce se intampla acum.
    (Eu personal, chiar credeam ca e bazat pe speculatii, dar nu e. FELICITARI!) -congrats- ongrats-

14. xenomorph

xenomorph New Member

Trophy Points:
    0
    mersi razvan
    mai am o intrebare te rog
    trebuie sa fiu in UK ca sa aplic pentru Highly skilled migrant programme si aplicatia BR2
    sau pot aplica pentru BR2 din romania?

10x

15. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Pana la dreptul liber la munca mai avem mult de asteptat.
    Are cineva idee, daca sunt inregistrat ca self-employed dar fara sa aplic ptr card, sotia am inregistrat-o si pe ea self-employed, acum as putea sa aplic la HO ptr blue card, respectiv yellow ptr sotie?

16. larry

larry New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau ca trebuie sa fac unele clarificari care sigur nu vor sustine afirmatia ta. Se pare intradevar ca sunt tratative de a se renunta la vizele pentru USA si Canada pentru romani. Dar este vorba doar de vizele in scop turistic care in nici un caz nu dau drept de munca, green-card (USA) sau rezidenta permanenta (Canada). Si chiar daca romanii se vor incapatana sa ramana ilegal pe teritoriul american, (dupa expirarea perioadei de 3 luni turistice) sa nu uitam faptul ca dupa evenimentele din 11 septembrie, americanii au inceput sa tina evidenta computerizata la sange a celor care pasesc pe teritoriul american si duc o politica acerba impotriva emigratiei ilegale. Mai mult, Obama are de gand sa promoveze o politica protectionista pentru USA astfel incat sa elimine pe cat posibil accesul strainilor pe piata de munca americana, in scopul protejarii locurilor de munca si a reducerii somajului care e in floare in toata America. Suntem deja in recesiune economica. Lumea se afla intr-un proces deplin de schimbari in plan economic si social. Viata nu mai este stabila nicaieri in lume.

Va scrie un canadian prin "adoptie" si dornic sa se intoarca in UK.

P.S. Poate ma lamuriti totusi si pe mine ca m-ati zapacit de tot cu card-urile astea: cand va trebui sa-mi fac yellow-card iar sotia blue-card (dependenta de mine-self employer) in cazul in care ma voi reloca in UK.

17. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0
    Larry,

Sigur ca noi toti intelegem despre dreptul de a vizita America. Dar, ca sa fim realisti, crezi ca asta ii va opri pe romani sa se duca? Iti dai seama ca atunci vor fi mult mai legali ca milioane de sud-americani care au inotat, alergat, au fost impachetati si au dat bani grei sa ajunga peste o mica granita comparativ cu Atlanticul?

R.

18. larry

larry New Member

Trophy Points:
    0
    Nu trebuie uitat faptul ca America nu este tot una cu Italia, Spania, UK (unde romanii au stat clandestin fara probleme deosebite din partea autoritatilor). Problema sud-americanilor s-a rezolvat de cand guvernul USA le-a dat drept de rezidenta in America celor aflati deja acolo de ani de zile si au fost platitori de taxe. Acum treaba s-a schimbat considerabil iar Obama (oricat ar fi el de "mixat" - din mama englezoaica si tata african) are o mare datorie de indeplinit fata de o America in plina recesiune. Au ochii cat cepele pe emigrantii ilegali.

19. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Dar exista totusi sanse de a lucra in State ca si self-employed, am intalnit poloneze cu ani in urma care lucrau cu acest statut, poate stie cineva mai mult? -eyebrows2- yebrows2-

20. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Cred ca s-a deviat mult subiectul ,
    eu sunt din 2005 ianuarie cu WP in decembrie imi expira si am sunat la Home Office pentru a afla ce este de facut ,vroiam sa-mi pastrez statutul pentru cei 5 ani necesari ILR-lui,am si Blue din ianuarie 2007 ,ei au spus ca ce a fost pana in 2007 se sterg cu buretele ,altii spun ca daca faci dovada ca ai 5 ani lucrati (consecutiv ,doar concediile petrecute in afara tarii)se poate dovedi cu P60,poti aplica pentru ILR voi ce stiti?? -handsrubb2- andsrubb2-

Share This Page