9.5 C
London
Saturday, December 07, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept de munca- Dependent de Self-employed

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by vera vasile, Jun 18, 2012.

1. vera vasile

vera vasile New Member

Trophy Points:
    0
    Am deschis un topic nou in speranta de a ajuta pe multi care sunt in situatia mea si cauta o rezolvare.Sotul meu este Self-employed, iar eu , ca dependent de el, am dreptul legal de a munci.Dar nici un angajator nu recunoaste aceasta fara permisul de munca in mana.Sunt asistent medical si nu am reusit sa ma angajez pana acum din acest motiv.Dar am primit sfaturi foarte utile pe acest forum si am scris la UKBA o scrisoare in care le spuneam ca nu mi se recunoaste acest drept de munca.La acea scrisoare nu am primit nici un raspuns de o luna si jumatate.Am scris si un email si dupa o saptamana am primit raspuns oficial ca AM DREPT DE MUNCA , daca dovedesc ca sotul este self.Acest email a fost de ajuns pentru un angajator si am o oferta de munca.Binenteles ca am trimis actele pentru BC de dependent din februarie si mai am de asteptat pana am sa-l vad.
    Acesta este raspunsul pe care l-am primit.Sper sa fie o idee si pentru altii care asteapta BC-ul, dar pot sa munceasca legal si fara el.

Dear Veronica

Case reference: 15485

Thank you for your email.

The family members of an EEA national are defined in Regulation 7 and 8 of the Immigration (EEA) Regulations 2006 as:
    · spouse / civil partner
    · children who are under 21 years of age or are dependent
    · dependent direct relatives in the ascending line (i.e. parents, grandparents)
    · more distant family members who can dem­onstrate that they are dependent
    · partners where there is no civil partnership but they can show that they are in a ‘durable relationship’.

Where a person is a national of Bulgaria and Romania and is the family member of a Bulgarian or Romanian who is in the UK as a self-employed person, self-sufficient person or a student, they will not be required to obtain an Accession worker card to take employment in the UK. However, you will need to be able, if challenged, to demonstrate that you are such a family member and your sponsor is currently exercising a Treaty right in the UK as a self-employed person, self-sufficient person or a student.

Romanian and Bulgarian family mem­bers, who are exempt on this basis, will only remain exempt, as long as their sponsor continues to exer­cise their Treaty rights as a self-employed person, self-sufficient person or student.

The Bulgarian and Romanian casework team cannot confirm that an applicant meets the criteria to be exempt from work authorisation requirements, prior to the formal review of an application.

Our records show that we received your application for a blue registration certificate on 17 February. Your application is currently in the work queue awaiting allocation to a caseworker.

The Bulgarian and Romanian casework team aim to decide 95 per cent of all applications within 6 months of receipt.

You may wish to show a copy of this email to your potential employer or advise them of our website where all the latest guidance can be found:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... iveworkuk/

I hope this email is helpful. Should you require any further information please contact us on the details below.

Kind regards,

Miss K Gregory
    Correspondence Officer
    North East, Yorkshire & the Humber Region
    UK Border Agency
    PO Box 4160
    Sheffield
    S1 9DZ

Email: BaRCEnquiries@UKba.gsi.gov.uk
    Fax: 0114 207 2886

For more information please visit our website at: www.ukba.homeoffice.gov.uk
    Providing correspondence support for Accession & General Casework

2. FlorinaN

FlorinaN New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Vera.De ceva timp ma lupt cu problema asta si multumita tie am aflat raspuns -asa-asa- ceea ce vreau sa te intrept este ce acte mai exact ti-au trebuit pt a aplica pt blue card..eu vreau sa aplic pt bc ca dependent de prietenul meu cu care am o relatie de 3 ani in Anglia ,ceea ce ma face sa cred ca pot aplica ca dependent de el.Ai idee ce mi-ar trebui ...ma refer la situatia in care NU suntem sot sotie ci doar parteneri cu o relatie de durata?
    Multumesc si atat de mult m-am bucurat sa vad postarea ta! -ventilator-

3. vera vasile

vera vasile New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!Imi pare rau dar nu stiu cum dovedesti relatia de dependenta dar sigur gasesti raspuns pe forum.Poate cei mai vechi pe aici iti pot da sfaturi mai utile.Sper sa iti raspunda cineva!

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Veronica,
    Ne poti arata si cum arata cererea trimisa de tine? Un model adica, sa se inspire si altii?
    Cum ai formulat mai exact?

Multumesc

5. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... omania0408

Paragraful 7 - You will be exempt from the requirement to
    obtain authorisation to work in the UK if:....

Acest link trebuia sa ti-l trimita UKBA, cred eu!

Ar trebuie sa fie suficient pentru un angajator!

Ai obtinut NINO?! Mai sunt persoane in situtia ta, dar care intampina dificultati in obtinerea NINO.

Bafta!

6. vera vasile

vera vasile New Member

Trophy Points:
    0
    Cererea pentru a-mi confirma dreptul de munca, catre UKBA, am compus-o eu.Sigur este loc de mai bine!Este cam asa:

" Ma numesc ..... , nascuta in data de.......Sunt din Romania si locuiesc in prezent in orasul......Sunt dependent de un self-employed, sotul meu......,nascut in data de......Pe situl UKBA este scris ca membrul de familie al unui cetatean roman care este self-employed, nu trebuie sa ceara permis de munca atat timp cat sponsorul sau ramane self-employed.Eu sunt asistent medical si am incercat sa-mi gasesc un job, dar angajatorii imi cer Blue Card.Cum ii pot convinge ca am dreptul de a lucra legal in UK fara un permis de munca? "

Pentru Nino urmeaza sa fac programare, dar nu stiu cum va fi.Vom vedea.

7. Seby SB

Seby SB New Member

Trophy Points:
    0
    Pana la urma daca esti dependent de self-employed si o dovedesti, poti sa incepi lucrul din punct de vedere legal (daca este de acord si angajatorul) sau mai sunt si alte formalitati,permis de munca,blue card...dupa care trebuie sa astepti?
    Multumesc

8. vera vasile

vera vasile New Member

Trophy Points:
    0

Am reusit sa obtin si NINO, deci se poate!Am avut:
    -email-ul de la UKBA in care imi confirma dreptul de munca, ca dependent de self-employed
    -scrisoare de la angajator cu oferta de job
    -cartea de identitate-original
    -carnetul de conducere romanesc
    -certificat de casatorie-copie-originalul fiind la UKBA
    -dovada de adresa in UK-council tax bill
    -dovezi ca sotul este self:plata NINO,scrisoare de la firma de taxi cu care lucreaza,copie de pe scrisoarea primita de contabilul lui cu dovada de UTR [originalul lui cu UTR,fiind la UKBA si nu am avut nici copii in casa]
    -copie ID a sotului

Nu mi-a cerut neaparat originalele tuturor hartiilor, acceptand si copii
    Interviul l-am avut in Canterbury si am primit raspunsul dupa exact 6 zile.

9. IRISEBI

IRISEBI New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor in exact aceasi situatie sunt si eu. Eu sunt self employed si in urma cu 7 luni am aplicat pt yelow si respectiv blue card pt mine si sotul meu la care bineinteles ca nu am primit nici un raspuns asa ca azi am hotarat sa imi cer actele inapoi.Este bine de stiut ca se poate si asa .Multumesc vera vasile ca ai impartasit experienta ta cu noi.Acum nu imi ramane decat sa imi primesc actele inapoi si sa aplic pt nino pt sotul meu.O singura intrebare am daca se angajeaza timp de 12 luni cu contract poate aplica pt blue card permanent in conditiile in care nu a avut blue card provizoriu (pt un an)????????? va multumesc anticipat pt raspunsuri

10. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Eu am fost anul trecut la Croydon dupa 12 luni muncite ca dependenta de sot, self-employed. Nici nu a vrut sa se uite pe aplicatia mea pe motiv ca nu am avut blue card ca dependent, desi, dupa cum ati vazut mai sus, aveam dreptul. Mi-au dat doar bc de dependent, desi aveam dreptul la permanent. Mi-a zis ca am muncit ilegal si ca sunt norocoasa sa nu iau si amenda. Ne-am certat cu ei pana la manager si nu au vrut sa ne dea dreptate, desi aveam printat tot ce ziceau eu pe internet, negru pe alb. A trebuit sa accept ce ziceau ei, desi nu au fost in stare sa imi arate in scris ca este obligatoriu bc ca dependent pt a munci. Bataie de joc.
    Am muncit 12 luni si acum imi pregatesc aplicatia, din pacate va trebui sa astept prin posta. Daca stie cineva, ca sa nu mai deschid alt topic, cum merg lucrurile pt bc sotului: pot sa il trec drept dependent pe aplicatia mea (desi el e sponsorul meu) sau va trebui sa aplice separat dupa ce il obtin eu? Ca la ritmul in care se misca, mai bine asteptam 2014 sa ridice restrictiile.

11. IRISEBI

IRISEBI New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate am citit eu pe aici dupa cele 12 luni lucrate nu esti obligat sa mai aplici pt blue card permanent ai drept de munca nelimitat pe teritoriul UK ...nu stiu sa explic de ce ti s-a spus ca ai lucrat ilegal....probabil pt ca nici ei nu stiu de capul lor...De ce nu incerci sa obti o scrisoare de la un avocat autorizat care sa iti confirme dreptul de munca si asa vei avea ce sa le arati potentialilor angajatori...este un topic numit Avocatul raspunde cauta-l si o sa gasesti niste raspunsuri.iar in privinta sotului ..tu avand drept de munca nerestrictionat are si el drept de munca ca si dependent al tau( poate sa isi pastreze statutul de self sau poate sa renunte la el)deci poate munci in calitate de angajat!!!In orice caz intra pe topicul de care ti-am zis cred ca te-ar ajuta mai mult sa obtii o astfel de scrisoare decat sa astepti 8 sau 9 luni dupa carduri( in cazul aplicatiilor prin posta) dar asta e doar parerea mea!!!

12. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Multumesc de raspuns. Eu nu am avut probleme cu angajarea, a fost de ajuns sa arat ce scrie pe site si au crezut, asa am facut primul an cand am fost la Croydon si mi-au facut ce au facut. Am facut iar un an la acelasi angajator, iar dupa ce am patit prima data, in sensul ca una zic si alta fac atunci cand te duci la ei, imi e teama sa nu mi-o tranteasca iar in cazul sotului. Acum eu am intrat si in concediu de maternitate si normal ca vreau siguranta in cazul in care sotul nu mai poate munci la firma la care este acum (se zvoneste ca firma va vrea angajati, nu self-employed, iar el ar ramane pe langa). Dupa ce i-a luat 6 luni ca sa gaseasca locul asta, acum ca e singurul care munceste...as dormi mai linistita daca stiu ca are si el bc in mana in cazul in care trebuie sa isi caute de munca.
    Totusi ai dreptate cu scrisoarea aia, daca sotul are drept de munca dupa ce am implinit eu anul si fara bc, poate domnul avocat ma poate ajuta cu scrisoare pt el si cu ea isi poate cauta de munca la nevoie cat timp asteptam actele. Multumesc mult din nou de ajutor, sunt mai linistita acum ca stiu ca exista o solutie.

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu va recomand tuturor sa dati dovada de un optimism moderat. Asta este lege veche, nu de ieri-alaltaieri. Nu uitati ca trebuie sa dovediti calitatea de self a sotului/sotiei de care sunteti dependenti. Daca ei nu au NINo, UTR si yellow card de SE este cam greu sa faceti acest lucru. Poate ca pe angajator il pacaliti, dar ganditi-va la un eventual control. Veti avea de suferit si voi si angajatorii. Deci, NU SPUN CA NU SE POATE, ganditi-va doar cum dovediti nu dependenta, ci calitatea lor de SE.

14. condaru321

condaru321 New Member

Trophy Points:
    0
    As putea aplica pentru blue card ca dependent de nasa mea de cununie care lucreaza in UK Self Employed ?
    Multumesc,

15. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Eu nu am putut aplica dependent de sora datorita varstei( 37 si 42 ani).
    Dependeti pot fi doar membrii de familie.

16. condaru321

condaru321 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca sotia isi face SE si nu are NINO eu pot aplica pentru BC ca dependent de SE?

17. CrinaFeier

CrinaFeier New Member

Trophy Points:
    0
    As avea si eu o intrebare si mi-ar fi foarte de folos daca m-ati lamurii si pe mine.
    Sunt in Uk din 6 iunie 2012, dar din pacate nu am niciun act pentru ca tot aplic pentru NINO dar mi-l refuza.
    Acum as dorii sa aplic pentru Accession Work Card si sa muncesc in a private house hold as a domestic helper.
    Si domnul pentru care o sa muncesc o sa aplice pentru dreptul de munca.
    Dar trebuie sa fiu in tara ca sa aplic pentru asa ceva? Sau pot sa stau in Uk.
    Cum a aparut legea asta ca daca nu iti gasesti de lucru in 6 luni de zile trebuie sa pleci acasa, sunt cam confuza deoarece sunt self-employed dar nu vor sa imi dea Nino pentru a aplica pentru Utr si yellow card ca sa pot sa platesc taxe.
    Chiar nu vreau sa plec acasa.

18. Anonymous

Anonymous Guest

Despre care lege vorbesti tu? Urmareste cu atentie postarile despre NiN si inspira-te de acolo cand aplici. Nu te speria degeaba, nu te trimite nimeni acasa!

19. AndreeaUK2013

AndreeaUK2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Pentru prima oară am intrat pe acest forum si sunt foarte încântat cât de multe sfaturi poți sa primești!
    Am înțeles catusi de puțin situația ca dependent , dar nu am găsit nici un exemplu exact k al meu
    De aceea val nevoie de un sfat!
    Nu de mult m-am căsătorit, soțul meu are indefinite Visa de aproximativ 4 luni, pana trece un an de zile sa poată el aplica de CA as vrea sa aplic si eu de blue card!
    Ce aplicații trebuie sa fac?
    Ce documente îmi trebuiesc din partea lui??
    Multumesc anticipat

20. Anonymous

Anonymous Guest

Andreea, incearca poate prinzi vreo programare online. Prin posta nu stiu daca se mai merita efortul pt 3 luni jumate

Share This Page