1.2 C
London
Saturday, January 18, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dragii Mei ia invatati-ma si pe mine !

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by SymbolyK, Dec 17, 2013.

1. SymbolyK

SymbolyK New Member

Trophy Points:
    0
    Tot observ ca de la 1 ianuarie vom avea drept de munca ... acum va intreb in postura mea adica unul care nu are nici un act in UK ! Cu ce ma avantajeaza pe mine ca roman schimbarile de la 1 ianuarie !
    Voi putea munci doar cu buletinul de romania legal la ei in tara !
    Explicati-mi si mie mai in detaliu ce si cum ca sa pot sa-mi formez o imagine si o parere legat de aceasta problema !

Poate am gresit sectiunea asa ca imi cer scuze anticipat !
    Multumesc

2. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Te ajuta doar daca ai o calificare recunoscuta in UK. In afara de sanatate si IT nu prea mai stiu alte domenii recunoscute. Chiar si in domeniul sanatatii trebui ss ti iei PIN ul (destul de greu, drum lung, birocratie multa)
    Ce drept ne dau ei acum este de a te angaja ls primarie, posta, BT, sau oriunde vrei, la fel ca orice cetatean britanic (DACA POTI !!!)
    Pana acum ne puteam angaja doar pe posturi pe care angajatorul poate demonstra ca nu gaseste candidati di UK sau celelate state membre UE cu drepturi depline si pentru asta era bataie de cap (aplicatii, scrisori de recunoastere, carduri colorate)

Nu te mai gandi ca vii cu buletinul si gata la munca....
    itele sunt incalcite....nu poti munci fara National Insurance Number !!! Ca sa l obtii trebuie sa locuiesti aici....sa ai cont la banca etc. Ca sa ai cont la banca tre sa ai adresa... si tot asa
    chiar si ca SE in constructii unde romanii detin suprematia trebuie sa ai UTR, CSCS etc.
    Acestea nu vor fi scoase cu toate drepturile de munca din lume pentru ca ti de impozite, taxe, siguranta la locul de munca

PERSONAL cred ca situatia va fi muuuuuuuuuult mai complicata pentru cei ce vor sa vina dupa 1.1.2014

Aceasta schimbare va ajuta pe cei aflati deja aici, cu un nivel de engleza de la bun in sus si pe cei care vor veni cu un contract ferm care ii va ajuta sa ia NINo (calificati). Oricum cei din ultima categorie nu aveau nici o problema nici pana acum, doar faptul ca trebuiau sa astepte pana obtineau cardurile colorate

concluzia: va fi mai bine pentru unii (care merita pe drept) si muuuuuult mai rau pentru altii (vom vedea cum se va elibera NINo de la anul.....si mai vb)

BAFTA!

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mai sunt fix 2 saptamani pana la 1Ian, iar la Job Centre Plus nu a auzit nimeni de ridicarea restrictiilor. De asemenea, si taximetristilor romani carora li s-a eliberat azi licenta, li se pune in vedere ca nu pot lucra decat ca self employed. Mai nou, exista un proiect de act normativ in parlamentul britanic (pus pe hold deocamdata) care prevede prelungirea restrictiilor pana in 2017.

Personal, recomand tuturor sa isi faca planuri pe ce au in mana, nicidecum pe ce se crede ca va fi.

4. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    La fel o sa fie in multe domenii....
    au sa fie preferati SE. Depinde de angajator. Nu are nici o relevanta referitor la ridicarea restrictiilor

Pai eu am fost ieri la UKBA si stand de vb cu inspectorul care ne analiza dosarul, vine vorba de Cameron si de panarama din presa pe seama romani/bulgari.. si stii ce spune ala (eglez)..... ca poate Cameron sa manance cat vrea.... ca tot se ridica restrictiile. E FACUT DEJA!

un lucru nu se intelege....nu tine nici de Cameron nici de parlamentul britanic.... si ei au semnat un protocol cu UE, nu au incotro. Vor nu vor de la 1 ridica restrictiile sau vor suporta consecinte mult mai grave .... si nu cred ca risca ei asta pt cateva mii de imigranti

oricum acum 2-3 luni cand am cerut niste explicatii de la UKBA am primit scrisoare cu raspunsul si in josul paginii era specificat ca "oricum de la 1 liber pe piata muncii"

deja este anuntat oficial asta.....de ce tot cautati sa va faceti ganduri negre fara motiv?

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Da-mi voie sa ma indoiesc de asa ceva!!

Pai zi-ne si noua un link, ceva... Nu ne mai tine incordati!

6. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
    sunt unii care sufla si-n iaurt :)

Uite iti zice Theresa May aici la 12:54 - video foarte instructiv si amuzant de urmarit, de altfel- merita vizionat.
    http://www.parliamentlive.tv/Main/Playe ... t=12:54:40

full transcript aici:
    http://www.publications.parliament.uk/p ... 2751000006

Romanian and Bulgarian Accession

27 Nov 2013 12.54 pm
    Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford) (Lab) (Urgent Question): To ask the Home Secretary if she will make a statement on Romanian and Bulgarian accession.

The Secretary of State for the Home Department (Mrs Theresa May): In June 2005, the previous Government signed accession treaties with Romania and Bulgaria, and in doing so they granted all Romanians and Bulgarians the right to come to Britain. The treaties came into effect in 2007, and as a result the seven-year transitional controls relating to free movement will end on 1 January 2014. From that date, Romanians and Bulgarians will have the right to largely unrestricted free movement across Europe.

Unlike the previous Government, who chose not to apply the transitional controls for countries such as Poland and Hungary in 2004, this Government are doing everything we can to ensure that we are prepared for this latest extension in EU free movement rights. First, we are making use of the full seven years available to us to impose transitional controls, something the Labour party failed to do in 2004, which meant that Britain was the only major economy in Europe to grant full access to its labour market to millions of Poles, Hungarians and others.

...

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Asa a spus si Cameron de mai multe ori, si numai el. Vorba este ca, tehnic vorbind, restrictiile astea nu se ridica de sine in noaptea de Revelion. nu este un mecanism cu ceas care actioneaza o parghie in momentul cu pricina. Fenomenul aceste are la baza niste decizii la varf, daca nu chiar acte normative, care la randul lor presupun o implementare fizica, schimbari de softuri, antete, formulare, training personal, etc, etc, etc. Am serioase dubii ca toate acestea se vor intampla in vacanta de Craciun. Nu ca tin eu cu ursul, ca n-am nici un interes, dar din experienta mea de viata ... pana nu vad, nu cred. Sa dea Al de Sus sa ma insel!!!

8. Anonymous

Anonymous Guest

Uite un exemplu. Eu lucru pe min17£/h ca si SE dar as fi plecat oricand pe 12£/h PAYE. Numai ca nu am voie pana pe 01-ian, mai ales ca la firma angajatoare am gasit un roman binevoitor care a insistat ca nu am drept de munca si nici nu voi avea din 2014.

Ei, din ianuarie, acest subiect, al dreptui de munca, dispare la interviu. Restul raman valabile

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  10. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
    @albea: cei de la Home Office s-au pregatit de mult, chiar daca nu au anuntat public. Formulare nu au ce sa schimbe, exista deja cele pentru EU25. Vor schimba si site-ul in curand, probabil chiar imediat dupa 1 ian,daca nu mai repede.

De altfel deja au inceput sa apara semne chiar pe site-ul lor, chiar daca indirecte. Uita-te pe pagina de mai jos, facuta pentru croati - cauta partea de text care se refera la romani si bulgari si care e 'valabila doar pana la 31 dec 2013'.
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... iveworkuk/

si inca un exemplu aici, guidelines pentru employers -vezi ca e si un PDF linked de pe pagina - scrie clar in el ca restrictiile pentru romani si bulgari nu mai sunt valabile de la 1 ianuarie:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... -employers

ps. Olanda parca a anuntat deja oficial ridicarea restrictiilor.

11. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Albea am sa fac o poza cu scrisoarea ca sa nu te mai indoi -da-da-
    sper sa apuc pana la 1 ian

oricum cei care aplica pt card pana la 31 dec 2013 vor primi cardul colorat. Dupa 1 ..... cu EEA1 ca si francezii spaniolii nemtii etc (tot colorat e si ala -ras4- )

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Am un paki langa mine care primeste 72 pe saptamana ca nu lucreaza si inca 100 pe saptamana housing benefits , el plateste 200 pe luna camera plus 40 billuri . Ramane cu 505 lire pe luna in buzunar fara sa faca nimic si cu chiria platita . Bineinteles ca el lucreaza la negru .

Daca nu schimbau asta , de la 1 ian se umplea de tigani romani , dornici sa primeasca moka 500 lire pe luna fara sa faca nimic .

Isi protejeaza tara , nu mi se pare nimic aiurea in asta .

14. m.claudia

m.claudia New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Make-up artist
    Home Page:
  15. Crissy60

Crissy60 New Member

Trophy Points:
    0
    Hai ca mi-a placut!! Deci nu aveau nici o intentie sa inchida accesul romanilor si bulgarilor pe piata muncii -de la sfarsitul lui octombrie- dar au continuat cu retorica ! Stiau ca e ilegal sa faca asa ceva .

Share This Page