8.3 C
London
Friday, September 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dragi hoti români

Discussion in 'Imagine negativa' started by teaca, Nov 18, 2007.

1. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Prima data am crezut ca e greseala,acum vad ca se repeta,e cata246,si reprezinta data nasterii,24 a6a,deci 8-ul nu are de unde apare.Nu ca ar avea o semnificatie majora,dar imi "sare" in ochi.Scuze if off topic.
    Mersi de informatia cu The Sun,eu nu prea cunosc chestiile aste,dar posibil sa fie asa.
    Revenind la ideea cu anuntul,ceva identic se afisa prin Germania acum cca 10-12 ani,"romani,va rugam nu furati".

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Iti dau dreptate, cand mi s-a furat portofelul in Podu-Ros s-a intamplat. Si erau "1 domn+2 doamne", care din pardon si, va rugam...ne scuzati...nu-i scoteau pe ceilalti. Nici nu am simtit... eu fiind ocupata cu studierea traseului intersectiei Podu-Ros(pt soferie), buna bazata ca nu existau oameni cu aspect de hot...Apoi am vazut ca aspectul e un mit...OF Of Of...au fost totusi "draguti" si au aruncat CI-ul intr-un tomberon. Dar cardul si banii lichizi...dusi au fost... -cry2- ry2-

3. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    cata 246 nu 248 (sorry de confuzie), da the sun e un tabloid ce refkecta ideile extremei dreapta din Uk, nici englezii care-l citesc(majoritatea) nu il iau ca pe un ziar credibil si suta la suta serios, in fine...chestia e ca ei nu prea se pot lua de pakistanezi, negrii, indieni etc, astia-s de mai mult timp aici, sar imediat organizatiile lor sau alte organizatii impotriva rasismului etc, asa ca e mai convenabil sa se ia de romani, bulgari astia-s mai noi, nu sunt asa de organizati, nu stiu inca ce drepturi au, cum sa protesteze. Dar sa vezi, englezii tot englezi, tot in sun vezi afirmatii de genul"in timp ce polonezii sunt harnici si lucreaza cu profesionalism....bulgarii si romanii asa si pe dincoplo". Same old, same old. Englezii incearca si in acest caz sa dezbine imigrantii, sa-i faca pe unii sa se simta superiori si mai acceptati decat altii, ca sa nu se uneasca si sa fie mai usor de controlat. Astfel, le poate creea unor romani sau bulgari neexperimentati resentimente fata de polonezi care spre deosebire de ei sunt dati ca exemplu pozitiv.

Asta imi aduce aminte de o chestie pe care o faceau englezii in south africa, in inchisoare, indienilor li se permitea sa aiba pantaloni trei sferturi si sa manance cu lingura, in timp ce negrilor li se dadea voie doar la pantaloni scurti, si mancau doar cu mana. Au reusit sa creeze mari tensiuni intre negrii si indieni, chiar si azi, si chiar si in Londra, negrii si indienii nu se prea agreeaza....

4. ybor

ybor New Member

Trophy Points:
    0
    Ai perfecta dreptate. Eu sunt In UK doar de 4 luni, am stat inainte cativa ani in State, si tot uitandu-ma in jur si citind pe forumurile romanesti dar si vorbind cu polonezi, nu incetez sa ma minunez cat de inradacinat e complexul emigrantului in est-europeni.
    De fapt nici unul dintre noi sau ei nu sunt imigranti, suntem cetateni comunitari care am decis pentru interesul nostru personal sa ne stabilim si sa muncim in Uk, puteam s alegem Copenhaga sau Madrid, e dreptul la libera optiune a fiecaruia. NICI UNUL DINTRE NOI NU E IMIGRANT in 2008 intr-o tara a Uniunii, si nici ei nu "ne-au primit"ci si-au asumat si vanzoleala de populatie ce insoteste existenta uninunii, asa cum isi insusesc si beneficiile economice grase de pe urma existentei ei.
    Asta pe de o parte. Pe de alta parte cea ce conteaza este confortul tau psihic ca si individ, nu trebuie sa fim nici englezi, nici romani neaparat, trebuie sa fim noi, cu un trecut romanesc si un prezent pe care l-am ales si il putem schimba dupa vointa, maine daca avem chef si posibilitatea. Trebuie sa vorbesti engleza bine, nu pentru ca trebuie sa te integrezi in societatea engleza, ci pentru ca ai nevoie sa comunici sa fii inteles, sa socializezi, sa lucrezi, etc. Daca vreodata cineva comenteza nivelul tau de limba, spune-i razand ca sigur e mai bun decat nivelul lui de romana. Daca cineva face afirmatii stereotipe despre romani ca hoti, acelasi va spune ca polonezii sunt betivi, negrii si asiaticii puturosi, etc. Deci opinia lui si a inca un milion ca el nu are valoare, nu conteaza. Sincer, eu personal nu-i admir prea tare nici pe romanii cu "tiganii fac si dreg...." Nu dragilor, nu tiganii, ci Stanescu si Gica si mai stiu eu care individ care fac ce cred ei ca e mai bine pentru ei, dupa educatie si obiceiuri, si-si asuma si riscurile. Si care din intamplare sunt de etnie roma.

-staycool- taycool- s...t happens

5. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    Cata eu faceam referinta la cei din Anglia ca nu pot sa vorbesc de alte parti unde nu stiu - dar cardul de fraud care se numeste "lebanese loop" a fost inventata de asiatici aici in UK - imi aduc aminte perfect cind am fost invitati sa observam si cum lucreaza sistemul.

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Annie,eu nu ziceam de cine a inventat frauda cu carduri,ci de nationalitatea celor ce au fost prinsi avand cele mai versate retele,aici in UK,de frauda cu carduri.
    Ybor--well said,pana la urma asta se vrea uniunea europeana,o replica la puterea economica a americii,deci un compus din mai multe state,unde cetatenii sa poata circula/munci liber,pt e echilibra balanta economica .

7. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    De acord cu Ybor.
    N-am avem de ce sa ne rusinam atata…In plus nu ajuta cu absolut nimic.Realitatea trebuie acceptata asa cum e..Cand mergi la Harrods si vezi tigancile cu mana intinsa “Miss”..ori “Mister..”nu inseamna ca e problema mea..ci problema lor..Nu e o rusine pt. Romania ci pentru cine cerseste dar mai ales pt cine fura.Am vazut si englezi Homeless dormind si cersind pe strazi sa nu mai spun de matoli englezi(ce? englezii trebuie sa se rusineze ca au atatia betivi?)..Fiecare OM trebuie tratat individual indiferent de nationalitate,culoarea pielii,rasa..nu trebuie generalizat la nivel national..ori la nivel de rasa ..romanii sunt asa si pe dincolo..tiganii sunt hoti..englezii sunt betivi..etc..aia inseamna rasism.. Alb,negru,metis,asiatic…roman,englez,tigan,polonez..rahatul ne pute la fel..Cu toata modestia va spun ca am fost in peste 20 de tari..si probleme sunt peste tot..N-am vazut niciodata mexicani..inhibati de ce fac alti mexicani in SUA..
    Sunt de acord ca un procent mai mare de romani face aia..un procent mai ridicat de englezi cealalta..dar personal si nu-mi va fi rusine de ceva pt care nu sunt responsabil.

8. kalimdor

kalimdor New Member

Trophy Points:
    0
    Prima data cand am venit aici (acum 6 luni, deci nu am foarte multa epxerienta) am venit cu o mare dilema - cum o sa se comporte lumea cu mine cand o sa afle de unde sunt. O vreme chiar am incercat sa vorbesc cat mai corect engleza, cu accent si tot dichisul ca sa nu ies in evidenta, pentru ca mi-era groaza ca am sa aud comentarii rautacioase la adresa natiei mele. In scurt timp mi-am dat seama ca nimic din ce credeam eu acasa nu se potrivea cu ce se intampla de fapt aici. Pana acum nu am intalnit pe nimeni care sa se uite macar urat la mine ca-s romanca (poate am avut noroc), cu atat mai putin sa comenteze cineva ceva. In general lumea zice "Ah, romanca, ok nice", ceea ce nu inseamna nimic pentru mine si nici nu vreau mai mult.
    Cred ca lumea aici e mult mai atenta cu ceea ce scoate pe gurita, nu ca la noi acasa unde daca iti sare tandara faci spume la gura si te racoresti, apoi mergi mai departe (va zic din ce am vazut la ultimul loc de munca, directorul facea tare urat - nu jignea, dar avea un ton prea ridicat).
    Oricum, oamenii sunt mult mai atenti cu comentariile pe care le fac si stiu ca prinzi mai multe muste cu miere decat cu otet. Sunt politicosi pentru ca asa e educatia lor (si am experienta in scoala aici) si pentru ca le convine sa fie asa, este in interesul lor. Daca cineva are o parere negativa, atunci sa fiti siguri ca o sa si-o tina pentru ei/sot/sotie - asta daca au un pic de minte.
    Comentariile rasiste nu-si au locul nici din partea noastra, nici din partea lor si cred ca daca vreun englez face un astfel de comentariu isi risca locul de munca si/sau credibilitatea. Asta daca cine il aude vrea sa-i faca rau. Din punctul meu de vedere, i-as aminti ca nu poti judeca o intreaga natiune dupa o mana de oameni.

9. vik

vik New Member

Trophy Points:
    0
    da, si eu am implinit 6 luni de cind sint aici, dar am avut noroc sa intilnesc numai oameni draguti, amabili, si nu mi-a fost rusine niciodata sa spun ca sint din Romania.de ce? pt ca am fost catalogata ca "smart" ,"honest" si "good worker",si asa am sa continui sa fiu, pt a dovedi ca in Romania nu exista numai "gipsy" cum spun ei, (si cind spun asta se refera implicit la hoti)ci exista oameni inteligenti si cinstiti si care muncesc si cite 13 ore pe zi fara sa se plinga.si DA , sint din ROMANIA

Share This Page