10.6 C
London
Friday, September 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Domiciliu fiscal in Romania si taxa la sanatate din 01/01/16

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by 1spawn1, Nov 22, 2015.

1. 1spawn1

1spawn1 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Locuiesc si lucrez legal in UK de mai bine de 2 ani, initial la o companie, in prezent pe cont propriu (LTD) insa am in continuare buletinul cu adresa din Romania.

Recent (acum 2 luni) am citit un articol despre rezidenta fiscala a cetatenilor romani care lucreaza in strainatate in care se mentioneaza ca de la 1 Ianuarie 2016 cei care nu au au venituri in Romania si nu sunt scutiti de plata impozitelor vor trebuie sa plateasca o contributie la sanatate (5.5% din salariul minim, ~67 RON / luna).
    Articolul original aici: http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-...i-strainatate-mai-mult-timp-nu-uita-treci.htm

Am cateva intrebari in legatura cu articolul de mai sus:
    1. Daca am buletin cu domiciliul in Romania se considera ca am domiciliul fiscal in Romania?
    2. Daca se considera ca am domiciliul fiscal in Romania:
    a. trebuie sa platesc retroactive taxe in Romania pe veniturile obtinute in UK?
    b. cum pot sa-mi schimb domiciliul fiscal in UK?
    3. Ce implicatii sunt daca renunt la buletinul de Romania? Eu am dorit sa-l pastrez pentru situatiile in care trebuie sa ma duc in tara si am de rezolvat chestii birocratice (cont bancar, etc).
    4. A completat cineva de pe forum acel formular catre ANAF? Daca da, se poate face prin corespondenta, fara a ma deplasa in Romania? Chiar nu-mi doresc sa platesc o taxa pentru un serviciu (medical) pe care nu-l folosesc.

Multumesc

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Re: Domiciliu fiscal in Romania si taxa la sanatate din 01/0

Inseamna ca ai si rezidenta fiscala in UK. Nu-ti mai bate capul cu toate prostiile, aia fac legile cu picioarele. Mi se pare ca tocmai de asta ai plecat de acolo.

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

intre timp s-a emis o ordonanta care ar trebui sa corecteze aceste situatii... http://www.avocatnet.ro/content/article ... C4%83.html
    Contribuţii sociale obligatorii

Modificările în domeniul contribuţiilor sociale obligatorii prevăzute în cuprinsul documentului amintit cuprind următoarele:

exceptarea de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate a persoanelor fizice care deţin o asigurare pentru boală şi maternitate pe teritoriul unui stat cu care România aplică un acord bilateral de securitate socială cu prevederi pentru asigurarea de boală - maternitate;
    corelarea prevederile Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal cu cele ale Legii nr. 223/2015 privind pensiile militare de stat, referitoare la ajutoarele/sumele acordate potrivit legii, în cazul decesului personalului din cadrul instituţiilor publice de apărare, ordine publică şi securitate naţională, decedat ca urmare a participării la acţiuni militare şi indemnizaţiile lunare de invaliditate acordate personalului ca urmare a participării la acţiuni militare.

dar stiind cum functioneaza diversele institutii, n-ar fi exclus sa apara surprize.

intreaba direct la ANAF/CNAS cum trebuie procedat si spune-ne si noua. diversele formulare se puteau trimite prin posta, ideea e ce fel de documente justificative se accepta

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

-ras2- -ras2- -ras2-
    Doamne fereste, sapanta! Asa de dimineata, iarba, ciuperci, sau doar esti mai bine dispus. Pe cine sa intrebe acolo, crezi ca stie cineva ceva// poate doar femeia de serviciu, restul e in afara fenomenului.

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  6. mjack20

mjack20 New Member

Trophy Points:
    0

1spawn1 cel mai bine asteapta raspunsul avocatului ca e o chestie necesara pt toti romanii ...

Sent from my GT-I9195I using Tapatalk

7. 1spawn1

1spawn1 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

O sa trimit un mesaj prin formularul online de la ANAF desi dupa cum arata ma indoiesc ca o sa primesc vreun raspuns in viata asta. Totusi, daca se intampla o minune o sa-l postez aici. Cat despre vorbit la telefon, nu am timp in timpul zilei si prefer un raspuns scris oricum.

Intre timp, daca poate raspunde un avocat la intrebarea asta, cu atat mai bine!

Apropo de buletin insa, as fi curios daca e recomandat/se practica renuntarea la buletin si stabilirea adresei din UK(in conditiile in care nu am UK citizenship).

Multumesc

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

sunt curios daca au stabilit si ce acte vor recunoaste din fiecare tara, necesita putina documentare daca n-o fi vreun formular UE deja disponibil (cum e la alocatii copii samd)...

chestia cu buletinul - daca ai treaba prin ro e bine sa-l pastrezi, cu pasaportul mai greu. in plus perechea pasaport-buletin ajuta in unele situatii.
    decizia fiecaruia pana la urma.

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

oare asta sa fie raspunsul? http://www.contzilla.ro/raspunsuri-anaf ... rainatate/

Intrebare: Concret, care sunt obligatiile unei persoane fizice care lucreaza cu un contract de munca in UE? Care sunt obligatiile acesteia si ce pasi sunt de urmat pentru a se afla in legalitate?

Raspuns ANAF: Referitor la CAS (contribuţia la pensie, tema de astăzi) pentru persoanele fizice române care lucrează cu un contract de muncă în UE se aplică prevederile Regulamentului (CE) 883/2004 al Parlamentului European şi al Consiliului din 29 aprilie 2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socială şi Regulamentului (CE) 987/2009 al Parlamentului European şi al Consiliului din 16 septembrie 2009 de stabilire a procedurii de punere în aplicare a Regulamentului (CE) 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socială respectiv se aplică legislaţia statului membru în care persoana în cauză îşi desfăşoară activitatea salariată, în România neavând nicio obligaţie în privinţa CAS.

10. 1spawn1

1spawn1 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc pentru update sapanta.

Ceva nou despre subiect:
    http://republica.ro/zcine-nu-c-i-declar ... ilioane-de

Mi-e tot nu mi-e clar ce o sa se intample. Vad ca o tot dau in sus cu declaratia fiscala dar nu pomeneste nimeni cum se poate depunde direct din strainatate. Sper ca nu-si imagineaza ca o sa fac drum pana in Romania pentru declaratia lor de 2 lei. Tipic romanesc, dam o lege si vedem noi dupa aia cum iese.

11. posey

posey Member

Trophy Points:
    8

Pe mine m-au obligat cei de la consulat sa renunt la cartea de identitate cand a expirat. Mi-au pus o stampila in pasaport cu domiciliul in strainatate. Mi-au zis ca, daca vreau sa am dreptul la carte de identitate din nou, trebuie sa ma 'repatriez' si sa ma 'ia cineva in spatiu'.

Eu in locul tau as renunta la buletin si mi-as declara domiciliul in UK, nu doar cel fiscal, but that's me :)

12. posey

posey Member

Trophy Points:
    8

PS. 1spawn1: Tu ai inca domiciliul in Romania, dar rezidenta fiscala in Anglia, pentru ca in ultimii ani ai muncit si locuit mai mult de 183 zile pe an in Anglia. Domicilul poate fi diferit de rezidenta/domiciliu fiscal. Daca renunti la buletin, nu vei mai avea aceasta problema cu statu' roman, vei avea si domiciliul si rezidenta fiscala in Anglia.

13. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
  14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

cred ca va mai dura putin pana se va clarifica / explica ce si cum.

pana atunci, vad ca pagina ANAF de pe facebook aduce lamuriri / raspunsuri, e bine de urmarit

Vă reamintim că pe site-ul ‪#‎ANAF‬ găsiți adunate, într-o secțiune dedicată, sesiunile de asistență și îndrumare online, care se desfășoară pe această pagină de Facebook.
    Accesând această secțiune, puteți identifica cu ușurință tema care vă interesează și aveți posibilitatea de a parcurge răspunsurile oferite de colegii noștri de la Direcția Generală de Asistență pentru Contribuabili.
    Link-ul este următorul: https://www.anaf.ro/…/hY_LDoIw…/dl5/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/

Precizăm că ultimele două sesiuni sunt în curs de prelucrare, urmând să fie publicate pe site în curând. Până atunci, le puteți găsi aici:

"Contribuţiile de asigurări sociale de sănătate datorate începând cu 01.01.2016 de persoanele fizice care realizează venituri în/din străinătate" - https://www.facebook.com/14022396200953 ... 52/?type=3

"Contribuţiile de asigurări sociale datorate începând cu data de 01.01.2016, de persoanele fizice care realizează venituri în/din străinătate" - https://www.facebook.com/14022396200953 ... 30/?type=3

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

cineva a intrebat chiar din UK

Mai specific, ați putea să ne spuneți dacă este necesară depunerea anumitor documente/declarații la ANAF pt a face "dovada valabilităţii asigurării în statul respectiv în care realizaţi venituri"? Locuiesc în UK de 3 ani si jumătate, sunt înscrisă în sistemul de sănătate aici si tot aici plătesc toate taxele. în România nu realizez niciun venit. mulțumesc

Agenția Națională de Administrare Fiscală - ANAF
    Agenția Națională de Administrare Fiscală - ANAF Dacă deţineţi o asigurare în Marea Britanie, care produce efecte pe teritoriul României, pentru a beneficia de servicii medicale în România, fără a plăti contribuţia de asigurări sociale de sănătate şi în România, trebuie să faceţi dovada valabilităţii acesteia. În momentul în care se va publica procedura pentru depunerea dovezii valabilităţii asigurării vă vom comunica documentele pe care va trebui să le depuneți. După publicarea acesteia în Monitorul Oficial, actul va fi disponibil şi pe site-ul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (www.anaf.ro).

16. 1spawn1

1spawn1 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Foarte utile!

@posey
    Singurul motiv pentru care vrea inca sa pastrez buletinul este pentru faptul ca sunt absolut convins ca daca o sa am nevoie vreodata sa rezolv vreo treaba oficiala in tara toti o sa se scarpine in cap cand o sa le arat pasaport cu domiciliul in strainatate in loc de buletin. Mi-e absolut scarba de toata birocratia si coruptia din tara si astfel vreau sa o evit pe cat posibil.

@sapanta
    Slava domnului cu Facebook! :) Eu am trimis un mesaj prin site-ul lor acum aproape 2 luni si bineinteles ca n-am primit nici un raspuns.
    Deci sa inteleg ca au dat legea, timpul trece, dar inca nu au procedura pusa la punct. Excelent. It's a waiting game! :)
    Sper doar sa nu ma trezesc cu o factura la CAS inainte de procedura.

O sa stau cu ochii in patru si cand mai aflu ceva postez aici.

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

bine ca raspund undeva, pana la urma FB are niste avantaje.

oricum e clar ca nimeni nu s-a gandit in detaliu la aceste schimbari, impactul lor si modalitatea de a le gestiona.
    teoretic vor fi niste sute de mii (spre 1-2 mil!) de astfel de solicitari, care vor trebui preluate, prelucrate samd...

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

acum incepe sa se gandeasca de fapt ce inseamna...
    http://economie.hotnews.ro/stiri-finant ... nituri.htm

Guvernul analizeaza posibilitatea eliminarii prevederilor din Codul Fiscal referitoare la obligativitatea platii de catre persoanele fara venituri a contributiilor de sanatate (CASS). "Vrem sa eliminam caracterul de obligativitate (...)Ceea ce vom incerca este sa clarificam acest caracter de obligativitate al contributiei", a declarat Dan Suciu, purtatorul de cuvant al Guvernului. Modificarile ar putea fi decise pana in luna februarie.

"Vom face pana la sfarsitul lunii ianuarie- inceputul lunii februarie o analiza in legatura cu sustenabilitatea acestui articol 180 atat din punct de vedere fiscal, cat si constitutional, pentru ca si din punct de vedere constitutional se pune problema daca se respecta prin acest articol principiul justei asezari a sarcinii fiscale ...

19. 1spawn1

1spawn1 New Member

Trophy Points:
    0

Super, chiar asta vroiam sa postez si eu. :) Merci.

A aparut si aici:
    http://republica.ro/biric-zameninc-area ... plata-cass

Ma gandesc ca s-ar fi putut gandi la asta inainte. Sau poate asta e doar un defect al meu...

20. vivi50

vivi50 New Member

Trophy Points:
    0

buna,
    tocmai am primit raspuns official de la ANAF:
    .......,,in situatia in care detineti o asigurare pentru boala si maternitate in sistemul de securitate sociala intr-o tara membra UE(si are incheiate acorduri bilaterale de securitate sociala), pentru a nu achita si in Romania contributia de asigurari sociale de sanatate, este necesar sa faceti dovada valabilitatii asigurarii in statul in care realizati venituri.
    dovada calitatii de asigurat se face printr-un document eliberat de institutia la care sunteti inregistrat ca platitor al asigurarii. Acest document, in original sau in copie legalizata,insotit de traducerea in limba romana de traducatori autorizati, poate fi transmis prim posta cu confirmare de primire la organul fiscal de domiciliu din Romania." Conform Regulamentului (CE) nr. 883/2004 al Parlamentului European si al Regulamentului (CE) nr. 987/2009 al Parllamentului European...si al Legii nr. 227/2015 privind Codul Fiscal.
    raspuns primit in data de 29/12/2015.

Share This Page