24.7 C
London
Wednesday, July 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

DISPARITII - CE STITI DESPRE ACESTE PERSOANE ?

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by ELLAWS, Jun 19, 2011.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Deschid acest topic, in urma unui caz impresionant al unui prieten vechi, omul mi-a povestit ca fata lui (21 ani) studenta, a suferit un accident de masina, in urma caruia trebuia sa faca o operatie estetica. Neavand banii necesari, la varsta asta, disperarea te impinge la situatii extreme…Fata si-a lasat scoala si-a venit la Londra, chemata de o “prietena” Gadiceanu Claudia, care i-a promis un loc de munca… In ultimile 2-3 saptamani, fata nici nu mai suna acasa si nici nu mai raspundea la telefon. La fel, nici Gadiceanu Claudia nu mai raspundeau la telefon… El (tatal fetei) nu stia cum sa procedeze…ar fi anuntat politia…interpolul…ar mai fi asteptat… DAR CE? El spunea printre lacrimi ca fata lui n-ar face asa ceva…sa nu-l sune, ba mai mult sa nu-i raspunda…decat daca ar fi sechestrata… gandea el…lucru care se si intamplase…Ii treceau prin cap 1001 de ganduri…si simtea ca-i sar mintile pe pereti… Abia acum dupa ce terminasem de scris acest anunt, l-am sunat din nou si-a spus ca abia si-a scos fata din mainile lui Gadiceanu Claudia, cu ajutorul unul prieten, care a luat-o de la Londra, sa locuiasca o vreme la el in Wales. Deci un caz cu happy-end, dar de luat aminte, caci sunt convinsa ca multi tineri (fete/baieti) cad usor victime ale propriei disperari si naivitati, de aceea am decis totusi sa-i dau numele individei pe acest topic… in speranta ca cei ce nu stiu in ce se baga… o vor ocoli.

De asemeni, cei care auziti de cazuri similare sau ati fost victimile unor astfel de “prieteni binevoitori” nu ezitati sa le postati numele aici, poate macar alti tineri ar putea preintampina situatii dramatice… ajutandu-ne si pe noi, in acelasi timp, sa mai curatam comunitatea de cateva uscaturi.

Nu intamplator am decis sa deschid acest topic la “BUN VENIT” dat fiind faptul ca foarte multi tineri, chiar de la primul mesaj pe forum, isi dau numarul de telefon si adresa de email cu naivitate, dupa care sunt contactati pe mesaj privat, telefonic sau pe email de diversi “oameni de bine” cu diverse “oferte de munca” una mai atractiva decat alta. Pe aceasta cale fac apel sa folositi mai degraba optiunea “MESAJE PRIVATE” daca nu puteti discuta chiar orice direct pe forum.

Multumesc tuturor anticipat pentru contributie ! -ma-iubesc- -hipno-

2. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Intre timp si eu am primit un mesaj de la Parintel Eugen care suna asa

Iubiti credinciosi,

Saptamina trecuta o familie din Bacau a lasat un mesaj vocal pe unul din telefoanele noastre plingind si implorindu-ne sa ajutam la gasirea fiicei dinsilor, pe nume Laura, in virsta de 26 ani, care locuieste la Londra si are un prieten albanez. Familia respectiva ne-a mai spus ca Laura nu a mai sunat acasa de doua luni si nu raspunde la telefon si de aceea isi fac griji mari pentru siguranta ei. Acestea sunt toate informatiile oferite, nimic altceva...

Va rugam asadar sa intrebati fie direct, fie prin SMS pe cei care ar putea cunoaste aceasta persoana si sa ne contactati daca veti obtine vreun indiciu care ar putea conduce la gasirea ei!

Dumnezeu sa va binecuvinteze!

Cu respect,

Pr Eugen

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mda ... Laura din Londra? -nervos- Si are prieten albanez?? Pai de ce nu zice asa??? -nervos- Stiu eu ... a treia casa pe stinga, cum intri in Londra.

Dom'ne draga, ma intreb cam cata minte ne mai trebuie sa preluam asemenea tampenii si sa intoxicam lumea cu ele. Sau poate o facem intentionat, cu buna stiinta, nu din prostie. Asemenea postari ar trebui interzise. Nu stii niciodata cine se afla in spatele acestor "mesaje disperate" si ce scopuri murdare pot avea acei oameni. Pentru persoane disparute exista autoritati care trebuie anuntate, nu preotul unei biserici. Cine este "parintele Eugen"?? De ce nu sunt anuntate organele abilitate pentru asa ceva?? De unde stim noi (de exemplu) ca Laura nu a fost sechestrata, abuzata, sau exploatata sexual de acea persoana, drept pentru care a fugit si incearca sa se ascunda de aceasta? Sau poate ca tocmai tatal ei a facut aceste lucruri. Poate cineva garanta ca nu este adevarat???

Eu zic sa nu va mai amestecati in asemenea lucruri care nu va privesc. Sa anunte autoritatile, iar daca acestea considera ca este necesar, sa apeleze la administratia site-ului pentru ajutor. Nici macar nu stiti sigur daca este vorba cu adevarat de o disparitie.

4. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    care i faza aici? faci misto ....paote fata o fost luata ostatica de serviciile secrete...daca umbla cu cine nu trebe...
    daca nu....care i faza?

Share This Page