0.9 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Discriminat in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by adi_28, Aug 27, 2013.

1. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Am calatorit cu vaporu din Calais - Franta in Dover - UK.
    In Dover, inainte de debarcare am fost chemat de politie si m-au controlat din cap pana n picioare inclusiv tot ce aveam la mine si mi-au pus intrebari ca si cum as fi facut ceva ilegal.
    Doar eu din toti de pe vapor.

Este discriminare ?

A mai avut cineva de a face cu genu asta de comportament din partea politiei ?
    Unde se poate face reclamatie ?

Multumesc,

Adi

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Si-au facut datoria , se numeste verificare prin sondaj .

Pentru ce vrei sa ii reclami ?

Probabil ca ceva englez i-a reclamat deja , ca nu isi fac datoria , au verificat doar o singura persoana de pe vapor .

3. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Las' ca-ti trece...

4. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Nu a fost nici un fel de discriminare, politia de frontiera isi face treaba nimic altceva. Spun si la ei in lege ca la intrarea si iesirea din UK isi rezerva dreptul de a face extensive research la orice pasager, si ca trebuie sa colaborezi.

Mie unul mi s-a intamplat de doua ori in 5 ani, odata la Heathrow veneam din Romania, din tot avionul au oprit doua persoane eu si inca un tip. Si mi s-a mai intamplat mai rcent anul asta in Paris, veneam cu Eurostarul. M-au intrebat una alta, cautat in bagaje, daca mi-am impachetat eu bagajale, au si un aparat cu care detecteaza droguri. In Paris a fost mai funny ca aveam buletinul RO, si se uita ala la el ca....l-au intors pe toate partiile, s-au uitat cu lupa la caracterele imprimate pe el :)) ba mai mult la un moment dat mi-au dat o foaie cu vreo 5 propozitii in romana, si eu sub el sa scriu traducerea in englezam sau daca nu stii engleza bine macar traducea aproximativa la ce intelegi tu din romana in engleza, nu ma credeau ca sunt roman haha. Ce-i drept am vazut si la tv ca au prins la un moment dat indieni in UK cu vize expirate, si bine merci cu buletine de Roamania, cumparate de pe piata neagra, unii politistu de frontiera din UK spun ca nu prea au elemente de siguranta ID-uriile noastre de aici si excesul de zel....Cand m-au lasat intr-un final sa trec vama, mi-au zis ca nu mai e control in UK , ca imi multumesc pt colaborare si mi-au dat o hartie in mana cica sa o arata aici cand ajung in Londra in St.Pancras. Am ajuns, baietii veseli ma asteptau deja haha:))) ce au avut colegii nostrii din Paris cu tine? Zic nu stiu ca eu am raspuns la intrebari si cam atat. In Londra era unul de la UKBA si altul de la Metropolitan Police le-am dat ID-ul au facut ei niste verificari in sistem, si se uitau ciudat ca nu gaseau data de nastere in buletin, le-am explicat ca e inclusa in CNP, si au zis ca la mine nu enimic, doar ca e un tip cu numele meu cautat de politie, dar are alta data de nastere, asa contracarau in sistem data mea de nastere cu a aluia...Politia de frontiera din UK controleaza orice cetatean de orice nationalitate, au prins bine merci si de-ai lor british cu bagaje pline de tigari sau droguri deci....isi fac doar treaba.

In rest sa stiti ca si politistii de frontiera din Romania fac controale, tin minte era un britanic in fata mea cam ciudatel asa, si l-au pus sa isi dea jos si pantofii, l-au cautat si in gura haha, omul s-a conformat si aia a fost :))))

Toate cele bune,

Bivo

5. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Multumesc TheMan, Mutu si Bivo pentru raspunsuri si ajutor.

Mie mi s-a intamplat prima data sa fiu controlat.
    D-asta probabil mi s-a parut ciudat.
    Oricum, ce a fost ciudat era atitudinea lor, de parca aveau de a face cu cel mai rau infractor de pe pamant.
    Oricum nici eu nu m-am lasat la mana lor si i-am intrebat de ce am fost singuru oprit de pe vapor doar asa ca sunt roman.
    Simteau si ei ca au cam exagerat si ca nu tot ce se vede la TV si ce se scrie in ziare se mananca.

E normal sa te controleze de droguri ca au zis si ei ca asta e meseria lor dar sunt multe nuante in meseria asta.
    Si eu nu prea ma las intimidat asa usor.
    Erau doi, unu dintre ei si-a dat seama ca a exagerat si a lasat-o mai moale.
    Una e sa controlezi si sa vorbesti frumos alta e sa vorbesti rastit si sa pui intrebari gen:
    Cum se face de calatoresti singur ?
    De ce nu ai chitanta de la hotel ?
    De ce ai pastrat sapunu din Franta ?

Ce legatura are cu drogurile ?

Daca vreti parerea mea, inainte nici nu se punea problema sa te opreasca, de cand au inceput campaniile astea anti romani la TV si in ziare,
    parca iti e si rusine sa mai zici ca esti roman. Pentru ca esti etichetat imediat.

Sa avem o zi buna,

Adi

6. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

A patit si o cunostinta asa ceva, tot singura persoana cu pasaport romanesc din masina nemteasca in care calatorea. Asa ca da, eu zic ca ne cam discrimineaza. Dar cum noi nu suntem uniti, nu facem plangere, nu protestam, vor continua sa ne discrimineze, pentru ca le merge.

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mai, oameni buni! Nu este nici o discriminare in controlul de la frontiera. Oamenii nu-si fac decat datoria.

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Putea sa le arati cardul colorat si se calmau. Eu de abia astept sa ma caute vreunii mai zelosi. Am fost in fr sapt trecuta dar nu s-au obosit samaa dea jos din masina.

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    si eu am fost in Franta, in 2010, si am fost singurii din rand care am fost trimisi la un alt ghiseu, pentru alte verificari (ne-au cerut cardurile, dovada de adresa in Uk), apoi au cerut ei confirmare de la cei din Uk cum ca e adevarat, apoi am trecut frumos la coada normala.
    Mai, mai sa pierdem avionul.
    I-am intrebat de ce ne-au cautat suplimentar, si mi-au raspuns 'ca sunteti din estul Europei'. Si noi i-am zis: bine bine dar stam de x ani in Uk, am venit in vacanta in Franta, poti vedea cand am venit'. Au zis ca nu conteaza, ce conteaza e doar pasaportul.....romanesc -ras4-
    Si cand am ajuns in Uk pe aeroport, dupa portile de control, ne-a luat o alta tanti in primire, de la HO cu legitimatie. Si ne-a intrebat unde am fost, ce am facut, cat am cheltuit, unde locuim in Uk, de cand suntem, daca ne place. Apoi ne-a lasat in pace -ras2-

10. bpmircea

bpmircea New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    mi s-a întâmplat anul trecut in aeroportul din Bournemouth, veneam din Tenerife și din tot avionul doar pe mine m-au oprit pentru un control mai "amănunțit", m-am cam speriat, era pentru prima dată ce veneam în Anglia și am rămas foarte surprins.

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

11. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Va multumesc pentru raspunsuri,

Se vede ca nu am fost singurul care a fost tras de-o parte pentru ca sunt roman.

Aaaa, si inca ceva. Politistii aia destepti de ne opresc pe noi sa ne faca controlu au salarii din taxele pe care le platim cu spor la statul englez.

Sa avem o seara frumoasa.

Adi

12. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Păi de ce nu te întorci în România? Acolo pentru o șpagă micuță cam orice polițist nu-și face treaba.

13. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Bunaseara mufa,

Pai cine ar emigra la mai rau.
    Singuru drum e spre mai bine. Poate Canada sau US.

O sa dechid un nou topic daca mi se permite.

14. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Sigur în Canada sau SUA polițiștii nu-și fac treaba. - ras4-

15. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Salut,

Am fost in vacanta cu autocarul/feribot prin iunie, Londra - Brussels, autocarul mergea pana in Germania si inapoi.

La intoarcere, dupa debarcarea de pe feribot, 2 autocare de la companii diferite au fost oprite la control bagaje. Am scos bagajele din cala, am intrat intr-o cladire a lor, am pus bagajele in linie, si noi paralel la vreo 2-3 metri, patrupedu isi incepe treaba, mai intai pe langa noi si mai apoi pe langa bagaje, din autocarul meu au oprit o doamna ce avea prea multe medicamente in bagaj ce pareau suspecte pentru nasul patrupedului, s-a rezolvat in cateva minute fara intarziere. Din intamplare mai erau romani in autocar dar si altii.

Fiecare cu patania lui.

P.S. Logic ca ei stiau ce calatori sunt in autocar, dupa controlul pasapoartelor, dar nu mi s-a parut ceva anormal, mi se parea anormal faptul ca nu imi aminteam daca in trecut au controlat vreodata bagajele sau nu, ci doar pasapoartele.

16. ozzie

ozzie New Member

Trophy Points:
    0
    Am venit si eu Londra in vacanta, dar cu masina de UK, si Calais cat si la Dover n-au zis nimic. Le-am aratat actele de la masina, si pe proprietar care era in stanga mea:) Buletin, pasaport dupa caz, salutari si la revedere:)

17. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    N-as numi-o discriminare, dar vi se pare normal ca ieri dimineata cand m-am intors din State, la UK Border la Heathrow, am inmanat pasapoartele, eu romanesc si prietena elvetian si ne-a intrebat cum ne-am cunoscut si de unde venim? Mi-aduc vag aminte cand am intrat in UE ca se spunea ca n-ar avea voie sa puna asemenea intrebari.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    La o asemenea intrebare (extrem de ofensatoare, zic eu) ii spuneam ca ne-am cunoscut in avion, am facut sex in toaleta si, pentru ca ne-a placut, am ramas prieteni.

19. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Ha. Da acum serios, se poate intampla ceva daca le spui ca nu se cuvine sa puna asemenea intrebari?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Poti sa le spui ca e o intrebare foarte personala la care nu doresti sa raspunzi.

Share This Page