9.5 C
London
Saturday, December 07, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Discriminare pe fata la aplicatia Highly skilled workers

Discussion in 'EMIGRARE' started by georgiana_gri, Nov 1, 2011.

1. georgiana_gri

georgiana_gri New Member

Trophy Points:
    0
    Am aplicat pentru highly skilled workers si mi-a fost refuzata aplicatia. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat…credeti ca am sanse sa castig la recurs, date fiind conditiile de mai jos?

Am primit 65 puncte astfel: qualifications 35, uk experience 5, age assessment 20, previous earnings 5.

Practic aplicatia mi-a fost refuzata pentru ca am justificat castigurile din ultimele 12 luni cu bursa doctorala pe care o primesc. Desi unul dintre consultantii lor mi-a confirmat la telefon faptul ca bursele pot fi incluse la venituri daca aduc toate documentele care sa o demonstreze (ceea ce am si facut, cu scrisoare de la facultate, contract de studii si extrase de cont) si pe site-ul lor nu este precizat ca bursele ar fi excluse de la categoria de venituri.

In total, trebuia sa primesc un punctaj de 35 p la aceasta sectiune,pt suma totala a burselor cumulate dintr-un an, dar ei mi-au dat 5 p!!!!!!!!!!!!! (pt veniturile obtinute dintr-un job part-time). As aprecia mult un sfat legal.

Not all income will be considered for the purposes of awarding points in this section. Unearned income from sources such as those listed below, will not be considered, as it is has not been earned through employment.
    • Dividends from investments (unless the applicant is working for the company on a full time basis, or the payment is directly related to their employment)
    • Property rental income
    • Interest on savings
    • Funds received through an inheritance
    If part of the applicant’s income is paid as dividends the applicant should provide evidence that this has been declared as earnings for tax purposes. This should be in the form of either personal tax returns or the corporate tax voucher from the company. Dividend vouchers will only be considered if they form part of the applicant’s earned income and not dividends from investments.

Va multumesc anticipat!

2. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai muncit in cele 12 luni pe timpul bursei doctorale, ai fluturasi cu care poti dovedi ca ai fost angajata si ai muncit? Ei la asta se refera la termenul de 'employment', sa muncesti si sa platesti taxe.

3. georgiana_gri

georgiana_gri New Member

Trophy Points:
    0
    Inteleg dilema...nu am muncit, sunt doctoranda full time. si eu le-am pus aceeasi intrebare si mi-au spus ca pot aplica cu bursa daca pot demonstra ca o primesc regulat. alfel as fi justificat cu perioada de dinaintea inceperii doctoratului. imi spuneti daca stiti de vreo trimitere la burse pe site-ul lor, sau in alte documente de-ale lor?

4. elena2010

elena2010 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai absolvit cursuri universitare sau post universitare in UK, si ai o diploma ( si nu a trecut mai mult de un an de la absolvire)se poate aplica pentru 'blue card' mult mai simplu, doar folosindu-te de diploma respectiva. (fara sa fie nevoie de sistemul de puncte pentru 'highly skilled').

5. alex.i.

alex.i. New Member

Trophy Points:
    0
    Da, exact asta vroiam sa spun si eu. Ai terminat cumva BA sau MA in UK? sau poate termini doctoratul in viitorul foarte apropiat si atunci poti completa BR2 bifand sectiunea de highly skilled worker dar ca absolvent de higher education.
    Succes

Share This Page