10.4 C
London
Thursday, October 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Din ce zona a Romaniei sunteti ?

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by ella :), Jun 10, 2015.

1. ella :)

ella :) New Member

Trophy Points:
    0
    Dobrogea :) mai este cineva ?

Moldova

Muntenia

Transilvania

P.s M-am gandit la acest topic dupa ce am vazut ca romanii din Seffield nu vor sa spuna nici macar un sarac buna sau hello ....poate cei din
    Dobrogea sau macar orasul Tulcea sunt mai prietenosi ?

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mai toti romanii din Sheffield sunt olteni or, se stie ca aia nu-s prietenosi neam! -asa-asa-

Am ras cam 5 minute deci, daca aia din Sheffield, macar aia din Moldova!
    Eu-s moldovean, nascut la Iasi, casatorit in Delta Dunarii la Dunavat, armata la Baia Mare,locuit in Roman vo 9 ani,
    mutat in UK recent.
    Buna deci de la Rugby, pana apuca astia de la Sheffield -ras4-

3. ella :)

Trophy Points:
    0
    Mai facut si tu sa rad -ras2-

Bunicul meu din partea lu tata era din Dunavatul de sus :) , iara bunicul din partea lu mama era oltean .... acum ii inteleg de ce sunt asa tacuti cei din Sheffield -limba-

Buna si bine te-am gasit Rugby :) Mirela te saluta

Tu in ce oras stai , eu m.am mutat de putin timp in Sheffield satul cel mare asa cum il vad eu , o fi el oras dar eu in vad ca pe un sat foarte mare si atat !

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Dunavatu de Sus...ce amintiri, un satuc mic, batut de vant ,praf, frumos ...
    Noi am stat cam 3 ani in Dunavatul de Jos, iar aici ,dupa cum am scris deja, stam la Rugby.
    Catalin.

5. ella :)

Trophy Points:
    0
    Ai scris ca esti de putin timp prin Anglia , cum ti se pare , ai mai fost plecat in alte tari sau este prima iesire ?

Eu incep sa ma acomodez incetul cu incetul , am stat in Londra ca de inceput , de moment sunt aici dar nu stiu daca am sa raman sau ma voi intoarce in Londra :)

6. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu are decat vreo 13 ani de UKk tizul. E proaspat deci. :)

7. ella :)

Trophy Points:
    0
    Am inteles acum de ce nu este cu nasul pe sus -ras4-

O zi buna baietii !

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    adica?

9. ella :)

Trophy Points:
    0
    Majoritatea celor care suntem plecati de multi ani din tara nu ne oboseste sa schimbam o vorba sau sa ajutam pe cineva daca putem pentru ca avem o situatie cat de cat stabila pe noi insine si nu ne este frica ca ar putea sa ne ia cineva ce este al nostru .... schimbam si o vorba buna cu placere cu compatriotii nostri pentru ca ducem dorul .... ar fi mult de spus oricum ....
    Pe cand cei care au putin timp si le ceri un ajutor, o vorba buna se cred atata buricul pamantul doar pentru ca se vad peste hotare ca nu le mai ajungi varful nasului....in fine .... si aici as avea mai multe de spus -limba-

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    te-ai pus vreodata si in locul celui cu vechime in UK? Nu crezi ca unii s-au cam saturat sa primeasca aceleasi intrebari over and over again? unii au deja un cerc de prieteni format si se simt confortabil cu ei neavand nevoie de altii noi. de ce as sari in sus de bucurie ca am mai gasit un roman nou venit in UK? prefer cineva cu ceva vechime care s-a asezat cat de cat aici sa putem discuta si despre altceva decat nino, cont bancar, job etc.

11. ella :)

Trophy Points:
    0
    Am fost ca cei stabiliti si realizati un UK in Italia acolo am si cetatenie dar niciodata nu am dat la spate o persoana doar pentru ca era noua pentru ca uneori si cei noi veniti aveau informatii .... eu sunt noua dar am deja informatii de un nou loc de munca aici in Sheffield , in Londra am ajutat doua persoane care datorita mie deja muncesc , am nino , card si toate cele ...mai am si informatii de cum poti beneficia de acel ajutor daca nu mai ai de munca , de exemplu minim 6 luni in UK minim muncit 3 luni ... in fine si ar mai fi dar ce sa ma obosec eu sau sa sar in sus sa dau unele informatii proprii unor nou veniti , nu ?!

12. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    bravo tie!

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Ella , forumul este destul de mort ....

14. ella :)

Trophy Points:
    0
    Din pacate ....

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Si asta din cauza ca miile de romani care au trecut pe aici cautand informatii nu au considerat ca este necesar la randul lor sa ajute pe altii ...

Dar este mai usor sa ii aratam cu degetul pe ,,batrani,, vezi Doamne sau ajuns cu sacii in caruta ...

16. ella :)

Trophy Points:
    0
    Am inteles , aveti si dreptate dar uneori pe langa 10 rai se mai nimereste si unul bun ori nu ? -nu-stiu-

Eu dau si dreptate acestui forum de a fi obosit pentru ca si mie mi sa intamplat sa ma simnt uneori obosita .... printre alte experiente de a face bine mi sa intamplat in Spania sa ajut o fata si ca dupa trei zile sa ma sune si sa ma intrebe de ce nu m-am gandit la ea cand am vorbit cu seful meu pentru ca ea nu este robat sa munceasca de la 11h pana la 20 h si sa fac bine sa-l sun pe sefu meu care era si al ei deja, sa-i spun ca ea nu mai vine si sa-i dea banii pana diseara iara la apartament sa-i spun propietarului ca ea vrea banii innapoi pe chirie ca ea pleaca dupa ce statuse deja 1 saptamana , nu spun ca banii de chirie i-am dat de la mine ca imi era rusine de propietar pentru ca stateam de 3 ani in aceea casa iara salariu pe trei zile seful suparat ia raspuns ca sa vina personal daca vrea .... in fine si nu numai aceasta experienta dar nu pot sa-i bag pe toti in cazanu cu zmoala doar pentru ca o persoana nu are mintea bine dezvoltata .... sti cum este, la unii maseaua de minte creste mai tarziu ...la altii niciodata -limba-

O duminica placuta tuturor !

17. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Omule, ‘destul de mort’ nu exista…

Forumul asta a fost odinioara cea mai cornuta si mai ochioasa vaca a satului… nu prea mai da lapte acum, e batrana si istovita, tocmai de asta stapanii au lasat-o in paragina…

Pacat… s-a dus draku efectul de catharsis de pe forumurile romanesti de amu 10 – 15 ani.

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Destul de mort (Pretty Dead) e chiar un film.
    Mort poate fi folosit intr-o expresie (mort dupa cineva, mort de beat), unde isi pierde sensul de decedat.

in general scade activitatea online cand vine vara si lumea sta mai mult pe afara; iar o data cu eliminarea restrictiilor la munca s-au dus marile dezbateri si nelamuriri cu programarea la cartoane, self employed samd.

si o chestie foarte buna - s-au mutat anunturile in alta parte, in special alea pline de mesaj, cu doar celebrul "up"... -bravo- -bravo- -bravo-

cine vrea isi cauta de munca, iar cine vrea si stie putin sa caute pe forum gaseste cam tot ce s-a discutat de la cazare, permis de conducere, medic de familie, scoli & gradinite la pescuit, mancare, sateliti, mobile, avioane, samd...

19. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    pai e si normal sa scada traficul pe forum atat timp cat a ajunge, a munci si a locui in UK este foarte simplu. Este ca si cum te-ai duce din provincie in Buc, chiar mai usor. Am ramas unii mai vechi care mai povestim una alta. :)

20. ella :)

Trophy Points:
    0
    Si la masa celor vechi se pot alatura si cei noi sau ..... poate ca nu este nimic de povestit, amintiri din trecut , normal, dar se poat adauga si teme noi , nu ? -nu-ma-uit-

Share This Page