15.8 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

din ce in ce mai greu cu obtinerea nino!!! ce trebuie sa facem?

Discussion in 'NINO' started by st3fan, Dec 21, 2011.

1. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Re: din ce in ce mai greu cu obtinerea nino!!! ce trebuie sa

Un weekend placut in continuare .

2. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38

Sa le dai sperante ca se poate si mai bine. Sa nu ramana vesnic sa spele masini pe 30 lire pe zi si sa incerce sa se ridice. Ce treaba are ce spun eu pe celalalt topic cu asta de jongleaza cu sist si obtine nino? Bravo lui ca s-a descurcat. Ce sa scriu aici ca e bine sau e rau? Daca nu exista alta solutie, scopul scuza mijloacele.

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Multumesc frumos .

4. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Yep, minunata șmecherie românească. După care ne mirăm de ce au străinii ceva cu noi.

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Vezi? Ti-am spus eu ca ai o problema cu unghiurile. Acum esti obtuz. Si nu prea se intelege care e problema cu corectitudinea??

Ce? Omul vrea sa fie SE, nu criminal. Pe cine deranjeaza ca a dat si el (sau nu a dat) cu bidineaua la 3 prieteni care stiu sa vorbeasca la telefon in engleza. Sau ai vreo problema cu culoarea vopselei?

P.S. Stii ce au facut japonezii cu potecile din spatiile verzi create de cei grabiti in cautare de scurtaturi? Le-au asfaltat. Nu ca e scirbos?

6. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0

Felicit pe Ronyn ca a venit sa impartasesca cu noi experienta recenta..
    si aici suntem 2 tabere,dar ambele tabere folosim cu aceeasi sete toate informatiile disponibile pe forum.
    Din start trebuie sa spun ca sunt fan 100% "mufa"...
    Eu nu am plecat de foame din Romania,cred pana in panzele albe ca voi obtine NINo ca SE folosind doar facturi reale si references de la clienti reali..din cauza asta nici nu o sa ma bat la titlul de cel mai rapid roman ce s-a descurcat contracronometru in cursa cu HMRC.
    Exista recorduri omologate deja..3 saptamani-4 saptamani etc.N-am loc aici,dar nici nu-mi propun sa concurez.
    Intarind ceea ce cred eu ca spune"mufa", exista cetateni care nu-si propun doar sa stoarca niste bani ca sa-si faca vila cea mai tare la ei in sat.
    Suntem unii veniti pur si simplu ca ne dorim sa traim altfel.Chiar daca acest altfel ar insemna sa ne schimbam.

7. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38

Preferi ca persoana respectiva sa munceasca la negru ilegal? Abia atunci devine o problema. Daca nu a gasit alta cale de a intra in legalitate sa poata sa plateasca taxe ca sa aiba poporjl bani bravo lui ca a facut asta. Prefer la marginea legii dcat in afara ei.

8. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Eu inteleg ca va luati ca sunteti orgoliosi or smth.
    Ce nu inteleg este motivul pentru care insistati ca e bine cum a facut.

Bun, a facut, s-a descurcat, si-a atins scopul, dar totusi, e un fals. Maine o sa apara unu' care i-a dat teapa lu Albea si altii o sa-l felicite ca e marfa ca s-a descurcat. Albea n-a simtit ca-i lipseste suta de lire, ala avea nevoie... Deci totul e ok.

@ronyn - nu e ok sa fim uniti la falsuri, ca nu suntem haiduci. E ok sa fim uniti la altele, sa ne ajutam, sa ne vizitam, sa ne sustinem etc.
    Eu iti multumesc ca ai pus povestea ta, apreciez gestul, dar da-mi voie sa nu incurajez si pe altii sa faca asa.

Treaba asta cu scopul scuza mijloacele e delicata. Te duce in directii gresite, te obisnuiesti asa si ajungi sa muti Romania in UK. Si daca muti Romania in UK, de ce-ai mai plecat?

Anyway, la ce iti trebuie NINo daca muncesti la negru? Cu ce te ajuta?

9. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Aș fi preferat să aibă bunul simț să tacă.

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Da, suntem 2 tabere, unii care zic ca e bine, altii care zic ca e rau. Plus nuante.. eu zic ca treaba lui ce a facut, dar sa nu incurajeze si pe altii pentru ca pot intra in belele daca nu sunt atenti.

Sper sa nu se iste o cearta, sa ramanem la dezbaterea ideii.

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Nimeni nu cred ca sustine ilegalitatile , cel putin nu pe fata , dar totusi nu discutam de tigari de contrabanda sau marfa furata ... sau mai stiu eu ce , omul vrea sa lucreze .

In toate tarile care au inca restrictii pentru romani , functioneaza sistemul SE , ei se fac ca nu vad , noi ne facem mai departe ca nu am inteles bine despre ce este vorba . Conteaza ,cel putin pentru mine , ca peste 7 luni toti acesti SE vor fi in legalitate si aceste discutii fara rost vor fi doar o amintire .

albea , eu consider ca Japonia este cu cel putin 50 de ani inaintea oricarei civilizatii occidentale si ce ai scris tu arata si din ce cauza .

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

@theman - clar ca nu e acelasi lucru sa furi o tona de aur sau un pix. Legal totusi, ambele se numesc furt, chiar daca se pedepsesc diferit.

Metoda descrisa de colegul de mai sus este buna, experienta sa este excelenta, pentru cei care totusi SUNT Self Employed, nu crezi? Adica li se spune exact ce au nevoie, cum sa se comporte.

Pentru cineva care NU este SE, care e treaba cu NINo? Nu e intrebare retorica, chiar nu stiu.

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Majoritatea englezilor te întreabă de NI , sunt puţini cei care vor carduri colorate. Teoretic dacă ai NI , ca şi român ai şanse mari să fi angajat . Part of EU .

Ştii foarte bine că susţin legea , dar în acest caz se pare că am o problemă vizuală . O să fac un consult în curând , cel mai probabil 01 .01.2014

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Practic nu ai drept de munca, dar muncesti.
    Nu mi-o luati in nume de rau, incerc doar sa inteleg fenomenul.

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Exact Dane , cei 70k de SE din UK , romani bineinteles , asta fac . Lucreaza ca si angajati cu NI luat ca si SE .

Astept cei 1% sa ne explice treaba cu moralitatea .

16. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0

Eu sincer cred ca e acelasi lucru daca furi un ou sau un bou.
    Daca furi aur 1 tona sau 1 gram.
    ............
    Bagati nuante cate dorit..dar ne pierdeti pe o parte dintre noi.

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Eu stiu asa cu acte in regula vreo 700 care sunt SE si lucreaza ca SE intr-un oras relativ mic. Deci 1%
    Vrei sa ma caut mai bine sa vad si in celelalte orase relativ mici, sa vedem cate procente adunam?

Asa ca sa nu generalizam. Tu esti SE pe bune, Albea e SE pe bune, catad nu stiu cum e dar stiu ca lucreaza legal, deci despre ce vorbim?

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Sintetizand in cateva cuvinte: ronyn a facut ce a facut ca sa poata munci LEGAL. La urma urmei, putea chiar sa dea pe bune, fizic, vreo 2 pensule pe peretii aia si gata. Va inchidea gura la toti.

Asa, oftica in tabara "celor buni" e ca de ce nu s-a murdarit pe maini. Ca asa, cu mainile curate ne pangareste natiunea cu fapte reprobabile.

Btw. Care mai aplici pentru NINo ca SE, vrea nevasta-mea sa schimbe in living cu alta nuanta de alb si mai am si ceva iarba de tuns. Gazon zic, sa nu se gandeasca aia "buni" la altceva. Dau referinte cu numar de fix, fluent in engleza.

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Theman spune ca o face pentru a munci ilegal. Pana la urma cum e?

20. ronyn

ronyn New Member

Trophy Points:
    0

Imi cer scuze la toata lumea ptr postul meu , poate nu ar fi trebuit sa postez asa ceva si nu ma deranjeaza sa-l stergeti, ca sa fiu fair-play dau dreptate la toata lumea ,dar ...
    1. am lucrat la negru doar in primele 3 sapt, de cand am actele am gasit deja o firma care are nevoie de serviciile mele ca SE, in dom "event-staff" cei care se ocupa de pregatirea , constructia si securizarea scenelor la concerte sau alte spectacole , firma resp a facut parte si dintre cei care au preg show-ul de deschidere la jocurile olimpice ,ptr mine e un inceput ....visul meu e sa continui in AutoCAD unde am cunostinte
    2. nu am venit de foame aici , doar am vrut " sa merg mai departe " e dreptul meu .... si daca o data o sa mi se ofere ocazia poate am sa incerc si la fratii englezi de peste ocean...dece nu...
    3. eu am fost cel care "am furat" cel care "a pacalit sistemul", dar....englezii care ii prostesc pe miile de romani , dar politicienii, dar prietenul de langa tine , dar marii miliardari ...au ajuns asa ptr ca au fost corecti 100%....NU. Dar marile companii din EU care au afaceri in Rom si ne prostesc zi de zi si noi romanii nu avem nici un drept nicaieri....tot eu sunt cel vinovat care am profitat de o situatie ,,,,ce am facut totusi....??? mi-am luat si o eu o firmitura din tortul din care fura toata lumea si daca ma gandesc mai bine e dreptul meu ...sa am acea firmitura la cat am inghitit in kkt-ul asta de uniune europeana (scz de exprimare).
    4. fara acel nr, nu te baga nimeni in seama in tara asta , vb de o munca seriosa , atunci de ce sa stau in mocirla cand stiu ca pot sa obtin ceva , oare cei de la apple se gandesc la chinezii care sunt platiti cu cativa dolari ca sa puteti voi (generalizez aici) sa punei pe masa un iphone? Intotdeauna voi face tot posibilul sa ma ridic, chiar daca pe unii o sa-i deranjeze, nu pot sa stau la un anumit nivel doar ca sa fiu perfect si corect...100% ganditi-va la voi la toata viata ,de cate ori ati "muscat din cascaval" cum se spune ....dar ...tot eu sunt cel "care am furat "

Share This Page