10.4 C
London
Thursday, October 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

din ce in ce mai greu cu obtinerea nino!!! ce trebuie sa facem?

Discussion in 'NINO' started by st3fan, Dec 21, 2011.

1. underdog

underdog New Member

Trophy Points:
    0
    Re: din ce in ce mai greu cu obtinerea nino!!! ce trebuie sa

Pentru Aryaan ,

Buna , nu ai avut nici un repros pentru lipsa cardului si implicit bank statements ? Sau le ai spus ca asa a ( au ) vrut clientul ( clientii ) sa plateasca ? Intreb pt ca si eu o sa fiu in situatia ta si vreau sa fiu cat mai pregatit .Merci .

2. underdog

underdog New Member

Trophy Points:
    0

Daca stie, vrea , poate cineva sa mi raspunda ? -plans- Eu sunt sigur ca deschiderea de cont curent pentru bank statements e obligatorie pentru obtinerea NIN . Multumesc .

3. sil_doroftei

sil_doroftei New Member

Trophy Points:
    1

Astazi am primit si eu NIN, dupa 7 zile de la interviu.

Am avut mai multe documente, dar nu am avut nevoie decat de:

-pasaport;

-yellow card;

-scrisoare de la universitate;

-dovada de adresa (in cazul meu, asigurarea privata pe care am facut-o pentru a obtine yellow card-ul);

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

As putea spune 'foarte' obligatorie.

5. underdog

underdog New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc albea si ... '' La Multi Ani ! " -da-da-

6. omarina80

omarina80 New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari! Eu luni am programare..ceva de la vreun angajator ai avut la tine?

7. raluu

raluu New Member

Trophy Points:
    0

Experienta mea cu NINO :

Am aplicat pe 22 aprilie in Southampton. Eu sunt au pair din octombrie cu AWC dar am vrut sa aplic ca si self employed pt ca in weekenduri predau dans cu o agentie. M am dus acolo cu dosaru plin de dovezi de clienti si cheltuilei etc tot ce trebuie pt self employed, insa normal am luat si AWC cu mine.
    Tipul care mi a luat interviu mi a zis asa pe fatza ca "iau mai usor nino daca am registration certificate/awc , decat daca aplic via self employed" si ca "interviul cu self employed dureaza f mult si raspunsurile sunt 90% sau mai mult negative" . Eu desteapta ii zic,, " dar un au pair nu prea are nevoie de nino pt ca nu plateste taxe din motiv ca banii sunt prea putini pe saptamana etc si mi se pare logic sa aplic pt ce am nevoie adica self employed". Tipul nu si nu, o tinea pe a lui ca e mai bine ca si au pair, ca pot sa fac ce vreau dupa ce il am (ex. self employment ) chair daca nu platesc taxe ca si au pair.. bine domnule,, am facut ca el. Ma gandeam ca si chestia asta este o tactica de a ne baga nod in papura ca sa nege alocarea nino..

INSA azi dupa 7 zile AM PRIMIT NINO ! -ras2- Deci se pare ca el a avut dreptate si eu nu LOL.

8. ronyn

ronyn New Member

Trophy Points:
    0

Salut , am sa va zic cum am obtinut eu NINo in 2 luni de cand am venit in UK, din prima , pe 2 martie am ajuns in Londra pe 7 mai am primit NINo. Incep cu inceputul , prima data am depus actele ptr schimbarea permisului , aveam nevoie de proof de adresa ptr continuarea obtinerii actelor, asta a insemnat completarea unui formular luat de la posta gratuit, plata unei taxe de 50 de lire la posta si trimiterea intr-un plic a formularului cu permisul de romania si buletinul de romania , a durat 15 zile pana am primit permisul de UK acasa impreuna cu buletinul , permisul de romania , a fost trimis de ei in tara la politie ,presupun. In acest timp am dat si examenul ptr CSCS ( protectia muncii pe santier ) sa fie acolo, ca e bun sa-l ai si e valabil 5 ani, plata a 17,5 lire , la ex te prezinti doar cu pasaportul.Urmatorul pas a fost deschiderea unui cont bancar , m-am dus cu permisul de UK la Barclays Bank, in 30 de min aveam contul, apoi intr-o sapt am primit acasa si cardul. Din acest mom incepe distractia cu NINo, eu lucram in acest timp la negru , nu conteaza unde, dar in actele care le-am pregatit ptr NINo eram ca painter-decorator, am facut 4 facturi in microsoft office -excel, acelasi model , date diferite, am vb cu 4 pers care le cunosteam aici in londra , mi-au dat datele si am facut fact pe numele lor , si 4 referinte ptr fiecare fact in parte scrise cu fonturi diferite din care una scrisa de mana , apoi am facut un anunt pe Gumtree, cu painter decorator, am dat print la pagina de net unde era anuntul , ca sa vada ca imi fac reclama , am avut bonuri pe materiale , unul de la homebase de la un prieten care isi cumparase o bormasina , am mai facut rost de o confirmare de plata pe ebay ptr o scula si 2 bonuri pe niste materiale de val mica (eu nu aveam de unde sa scot bonuri pe materiale si scule ca nu profesam aceasta meserie) e f important sa aveti niste fact sau bonuri la dosar si cel mai important am facut o asig , pe bune, la axxa , de 64.5 lire , care ma acopera in cazul in care gresesc cand fac o lucrare la o pers , e obligatoriu sa aveti asa ceva , conteaza mult la acceptul de nino, ( era o pers acolo la interviu care nu avea aceasta asig si i-a zis ca ar fi trebuit sa o aiba e f importanta) . Am sunat la jobcenter mi-am facut progr , in 8 zile aveam interviul ,aveam la mine urmatoarele : 4 facturi, 4 referinte,statement de la banca, un anunt pe net , asigurare, 4 bonuri de materiale , permisul si pasaportul si o lista cu cele 4 persoane pe care am facut fact, e f important sa te duci imbracat frumos si curat , conteaza mult , eu eram in blugi (normali, simpli) , pantofi si camasa , am vazut acolo pers care parca acuma venisera de pe santier si sa nu fii mutulica!!! , sa vb la interviu , eu stiu engleza bine spre f bine , am cazut la o araboaica, tanara si simpatica :) mi-a luat doc m-a intebat de cand sunt in anglia , ce fac , de cand sunt casatorit , data exacta , cati clienti am , eu am zis ca am avut 4 cei de pe fact si sunt in tratative cu alta pers ptr o lucrare mai mare ,apoi cu ce car sculele , i-am zis cu masina unui prieten sau inchiriez un van , dar ca vreau sa-mi cumpar o masina sa pot sa ma misc mai usor , i-am zis ca am asig ca sa nu am probleme in cazul in care gresesc ceva , a zis ca e super , :) ( va spun din nou , eu nu am nici o treaba cu aceasta meserie , conteaza f mult cum si ce vb la acel interviu) si i-am zis ca lucrez cu cash in hand ptr ca rulez repede banii, sunt la inceput , am de platit chirie , scule , materiale , i-am aratat extrasul de la banca , era pe 0 :)) , a zambit cand a vazut ,am continuat si eu gluma si am zis ca e bine ca nu e pe minus :), m-a intrebat ce scule am , i-am zis cateva , mi-a luat actele le-a copiat , apoi mi-a zis sa astept 10 min pe hol pana primesc pasaportul inapoi, pana il verifica ei , interviul a durat max 15 min, asta a fost intr-o joi , in urmatoarea saptamana , miercuri am primit confirmare de NINo, deci daca scad sambata si duminica , in 4 zile lucratoare mi l-au dat , din inf care le-am avut au sunat o singura pers din cele 4 pe care am facut fact si stiau despre ce este vb ,a intrebat-o daca ma cunoaste , ce lucrare i-am facut si cati bani mi-a dat. Acuma m-am inreg ca self employed pe site la hmrc si astept sa-mi vina UTR-ul.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Impecabil! Bravo Ronyn, ai procedat ca la carte (daca ar fi una). Ai avut si un punct slab cu extrasul de cont pe zero, dar ai compensat prin carisma. Bravo, inca o data tie si celui care te-a invatat ce sa faci. Parca as fi fost eu acela.

10. ronyn

ronyn New Member

Trophy Points:
    0

am citit o gramada de pagini pe diferite site-uri , unde fiecare spunea ceva care pe alt site era diferit si tot asa, asa ca am combinat ceea ce am aflat pe site-ul acesta cu ce scrie pe cel oficial la jobcenter, apoi cu ajutorul prietenilor....am facut pasul, despre acea asigurare putina lume stie, dar cel mai important e felul cum prezinti tu situatia la interviu , ai dreptate in leg cu extrasul de cont , de acel doc mi-a fost cel mai frica ptr raspunsul de la nino, de aceea le zic la ceilalti , puneti niste bani acolo 200-300 sa fie ,de ochii lumii.

P.S. un alt secret , toate foile care le-am avut la mine , le-am impaturit acasa de mai multe ori , una cate una , ca si cum ar fi umpic uzate, adica umblate ....nu scoase direct din imprimanta ....ca nu le pune nimeni in vitrina, sa vada ca te-ai chinuit ptr ele :D :)

11. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Bravo, felicitări pentru că ai reușit să dai o țeapă. Specific românește.

Scîrbă fi-mi-ar.

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Mda ... pe undeva ai dreptate. Depinde din ce unghi apuci problema.

Da' nu tot ce e specific romaneste face scirba. Depinde ce-ai mancat inainte.

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Mai uşor mufa ...

99% dintre SE români sunt în aceaşi găleată . Dacă nu era această posibilitate , comunitatea românească din UK avea maxim 5k . Cu tot cu hoţi şi curve .

14. ronyn

ronyn New Member

Trophy Points:
    0

scuza-ma daca te-am deranjat ca mi-a mers capul sa ma descurc, tipic romaneste este comentariul tau, de aceea este vorba aia sa nu ai prieteni romani aici , ca iti dau in cap, eu o respect si stau intr-o casa cu polonezi si ne respectam unul pe altul si ne ajutam , in comparatie cu romanashiii...manelisti, eu am descris mai detaliat traseul ptr obtinerea actelor, care este exact acesta, acuma fiecare obtine documentele cum vrea, .... niciodata nu vom fim noi romanii uniti, sa moara capra vecinului asta e grija noastra , cred ca sunt printre putinii care am detaliat ce am facut ptr a obtine acte ca sa fiu in regula sa platesc taxe, ptr ca nu am nevoie de nici un ban de la statul englez, vreau doar sa muncesc legal.
    Cu aceasta ocazie termin pe acest subiect, sa aveti parte toti de noroc si liniste in aceasta tara .

15. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Așa, și? De unde pînă unde corectitudinea unei acțiuni e dată de numărul celor care întreprind respectiva acțiune?

16. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0

Hrrrr...Trebuie sa fim uniti in a insela/mintii??????

17. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Daca acesta este pretul care trebuie platit pentru a scapa de foame din tara care l-a votat pe voiculescu cu 70% , eu zic pas si bine ati venit .

18. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Unii n-au plecat de foame din România, ci din alte cauze. Ghici care?

19. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Ia fugarit Basescu pe strazi ?

De ce trebuie sa aducem cei 1% in discutie de fiecare data ?

Ca vad ca in afara de cat de naspa e educatia si sanatatea pe aici , nu stiu sa spuna altceva , ceva folositor pentru cei 99% dintre romani care au plecat de foame din tara nici pe atata ... pardon , trebuie schimbata neaparat pielea in jeep si sa-ti dai copii la privat si bineinteles sa le dai de inteles la saraci pe forum ca sunt niste ...

20. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Cele 2 sisteme sunt absolut ok.

Share This Page