14.8 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Din care categorie faci parte?

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by parteneru, Feb 21, 2007.

1. shin

shin New Member

Trophy Points:
    0
    Iulia, nu stiu daca ai inteles bine despre recunoasterea diplomelor din tara, eu iti recomand sa intrii tot pe acest Forum, la Topicul Student in UK si acolo vei gasi despre echivalarea diplomelor.
    Tot in acest context, incearca sa intri pe link-ul: http://www.naric.org.uk/index.asp?page=15
    In rest, multa bafta.

2. hrysa

hrysa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!Sunt in tara,inca,si tot ma framanta gandurile.Imi doresc o slujba in Londra si nu stiu ce as face,alege.De echivalat studiile,nu cred ca e cazul,nu cred ca as vrea sa fiu prof in UK.
    Am gasit cateva link-uri,sa vad ce mi s-ar potrivi.Am cateva intrebari,poate gasesc raspunsurile tot aici.De un sfat,sigur am nevoie...

3. vik

vik New Member

Trophy Points:
    0
    buna! sint self employed ,si daca in primele 2-3 luni mi-a fost greu, acum lucrurile s-au pus in miscare si e mult mai bine. -aha- ha-

4. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Vik..o intrebare...
    Ce activitate principala ai ca self-employed(liber profesionist, pe romaneste)? Si eu sunt tot SE dar abia am inceput..si am cateva intrebari daca esti dispus/a..

5. hrysa

hrysa New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc,Vik,pentru promtitudine si pentru sugestie.Stiu ca statutul de self-employed este mai avantajos in ce priveste castigurile banesti,decat cel de au-pair,de exemplu.
    Daca nu gresesc,ca self-employed,Blue C.se obtine dupa 5 ani(asta daca nu te incadrezi la exceptiile prevazute de lege-sa fii dependent de...,casatoria cu un cetatean britanic etc).
    Nu e la fel de simplu ca,dupa 1 an ca au-pair,student part-time etc,sa aplic pentru Blue C.,il primesc si apoi prestez ce,unde si cate ore de munca vreau?

6. aryanna

aryanna New Member

Trophy Points:
    0
    salut eu sunt la categoria work permit...cred... sunt dintre cei care au venit cu twin sandwich course...insa eu stiu ca dupa un an o sa pot aplicapentru blue card nu dupa 5,

oricum toate cele bune si ne mai 'auzim'

7. danut3112

danut3112 New Member

Trophy Points:
    0
    salut eu fac parte din categoria ilegal momentan dar astept raspuns raspuns de la homme office pt worker accesion card are cineva idee ce se intampla daca nu platesc amenda de la imigrari de 1000 lire?

8. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit pe forum Dan. Intrebarea ta ar trebui postata pe un alt topic, deoarece nu are legatura cu subiectul acestui topic.

Eu te sfatuiesc sa platesti acea amenda, altfel vei avea neplaceri mai tarziu. In Anglia e cam greu de ocolit amenzile, mai mereu se ajunge la tribunal, iar acolo se complica lucrurile. -cool- ool-

9. scorpia

scorpia New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Buna romani din UK. Eu sunt Scorpia si sunt au pair! -takecare- akecare-

10. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- Scorpia,

Bun venit, "sedere" placuta pe website-ul romani-online.co.uk!
    -staycool- taycool-

11. danyalexa

danyalexa New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor.Sunt Dani , pana acum 5 ani am stat in Suceava,unde am absolvit liceul, dupa care am venit la Bucuresti .Am terminat facultatea,acum sunt la master semestrul II si am lucrat 3 ani la o companie de calculatoare, iar acum am schimbat serviciul.Din pacate, la noul servici am intalnit oameni care m-au dezamagit(specific romanesc), si cu aceasta ocazie, m-am hotarat sa plec din tara ,in viitorul foarte apropiat.Sunt bucuros ca am gasit acest forum, si sper sa gasesc raspunsurile la intrebarile mele.Asi pleca si maine din tara, dar din pacate inca nu m-am decis cum sa o fac.
    Cam atat...pentu moment.Bafta tuturor.

12. d_gia_p

d_gia_p New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dragilor,
    imi sunteti scumpicei si aveti nitica muzica ok pentru gusturile mele -eyebrows2- yebrows2-
    ceea ce inseamna ca va ascult de ceva vreme numai ca nu este timp si pt mine pt a sta on line permanent pe chat
    ve pup! si sper ca toata muzica sa fie pe viitor ca cea din seara aceasta incepand cu ora 20:00

13. veruscio

veruscio New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, ma numesc Veronica, locuesc in Buenos Aires, Argentina, si am 29 ani. Eu invat limba româna!

Salut.

Verónica

14. netty

netty New Member

Trophy Points:
    0
    Buna si bine ai venit printre noi! -hello- ello-

15. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Veronica,bine ai venit pe romani-online,Buenos Aires suna ASA FRUMOS,cred ca esti unul din cei mai "de departe" membri,succes la invatarea limbii romane
    si sper sa te mai vedem pe aici.

16. veruscio

veruscio New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, Cata246 si Netty! Eu invat solitar limba româna pentru nu am profesor. Citesc ziarul si poezie. Si scriu poezie (puteti ma-citi in http://veruscio.diaryland.com ).

Sunt redactora si editora.

Ne vedem!

Verónica

17. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit printre noi, Veronica.

Evident ca prima data de pe blogul tau am citit 'La fascination por el rumano' :) A fost o surpriza placuta, mai ales ca si mie imi place mult Pablo Neruda.

Sa vii cat mai des aici pe site. -takecare- akecare-

18. veruscio

veruscio New Member

Trophy Points:
    0
    Ta multumesc, Ella 36. -thankyou- hankyou- Pablo Neruda este un geniu.

Ne vedem! -kiss- iss-

Verónica

19. stefania82

stefania82 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare! In prezent, sunt cu sotul meu in Creta, la studii postuniversitare! Vrem sa venim in Taunton, near Bristol, pt self employment si ...sper io....Master pt mine la Nottingham sau Warwick, care ma accepta... -handlaugh2- andlaugh2-
    Avem prieteni englezi si amici romani acolo si am fost in UK de mai multe ori, prin HOPS!
    Va puuup si incantata de cunostiinta! -cadou- adou-

20. andrheya21

andrheya21 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare. Ma numesc Andreea, sunt din Iasi si intr-o luna voi veni in Uk cu un SAWS, obtinut printr-un program pentru studenti.
    Felicitari pentru site, e bine organizat si in acelasi timp util tuturor romanilor, indiferent de categoria in care se incadreaza. -applause- pplause-

Share This Page